Manchester United FC - Liverpool FC 2:1 (2:0)

Liverpool dnes proti domácemu Manchestru United vyšiel bodovo naprázdno.

V úvodných minútach tak očakávaného zápasu mal Liverpool loptu vo svojej moci omnoho častejšie ako domáci. A to až do 14. minúty, v ktorej sa po prvýkrát dostali k slovu Red Devils. Jednoduchým spôsobom od De Geu sa k nakopávanej lopte dostal Lukaku, ten ju predĺžil hlavou na smerom ku bránku LFC, aby si na ňu nakoniec nabehol Rashford, ktorý pohybom odstavil brániaceho Alexandra-Arnolda, urobil zasekávačku a k vdialenejšej žrdi obstrelil Kariusa - 1:0. Hra sa od tejto chvíle sústreďovala hlavne v strede poľa, Liverpool sa snažil niečo vymyslieť, no márne. Na kopačkách hráčov v bledých dresoch sa objavila nervozita, v útočnej polovici narážala ich snaha na dobre zorganizovanú obrannú hru domácich. Reds sa dostávali k zaujímavým, a bránu De Geu ohrozujúcim, situáciám hlavne po rohových kopoch a štandartkách. Jednu z nich po rohu Milnera mohol využiť na vyrovnanie Van Dijk, mieril však hlavou za pomoci ramena tesne vedľa bránky domácich. O niekoľko desiatok sekúnd, v 24. minúte, sa však skóre opäť menilo. Neprinieslo však vyrovnanie, ale do dvojgólového vedenia šiel Manchester United. Podobná situácia ako pri prvom góle sa opäť zopakovala. Fyzicky zdatný Lukaku poslal loptu za obranu hostí, tá sa dostala nakoniec opäť ku pravačke nedostatočne obsadeného Rashforda, a ten aj za pomoci teču Alexandra-Arnolda skóroval - 2:0. Hráči v bledých dresoch stratili ešte viac zo svojej hry, ktorá ich v poslednom období tak zdobila, a na ihrisku sa často vzájomne iba hľadali. V 38. minúte mohlo byť už 3:0 pre domácich, absolútne osamotený Mata však gól zo šiestich metrov nedal. Do šatní tak odchádzali hostia s dvojgólovým mankom.

Kto si myslel, že United na čele s Mourinhom, po tom ako vedú o dva góly, budú hrať v druhom polčase "autobus", sa nemýlil. Liverpool v snahe o zvrátenie stavu, na lopte dominoval ešte viac ako v prvom dejstve. Tlačenie sa Reds do prehustenej šestnástky prinieslo v úvode hneď dve situácie, ktoré mali viesť k odpískaniu pokutového kopu. To by však musel pískať niekto iný ako Pawson... Jeho píšťalka totiž v oboch prípadoch zostala ticho. Reds v priebehu druhého polčasu ešte zvýšili držanie lopty vo svojej moci, k vyloženým šanciam sa však vďaka Mourihovej prepracovanej taktike nedostávali. V 66. minúte sa však predsa len za svoju snahu s výsledkom niečo urobiť dočkali. Po ľavej strane šestnástky zbehol s loptou na nohe Mané, následne ju poslal do päťky, kde si ju v snahe o odkop zrazil do vlastnej bránky obranca Bailly - 2:1. Domáci sa ešte viac zatvorili do defenzívy, a snažili sa hrať na rýchle protiútoky. Liverpool sa nezvdával a snažil sa o vyrovnanie. Tentokrát sa však ani jeden z trojice Mané, Firmino a Salah nepresadil, ich pokusy a jeho spoluhráčov končili vždy vedľa bránky alebo boli zblokované. Bezmocnosť hráčov v bledých dresoch najlepšie charakterizoval záverečný pokus Mohameda Salaha, ktorý skončil vysoko nad bránkou De Geu. United sa nakoniec podarilo zápas doviesť do víťazného konca aj vďaka ich zdržovaniu, kúskovaniu hry a konieckoncov neschopnosti hráčov Liverpoolu trafiť priestor ich bránky.

Čo na to všetko čoho sme boli dnes svedkami nakoniec povedať a napísať? Mourinho bol zase raz so svojou naozaj prepracovanou taktikou proti Liverpoolu úspešný. Dve chyby Reds v prvom polčase, ktoré skončili gólmi, a zároveň už spomenutá neschopnosť a slabí dôraz (momentum) v koncovke, stáli dnes popoludní LFC lepší výsledok. Nenávisť voči Red Devils u nás mnohých tak po zápase opäť vzrástla.

Manchester Utd. (4-2-3-1): De Gea - Valencia, Bailly, Smalling, Young - Matic, McTominay - Rashford, Mata, Sanchez - Lukaku (manažér José Mourinho)
Náhradníci: Romero, Lindelof, Darmian, Shaw, Carrick, Fellaini, Lingard
Liverpool (4-3-3): Karius - Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson - Milner, Can, Oxlade-Chamberlain - Salah, Firmino, Mané (manažér Jurgen Klopp)

96. ↑ Darmian - ↓ Sanchez 84. ↑ Solanke ↓ Robertson

Góly: 14. a 24. Rashford - 66. Bailly (vlastný)

Vlci ve 3. kole FA Cupu

Liverpool FC zavítá v rámci 3. kola FA Cupu na Molineux, který je domovem Wolverhamptonu Wanderers. Duel se odehraje buď 7., nebo 8. ledna.

Mané podepsal nový kontrakt

Sadio Mané s klubem uzavřel nový víceletý kontrakt. Po Robertu Firminovi a Mohamedu Salahovi se tak stal posledním z ofenzivního trojlístku, kdo tak učinil.

Shaqiri do Srbska neodletí

Xherdan Shaqiri neodcestuje s týmem k utkání Ligy mistrů proti Crvené Zvezdě Bělehrad. Na vině je jeho kontroverzní oslava na Mistrovství světa, kde dával najevo sympatie svému rodnému Kosovu. To vzbuzovalo mezi Srby negativní reakce. Jürgen Klopp se tudíž rozhodl nevystavovat celý tým zbytečnému tlaku a Švýcara vynechal. Do nominace se naopak vrací Dejan Lovren a Naby Keita.

Virgil van Dijk vicekapitánem

Podle slov Jürgena Kloppa si hráči zvolili 2. vícekapitána, jímž se stal Virgil van Dijk. Pozici 3. vícekapitána bude zastávat rovněž na základe rozhodnutí hráči Georginio Wijnaldum.

Robertson kapitánem Skotska

Andy Robertson se stal novým kapitánem skotské reprezentace. První zápas s páskou by měl odehrát už tento pátek v přátelském utkání s Belgií.