pivovar helf

Je čas vyzdvihnúť prácu skautov pod Jürgenom Kloppom?

Blog3

 

V poslednom období liverpoolskí skauti urobili niekoľko skvelých nákupov a je zrejme čas aby za to zožali pochvalu.

 

Coutinho 8,5 milóna, Firmino 29 milónov, Mané 30 miliónov a Salah 37 miliónov libier. Excelentná ofenzíva. Štyri diamanty za ktorými sa idú potrhať všetci. Neexistuje tím, ktorý by ich nechcel vo svojej základnej jedenástke. Sú však v Liverpool FC. Nie je čas vyzdvihnúť prácu liverpoolských skautov?

Rovnako Kloppov tím analytikov pracuje na plné obrátky aby prispel svojou časťou k zlepšeniu tímu.

Po víťazstve 5:1 nad Brightonom Klopp v interview vyzdvihol kľúčových mužov svojho realizačného tímu, ktorí podľa neho zohrali dôležitú úlohu pri víťazstve LFC. Nemecký manažér vyzdvihol prácu svojich analytikov vedených asistentom Peterom Krawietzom pri úžasne kopnutom priamom kope Philippeho Coutinha popod múr Brightonu.

“Tento priamy kop bol kopnutý perfektne aj zásluhou našich analytikov, ktorí ho odporúčali takto zahrať už na videomítingu pred zápasom. Samozrejme na to musíte mať aj patričnú techniku.” povedal po zápase Klopp novinárom. Samozrejme Klopp a jeho hráči zaslúžene ostávajú stredom pozornosti pri budovaní Liverpool FC od príchodu Jürgenom Kloppa. Ale rovnako treba pochváliť aj prácu realizačného tímu za perfektnú taktickú prípravu tímu na zápas na štadióne Amex.

Vráťme sa aj k práci skautov. Najlepší Coutinhov kamarát v tíme Roberto Firmino skóroval dva krát v zápase a podpis našej 9-ky je jeden z najlepších príkladov práce a dôkladného prieskumu na trhu. Firmino prišiel do LFC štyri mesiace pred Kloppom, ale pod Rodgersom sa iba hľadal a až po nástupe nemeckého manažéra bol nárast jeho formy a vplyv na hru tímu markantný. Za Rodgersa bol Firmino využívaný veľmi neefektívne, často hral utopený na krídle a až po príchode Kloppa si našiel svoje pevné miesto v zostave. Klopp ihneď po príchode do LFC chválil prácu skautov LFC za to, že za relatívne “smiešnych” 29 mil libier dokázali priviesť hráča takéhoto kalibru z Hoffenheimu na Anfield. “ Bol to hráč, o ktorom som si myslel, že je jedným z najlepších v celej bundeslige, takže keď som videl ako ho Liverpool podpísal pomyslel som si:” Ako to dokázali?” Hoffenheim nepredáva svojich hráčov len tak. O to viac musím vyzdvihnúť prácu, ktorú skauti urobili ak ho priviedli za takúto cenu”.

Klopp Firmina označil ako rozhodujúci prvok jeho herného systému. “Je to veľmi dôležitý hráč, kombinačne skvelý, výborný zakončovateľ, bojovník a obranca. Prvý obranca a to je veľmi dôležité.” Firmino odohral 104 zápasov pod Kloppom, v ktorých zaznamenal 34 gólov a 27 asistencií.  V posledných dvoch sezónach sa k nemu pripojili ďalšie dva diamanty, ktoré sa lesknú v žiari kreativity a teamworku Roberta Firmina. Sadio Mané a Mohamed Salah sú ďalšie dva dôvody, ktoré chvália prácu skautov Liverpoolu. Mané je hráč, ktorého chcel Klopp už do Dortmundu, ale Borussia nedokázala uzavrieť dohodu s Red Bull Salzburg a tak Mané odišiel do Southamptonu.  Po dvoch sezónach na juhu Anglicka zabezpečili skauti jeho prestup k “The Reds” a on ich odmenil 13 gólmi a 8 asistenciami v jeho prvej sezóne v Liverpool FC (napriek častým zraneniam). Momo Salah zase prevzal úlohu strelca LFC a jeho 17 gólov za 22 zápasov hovorí za všetko. 

“Michael Edwards, Dave Fallows a Barry Hunter mi zneli po celé prestupové obdobie v mojich ušiach. “Poď, poď, podpíš ho! Salah je riešenie! Keď máte na stole 20 rôznych hráčov a musíte si z nich vybrať tak je ťažké urobiť rýchle rozhodnutie. Ale všetci sme sa na ňom zhodli a tak sme to rýchle rozhodnutie urobili a dostali sme ho. “

Boli tam alternatívy ako Julian Brandt, Douglas Costa či Quincy Promes, ale prestupová komisia jasne vybrala Salaha ako prioritu a tak nebolo čo riešiť a vyplatilo sa to. Klopp ich prácu pochváli vo viacerých novembrových rozhovoroch pre médiá. 

Je zaujímavé sledovať ako bola vnímaná “Transfer comittee” (prestupová komisia) v zložení Edwards, Fallows a Hunter počas Rodgersovej éry a ako je vnímaná a oceňovaná teraz. Keď FSG angažovali Rodgersa ako manažéra pôvodne chceli aby mladý a pomerne neskúsený manažér pracoval pod športovým riaditeľom. Hlavným kandidátom bol Luis van Gaal, ale Rodgers trval na tom, že “som lepší ak mám plnú kontrolu” a  vyhradil si, že bude členom tímu, ktorý bude o prestupoch rozhodovať. No nefungovalo to. Edwards, Fallows, Hunter a Ian Ayre pracovali s Rodgersom pri identifikovaní prestupových cieľov. Chyby sa však objavili veľmi rýchlo. Alberto Moreno, Lazar Marković, Divock Origi, Balotelli či samotný Firmino boli hráčmi s ktorými bolo pod Rodgersom zaobchádzané veľmi zle. Nehrali väčšinou na svojich postoch, alebo manažér nevedel kam s nimi. Firminov prerod z hráča širšieho kádra na kľúčovú persónu LFC je toho jasným dôkazom.

Teraz “Transfer comitee” pracuje s manažérom, ktorý je zvyknutý pracovať pod športovým riaditeľom. Zmenu systému práce  “skautskej jednotky prvého nasadenia” nevedomky najlepšie okomentoval Neil Ashton z Daily Mail, ktorý označil Edwardsa (novovymenovaného športového riaditeľa LFC) ako človeka “posadnutého štatitstickou analýzou”. “Nové vedenie sedí v klimatizovaných kanceláriách, pozerá videozáznamy z celého sveta a má hlavu ponorenú v štatistických analýzach. Edwards so svojím tímom neustále pozorujú a mapujú súpera, poskytujú analýzy o rozostaveniach, štýloch a rutinách súpera.” ironicky sa vyjadril Ashton. Vyjadril poľutovanie nad “koncom cesty posledných normálnych futbalových odborníkov.” Dokonca sa snažil vysmiať Liverpool FC pri príchode Roberta Firmina. “Transferová komisia ešte musí vysvetliť ako prišla k číslu 29 miliónov libier za neznámeho brazílskeho hráča z nemeckého klubu, ktorý skončil v tabuľke na 8.mieste…” Firminových 27 gólov, 27 asistencií a nespočetné množstvo kvalitných herných momentov za 29 miliónov libier je najlepšou odpoveďou. Klopp ocenil prácu “transfer comitee” aj za získanie Dominika Solankeho, ktorý bol pred júlom 2017 (keď sa stal hráčom a strelcom MS U20) pomerne neznámym hráčom. Vyjadril sa stroho ale jasne: “Verím chlapcom čo pracujú okolo nás” 

Poznámka prekladateľa:

Je fantastické sledovať ako LFC posilňuje v ofenzíve. Firmino, Mané, Salah, Solanke či Ox sú fantastické nákupy. Kde je však defenzívna časť? Karius? Matip? Klavan? Robertson? Hráči spolu za 21 milónov libier doplnený o odchovancov ako Gomez, Alexander-Arnold či Moreno (Sevilla 12 mil).O Lovrenovi, ktorý strieda 2 výborné zápasy s 5 katastrofálnymi ani nehovoriac. To je defenzíva? Porovnajte si to s našou world class ofenzívou. Sú to priemerní hráči. Rovnako je to v zálohe. Wijnaldum strieda priemerné zápasy so slabými. Emre Can je na odchode, Henderson nehrá na svojej pozícii a ak by aj hral jeho kvalita je otázna. Milner už pomaly konči jeho bohatú kariéru. Ak máme chváliť transfer comitee tak musia zapracovať na rovnako skvelých posilách aj v defenzíve a v záložnej formácii. Inak sa dopredu neposunieme. 

 

Zdroj: This is Anfield 

Bleskové zprávy

Vlci ve 3. kole FA Cupu

Liverpool FC zavítá v rámci 3. kola FA Cupu na Molineux, který je domovem Wolverhamptonu Wanderers. Duel se odehraje buď 7., nebo 8. ledna.

Mané podepsal nový kontrakt

Sadio Mané s klubem uzavřel nový víceletý kontrakt. Po Robertu Firminovi a Mohamedu Salahovi se tak stal posledním z ofenzivního trojlístku, kdo tak učinil.

Shaqiri do Srbska neodletí

Xherdan Shaqiri neodcestuje s týmem k utkání Ligy mistrů proti Crvené Zvezdě Bělehrad. Na vině je jeho kontroverzní oslava na Mistrovství světa, kde dával najevo sympatie svému rodnému Kosovu. To vzbuzovalo mezi Srby negativní reakce. Jürgen Klopp se tudíž rozhodl nevystavovat celý tým zbytečnému tlaku a Švýcara vynechal. Do nominace se naopak vrací Dejan Lovren a Naby Keita.

Virgil van Dijk vicekapitánem

Podle slov Jürgena Kloppa si hráči zvolili 2. vícekapitána, jímž se stal Virgil van Dijk. Pozici 3. vícekapitána bude zastávat rovněž na základe rozhodnutí hráči Georginio Wijnaldum.

Robertson kapitánem Skotska

Andy Robertson se stal novým kapitánem skotské reprezentace. První zápas s páskou by měl odehrát už tento pátek v přátelském utkání s Belgií.

kalendare2019

Facebook