pivovar helf

Mezi reprezentačními pauzami

 

Blog4

 

 

Pro spoustu pracovních a jiných povinností plus díky pár dnům dovolené jsem zápasy Liverpoolu v říjnu nejen nestačil zhodnotit, ale některé jsem ani neviděl. Co si mám myslet o tom, jak na tom momentálně jsme, v tuto chvíli úplně přesně nevím. Po zápase s Tottenhamem jsem se těšil na reprezentační pauzu, ale po West Hamu už jsem zase nerad, že přichází. A to asi hovoří za vše. Pojďme po pořádku od toho, co se událo od říjnové přestávky až po první listopadovou neděli.

Nejprve tu byl velký šlágr na Anfieldu s úhlavním rivalem, který však, podobně jako loni, nepřinesl žádnou mimořádnou podívanou a skončil, stejně jako před rokem, pro Liverpool v poslední době velmi nezvyklým, bezbrankovým výsledkem. S čím k nám přijede Manchester United pod vedením Mourinha se dalo čekat, víc jsem byl zvědav, co předvedeme my. Nemůžu říct, že by mě Liverpool v onom utkání zklamal, spíš naopak. Naši hráči byli koncentrovaní, nečekaně velmi pozorní v obraně, takže se dá říct, že aspoň část plánu neoblíbenému portugalskému trenérovi soupeře nevyšla. Myslím si totiž, že nějaké chyby od nás vzadu očekával, proto se jeho svěřenci nehrnuli příliš do útoku a čekali na svou příležitost. Ta také přišla, v závěru prvního poločasu, ale naštěstí z ní United nic nevytěžili.  Na druhé straně se dalo čekat, že si proti pevné a pozorné obraně soupeře moc šancí nevytvoříme. Nakonec jich bylo relativně dost, jenže speciálně v takových zápasech musí být produktivita co nejlepší a Liverpool v tomto směru nikoli poprvé letos selhal.

Tři dny poté následovalo střetnutí Ligy mistrů v Mariboru, v němž naši hráči spustili kanonádu. A já jsem to nakonec, bohužel, neměl možnost sledovat. Při vší úctě ke kvalitě soupeře by bylo naivní dělat z tohoto vítězství přehnaně pozitivní závěry, ostatně hned následující zápas ve Wembley proti Tottenhamu přinesl kruté vystřízlivění. Je fakt, že příčinou vysoké prohry byly zejména hloupé chyby v defenzívě, což už je v posledních pár letech v našem klubu evergreen. Všechny čtyři góly v naší síti byly velmi laciné, naše obranná činnost se speciálně v tomto střetnutí ukázala jako katastrofální, ale po výprasku v chrámu anglického fotbalu se naskytla ještě spousta dalších nepříjemných otázek. Mě by třeba velmi zajímalo, jak to právě vypadá v kabině Liverpoolu, a to zejména jestli se tam stále negativně nepromítá celá kauza kolem Coutinha.  A dále, nehrajeme už náhodou tak trochu podle šablony, není náš systém už pro soupeře příliš čitelný? A nebylo by dobré dát větší prostor hráčům, kteří ho zatím moc nedostali? Zvláště když někteří jiní nastupují v podstatě automaticky v základu, ale mnohdy hrají pod své možnosti.

V každém případě jsem po utkání s kohouty nelitoval, že jsem si naplánoval kratší dovolenou s vědomím, že zápas proti Huddersfieldu neuvidím. Podle toho, co vím, tak jsme proti tomuto nováčkovi odehráli velmi slabý první poločas, ale naštěstí nás hned po přestávce posadila na koně hrubá chyba soupeře a pak už jsme střetnutí ovládli. Nic proti takovému vítězství, chyby k fotbalu patří a mohou občas pomoci i nám, proč nakonec ne, vždyť v poslední době tomu bylo většinou naopak. Nechtěl jsem tuto výhru přeceňovat, nicméně jsem doufal, že se by se mohla stát jakýmsi odrazovým můstkem pro úspěšnější pokračování dalšího průběhu sezóny. Hned v týdnu nás pak čekala povinnost získat proti Mariboru další tři body do tabulky ve skupině Ligy mistrů. Přišel jsem k obrazovce po půl hodině hry, bohužel bylo 0:0 a tak to vydrželo až do poločasu, protože hra byla stereotypní, bez nápadu. Po přestávce jsme se přece jen prosadili, nezabránila nám v tom ani další zahozená penalta. Ovšem to, jak si na podzim v této disciplíně počínáme, je varující, selhal už třetí, a ke všemu dlouhodobě neomylný střelec! Slovinský tým nám navíc někdy kolem sedmdesáté minuty dokázal nepříjemně zatopit a tak jsem definitivně uvěřil ve výhru až po třetím gólu Sturridge v poslední minutě.

No a jsme u čerstvého fotbalového zážitku na Olympijském stadiónu proti West Hamu.  Kladiváři vždy patřili k mým oblíbenějším týmům v rámci Premier League, přiznám se ale, že pod Biličem část mých sympatií ztratili. A nejde o to, že jsme s nimi v minulém kalendářním roce několikrát neuspěli. Oni dávají pod chorvatským trenérem velký důraz na osobní souboje, které jsou mnohdy hodně na hraně regulérnosti. Zároveň se však při tom nepřirozeně často ocitají na zemi, dělá to na mě dojem, že to mají nacvičené. A s tímto na nás vyrukovali i v sobotním večeru, takže první velká pochvala za tento zápas letí k rozhodčímu, který jim toto vyptávání faulů příliš „nežral“. Tato na první pohled možná nenápadná skutečnost byla podle mě jedním ze základních předpokladů k našemu úspěchu.

Je ale pravda, že hráči West Hamu nás předčili v důrazu a měli v osobních soubojích většinou navrch. Hráli stylem, který nám příliš nevyhovuje, bylo to znát hlavně v začátcích obou poločasů. Mohli jsme sice jít do vedení hned v první minutě po dobře zahrané standardní situaci, jinak ale byla první dvacetiminutovka v režii domácích. Vytěžili z ní však jen tyč a v závěru tohoto jejich úvodního tlaku také první roh. Jako často v poslední době, tak i nyní tato námi již několik let velmi obávaná standardní situace zásadně ovlivnila další průběh utkání, tentokrát však rozhodně ne tak, jak by si to přáli kladiváři. Jestli jsme se v něčem pod Kloppem výrazně zlepšili, tak je to přechod do protiútoku. Bohužel nás v několika minulých zápasech zrazovala v těchto nadějných situacích koncovka, v tomto případě však rychlý brejk po odvrácení hrozby soupeřova rohu režíroval Mané, takže ještě když byli hráči s míčem na naší polovině, tak jsem tušil, že na konci celé akce bude zakončovat Salah, což jsem viděl jako hlavní riziko úspěšnosti. Egypťan to naštěstí zvládl a vedli jsme. Dvě minuty na to jsme kopali roh my a stejně jako proti Huddersfieldu jsme se z něj nezvykle prosadili. Tentokrát to dokonce vypadalo na nacvičený signál, a i když celkové provedení možná mělo vypadat trochu jinak, tak s výsledkem této situace můžeme být naprosto spokojeni. A stejně tak jsem byl spokojen i s průběhem zbytku poločasu, protože hru jsme do přestávky s přehledem kontrolovali. 

Po změně stran se naplnily moje obavy, že se na hřišti objeví Andy Carroll. Stalo se a bylo to znát. Právě on dokázal vpředu vybojovat spoustu míčů a navíc s jeho příchodem kladiváři ještě přidali na důrazu, vycítili šanci se zápasem ještě něco udělat. Dostali Liverpool pod tlak, přinutili nás chybovat, čehož využil už po deseti minutách druhého poločasu Lanzini. Dokázali jsme však okamžitě odpovědět, což byl další klíčový moment utkání, který nám v podstatě definitivně zajistil vítězství.  I když to se dá říct až teď, ze zpětného pohledu, West Ham, ač byl otřesen, to určitě ani za stavu 1:3 nezabalil a mohlo se stát ještě leccos. Vždyť loňské utkání v Bournemouthu mě straší ještě doteď. My jsme si navíc i nadále komplikovali život zbytečnými ztrátami míčů, ať už byla na vině laxnost, nepřesné přihrávky či nedostatečný důraz. Toto bych asi zkritizoval nejvíc na naší hře na Olympijském stadiónu, doplnil bych to do kolonky mínusy zápasu.

Naopak k plusům utkání patří už zmíněné rychlé přechody do protiútoku, které nám nabídly několik šancí přidat ještě aspoň jednu pojistku a dotáhnout utkání k vítěznému konci bez zbytečných nervů. Blízko tomu byl po skvělé individuální akci zejména Firmino, ale nemířil přesně. Čtvrtý gól se tak povedlo přidat až čtvrt hodiny před koncem opět po spolupráci dvojice Mané – Salah, skončilo to tedy přesně tak, jak to začalo. Potom už jsem nepochyboval, že si tentokrát z Londýna 3 body odvezeme, utkání se už jen dohrávalo.

Přes nakonec jednoznačnou výhru jsem zaregistroval i některé dost kritické názory na náš výkon, ale já jsem si tento zápas velmi užil. Znám naše slabiny, vím, jak nepříjemně se Liverpoolu proti West Hamu v poslední době hraje, takže jsem neočekával, že kladiváře nakonec tak jednoznačně výsledkově přejedeme. Pochválím tentokrát i Kloppa za taktiku i za zvolenou sestavu. Nebál se něco změnit, i když nenasazení některých hráčů bylo asi vynucené. Ale možná nám to opravdu bez Coutinha jde líp, jak už jsem naznačil, opravdu nevím, co se mu honí hlavou a jakým způsobem se to projevuje v kabině.

Ještě před zápasem jsem byl rád, že bude následovat reprezentační pauza, ale teď už si myslím, že je to škoda. I když s našimi výkony ani po posledních zápasech nemůže panovat úplná spokojenost, tak vidím šanci dostat se na vítěznou vlnu, která by nás posunula výš v tabulce. Nezbývá, než věřit, že přestávka nás nezastaví a že na úspěchy v posledních střetnutích dokážeme navázat i po 14 dnech.

 

 

Bleskové zprávy

Robertson kapitánem Skotska

Andy Robertson se stal novým kapitánem skotské reprezentace. První zápas s páskou by měl odehrát už tento pátek v přátelském utkání s Belgií.

Los 3. kola Carabao Cupu

Los 3. kola Carabao Cupu přisoudil LFC střet s Chelsea FC. Utkání se odehraje na Anfieldu. Datum bude upřesněno.

Kelleher prodloužil kontrakt

Brankář Caoimhin Kelleher upoutal svými výkony v předsezonní přípravě natolik, že si vysloužil nový víceletý kontrakt. Podle všeho by měl irský mládežnický reprezentant zastávat pozici trojky za Alissonem a Mignoletem.

Awoniyi odchází do Gentu

Krátce poté, co Taiwo Awoniyi uzavřel s LFC nový víceletý kontrakt, odchází na rok hostovat do belgického Gentu. Hráč stále neobdržel britské pracovní povolení.

Awoniyi prodloužil kontrakt

Dvacetiletý Taiwo Awoniyi, který zatím vinou problémů se získáním pracovního povolení neodehrál za Reds jediný zápas a od roku 2015 obráží Evropu po hostováních, podepsal s Liverpoolem FC nový víceletý kontrakt.

kalendare2019

Facebook