Plná koncentrace a týmová hra

Blog4

 

Původně jsem chtěl hned v nadpisu k zápasu na WBA uvést, že se mi z naší strany líbil výkon, jaký jsme předváděli do 80. minuty, přičemž závěr už zdaleka tak brilantní nebyl. Pak jsem si ale uvědomil, že by to bylo nespravedlivé, když jsme tak těžký zápas nakonec dotáhli do vítězného konce. Podle papírových předpokladů to pro nás v neděli odpoledne totiž vůbec nemuselo dopadnout nejlépe.
 
Nevím, kolik z nás počítalo s výhrou na The Hawtorns. Po všech zkušenostech, které máme v letošní sezóně se zápasy proti týmům, které nejsou považovány za top v Anglii a při bilanci se soupeři, které vede Tony Pulis, nešlo rozhodně považovat vítězství na půdě The Baggies za samozřejmost. A když k tomu připočteme ještě statistiku standardních situací, z kterých nedělní soupeř velmi často dovede skórovat, v porovnání s tím, jak bráníme třeba jen rohové kopy a když si navíc uvědomíme naši ne zrovna ideální situaci s marodkou hráčů, tak to naše vyhlídky před střetnutím na West Bromwich ještě zhoršovalo. Naštěstí pesimistické prognózy vzaly za své a to dokonce až tak, že Liverpool výjimečně udržel po dlouhé době čisté konto a ke všemu rozhodl utkání ve svůj prospěch právě ze standardní situace.
 
Nezávislému pozorovateli se možná mohl zápas zdát nudný, ale já jsem byl dlouho maximálně spokojen, protože přesně takhle bylo třeba toto utkání pojmout. Hráli jsme od první minuty kolektivně a velmi soustředěně, což bych vyzvednul na výkonu Liverpoolu proti WBA nejvíc. Šikovně jsme drželi míč a čekali na své příležitosti. Pravda, úplně bez chyb to nebylo, takže si soupeř v první půli vypracoval dvě nadějné šance, celkově jsme však byli lepším týmem a ještě těsně před přestávkou jsme šli zaslouženě do vedení. Že se tak stalo po standardní situaci, už jsem zmínil, a nepřehlédl jsem ani asistenci Lucase, kterého za výkon na The Hawtorns spolu s celým týmem výjimečně také chválím.
 
Druhé dějství bylo z naší strany dlouhou dobu snad ještě lepší, než to první, vytvořili jsme si několik šancí na zvýšení náskoku, pojistka však bohužel nepřišla. Nicméně zhruba až do již zmíněné osmdesáté minuty jsme soupeře drželi v uctivé vzdálenosti od naší branky. Deset minut před koncem si však West Bromwich vypracoval obrovskou šanci na vyrovnání, Phillips ale naštěstí nechal vyniknout Mignoleta. Simon nás v této sezóně už několikrát podržel a i tentokrát jsme díky němu nejkritičtější moment zápasu přečkali. Horší bylo, že se od této chvíle obraz hry změnil a začal zvýšený atak na nervy fanoušků Liverpoolu.
 
Domácím tato šance dodala energii pro závěr utkání, zatímco nám se do značné míry přestalo dařit hrát to, co jsme úspěšně praktikovali 80 minut. Najednou jsme začali zmatkovat, pořádně nedokázali podržet míč, většinou jsme jej zbrkle odevzdávali. Vedlo to k optickému tlaku soupeře, což se projevilo zejména v tom, že West Bromwich zahrával na konci střetnutí víc rohových kopů a dalších standardních situací, než by bylo zdrávo. Přitom právě toho jsme se měli v nedělním zápase speciálně vyvarovat. Naštěstí se nám všechny hrozby podařilo zažehnat.
 
Sami jsme i v úplném závěru mohli náš náskok navýšit a mnozí byli na střídajícího Morena naštvaní, jak naložil s obrovskou šancí, když se brankář WBA vydal podpořit útok. Tento moment už jsem komentoval hned v neděli pod review. Je fakt, že Moreno mohl trefit přes obránce prázdnou branku, která před ním v dáli zívala. Ale je třeba si taky uvědomit, že doleva přihrávat lépe postavenému spoluhráči nemohl, šlo by o ofsajd, vzhledem k tomu, že brankář zůstal na naší polovině, museli by být před Sturridgem dva protihráči, ne jen jeden. Spoluhráči na opačné straně pak vybíhali z hloubi vlastní poloviny a Moreno je možná, ve chvíli, kdy už se musel rozhodnout situaci vyřešit, neregistroval. Situace volala po gólu, Moreno není bez viny, že míč v síti domácích neskončil, ale určité zastání si zaslouží.
 
Naštěstí nás nemusí tolik mrzet, že jsme druhý gól nedali. Skóre sice může být v konečném účtování také důležité, situace, že může rozhodovat každý gól, není úplně nereálná, ale tři body ze stadiónu West Bromwich Albion mají obrovskou cenu, zase nám o něco víc pootevřely dveře do příštího ročníku Ligy mistrů. Výchozí pozici máme po dvou výhrách venku tomto směru velmi dobrou, hlavní je, že před pěticí závěrečných ligových zápasů máme v podstatě všechno ve svých rukou. Existuje velmi nepravděpodobná teorie kombinace výsledků ligových a evropských zápasů, která by nás o účast aspoň v kvalifikaci nejprestižnější soutěže starého kontinentu i v případě plného bodového zisku ve zbývajícím průběhu sezóny mohla připravit, ale ta dost možná vezme za své ještě dřív, než vyjde tento článek. A i kdyby ne, není třeba se jí zatím příliš zabývat.
 
Papírové předpoklady se sice vždy nenaplní, ale jestli k následujícím pěti zápasům přestoupíme stejně zodpovědně, jako v neděli proti Baggies, měli bychom vytyčeného cíle dosáhnout. Podobně jako na velikonoční neděli by měla být koncentrace od první do poslední minuty a týmová práce základem úspěšných výsledků ve zbývající části sezóny.

 

Bleskové zprávy

Grujič jede na ME "21"

Marko Grujič si zahraje na nadcházejícím ME do 21 let v Polsku. Srbsko ve skupině čekají výběry Španělska, Portugalska a Makedonie. I kvůli nominaci záložník neodletěl s prvním týmem do Sydney.

Wales i Albion povolal hráče LFC

Wales pro nachazející přátelské utkání nominoval Harryho Wilsona, Bena Woodburna a Dannyho Warda. Do výběru Albionu byli vybráni Nathaniel Clyne a Adam Lallana. Daniel Sturridge se srazu nezúčastní kvůli dřívějším zdravotním problémům.

Rohrbeck rozšíří Kloppův tým

Po té co loni odešel z realizačního týmu hlavní fyzioterapeut Chris Morgans, zaujal jeho míto kolega z Akademie Andy Reshaw. Nyní na tuto pozici přichází Christopher Rohrbeck, který předtím 14 let pracoval u týmu Mohuče. Jürgen Klopp tak pokračuje v přestavbě svého realizačního týmu, která začala už minulé léto.

Brewster na U17 stříbrný

Rhian Brewster si z Mistrovství Evropy do 17 let přivezl stříbrnou medaili, když odehrál celé finále proti Španělsku. Utkání dospělo až do penalt, kde právě Brewster neproměnil jednu z nich, po kterých se radovalo mužstvo z Pyrenejí.

Markovič se hlásil v Melwoodu

Lazar Markovič ukončil své hostování v Hullu o něco dříve kvůli zranění kotníku, které jej vyřadilo ze hry do konce sezóny. 

web