pivovar helf

Zakopaný pes na krajích

clyne3

Opět vám přinášíme analýzu od Sama McGuireho tentokrát na téma krajních obránců Liverpoolu.

Vzhledem ke kádru, který má Jürgen Klopp k dispozici, odvedl tento německý manažer kus dobré práce. Reds momentálně dělí jediná výhra od Ligy mistrů. Ačkoliv LFC od ledna hned několikrát nemile překvapilo, bývalý trenér BVB i nadále vede své mužstvo teprve ke druhé účasti v nejprestižnější evropské soutěži za posledních osm let. Liverpool má nyní na svém kontě 73 bodů, což by loni stačilo na druhou příčku. O rok později ale zaostává za Chelsea o 17 bodů a za Spurs o 10. Možná jsme svědky jedné z nejvyrovnanějších sezón v historii ligy, když se o první čtyřku rvalo hned 6 týmů.

Liverpool měl zpočátku dokonce nakročeno k titulu. Po výhře 1:0 nad Manchesterem City na konci roku mělo družstvo z Merseyside 43 bodů z 19 zápasů a za vedoucí Chelsea zaostávalo jen 6 bodů. Reds sbírali průměrně 2,26 bodů na zápas, což by jim na konci sezóny vyneslo pěkných 85 bodů. Pouhý zápas před koncem ligy jim ale na tento odhad chybí rovných 12 bodů. Na jednu stranu LFC zažívá po dlouhé době bodově nadprůměrný ročník, ale zároveň je škoda, že hráči propásli svou šanci na ještě lepší výsledek. Na vině jsou především remízové zápasy. Liverpool letos remizoval hned v 10 případech, což je o 7 víc než mistr ligy. Naopak v kolonce proher svítí jen o 1 prohru méně oproti Chelsea a o 2 oproti Tottenhamu. Bod z White Hart Line a Old Trafford jsou vzhledem k síle soupěřů vítané, ale to samé se rozhodně nedá říct o zápasech s West Hamem, Sunderlandem, Southamptonem a Bournemouthem. Přesně tyhle výsledky odděluji zrno od plev v závodě o TOP 4.

Není žádným tajemstvím, že Reds měli v průběhu sezóny problémy s týmy, které sázeli na notoricky známý "autobus”. Tato taktika dokonale vytlačila Philippeho Coutinha, Roberta Firmina a Sadia Maného z prostorů, kde byli hrozbou pro soupeřovu bránu. Tyto týmy se doslova vyžívaly v tom, když se zformovaly do neprostupného obranného bloku před vlastní šestnáctkou a sledovali, jak se družina Jürgena Kloppa neúspěšně snaží o proniknutí skrz tento skvěle organizovaný val. Frustrace se postupně přelévala z hráčů i na samotné fanoušky. Radost z výkonů z první poloviny sezóny byla tatam a její místo zaujala nepříjemná pachuť z nevýrazných představení.

Proč Klopp nepodepsal chladnokrevného snajpra? Proč se spoléháme na Dejana Lovrena, který kupí chybu za chybou? Proč se Liverpool nedokázal připravit na Maného absenci? Proč nedošlo k posílení kádru, když byl titul na dosah? Proč musí hrát místo nějakého kreativního záložníka Lucas? Podobných “proč” se to jen hemžilo. Nicméně zajímavé bylo i to, co se dělo na krajích obrany.

Postupem času se ukazuje, že James Milner na levé straně není tím pravým ořechovým, což si fanoušci brzy začali uvědomovat. I když některým stále stačí jeho pracovní morálka a neomylnost při penaltách, aby nad tím dokázali přimhouřit oči. Podobná situace je i na opačné straně. Clynova obranná hra zastínila tu ofenzivní. Stalo se mýtem, že je spolehlivým mužem, který zápas co zápas podává uspokojivé výkony. Chladnokrevný zakončovatel by byl stejně vítaným doplňkem jako spolehlivý obránce s tím rozdílem, že krajní bek by byl levnější řešením liverpoolské krize.

Kde je zakopaný pes?

Liverpool se snaží zužovat hřiště s důrazem na držení míče. Mané s Coutinhem se pravidelně stahují do středu, aby pomohli Firminovi. Tím pádem se na krajích hřiště otevírá dálnice pro krajní beky. Na začátku ročníku to neslo ovoce. Soupeři se snažili bránit i tyto prostory, takže ve středu bylo více místa pro ofenzivní trio doplňované Lallanou s Wijnaldumem. Milner neměl nalevo žádný problém, i když je pravák, protože většina jeho průnikových přihrávek mířila na ofenzivní hráče, jež měli okolo sebe dostatek prostoru. Vůbec nebyla potřeba, aby jezdil podél lajny a pokoušel se o centry ze strany, protože do těchto prostor mezi střední a krajní obránce zabíhali naši střední záložníci.

Problém ovšem nastal, když si soupeři přestali všímat našich krajních obránců. Protivník si hleděl jen svého obranného bloku před šestnáctkou a dovolil Milnerovi s Clynem proniknout hlouběji na jejich polovinu, protože věděl, že většina míčů od nich půjde do středu. Najednou bylo LFC v pasti.

Teď už bylo skutečně potřeba, aby krajní obránci začali brousit lajnu a využívali klíčových prostorů mezi středním a krajním obráncem. Čekalo se, že začnou servírovat míče pro útočníky a záložníky z druhé vlny. Nicméně v ten moment narazila kosa na kámen. Možná za to mohly instrukce od Kloppa, ale i přesto začalo být jasné, že Clyne s Milner se zdráhali, a když už se o to pokusili tak většinou bez většího úspěchu.

Snimek obrazovky 2017-05-19 v 20.12.54

Snimek obrazovky 2017-05-19 v 20.13.08

Analýza pohybu obránců

Pokud chcete rozpohybovat soupeřův blok, je nutné, aby obránci většinu svých míčů distribuovali z prostorů vyznačených červeným kolečkem. V zápasech s Watfordem, Southamptonem a Crystal Palace dokázali Reds skórovat pouze dvakrát. Všechny tři týmy měly jedno společné, bránili v hlubokém zúženém bloku. Jak můžete vidět z obrázků výše, Clyne s Milnerem zaznamenali jen minimum přihrávek z těchto prostor. Skoro to vypadá, jakoby se většina soupeřových hráčů koncentrovala v těchto místech. Místo aby se naši obránci snažili roztáhnout hru, tak jen ochotně předávají míč střední záloze. Liverpool tak hraje do plných, když musí překonávat dva obranné valy o čtyřech mužích.

Snimek obrazovky 2017-05-19 v 20.13.19

Názorně to bylo vidět v zápase se Southamptonem, kdy Svatí nepovažovali naše beky za hrozbu. Clyne (červené kolečko) zpracoval Lucasovu přihrávku a mohl se pokusit zatáhnout míč po lajně (bílá šipka), kdy by zaměstnal jejich levého záložníka a beka. S podobné akce by buď vzešlo vhazování, roh, anebo vytvoření prostoru pro hráče mezi protivníkovou obranou a zálohou. Avšak on se o to ani nepokusil, místo toho prokličkoval do středu (červená šipka) a předal míč opět střednímu záložníkovi. Ideální situace pro Southampton, kteří měli stále dvě linie za míčem a nemuseli nikoho pronásledovat na kraji.

Snimek obrazovky 2017-05-19 v 20.13.30

Opět zápas se Southamptonem. Míč letí na Clyna, který má napravo spoustu místa. Puelovi muži jsou v devíti sešikováni před šestnáctkou. V ideální světě by ani sekundu neváhal a rozběhl by se do zívajícího prostoru. Stáhl by tak k sobě levého obránce a rozpohyboval by obranné linie, pro hráče v červeném by tak vzniklo mnohem víc místa.

Snimek obrazovky 2017-05-19 v 20.13.56

Nicméně přesně tohle se nestalo. Clyne míč zpracoval a poslal ho zpátky do středu na neoznačeného hráče. Reds si sice udrželi míč a dostali ho do nebezpečného prostoru, ale stále to byl Southampton, kdo měl dvě lajny hráčů za míčem. Pak musíte vykouzlit něco speciálního, aby z toho vůbec něco bylo.

Snimek obrazovky 2017-05-19 v 20.14.04

Vše nakonec vyústilo ve střelu Adama Lallany ze střední vzdálenosti. Na obrázcích je jasně vidět, na jak úzkém hřišti Liverpool se Southamptonem hrál. Podívejte se, kolik měl Puel hráčů za míčem. Zamyslete, jak snadno šlo celou situaci řešit. Možná je to Kloppův rukopis hrát tímto stylem, ale pak by určitě stálo za to zamyslet se. Klíčem ke všemu je rychlost, vířivý pohyb a rychlé předávání míče. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je využívání těchto prostor krajními obránci.

Pokud chtějí Reds v budoucnu porážet tyto týmy, tak musí alespoň budit zdání, že se chtějí dostat do těchto míst a překonat tak obranný blok soupeře. Pouze tak málo stačí k překonání všelijakých autobusů. Odvážnější a progresivnější krajní beci by mohli pomoci Kloppovi a jeho mužstvuu spolehájícím na rychlý přechod do útoku proti týmům s ultradefenzivní taktikou.

Zdroj: World Football Index

Bleskové zprávy

Ljinders se vrací

Pepijn Ljinders se po konci v klubu NEC Nijmegen vrací zpět do LFC a připojí se k realizačnímu kolegiu A-týmu.

Výroční sraz Břeclav 2018

Vzhledem k častým dotazům ohledně letošního srazu. Jako již tradičně se mi podařilo zamluvit poslední červencový víkend tzn. 27-29.7.2018. Článek s podrobnostmi a přihláškami se objeví v druhé polovině června. 

Southgate nominoval duo z LFC

Trenér Albionu, Gareth Southgate, vybral mezi svých 23 vyvolených pro Mistrovství světa i Jordana Hendersona a Trenta Alexandra-Arnolda. Naopak místo nezbylo na Adama Lallanu. Podobný osud potkal i Emreho Cana, který se neprobojoval do německého výběru.

Firmina MS nemine

Roberto Firmino figuruje na 23-členné soupisce Brazílie pro nadcházející Mistrovství světa v Rusku.

Gomez podstoupí operaci

Joe Gomez podstoupí v nejbližších dnech operaci kotníku, kvůli čemuž nejspíše vynechá finále LM i nadcházející Mistrovství světa. Obránce nastoupil i přes bolest do utkání se Stoke City a WBA.

akciaextra

Facebook