Dilema menom Daniel Sturridge

sturridge17

Mal by sa Jurgen Klopp zbaviť útočníka náchylného na zranenia,  alebo mu dať ešte šancu? 

 

So slúchadlami na ušiach a hlasnou hudbou v nich, opúšťal Daniel Sturridge londýnsky štadión v nedeľu poobede. Zdvorilo odmietol všetky rozhovory od médií – určite vedel že jeho budúcnosť na Anfielde by bola medzi hlavnými témami. Predtým, hneď po hladkom víťazstve tímu Jurgena Kloppa, povedal pre Match of the Day: „Nemám žiadne obavy z budúcej sezóny. Sústredím sa iba na náš posledný zápas sezóny. Potrebujeme získať tri body a budeme v Lige Majstrov.“

Otázkou je však či Liverpool dokáže zakončiť misiu a porazí v nedeľu na domácom trávniku Middlesbrough a bude si môcť Sturridge v budúcej sezóne podať ruku s hráčmi medzi európskou elitou? Keď anglický striker podá výkon ako pri demolácii West Hamu, zdá sa, že je to nezmyselná debata. Sturridge je výnimočný. 60 gólov v 118 zápasoch za Liverpool je skvelá vizitka.

Svoje kvality dokázal, keď využil nevydarenú ofsajdovú pascu súpera a perfektne načasovaným nábehom na pas Coutinha otvoril skóre jeho typickým zakončením. Bol to jeho prvý gól za 12 zápasov, ktoré odohral v priebehu 4 mesiacov ! Sturridge bol hrozbou počas celého zápasu, pri dominantnom výkone The Reds a jeho výkon bol ocenený búrlivým potleskom pri jeho odchode z trávnika. Pri pozápasovom rozhovore, Jurgen Klopp vybuchol smiechom pri otázke  či bol Sturridge rozdielovým hráčom, pri jeho prvom štarte v základnej zostave od januára. Avšak fakt, že Liverpool musel na jeho prvý štart v základnej zostave čakať takto dlho, je už pre manažéra menej úsmevný.

A je tu letná dilema pre Kloppa. Má ešte počkať a dúfať že budúca sezóna bude iná a bez zranení, alebo ho predať a investovať do odolnejšieho útočníka?

Jedna vec je jasná, nemecký tréner určite nie je typom človeka, ktorý sa nechá uniesť jedným zápasom. Klopp takisto ako Rodgers pred ním, zistil, aké je ťažké plánovať budúcnosť keď jeden z Vašich najväčších talentov je viac na ošetrovni ako na ihrisku. Za posledné tri sezóny nastúpil Sturridge iba na 24 zápasov z celkového počtu 113. Nemal žiadne vážne zranenie, ale mal sériu menších problémov ktoré sa donekonečna opakovali a nedovolili mu rozvíjať sa. Sturridge bol k dispozícii na 70% zápasov – 26 z 37 odohratých. Ale nastúpil iba do šiestich. 13 krát sa predstavil ako striedajúci hráč a 7 krát bol nevyužitý náhradník.

Klopp ho mohol využiť viackrát ale rozhodol sa že to neurobí

Nebolo to len vinou kondície. Roberto Firminho dostával prednosť v pozícii 9tky a Klopp cítil že jeho morálka, obetavosť a pracovitosť na ihrisku môže tímu poskytnúť potrebnú výhodu v zápasoch. Ako ďalší v poradí sa napokon ocitol aj Divock Origi. Kloppovi určite chýbala dôvera, mohol Sturridga postaviť ale nevyužil túto možnosť. Vo veku 27 rokov by mal byť Sturridge na vrchole jeho výkonnosti. Keď je vo forme, je jedným z top útočníkov v európskom futbale.

Je však veľmi rizikové myslieť si, že v tejto fáze jeho kariéry sa jeho kondícia dramaticky zmení a bude opäť bez zranení ako v ročníku 2013/14.  Jedným z názorov je, že Liverpool by si ho mal ponechať ako hráča širšieho kádra a pokiaľ bude k dispozícii bude to vítaný bonus. Liverpool môže v budúcej sezóne odohrať aj viac ako 60 zápasov a bude preto nutná kvalita aj v širšom kádri.  Avšak, nemôžeme prehliadnuť fakt, že Sturridge je jedným z najlepšie platených hráčov s platom okolo 150 000 libier týždenne. Tento kontrakt podpísal v roku 2014 a má platnosť ešte dva roky. Je tu ešte samozrejme otázka toho, čo chce samotný hráč. Je nepravdepodobné že by Sturridge chcel hrať „druhé husle“, obzvlášť keď sa blížia Majstrovstvá sveta 2018 v Rusku. Je zložité oceniť tohto hráča – vo svojom najlepšom je to hráč za 50miliónov ale s jeho históriou zranení by to mohla byť pri najlepšom polovica.

Kam by odišiel? The Reds ho určite nebudú chcieť predať k rivalom z TOP6. West Ham má záujem ale pre nich je príliš dobrý. Jeho budúcnosť ostáva neistá. Nájsť klub ktorý by bol ochotný zaplatiť prestupovú čiastku a splniť hráčove platové požiadavky nie je jednoduché. Tak isto ako nájsť niekoho rovnako talentovaného ako je Sturridge.

Klopp má v pláne si s hráčom pohovoriť po ukončení sezóny. Rozchod medzi Sturridgom a klubom by mohol vyhovovať obidvom stranám, ale nedeľa opäť ukázala aký je brilantný hráč a ako mu jeho početné zranenia zabránili naplniť jeho plný potenciál.

zdroj: James Pearce, www.liverpoolecho.co.uk

 

Bleskové zprávy

Grujič jede na ME "21"

Marko Grujič si zahraje na nadcházejícím ME do 21 let v Polsku. Srbsko ve skupině čekají výběry Španělska, Portugalska a Makedonie. I kvůli nominaci záložník neodletěl s prvním týmem do Sydney.

Wales i Albion povolal hráče LFC

Wales pro nachazející přátelské utkání nominoval Harryho Wilsona, Bena Woodburna a Dannyho Warda. Do výběru Albionu byli vybráni Nathaniel Clyne a Adam Lallana. Daniel Sturridge se srazu nezúčastní kvůli dřívějším zdravotním problémům.

Rohrbeck rozšíří Kloppův tým

Po té co loni odešel z realizačního týmu hlavní fyzioterapeut Chris Morgans, zaujal jeho míto kolega z Akademie Andy Reshaw. Nyní na tuto pozici přichází Christopher Rohrbeck, který předtím 14 let pracoval u týmu Mohuče. Jürgen Klopp tak pokračuje v přestavbě svého realizačního týmu, která začala už minulé léto.

Brewster na U17 stříbrný

Rhian Brewster si z Mistrovství Evropy do 17 let přivezl stříbrnou medaili, když odehrál celé finále proti Španělsku. Utkání dospělo až do penalt, kde právě Brewster neproměnil jednu z nich, po kterých se radovalo mužstvo z Pyrenejí.

Markovič se hlásil v Melwoodu

Lazar Markovič ukončil své hostování v Hullu o něco dříve kvůli zranění kotníku, které jej vyřadilo ze hry do konce sezóny. 

web