pivovar helf

Mnoho sporných momentů

Blog4

 

Poslední zápas Liverpoolu uplynulého kalendářního roku jsem neviděl, nepovedlo se mi skloubit silvestrovský program se sledováním utkání. Nemohu jej tedy zhodnotit. První zápas právě začínajícího roku jsem už viděl. Ale hodnotit jej snad ani nechci, je to hodně těžké. Nechci však být zbabělec a alibista.
 
Střetnutí s Citiziens musel stát každého hodně nervů. Týká se to i mě, když mi chodily průběžné zprávy, špatně jsem se soustředil na komunikaci s okolím v rámci začínajícího silvestrovského večera. Konečný výsledek byl ale samozřejmě pohlazením na duši a skvělou tečkou za končícím rokem.
 
Následujícímu utkání na Sunderlandu jsme podle statistik jasně dominovali. Zejména 15 střel přímo na branku je nezvykle vysoký počet, a když jsem si oproti svým zvyklostem pustil později večer asi desetiminutový sestřih, tak jsem byl překvapen, kolik z nich bylo nebezpečných. Mannone toho hodně pochytal a jak už je smutným zvykem, stal se dalším z plejády brankářů soupeře, který byl vyhlášen mužem zápasu s námi. Z šancí Sunderlandu byla kromě gólů v sestřihu ještě tutovka bezprostředně po vyrovnání na 1:1, kdy se Defoe řítil sám na Mignoleta. Tady se naštěstí pro změnu zaskvěl náš gólman. A ještě roh soupeře na konci prvního poločasu, který ale nebyl příliš nebezpečný. Takže podle statistik a souhrnu nejdůležitějších momentů by zase tolik důvodů ke kritice být nemělo. V přímém přenosu jsem to všechno ale viděl hodně odlišně.
 
Z mého pohledu jsme odehráli možná nejhorší utkání v letošní sezóně. Únava byla na většině hráčů znát, navíc si troufnu říct, že se na výkonu výrazně promítlo i další oslabení středové řady, kde to v pondělí hodně skřípalo. Nevynucených chyb udělali Kloppovi svěřenci tentokrát hodně nad přijatelnou mez. A bylo jedno, zda šlo o nepřesné přihrávky, špatné řešení situací, nedostatečný důraz či nesmyslně dlouhé držení míčů v situacích, kdy si to žádalo dávat jej rychleji od nohy. Přitom byly okamžiky, kdy jsme soupeře jasně přehrávali, evidentně bylo v těch chvílích znát, že je po fotbalové stránce na naší straně mnohem větší kvalita než na straně Sunderlandu. Ale byly to jenom drobné pozitivní vsuvky v jinak nevydařeném utkání. Hodně velké problémy jsme měli vedle již zmíněné zálohy tradičně i v defenzívě, těch „oken“ jsem tam viděl mnohem víc, než ukázal sestřih, k němuž se ještě vrátím. Musel jsem se totiž oproti svým zvyklostem tentokrát na nejdůležitější momenty znovu podívat, protože vedle kritiky naší hry jsem byl připraven hodně spílat i rozhodčímu, který byl svého času zpochybňován jako arbitr nominovaný na naše utkání proti Manchesteru United kvůli místu jeho bydliště. Nebyl jsem si ale bezprostředně po závěrečném hvizdu jist některými verdikty pana Taylora a jeho kolegů a nechtěl jsem být tedy nespravedlivý.
 
Problematická byla pro mě první penalta. A i po zhlédnutí opakovaného záznamu pochybuji o správností jejího nařízení. Naši proti ní moc neprotestovali, ale stejně si myslím, že se pískat neměla. Nějaký dotyk tam asi byl, ale řekl bych, že oba naši hráči se snažili hrát čistě, jenže Ndong si pro penaltu šikovně došel, řekl bych, že schválně zakopl o nohu Klavana. Hráči Sunderlandu celkově chodili na můj vkus až příliš ochotně k zemi při každém kontaktu, což bylo někdo odpískáno, někdy ne. V pokutovém území však v tu chvíli bohužel ano.
 
Dále jsem si nebyl jist, zda nám v druhé půli nebyla odpuštěna ruka Cana v pokutovém území. Zase nevím. Hraní rukou je pro mě největší záhadou současného fotbalu. Co k tomu přesně říkají současná pravidla, přiznám se, nevím, nečetl jsem to. Nevidím to jako smysluplné, když to stejně každý rozhodčí posoudí jinak. Can měl ruku od těla, ale zdálo se mi, že ji zkouší schovat, nebyl tam aktivní pohyb. I když možná trochu ano, co já vím? Druhá ruka v pokutovém území v podání Maného už však další penaltu ve prospěch domácích přinesla. Vůbec bych o ní nediskutoval, kdybych si nevzpomněl na květnové finále EL se Sevillou. Tam byla minimálně jedna situace podobná, ale penaltu nám švédský sudí nedopřál. Fakt už mám zmatek v tom, kdy je možné hrát fotbal rukama a kdy ne.
 
Jediné, v čem jsem se díky sestřihu utkání stoprocentně ujistil, byla regulérnost našeho druhého gólu kvůli ofsajdové pozici Maného. Ze záznamu bylo hned jasné, že se míč k senegalskému reprezentantovi dostal od hlavy hráči Sunderlandu. Naopak zákrok, při kterém se zranil Sturridge, zůstává pro mě nejasný i po opakování. Kloním se k názoru, že to byl faul, dokonce možná i v pokutovém území. Ale tady si nejsem jist vůbec. Sporným momentem byla také situace před přímým kopem, z něhož se posléze stal kop pokutový. Tu mi sestřih pro jistotu vůbec nenabídl, přitom právě tento moment Klopp nejvíc zpochybnil. Způsobil ji bohužel zdaleka ne poprvé hráč, o kterém jsem doufal, že už bude v době prvního utkání roku 2017 v Miláně. Tady prý kontakt s protihráčem vůbec nebyl, ale ať už tak či tak, Lucas do podobných soubojů chodí hloupě a má doslova patent na výrobu problémů tohoto druhu. Náš manažér ještě zmínil faul na Clyneho v pokutovém území. Jestli myslí ono zatažení za dres v úvodních minutách, při kterém Clyne ani neupadl, a akce pokračovala, tak by to bylo asi přísné. I když penalty za takové zákroky jsou občas k vidění.
 
Pro výkon našeho týmu tentokrát existuje výrazná polehčující okolnost, kterou výjimečně beru. Věděl jsem, že bude velmi těžké dobře se připravit na toto utkání, následující ve velmi rychlém sledu po výhře nad Citiziens. Upozorňoval na to i Klopp hned od chvíle, kdy se program zápasů na přelomu roku dozvěděl, a problémy asi tušila většina z nás. Někdo možná namítne, že Sunderland také hrál na Silvestra, stejně tak další týmy se musely s podobně těžkým programem vypořádat a mimo jiné oba kluby z Manchesteru to zvládly. Je to ale zavádějící. Vyhledal jsem si, kolik hodin měl který tým na relaxaci mezi třemi zápasy na přelomu roku a my jsme na tom byli hned po Southamptonu ze všech nejhůř. A ve srovnání s Chelsea, která na tom v tomto směru byla naopak suverénně nejlépe, už jde o hodně velký handicap. A to nemluvím o tom, že momentální leader soutěže nemusí na přelomu roku v podstatě nikam cestovat. Ne, není to férové!
 
Hlavní přípravy po Stoke logicky směřovaly ke zvládnutí zápasu s Citiziens, což se s vypětím sil povedlo. Utkání však skončilo na Silvestra pozdě večer, a naplánovat další zápas pouze o nějakých 44 hodin později, navíc s nutností vcelku dlouhého přesunu, to se lidem zodpovědným za program soutěže opravdu hrubě nepovedlo. Po zápase, který byl přímým soubojem o nejvyšší příčky, a hráči do něj museli jít od první do poslední minuty nadoraz, tak nachystat se na Sunderland, na to prostě nebyl žádný prostor. A pro Kloppa to navíc byla situace, s níž se ve své kariéře ještě nesetkal, v podstatě nad tím ještě i po zápase kroutil hlavou. Nesmyslnost termínu zápasu na Stadium of Light je v mých očích ještě výraznější při pohledu na další program. Pohárový zápas hrajeme zase trochu podivně až v neděli, čímž se nám opět zbytečně zahustí program před zápasem na Old Trafford. Bohužel, veškeré naše výhrady a protesty se jako obvykle nesetkaly se vstřícným přístupem vedení anglického fotbalu, což už mě vůbec nepřekvapuje.
 
Nejsem spokojen s programem soutěže na přelomu roku, ani s výkonem rozhodčího v posledním zápase. Nemáme štěstí ani na zranění, marodka místo vyprázdnění po posledních zápasech naopak, zdá se, ještě narostla. Kvůli Africkému poháru nám bude v důležitých lednových zápasech chybět klíčový útočník. Je tedy dost důvodů na co si stěžovat. Nechci ale, aby můj článek takto vyzněl. Právě naopak. Byl bych rád, kdybychom se navzdory tomu všemu dokázali zdravě naštvat a o to víc se v druhé polovině sezóny poprat o nejvyšší příčky v Premier League. Pokud Tottenham porazí Chelsea nebo s ní aspoň remízuje, a to určitě v silách kohoutů je, tak to bude pro tuto chvíli znamenat jenom tolik, že se čelo ligy zahustilo a vše bude o to víc otevřené a napínavé. Při naší dosavadní bilanci s ostatními hlavními konkurenty musíme věřit, že máme dostatečnou kvalitu úspěšně zvládat další utkání. Podobné nepříznivé situaci, jakou jsme si právě prožili, bychom už ve zbytku sezóny neměli být vystaveni, času a prostoru dobře se nachystat na všechny důležité zápasy by měl být už vždy dostatek. A pokud nebudeme přípravu pojímat jako Firmino před Štědrým dnem či přímo na něj, můžeme v této sezóně ještě hodně dokázat. Jsme teprve na prahu nového kalendářního roku, zápasů ještě bude spousta a stát se může cokoli.

 

Bleskové zprávy

Coutinho se vrací na Anfield

Anfield zažije 3. června bitvu národních výběrů Brazílie a Chorvatska. V dresu Evropanů by se mohl představit Dejan Lovren, zatímco proti němu by se mohl postavit Roberto Firmino a do nedávna další hráč Reds, Philippe Coutinho.

Zámořská tour 2018

Jako každý druhý rok i letos Reds zavítají v rámci předsezonní přípravy do zámoří. Na úvod by se měli Reds střetnout se starým známým Dortmundem (22. července, Charlotte) a následně vyzvat jak ManCity (25. července, New Jersey), tak i uhlavního rivala United (28. července, Ann Arbor).

S Neapolí v Dublinu

Prezident Neapole, De Laurentiis, se při jednom rozhovoru nechal slyšet, že jeho tým odehraje v rámci předsezonní přípravy utkání s Liverpoolem FC. Duel by se měl odehrát v irském Dublinu 4. srpna.

Joel Matip mimo hru

Joel Matip si v letošní sezóně již nezahraje. V utkání s Crystal Palace si přivodil svalové zranění stehna, s nímž bude muset podstoupit operaci. Podobný osud zřejmě čeká i Adama Lallanu, který víkendové utkání nedohrál. Záložník by však mohl být fit pro světový šampionát.

Can s Gomezem se vrací zpět

Předčasně ukončili své reprezentační povinnosti Emre Can a Joe Gomez. Němce nepustily ani do jednoho z přípravných utkání bolavá záda, kvůli kterým musel střídat již v zápase s Watfordem. Joe Gomez si naopak přivodil poranění kotníku v zápase s Nizozemskem. Nejprve se zdálo, že u Albionu zůstane do konce srazu, ale nakonec bylo rozhodnuto, že se vráti dříve.

liverpoolsky skartator