pivovar helf

Třetí místo s vadou na kráse

 

Blog3

 

Vzhledem k další dovolené, ale také velké zaneprázdněnosti opět hodnotím víc zápasů najednou. S tím, že teď, 11 kol před koncem, jsme v tabulce na třetí příčce, což by nám zajistilo Ligu mistrů i pro příští rok. Tedy spokojenost? Z mé strany ne tak docela. Vadí mi, že pohled na tabulku mohl být ještě o něco krásnější nebýt zatím asi největšího zářezu od rozhodčích v této sezóně v utkání s Tottenhamem. Takhle je odstup od 5. místa minimální, zvlášť když teď, před pondělní dohrávkou, příliš nepředpokládám, že Chelsea bude dál pokračovat v duchu posledních dvou zápasů. A dále, nemůžu si pomoci, výkon proti Southamptonu mě zrovna nepřesvědčil o tom, že na konci sezóny budeme minimálně tam, kde jsme teď, i když jsme vyhráli. Podívejme se teď na uplynulé tři ligové zápasy po pořádku.

Nejdříve Huddersfield. Tam je to jednoduché, bylo to o prvním gólu. Domácí v úvodu neproměnili svou v podstatě jedinou šanci, podržel nás Karius. Pak jsme skórovali my a zpětně se dá říct, že bylo rozhodnuto. Domácí byli v dalším průběhu hry neškodní, takže naše výhra se zrodila ve srovnání s většinou jiných úspěšných utkání poměrně jednoduše. Někomu se sice asi nelíbilo, že jsme si přihrávali míče v polovině hřiště nebo hráli často dozadu. Ale za stavu 2:0 nebylo kam spěchat a vzhledem k tomu, že nás hráči Huddersfieldu na půlící čáře neatakovali, tak s tím nemám problém. Naopak, nemělo smysl se pouštět do bezhlavého útočení, riskovat ztrátu míče a rychlý protiútok. I tak jsme se do dalších šancí dostávali a nakonec z penalty ještě náskok navýšili. Zápas na hřišti nováčka jsme prostě zvládli zcela profesionálně, i když soupeř nám to hodně zjednodušil.

Utkání proti Tottenhamu jsem v zahraničí neviděl, a když jsem si pak pustil sestřih, tak jsem tomu byl i docela rád. Byl jsem sice na to, co nám provedli rozhodčí, předem připraven, ale i tak jsem byl hodně vytočený. Možná úplně největším zklamáním však nakonec byla protichůdná vyjádření lidí, kteří by měli věci rozumět. Zaznamenal jsem hodně rozdílné názory z řad odborníků, které opět dokázaly, jak fotbal v tomto směru zaostává za ostatními sporty. Nevím, jestli se schválilo nějaké nové pravidlo, podle něhož se nemával po teči Lovrena ofsajd v situaci předcházející první penaltě. Pokud ano, považuji tuto změnu za stupidní. Bránící hráč přece nemůže vždycky vědět, že soupeř je v ofsajdové pozici, ba co víc, ani si dokonce nemůže být jist, že rozhodčí jeho postavení mimo hru odmává. Proto na takovou přihrávku prostě musí reagovat! A další věc, obě penaltové situace byly podobné v tom, že pro hráče Tottenhamu vůbec nebyl primární míč, ale šlo jim schválně o kontakt s bránícím soupeřem s cílem vyvolat penaltu. Přesně tohle by měla být práce pro videorozhodčí a mělo by jasně platit, že tyto kontakty se jako fauly posuzovat nebudou. Kane ani Lamela se nezachovali sportovně, zvláště herecké představení druhého jmenovaného bylo nechutné, ale moc se na ně snad ani zlobit nemůžu. Systém je totiž nastavený tak, že přímo hráče vybízí k pošlapávání fair play. O gestu postranního rozhodčího, které po nařízení druhé penalty odhalily kamery, ani nemluvím. Náš výkon zejména v druhé půli asi nebyl ideální, ale pocit křivdy z tohoto střetnutí mám po zhlédnutí sestřihu hodně výrazný.  

Rozhodčí nepískal dobře ani na Southamptonu. Minimálně dva zákroky domácích v pokutovém území byly mnohem víc zralé na penaltu, než ty, za které proti nám byly nařízeny pokutové kopy v zápasech s Evertonem a Tottenhamem. A celkově měl podle mého názoru Atkinson na hráče Southamtonu mírnější metr. Tentokrát mě však víc vadilo, co jsme hlavně v prvním poločase předváděli. Především, že jsme po rychlém gólu přestali hrát a přenechali domácím iniciativu. Velmi špatně fungoval střed pole, zejména Emre Can mě často přiváděl k nepříčetnosti. Nebyl schopen zavčas odehrávat míče, špatně si je pokrýval, spoustu jich zbytečně ztratil. Mnoha chyb a nepřesností se ale dopouštěli i další hráči. Ani obrana až na Van Dijka neměla svůj den. Bylo neskutečné, kolik volného prostoru jsme hráčům Southamptonu nechávali, často jsme si jich nevšímali ani v našem pokutovém území. A křídla prakticky nebráníme vůbec, toho si všímám zápas co zápas. Naštěstí domácí v koncovce selhávali, přičemž nás několikrát podržel tentokrát výborný Karius.

Za góly vděčíme geniální spolupráci dvojice Salah – Firmino, ale ani ofenzívní hráče nebudu za utkání na Southamptonu přehnaně chválit. Bylo tam několikrát prováhání správného momentu k zakončení, určitě jsme mohli častěji střílet, místo kombinace za každou cenu. A zejména v druhé půli jsme pak selhávali v koncovce, v několika nadějných situacích jsme navíc zvolili špatné řešení. Nebýt toho, vůbec bychom se nemuseli o výhru strachovat až do konce, stačilo aspoň jednu z mnoha dobrých šancí v druhé půli dotáhnout do konce. Samostatnou kapitolou je Mané, forma mu v této sezóně ne a ne přijít. Ale snad se jí v pravou chvíli dočká.        

Vítězství v Southamptonu jsme dosáhli, buďme rádi za tři body znamenající udržení třetího místa. A co víc, jsme po tomto kole na dostřel druhé příčce, kterou zatím okupuje náš úhlavní rival. Doufám však, že Klopp se svými asistenty nedostatky v naší hře viděl a že se zapracuje na jejich odstranění. Představení, které jsme předvedli na Southamptonu, by nemuselo v příštích utkáních na vítězství stačit.

 

 

Bleskové zprávy

Awoniyi odchází do Gentu

Krátce poté, co Taiwo Awoniyi uzavřel s LFC nový víceletý kontrakt, odchází na rok hostovat do belgického Gentu. Hráč stále neobdržel britské pracovní povolení.

Awoniyi prodloužil kontrakt

Dvacetiletý Taiwo Awoniyi, který zatím vinou problémů se získáním pracovního povolení neodehrál za Reds jediný zápas a od roku 2015 obráží Evropu po hostováních, podepsal s Liverpoolem FC nový víceletý kontrakt.

Ljinders se vrací

Pepijn Ljinders se po konci v klubu NEC Nijmegen vrací zpět do LFC a připojí se k realizačnímu kolegiu A-týmu.

Výroční sraz Břeclav 2018

Vzhledem k častým dotazům ohledně letošního srazu. Jako již tradičně se mi podařilo zamluvit poslední červencový víkend tzn. 27-29.7.2018. Článek s podrobnostmi a přihláškami se objeví v druhé polovině června. 

Southgate nominoval duo z LFC

Trenér Albionu, Gareth Southgate, vybral mezi svých 23 vyvolených pro Mistrovství světa i Jordana Hendersona a Trenta Alexandra-Arnolda. Naopak místo nezbylo na Adama Lallanu. Podobný osud potkal i Emreho Cana, který se neprobojoval do německého výběru.

extra leto

Facebook