pivovar helf

Našich deväť

 

Blog4

 

Tento názov príspevku by mohol najmä starších, teda pokiaľ im ešte pamäť slúži pomýliť a navodiť atmosféru hudobnej súťaže, ktorú kedysi vysielala ČST. Mám však na mysli našich deväť tohtoročných mesiacov, tak ako ich vidím ja vo vzťahu k LFC.  To, že sme do tohto roku vstupovali s veľkými očakávaniami bolo zapríčinené dobrým postavením v tabuľke, dobrou hrou a podškrtnuté  Silvestrovskou výhrou nad Manchester City. Začínalo sa zimné prestupové obdobie a aj napriek vyhláseniam  Jürgena Kloppa, že v zime nikoho neprivedieme sme živili nádej, že nejaká posila by sa predsa len mohla objaviť. Január však všetko poriadne schladil. V tomto mesiaci sme nevyhrali ani jeden zápas PL a v štyroch zápasoch sme získali iba 3 body za tri remízy. Na konci mesiaci sa naplnili tvrdenia nášho manažéra a neposilnil nás nikto. Prvé tohtoročné ligové víťazstvo sme dosiahli až vo februári. V šiestom tohtoročnom zápase sme porazili Tottenham.  Avšak hneď v ďalšom zápase sme položili základy záchrany pre Leicester, ktorý nás s novým trénerom, postavením v pásme zostupu porazil. Aby bola hojdačka dokonalá o týždeň sme doma porazili Arsenal.  Jednoducho sa nám proti tímom z čela tabuľky darilo. Oberali sme ich o body, ktoré sme ako správna Jánošíkova družina odovzdávali tímom bojujúcim o záchranu. Našu súpisku postihli zranenia a maródka v plnom rozsahu odhalila náš  úzky káder a jeho kvalitu.

Rozkolísané výkony a výsledky v boji o TOP4 pokračovali aj v mesiacoch apríl a máj aby sa to nakoniec  ako v dobrom thrilleri posledným zápasom podarilo. Ligu Majstrov sme ukopali predovšetkým v zápasoch na ihriskách súperov, keď naopak v domácich zápasoch sme infarktovo strácali body. Tento thriller sme ako fanúšikovia znášali ťažko. Na našom webe sa spustila hystéria a nadávalo a preklínalo  sa kompletne na všetko. Od hráčov, trénerov, cez fanúšikov so zmierlivejšími alebo inými názormi až po majiteľov. Pri návšteve nášho webu som si niekoľkokrát pretieral oči, či som si náhodou nepomýlil stránku. Neveriacky som zistil, že nie. To čo som čítal v niektorých komentároch som nechápal. Nemám teraz na mysli vulgarizmy. Môže fanúšik LFC používať na tejto stránke také výrazy smerom do vlastných radov , aké si niekedy nedovolia ani skalní našich súperov ? Vrátane Mufanov.Sú to  výrazy, za ktoré je v krčme facka !! To, že na niektoré veci okolo nášho obľúbeného klubu máme ako jeho priaznivci rozdielne názory – to je úplne normálne. Niektorí sú schopní svoj názor prezentovať a obhajovať  slušným spôsobom, iní však idú cez mŕtvoly a prípadného nesúhlasného partnera v diskusii urážajú až ponižujú. Tak to už nie je celkom v poriadku.  Avšak hrubé výrazy voči hráčom, trénerovi a dokonca klubu samotnému – tak to je podľa mňa jednoducho neprístupné, neakceptovateľné. Na tomto webe určite !!

Ako fanúšik LFC viem veľmi dobre, že  to nie je jednoduché fandiť tímu ako je LFC.  Teda aby som to uviedol na správnu mieru – nie stále J. Som ten typ fanúšika, ktorý pri nezdaroch, inkasovaných góloch nadávam a hreším ako kočiš resp. maďarský žandár. Potom mi trochu vychladne hlava. No úplne ma rozladí  keď si prečítam niektoré príspevky, ktoré nevyberavo urážajú klub, hráčov a trénera a do toho sa ešte diskutujúci navzájom napádajú. Netvrdím, že všetci naši hráči sú hviezdy a nikdy si nezaslúžia kritiku. Avšak  malo by to mať určitú úroveň.

V poslednom májovom zápase sme na Anfielde porazili zostupujúci  Middlesborough a zabezpečili si tak predkolo LM. V tejto pozícii sme vstupovali do letného prestupového obdobia. Začali sme ho rýchlym podpisom Salaha. Rovnako rýchlo sme zbabrali prestup VVD. Náš klub sa ospravedlnil a oficiálne prehlásil, že sa o tohto hráča už nebude zaujímať. Určite nepotešujúca správa, stavajúca našich prestupových manažérov do roly amatérov. Potom prišiel prestup Neymara a začiatok prestupového šialenstva okolo Coutinha.

Rád by som doprial nášmu klubu silné mená, prestupové titulky smerom na Anfield. Súčasne si uvedomujem hrúbku peňaženky  majiteľov LFC.  NIE – neidem  ich obhajovať. Pri konečnom zúčtovaní aj tohto posledného prestupového obdobia je vidieť značné rezervy pri investíciách do nových posíl. Chcem iba naznačiť, že nemôžeme očakávať nákupy typu Chelsea, City ..... Náš tréner nemôže ukázať na hráča, a považovať to za vybavené. Rozumej kúpené – nech je cena akákoľvek. Preto je tu Jürgen Klopp, ktorý je ochotný akceptovať výzvu budovať tím cieľavedome a dlhodobo. Na konci augusta by som bol spokojný ak by sa bol podaril prestup VVD. Keďže sa situácia vyhrotila, mal tu skončiť nejaký iný stopér, pretože bolo jasné že Sakho odíde.

Neymarov odchod z Barcelony je svojou výškou výkupného niečím úplne novým.  Len tak na okraj,  Dembélé má v novej zmluve s Barcelonou výkupnú klauzulu 400 mil. EUR.  Poďme radšej ku Coutinhovi, ktorý bol prvý v hľadáčiku Barcelony po odchode jej hviezdy. Barcelona potrebovala nahradiť odchádzajúceho hráča a vybrala si stredopoliara, s ktorým do ďalšej sezóny rátal aj Jürgen Klopp. Ponuka odísť do Barcelony je lákavá pre každého hráča o to viac ak pochádza z Južnej Ameriky. No a kto sa tešil z možného obchodu najviac  ?  Agent ! Bojím sa, že význam slova lojalita dnes končí len čo sa objavia na obzore peniaze.  Samotný Philippe bol do Barcelony ťahaný lákavou pracovnou ponukou a súčasne tlačený jeho agentom, ktorý spolu s médiami vytvoril tlak aj na rodinu a spustili hotové prestupové peklo, v ktorom málom Philla usmažili. Barca dala prvú ponuku, ktorej podmienky boli smiešne a výsledkom bol vtip, že k nám prestupuje Messi.  Coutinho je jednonohý futbalista / i keď včera proti Burnley vystrihol solídnu strelu ľavou nohou/ avšak Jürgen Klopp sa vyjadril, že jeho prestup v lete neprichádza do úvahy. Barcelona prišla napokon s treťou ultimátnou ponukou, ktorej čas vypršal a podľa tohto ultimáta už Barcelona nemala mať záujem o Philla. Couts nasledujúci deň vysvetľuje svoj výrok, že už nikdy už nenastúpi za LFC. Poodhaľuje tak agentov tlak.  Jürgen Klopp potvrdzuje novinárom, že na vzťahu ku Coutinhovi sa nič nezmenilo, a že s ním ráta. No príbeh nekončí. LFC bojuje v predkole LM bez Philla, ktorý má zdravotné problémy, avšak odlieta do Južnej Ameriky, kde nastupuje za reprezentáciu Brazílie.  Prichádza 4. ponuka Barcelony, o ktorej niekoľko odborníkov hneď naznačuje, že ju LFC zamietne. Novinári  prichádzajú s niekoľkými zaručenými správami až nakoniec Coutinho zostáva. Barcelona získala Dembélé-ho avšak vo vzťahu k Phillovi obstála podobne ako LFC v snahe získať stopéra VVD.

Ale to už je september. V utorok 13. Sme hrali prvý zápas tohtoročnej LM po víkendovom výprasku od City, ktorý Ivoš trefne označuje ako historický kolaps. V zápase so Sevillou sme po úvodnom darčeku pre súpera hrali 2/3 času výborný futbal. Otočili sme výsledok a zahodili niekoľko príležitostí súpera definitívne zlomiť. Prišiel trest v podobe vyrovnania.  Na tomto stručnom hodnotení sme sa zhodli s Ivošom po zápase.  Vzhľadom na priebeh zápasu ironicky poznamenal, že je pracovne tak vyťažený, že „rád“ nestihne tento víkend napísať ani riadok. Akoby tušil priebeh zápasu s Burnley.  Napriek všetkému som v utorňajšom zápase našiel jedno pozitívum. V závere stretnutia striedal Coutinho a tribúny ho privítali potleskom. Týmto dali bodku nielen za letným prestupovým obdobím ale predovšetkým za prestupovým príbehom Coutinha.  Phill sa takto môže plne venovať tréningu a jeho ďalšiemu pôsobeniu v drese LFC s vedomím, že fanúšikovia s ním rátajú rovnako ako Jürgen Klopp.

V zápase s Burnley sme už s Coutinhom v základe opäť darovali súperovi úvodný gól po nedorozumení v obrane, avšak zápas sme aspoň vyrovnali.  Stratili sme dva body a začína to vyzerať, že nám deviaty mesiac prináša „pôrodné bolesti“ , ktoré bolia predovšetkým v obrane. Najhoršie na tom všetkom je, že tieto bolesti budú trvať pravdepodobne až do januára. To je najbližší termín, kedy vieme riešiť nedostatky v našej obrane.

Čo nám teda prinieslo 9 tohtoročných mesiacov ? Dve prestupové obdobia, z ktorých nás neuspokojilo ani jedno, napínavú jarnú odvetu v ktorej sme ukopali predkolo LM, letnú prípravu a letný postup do LM. No a predsa ešte čosi navyše sa mi vybavilo na záver.  Akosi ma straší predstava, že sa zraní alebo vykartuje Matip. Vôbec si ju neviem ale hlavne nechcem pripustiť. Následky si radšej nepredstavujme.

 

 

Add a comment

Historický kolaps

 

Blog4

Původně jsem nechtěl vůbec tento článek psát. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem sobotní odpolední představení strávil a také jsem si myslel, že zápas se dá stručně zhodnotit nějakými čtyřmi, ne úplně pozitivními větami. Přes neděli se mi ale přece jen pár věcí rozleželo v hlavě.

Hned jsem si nevzpomněl na ostudnou prohru na Stoke v posledním kole sezóny 2014 – 2015, na tu mě upozornily až komentáře na těchto stránkách. Možná jsem ji pustil z hlavy proto, že jsem onen zápas, který už nic moc nemohl změnit na našem umístění, tehdy neviděl. Ale kromě této výjimky si stejně nevybavuji, že by jindy Liverpool v soutěžním střetnutí za celou dobu, co mu fandím, prohrál pětigólovým rozdílem a dokonce ani na to, že by někdy inkasoval pět branek. A připomínám, že jsem fanouškem tohoto klubu už od druhé poloviny sedmdesátých let! Maximálně si vzpomínám na zápas v Mainzu v rámci letní přípravy v roce 2006, ale to je tak všechno. Možná mi někdo něco podobného z historie Liverpoolu za posledních zhruba 40 let ještě připomene, to nevylučuji. Ale nic to nezmění na skutečnosti, že datum 9. 9. 2017 se do historie našeho klubu zapíše velmi neslavně.

Prohry 0:4 několikrát pamatuji, ta asi nejméně očekávaná přišla někdy v polovině 80. let, tedy v rámci zlaté liverpoolské éry, a bylo to na půdě Coventry, týmu z druhé poloviny ligové tabulky. Po letech jsem si ten zápas našel na youtube a ocenil jsem nádherné góly našeho tehdejšího soupeře. Hlavně si ale živě vzpomínám, jak jsem sice tehdy při přečtení výsledku nejdříve nevěřil vlastním očím, ale pak jsem se jen pousmál. Řekl jsem si, že takové věci se stávají, že jde prostě jen o náhodu, která se jen tak nebude opakovat, protože kvalitě Liverpoolu jsem v tom období bezmezně věřil. Hodit ale podobným způsobem za hlavu kolaps na hřišti Manchesteru City by bylo krátkozraké. Tak jako není náhoda, že anglická reprezentace pravidelně selhává v penaltových rozstřelech, tak nelze považovat za úplnou anomálii ani naši vysokou porážku na Etihad Stadium. Tím vůbec nechci říct, že podobné debakly teď budou na denním pořádku. Ale na rozdíl od kolapsu na Coventry před více než 30 lety se něco takového, co jsme o víkendu zažili na půdě Citiziens, podle mého názoru v blízké době klidně opakovat může, aniž bych to chtěl tímto přivolávat.    

Rozhodujícím faktorem byla samozřejmě červená karta pro Maného, k níž jsem zaznamenal tak širokou škálu názorů, jako už dlouho ne. Že náš klíčový útočník neměl být vyloučen si myslí nejen Klopp, ale prý i trenér soupeře. A červenou kartu by v tomto případě údajně neudělil podle vlastních slov ani Clattenburg. Na druhé straně jsem zaznamenal hlasy, že ani klasický třízápasový trest není za takový zákrok dostatečný. Za sebe vyloučení Maného akceptuji, neodvolával bych se, ale jakýkoli trest navíc by byl absurdní. Jsem přesvědčen, že šlo o neúmyslný střet, byla to nešťastná situace a jakékoli další sebemrskačství je zbytečné.        

Každý tým, který je poslán do deseti, má problém, ale v našem případě to platilo dvojnásobně, a to hned z několika důvodů. Možná se proti nám zrovna spiklo více nešťastných okolností najednou, například když jsme během prvního poločasu neproměnili některé velmi dobré šance. Podle mě jsme však hlavně doplatili na dlouhodobě neřešené problémy. Stačilo, že záloha nenavázala za výborné výkony z domácích srpnových utkání, což znamenalo mimo jiné přetížení naší, už několik let ne zrovna pevné, obrany. Po vyloučení senegalského útočníka tlak na naši defenzívu ještě zesílil, ta neodolala a tak už do přestávky vedli domácí o dva góly. Korunu tomu dal po pauze Klopp, když stáhl ze hřiště útočníka, který, přestože má zatím rezervy v koncovce, tak vypadal po odchodu Maného jako jediný, kdo by byl schopen obranu Citiziens aspoň trochu zaměstnat. Šance na to vydolovat ze zápasu minimálně bod byla sice v tom okamžiku už mizivá, ale kdo ví, co se ještě mohlo stát. Aspoň síly na hrací ploše se mohly vyrovnat, protože Otamendi měl se Salahem problémy a už během prvního poločasu bylo jeho setrvání na hřišti dost na hraně. Poločasové střídání naší hlavní letní posily jsem však pochopil jako signál, že jsme zápas zabalili a už se soustředíme na Ligu mistrů. Takové uvažování je sice možná pragmatické, ale dalo se předpokládat, že by tento přístup mohl způsobit ostudu, což se nakonec i stalo. A nejde jen o výsledek, ještě horší byla předvedená hra v druhém poločase. Naši hráči se snad ani nesnažili, v myšlenkách už asi byli na Anfieldu se Sevillou nebo minimálně na cestě domů. Zdvořile otvírali domácím zadní vrátka a sami vůbec nezkoušeli zaútočit. Za těchto podmínek jsme mohli sotva čekat vlídnější pohled na ukazatel skóre, než ten, který svítil po závěrečném hvizdu rozhodčího.

Odevzdaný výkon po Maného vyloučení mi vadil po morální stránce, ale problémy do budoucna vidím i v praktické rovině. I když ono to trochu souvisí, protože jeden z důvodů vypuštění zápasu na City za nepříznivého vývoje bylo to, že tým nemá pořádného vůdce. Což už mi taky připadá jako dlouhodobější záležitost. A tentokrát by možná opravdu stačilo aspoň k tomu, aby skóre nebylo tak trpké, kdyby se našel někdo, kdo by spoluhráče pořádně seřval a postavil do latě. No a dále musím, ač nerad, znovu zaostřit na naši defenzívu. Je to sice už evergreen, ale přesto nebo možná právě proto se ptám, jaké ještě chceme další důkazy o špatném fungování našich zadních řad?! Pokud se nedaří hráčům ve středu pole a nestíhají naší obraně intenzívně vypomáhat, tak je na světě kalamita. Jen když se podívám na složení obranné čtveřice na Etihad Stadium, tak oba krajní obránci mají sice dobrý potenciál, ale zatím i spoustu slabin a zejména TAA je ještě hodně nevyzrálý hráč. Klavan je obecně v rámci Premier League použitelný, ale na to, aby účinně čelil útočníkům, kterými disponuje Manchester City, obávám se, nemá potřebnou kvalitu. V takové situaci to Matip, i kdyby podal nejlepší možný výkon, stěží zachrání, přitom ani jeho úplně nepovažuji za vzor spolehlivosti. Z toho mi vychází jediné, jestli chceme momentálně uspět v souboji s nejlepšími týmy, nezbývá nám, než je přestřílet. A ta možnost v sobotu v podstatě padla ve chvíli, kdy jsme byli posláni do deseti, zvlášť když byl ještě ke všemu vyloučen klíčový útočník. Neříkám, že budeme hrát v oslabení permanentně, ale občasná vyloučení k fotbalu patří a jak bylo vidět na Etihad Stadium, může k nim dojít kdykoli, i ve zcela neočekávané chvíli. Hra v oslabení pak s velkou pravděpodobností znamená, že se její těžiště odehrává na obranné polovině týmu hrajícího s menším počtem hráčů.  A na to, zdá se, není současný Liverpool příliš připraven. I proto si myslím, že podobný debakl může zase někdy přijít. Nemusí, a pevně doufám, že nepřijde, ale pravděpodobnost je v tomto směru při úrovni našeho bránění větší, než byla v jiných dobách.

Hoďme tedy zápas s Citiziens za hlavu, ale jen ve smyslu, aby to nenarušilo psychiku kolektivu. Poučení z tohoto střetnutí je totiž velmi nutné, i když řešení některých problémů bude bohužel možné až v zimním přestupovém období a to ještě s hodně nejistým výsledkem. 

 

Add a comment

S nadhledem

Blog4

 

 

Nechtěl jsem hodnotit zápas s Arsenalem ve chvíli, kdy vrcholilo přestupové období, protože po demolici kanonýrů se myšlenky snad všech fanoušků včetně mě upíraly k případným změnám v kádru. Bezprostředně po ukončení transfer window jsem pociťoval spíš zklamání, ale už to ze mě spadlo. Na první ostrá utkání nové sezóny a změny v našem týmu během léta se jsem teď už schopen podívat se s větším nadhledem.

Dlužím názor na poslední utkání s Arsenalem, které hráči v červeném vyhráli až příliš jednoduše. Doteď nad tím kroutím hlavou a nevím, zda jsme byli my tak dobří nebo kanonýři tak špatní. O problémech uvnitř gunners se ví, své sehrálo asi i to, že trenér soupeře poslal na hřiště některé hráče, kteří měli zaječí úmysly. Ale že nám to Wengerův tým ve vzájemné konfrontaci sil tak zjednoduší, to jsem si opravdu nemyslel. Když je nejlepší hráč soupeře gólman, který pustí za svá záda čtyři góly, tak to hovoří za vše.

Přitom před zápasem jsme zase tolik trumfů podle mého názoru v ruce nedrželi, aspoň ne ve smyslu, že by se dala čekat tak jednoznačná záležitost. Museli jsme v týdnu absolvovat těžké střetnutí o Ligu mistrů, což jsem vnímal jako handicap, přestože úspěch nás mohl správným způsobem motivovat. Do branky nenastoupil v poslední době báječně jistý Mignolet, samozřejmě jsem také stále negativně vnímal táhnoucí se kauzu Coutinho a že nemám důvěru v naši současnou defenzívu snad ani nemusím připomínat. Na druhé straně, Arsenal hlásil návrat uzdraveného Alexise Sancheze.

Když jsem zjistil, že bude chytat Karius, tak jsem si říkal, že má aspoň možnost po čase ukázat, co v něm je. Ale neměl. Byl totiž téměř bez práce. To málo, co měl vyřešit, nebylo nijak složité a bez problémů to zvládl. Tak na sebe aspoň občas upozorňoval neskutečným otálením s rozehrávkou, které nás mohlo přijít draho. Obrana hrála vcelku koncentrovaně, nemůžu sice říct, že bezchybně, ale potřebná spolehlivost tam tentokrát byla.

Ve středu pole jsme se sice v prvním poločase dopustili dvou hrubých chyb, z nichž rezultovaly největší šance soupeře, ale jinak všichni hráči naší zálohy a útoku zaslouží jedničku s hvězdičkou. Bylo až neuvěřitelné, jakým způsobem Liverpool uprostřed hřiště přehrával stejnou formaci Arsenalu. To, jak hráči reds odebírali soupeři míče, vypadalo často až neuvěřitelně snadné. Na kvalitě výkonu naší středové trojice nic nesnižuje ani fakt, že hosté udělali i spoustu nevynucených chyb. Dopouštěli se jich ostatně stále víc s blížícím se koncem zápasu, takže to zřejmě byl i projev jejich frustrace a bezradnosti. Hrou naší zálohy jsem byl v tomto utkání tak nadšen, že jsem si po závěrečném hvizdu s nadsázkou řekl, už chápu, proč chce Coutinho do Barcelony. Tam si totiž v základu zahraje, což nemá při konkurenci našich záložníků, soudě podle jejich výkonů proti Hoffenheimu a Arsenalu, v Liverpoolu jisté.

A také útok se opět ukázal v tom nejlepším světle. Ofenzívní smršť reds byla neskutečná, z mnoha faktorů, které vedly k tak vysokému počtu vstřelených gólů, bych vyzvedl vynikající využívání křídelních prostorů a bleskové přechody do protiútoků. Salah vypadá jako ten důležitý kamínek do dokonalosti ofenzívy, který nám loni chyběl. Jen se musí zlepšit v zakončení, ale věřím, že to přijde. Ale jinak zahrál, stejně jako Mané a Firmino, skvěle. Naše ofenzíva byla už loni na velmi dobré úrovni, ale s jejím letním doplněním se mi zdá, že naše hra dopředu získala zase nový rozměr. Tím pádem jsem v tomto směru optimista také ohledně hry proti urputným obranám, máme potenciál vytvořit dostatek kreativity na to, aby se neopakovaly zbytečné ztráty s papírově slabšími týmy z loňské sezóny.

Když jsem mluvil o zklamání z výsledků přestupového období, tak jsem měl na mysli především neposílení stoperského postu, což jsem bral jako naprostou prioritu. Asi nejen já mám dlouhodobě z naší defenzívy velmi špatný pocit. VVD však nepřišel, Klopp pak naznačil, že nikoho jiného nechtěl, tak uvidíme, co to přinese. V první chvíli jsem si myslel, že v našich zápasech budou běžně k vidění přestřelky a klidně bych si vsadil, že minimálně do konce kalendářního roku Liverpool neodehraje bezbrankový zápas. S odstupem několika dní si však myslím, že tato úvaha má sice racionální jádro, ale věci nemusí být tak černobílé, jak se na první pohled jeví.

Nechci přeceňovat dvě čistá konta naší obrany z pěti odehraných soutěžních utkání. Ale že Crystal Palace ani Arsenal neměl na Anfieldu mnoho šancí, bylo jistě i proto, že jsme jim toho příliš nedovolili. Hoffenheim naši defenzívu prověřil v obou zápasech mnohem intenzívněji a úspěšněji, ale zrovna tento tým má útočnou sílu, o níž jsem přesvědčen, že by před ní kapitulovaly i papírově lepší obrany. No a střetnutí na Watfordu bylo trochu specifické. Myslím, že s týmem tehdy otřásla situace kolem Coutinha, která zrovna v nejméně vhodnou dobu nabrala špatný směr. Minimálně v prvním poločase tohoto utkání byli naši hráči jakoby myšlenkami jinde, velmi špatně tehdy hrála celá záloha, což se určitě na výkonu defenzívy podepsalo. A tato situace už by se v dalším průběhu sezóny opakovat neměla, aspoň ne v takové brutální podobě.

Pokud se v průběhu podzimu ukáže, že naše defenzíva je opravdu zranitelná víc, než by bylo zdrávo, tak snad už zodpovědní lidé udělají všechno proto, aby se hned v lednu tento problém vyřešil. Do té doby by nám nezbývalo opravdu nic jiného, než být úspěšnější v přestřelkách. Na to ale celkově vzato kádr máme. To i díky novým posilám, s nimiž jsem spokojen. Od první z nich (Solanke může být v této sezóně výborným žolíkem) až po tu poslední (zrovna pro Oxe se mi zdá Klopp ten pravý trenér, který z něj může dostat velké věci). Ofenzívních variant máme dost, takže by nás směrem dopředu nemusela tolik poznamenávat případná zranění jako v loňském roce, což však samozřejmě nechci přivolávat. Počítám v tomto směru i s Coutinhem, u něhož věřím, že se bude v následujících týdnech a měsících chovat jako profesionál. Nahrálo nám i rozlosování Ligy mistrů, skupina je se současným kádrem určitě hratelná a pro vyřazovací boje snad bude možné dopsat na soupisku nějakého nového hráče, pokud by se povedl nějaký potřebný přestup v zimním období. I když tady přesně nevím, jaká jsou pravidla. FA cup nás taky bude zajímat až v novém roce a Ligový pohár mě tolik netíží, tam i tak předpokládám nasazování druhé garnitury. V nejbližší době tedy v prvé řadě půjde o to neztratit kontakt se špičkou v ligové soutěži. To bude možná nejtěžší, ale i na tohle, věřím, současný kádr má.

Sezóna vlastně teprve začíná, otazníků je zatím mnoho. Ale na zápasy po reprezentační pauze se těším mnohem víc, než na start sezóny proti Watfordu. Doufám, že jde o dobré znamení.

 

Add a comment

Exhibice s vykřičníkem

 

Blog4

Všem, kdo se zasloužili o úspěch v předkole nejprestižnější evropské soutěže, patří velké poděkování. Mám obrovskou radost, že Liverpool dotáhl úspěšně svou cestu do základní fáze Ligy mistrů a moc se mi líbil i způsob, jakým to zvládl. Tedy aspoň co se týče ofenzívního představení, nad kterým se i přes absenci Coutinha mohou fanoušci právem rozplývat. Nemůžu však přehlédnout, jak naši hru sráží nekvalitní bránění. A taktéž nemůžu překousnout, že s tím stále nejsme schopni nic udělat. Díky tomu všemu jsem si odvetu předkola Ligy mistrů sice velmi užíval, ale zároveň jsem dlouho trnul, aby náhodou zápas nenabral nežádoucí směr.

Náš útok nám může většina týmů závidět, navíc máme v této formaci více variant. A když se k tomu přidá kvalitní podpora ze středu pole, jako tomu bylo proti Hoffenheimu, tak si bez přehánění myslím, že v plné ofenzívní síle je Liverpool momentálně schopen porazit kohokoli. Vždy však bude hodně záležet na tom, jak zrovna bude fungovat obrana a to píšu s velkým vykřičníkem! Trápí mě to takovým způsobem, že po ukončení včerejšího utkání jsem si s trochou nadsázky snad i přál, abychom za tu poslední částku Coutinha Barceloně prodali, za předpokladu, že za obdržené peníze přivedeme dva nebo raději i tři opravdu kvalitní defenzívní hráče. A především se to týká postu stopera. Ale pojďme se vrátit k střetnutí po pořádku.

Prvních 20 minut bylo z říše snů, ale málokdo si už možná vybaví, jak ještě za stavu 0:0 jsme poprvé nezvládli situaci v obraně. Bez ohledu na to, že se pískal těsný ofsajd a soupeř i tak vyloženou šanci neproměnil, odhalily se v tu chvíli naše slabiny opět v plné nahotě. Moreno si jistě zaslouží za tento zápas pochvalu, co se týče hry dopředu, ale směrem dozadu má stále velké rezervy a tento moment to potvrdil. Naštěstí jsme tedy tento okamžik přežili bez úhony a ke slovu přišla naše ofenzívní smršť, při níž jsme se rychle dostali do tříbrankového vedení a to jsme ještě další velké šance neproměnili. Už jen za tuto úvodní pasáž si celý útok a záloha zaslouží vynikající hodnocení. A pochvalu za ofenzívní snahu přidávám vedle Morena i druhému krajnímu bekovi, Alexandru – Arnoldovi.

Bylo po třetím gólu v síti Hoffenheimu vymalováno?  Pro mě tedy rozhodně ne a hned další minuty to potvrdily. Velmi jsme polevili, začali jsme dost chybovat a pouštět soupeře do šancí. Několik jich zůstalo nevyužito, ale po necelé půlhodině hry jsme si už gól v naší síti doslova vykoledovali. Vinu na něm pro mě nese jednoznačně Lovren, jeho odehrání míče před gólovou akcí soupeře se nedá nazvat jinak, než školácky nezodpovědné. Chorvatský stoper byl pro mě v tomto utkání jednoznačně náš nejslabší článek a nebylo to zdaleka poprvé. Jsem sice rád, že Klopp už nemůže podlehnout pokušení nahradit jej Lucasem, ale personální změna na tomto postu je už velmi žádoucí.

Dal se po inkasovaném gólu ještě postup ztratit? Určitě ano, vždyť byla před námi ještě hodina hry. A stačí si vzpomenout na dva naše zápasy v loňském roce. Dortmundu nestačilo proti nám vedení 3:1 k uhájení postupu ani půl hodiny před koncem. A kromě této příjemné vzpomínky je tu i jedna identická, méně radostná. Bournemouth s námi prohrával stejným rozdílem, jakým jsme po půlhodině vedli nad Hoffenheimem, dokonce ještě v 75. minutě a dokázal utkání otočit. Jasně, nehrálo se na Anfieldu a v brance byl nejistý Karius. Ale naše současná obrana určitě není o tolik kvalitnější, než byla tehdy. Do konce poločasu mi ještě několikrát zatrnulo, i když na druhé straně je potřeba říct, že spíš to byl Liverpool, kdo mohl do přestávky přidat nějaký ten gól navíc. Mezi prvním a druhým dějstvím jsem tak sice zůstal optimistou, ale jistotu, že se vše dobře skončí, jsem zatím rozhodně neměl.                       

V druhém poločase přišlo uklidnění naštěstí celkem brzy, i když ve dvou etapách. Nejdříve nám pomohlo vystřídání Gnarbyho, který dělal TAA a potažmo celé liverpoolské obraně velké problémy. Dalo se předpokládat, že to ofenzívu Hoffenheimu přibrzdí, což se myslím i stalo. No a něco málo po hodině hry jsme po hrubce tuším kapitána soupeře přidali čtvrtý gól, po kterém jsem už i já definitivně uvěřil, že máme postup v kapse. Utkání už se pak víceméně dohrávalo, i když na kvalitě neztratilo. Ještě jsme sice jednou inkasovali, ale to už mě tolik nerozhodilo, času na vstřelení dalších tři gólů už v tu chvíli hosté moc neměli.

Naše hráče musím pochválit za zodpovědný přístup k zápasu, tentokrát šli od první chvíle cílevědomě za svým cílem. Na rozdíl od minulých utkání této sezóny jsme úvod nepromarnili a hned to všechno bylo snazší. K výborně hrajícím útočníkům se konečně přidali i středopolaři. U nich jsem ale věřil, že je to jen otázka času, věděl jsem, že naše záloha má na víc, než zatím v této sezóně předvedla. Výkon a výsledek však nechci přeceňovat, narazili jsme naštěstí na tým, který, stejně jako my, také vyznává ofenzívní pojetí hry a má slabiny v obraně. Čeká nás hodně zápasů s urputnými defenzívami a tam to bude o něčem jiném. Hlavně však jsem se znovu přesvědčil, že úspěšnou sezónu zažijeme jen za předpokladu, že posílíme tu naši defenzívu, a to minimálně o jednoho stopera. To vidím jako naprostou nutnost, asi ještě důležitější, než udržet Coutinha, právě o tom je ten vykřičník z nadpisu! Nechci, aby to vypadalo, že jsem si poté, co je Lucas pryč, zasedl na Lovrena, není samozřejmě všechno jeho vina. Problémy při bránění jsou určitě dány třeba i naším ofenzívním pojetí hry, včera bych třeba v rámci hlídání postupového náskoku čekal víc hráčů za míčem, než jich po většinu času bylo. V tomto směru bych se nebránil zakoupení kvalitního štítového záložníka coby další priority. Ale sleduji chorvatského stopera v našem dresu dlouho, a vím, o čem mluvím. Kdyby k sobě Matip dostal lepšího parťáka, tak jsem přesvědčen, že i jeho výkony půjdou nahoru a potažmo se zlepší hra celé naší obrany. Takže opakuji, že jedině když posílíme zadní řady, tak můžeme v této sezóně dokázat něco víc, než loni. A nemusí to být zrovna mnohokrát skloňovaný VVD, jsem přesvědčen, že dobrých hráčů do zadních řad, kteří by byli dostupní, běhá po světě víc. Pořád si myslím, že nám ke spokojenosti moc nechybí a že problémy s kterými se potýkáme, jsou řešitelné. Když si s nimi poradíme, tak cítím velkou šanci vrátit na Anfield úspěchy. Celkový potenciál současného týmu pod vedením Kloppa se mi zdá být velmi dobrý.

 

Add a comment

Hraje se od první minuty

Blog4

V trochu pozměněné sestavě oproti předchozím zápasům jsme vyrukovali k prvnímu domácímu soutěžnímu utkání. Při výběru základní jedenáctky se jistě vycházelo i z toho, že je třeba pošetřit některé hráče před odvetou předkola Ligy mistrů, ale to, že v obraně nezůstal kámen na kameni, mělo, pevně doufám, i jiné důvody.

Add a comment

Číst dál: Hraje se od první minuty

O vhodnosti období

 

Blog4

 

 

V zimních měsících jsme se od Jürgena Kloppa dozvěděli něco v tom smyslu, že lednové přestupové období není ideální k posilování týmu, že hráči, které bychom potřebovali, nejsou zrovna dostupní. Dobrá. O to víc jsem se těšil na léto. V současnosti jsou totiž jen dvě období, kdy je možné kupovat či prodávat hráče a pro mě z toho logicky vyplývalo, že když jedno z nich je nevhodné, tak to druhé musí být vhodné. Kádr jsme nutně potřebovali pro novou sezónu rozšířit a zkvalitnit, v tom panovala všeobecná shoda. Peníze na nákup hráčů prý jsou. Vydřeli jsme účast v předkole Ligy mistrů, což by mělo být pro kvalitní fotbalisty dostatečným lákadlem. Lze si s příchodem léta představit za těchto podmínek vhodnější období k přestupům? Snad ani ne. Současná realita na mě však působí jako rána do palice.

Z několika vyhlédnutých posil se nám povedlo přivést jen jednu jedinou, a to ještě horko těžko po velkých tahanicích. Navíc do ofenzívy, kde nás bota tlačí nejméně. Potom ještě přišel nadějný mladík, ale také do útočné formace. Třetí nový hráč je sice levým obráncem, což jsme velmi potřebovali, v ostrých zápasech se však zatím na hřiště vůbec nedostal. Dlouho jsme se aspoň mohli utěšovat tím, že zůstane Coutinho, ač se dlouho vědělo o zájmu Barcelony. Nakonec to však vypadá, že ani tato radost není fanouškům Liverpoolu souzena. Jeho vyhlášení o tom, že chce odejít, přišlo ke všemu v nejméně vhodný moment, ve chvíli kdy začíná nová sezóna nejen v Premier League, ale pro náš tým i veledůležitým dvojzápasem předkola Ligy mistrů. Jinými slovy, v době, kdy už jsme měli disponovat posíleným a stabilizovaným kádrem, tak nejenže to v tomto směru není o moc lepší, než na konci minulé sezóny, ale navíc se potýkáme s nečekanými problémy, které určitě musí narušovat situaci uvnitř týmu.

No a jak se toto všechno promítlo do prvních dvou soutěžních zápasů nové sezóny ve Watfordu a v Hoffenheimu? Myslím, že je můžu zhodnotit oba najednou, protože měly mnoho společného, nejen identickou základní sestavu. Tedy až na výsledky, z nichž ten druhý potěšil, zatímco ten první příliš ne. Zejména do ligového střetnutí jsme vstoupili jakoby myšlenkami mimo, působilo to na mě, že celá situace kolem Coutinha hráče v hlavách až příliš zaměstnávala, což platilo především pro jeho možná už bývalé kolegy ze středu pole. V druhém poločase se hra záložní řady zlepšila a hned to bylo na výkonu znát, ale v Německu se na to moc navázat nepovedlo. Snad jedině Emre Can snese přísnější měřítko, Wijnaldum hrál hodně pod své možnosti a o Hendersonovi se dá bez servítků napsat, že byl velmi špatný.

Jestliže nefunguje střed pole, pak je o to víc znát, v jak katastrofálním stavu je naše obrana. Paradoxně sice vyzvednu jako zatím jednoho z našich nejlepších hráčů TAA, nastupujícího v zadních řadách napravo. Ten chlapec mi svými výkony a nádherným gólem udělal na začátku sezóny asi největší radost. A nic na tom nemění ani skutečnost, že se spolupodepsal na inkasovaném gólu v Německu. Celkově však v naší defenzívě vládl v obou zápasech ještě větší chaos, než v minulé sezóně a to je tristní zjištění. Takový Moreno v Hoffenheimu snad nikdy nebyl tam, kde měl být, ale i obecně se dá říct, že naši bránící hráči vůbec nečtou hru, nemají pokryté důležité prostory, jsou nedůslední a málo důrazní. Mnohokrát jsem psal o tom, kolik naše obránci nechávají protihráčům volného prostoru, nejenže nejsou u nich při hrozícím nebezpečí natěsno, oni si jich snad mnohdy ani nevšímají, jako třeba v případě snížení Hoffenheimu. A dále, všichni víme, jak špatně jsme v posledních letech bránili standardní situace. No a letos? Hned první rohový kop v tomto ligovém ročníku proti nám znamenal gól, což také asi něco signalizuje. A z další takové situace nám Watford v nastavení sebral dva body. Nevím, co až tak zlého provedl Sakho, že nemůže být ani v této zoufalé situaci vzat na milost, zato vím, že pokud zůstane defenzíva Liverpoolu do konce přestupového období beze změn, tak v začínající sezóně zase žádnou díru do světa neuděláme.

Všechno musel jako již mnohokrát v nedávné minulosti zachraňovat útok, ale ani tam to zatím nebylo ideální. Musím kriticky zmínit neproměňování šancí a také slabý pressing, zejména v pohárovém utkání naši útočníci napadali soupeřovy obránce při rozehrávce na můj vkus až příliš alibisticky. Nevím, jak se zrovna Firmino vyrovnává s tím, co se děje kolem Coutinha, podle jeho prozatímních výkonů si však zatím v nové sezóně s dobrou formou moc netyká. Nová posila, Salah, na mě zatím působí dost nervózně a křečovitě. Jistě hodně touží po tom, aby se prosadil, ale to je právě možná kontraproduktivní. Snad to z něj brzy spadne. Zatím se mi vpředu líbí nejvíc Mané, který spolu Alexandrem-Arnoldem a zejména v Německu skvělým Mignoletem, drží v úvodu sezóny Liverpool nad vodou.

Aby toho nebylo málo, tak jsem byl v obou zápasech velmi nespokojený s výkony rozhodčích. V tom prvním chyby Taylora a jeho asistentů vyvrcholily v nastavení, kdy vyrovnávající gól domácích na 3:3 podle mě neměl platit. Důvodů by se dokonce našlo víc, z mé strany šlo zejména o neodpískaný faul střelce gólu na Mignoleta. No a holandský sudí v utkání s Hoffenheimem na můj vkus domácí tým dost tlačil, i když se asi najdou i výroky v náš prospěch, které být nemusely. Ale kontraverzních rozhodnutí proti nám jsem viděl mnohem víc, jedno z nich stálo například u zrodu možná největšího tlaku německého týmu se sérií rohů někdy po 60. minutě. Penalta mi přišla z kategorie velmi přísných, nejvíc mě ale nadzvedlo neponechání výhody po faulu na Firmina krátce po našemu druhém gólu, kdy mohli jít tři naši hráči na jednoho obránce soupeře. 

Chci věřit, že ať je Coutinho jakýkoli, tak že nenačasoval své vyhlášení o odchodu schválně tak nešťastně. Pokud to udělal poté, kdy odešel z katalánského velkoklubu Neymar, a Phil vycítil možnost, že si v Barceloně dostatečně zahraje, tak to i chápu. Tak či onak, se vzniklou situací se musíme nějak popasovat a za sebe bych byl moc rád, kdyby se co nejrychleji vyřešila, a my jsme měli ještě čas díru po Coutinhovi zacelit, jak nejlépe to bude možné. Pokud tedy odejde. Jsem však už trochu smířen s tím, že nejvhodnější dobu k posílení týmu pro novou sezónu jsme promeškali. Obávám se zoufalých nákupů na poslední chvíli typu Andy Carrolla, kterými se bude pouze zachraňovat, co se dá. Ještě horší by ale bylo, kdybychom se na konci srpna nebo prvního září z úst povolaných dozvěděli, že toto období nebylo vhodné k nakupování hráčů. A že proč taky někoho dalšího kupovat, vždyť kádr přece máme dostatečně široký a silný. Snad takovýto případný výsměch a pohrdání směrem k fanouškům nikdo ani nezkusí.

 

 

 

Add a comment

Základní cíl splněn

Blog4

 

Poslední kolo nabízelo z pohledu Liverpoolu ještě docela zajímavé varianty, z nichž tou nejatraktivnější, i když velmi málo pravděpodobnou, byl případný zápas navíc s Citiziens o třetí místo. Nakonec se však na žádném ze tří nejvíce sledovaných stadiónů překvapení nekonalo, všechno dopadlo podle papírových předpokladů, což v praxi znamená, že Liverpool vybojoval čtvrté místo a tím i předkolo Ligy mistrů v pro následující sezónu.
Add a comment

Číst dál: Základní cíl splněn

Bleskové zprávy

Mané dostal 3-zápasový trest

Sadio Mané dostal za své vyloučení proti Man City 3-zápasový distanc. Klub se proti rozhodnutí odvolal, ale neúspěl. Senegalec vynechá ligové a pohárové střetnutí s Leicesterem a zápas PL s Burnley.

Přestupy jen do 9. srpna

Kluby Premier League si odsouhlasily, že příští přestupové okno skončí ještě před zahájením ročníku a to už 9. srpna. Kluby budou moci po tomto termínu ale prodávat, protože většina ostatních lig jejich příklad zatím nenásledovala.

Clynea trápí záda

Nathaniela Clynea už od začátku přípravy omezují problémy se zády a ještě nějakou dobu budou. Jürgen Klopp potvrdil, že kvůli tomu nebyl obránce zařazen na soupisku pro skupinovou fázi Ligy mistrů. 

Salah hráčem měsíce

Mohamed Salah se stal dle hlasování fanoušků nejlepším hráčem LFC za srpen. Druhý skončil Sadio Mané následovaný Trentem Alexandrem-Arnoldem.

U23 vyhrálo po penaltách

U23 se v rámci Lancashire Senior Cupu utkalo s Fleetwoodem Town. Zápas skončil 1:1 a o vítezi museli rozhodnout penalty. O jedninou branku LFC se postaral Johnston.

Sestava: Kelleher, Whelan, Parker, Masterson, Johnston, Ejaria, Coyle (Virtue, 69), Alves, Wilson (Adekanye, 45), Dhanda, Ings 

web