pivovar helf

20 otázek pro…Moro9

 


LiverbirdUponMyChest

 

V pátem díle rubriky jsme vyzpovídali Radka Vránu, který je znám svým trefným hodnocení jednotlivých zápasů z diskuzí pod nickem Moro9.

1. Tvůj nick i avatar odkazují na Fernanda Morientese, který velikou díru do světa v LFC neudělal. K LFC Tě dovedl právě tento hráč? Jaké jsou vůbec tvé počátky podpory klubu?

Ano, dá se říct, že Morientes byl hráčem, který mě dovedl k Liverpoolu FC. Do roku 2005 jsem fotbal moc nesledoval, mým sportem číslo jedna byl tehdy hokej, který jsem v dětství i hrával. V tomto roce jsme se ale s partou kamarádů ze třídy začali o fotbale stále více bavit. Náš profesor na informatiku nám donesl PC hru Pro Evolution Soccer 4 a my ji s klukama začali u mě doma hrávat. K tomu jsme si ve hře každý nastálo vybrali nějaký klub. Zrovna v tom období mě ve sportovních novinách překvapilo, že Morientes hraje za LFC. V dětství, i když jsem sledoval fotbal jen letmo, jsem si oblíbil španělskou repre a ta měla v útoku dvojici Raúl – Morientes, která spolu válela i v Realu Madrid. A právě Morientes byl mým větším oblíbencem. Pár měsíců zpátky jsem také zaregistroval památné finále LM v Istanbulu mezi Liverpoolem a AC Milán. Věděl jsem tedy, že v posledních letech zde byla i výrazná česká stopa. Tohle byly počáteční impulsy k tomu, že jsem se dostal k LFC.

Morientes u nás sice neměl nejlepší období, ale čím více jsem v PES 4 hrával za LFC, tím více jsem se začal o klub a jeho hráče zajímat i v reálu a zanedlouho se z toho stala láska na celý život. Dnes až na výjimky nevynechám přenos žádného zápasu a Liverpool FC je každodenní součástí mého života. Za tu dobu jsem si oblíbil spoustu dalších hráčů, ale kdyby se mě někdo zeptal dnes, který hráč zůstane navždy mým nejoblíbenějším, neřeknu jiné jméno než Steven Gerrard. 

2. Máme za sebou výbornou sérii výsledků. Osobně jsem v září vyslovil cíl 3. místo v PL a čtvrtfinále Ligy mistrů. Obojí je v tuto chvíli splnitelné. Jaký byl tvůj cíl pro LFC před sezónou a jak jsi s jejím průběhem spokojen?

Jako fanoušek bych si samozřejmě přál mít ambice na ty nejvyšší cíle, tedy titul v Premier League nebo trofej v Lize mistrů. Ale jsem nohama pevně na zemi. Po letním přestupovém období jsem věděl, že tyto cíle jen těžko splníme. Ne že bychom koupili špatné hráče, ale v týmu zbyla ještě spousta rezerv. Začátek sezóny byl velmi rozpačitý, spíše zklamáním. Ale pak se to začalo zlepšovat a poslední dobou s výjimkou zbytečných remíz s Evertonem a WBA můžeme být spokojení. Obzvlášť tradičně náročné vánoční období jsme zvládli skvěle.

Pro mě bylo největším přáním, aby nás další soutěž navíc v podobě LM výkonově opět nezničila. Tak jako tomu bylo v sezoně 14/15 pod Rodgersem, kdy jsme totálně vyhořeli jak v LM, tak i v PL a dalších soutěžích. Letos jsme ale ve skupině LM obsadili první místo, v PL se momentálně držíme v top 4 a v FA Cupu pokračujeme dále. Takže zatím spokojenost. Teď jen aby nám to vydrželo i do jara.

3. Aktuální forma týmu je velmi dobrá. Má na tom vliv rozsáhlá rotace základní sestavy, kterou Klopp praktikuje? Nepřipadá mi, že by hráči vypadali tak opotřebovaní jako loňský otřesný leden.

To, že si letos může Klopp v takové míře dovolit rotovat jednoznačně pozitivní vliv má. Ani nevím, kdy naposled jsem si mohli dovolit zápas co zápas udělat takové množství změn v základní jedenáctce, aniž by to předem znamenalo výprask nebo nudnou hru na 0:0. I to dokazuje, že Klopp tu přeci jen za ty roky vybudoval schopné mužstvo. Sice některé poslední výhry byly dosti vydřené, ale to na tom nic nemění. Věřme tedy, že to bude do budoucna jen lepší a něco takového jako loňský leden nás už nikdy nepotká.

4. Předpokládám, že jsi sledoval víkendové Merseyside derby, jaké je tvé hodnocení zápasu a jak se ti nehledě na vítězný gól líbil debut Virgila Van Dijka?

Jsem rád, že jsme Evertonu vrátili tu nedávnou ligovou remízu na Anfieldu. To jak k ní tehdy došli mi leželo v žaludku dlouho. Zápas byl pro fans LFC ale zajímavý právě i kvůli debutu VVD. Mně se jeho výkon líbil a gól byl jen třešničkou na dortu. Na soudy je samozřejmě ještě brzo a vím, že jeho výkon mohl být hodně ovlivněný nabuzeností v první hře na domácím stadionu. Ale ze záběrů bylo vidět, že se nebojí koordinovat si spoluhráče kolem sebe včetně brankáře. Snad v tom bude pokračovat a naše obrana konečně od dob Carraghera našla pořádného lídra.

5. Po zápase bude vyšetřován Roberto Firmino za údajnou rasistickou urážku Holgata, který jej frustrován ze svého penaltového zákroku hodil mezi diváky. Co na to říct, bude se opakovat srandakauza Suárez?

Doufám, že kauza Suárez se už opakovat nebude, protože to dodnes považuji za jeden z největších trapasů fotbalové asociace. Tehdy jsem byl stoprocentně na straně Suáreze. Nevím, co přesně Firmino řekl, ale jeho reakci jsem naprosto rozuměl. To postrčení do diváků bylo dost zákeřné a mohl si z něho odnést nějaké zranění. Je zajímavé, že tímhle se zpětně už nikdo nezabývá a řeší se opět jen blbosti. I kdyby Firminovi vyklouzla nějaká nevhodná slova, vinit Brazilce, který každý týden nastupuje se spoluhráči tmavé pleti, že řekl něco s rasistickým podtextem, je nesmysl.

Musím ale dodat, že konflikt, který to postrčení vyvolalo, mi trochu připomněl jak vypjaté derby mohou a měli by být, což v posledních letech i v derby s ManU moc nevídáme. Rozhodně se na něco takového podívám raději, než na to, že v rámci derby rozhodčí pískne penaltu po tom, co obránce pohladí soupeře po zádech.

6. Právě Everton angažoval před nedávnou dobou Sama Allardyce, specialistu na záchranářské práce. Samozřejmě, zoufalé situace zoufalých klubů si žádají zoufalé kroky. Ale není to pro takový klub málo ambiciózní krok?

Nejsem si jist, jestli je to lepší volba než byl Moyes, Martinez či Koeman. Trenéry jako Allardyce, Hodgson apod. považuji za takové anglické trenérské dinosaury. Vždy budou pendlovat mezi týmy, kterým hrozí sestup a zrovna vyhodili manažera. Sice se teď v tabulce zvedli, ale výsledkově to žádná hitparáda není. Everton asi už navždy bude klubem, který jednou za čas má dobrou sezonu s pozicí okolo 7. místa, ale jinak je to prostě průměr. Nás tak ale může těšit, že město Liverpool bude vždy více červené než modré :)

7. Seřaď, co bys chtěl na konci sezóny nejvíce a nejméně - a) 4. místo v PL, b) semifinále LM, c) vítězství v FA cupu.

a) 4.místo v PL, b) trofej v FA Cupu, c) semifinále LM

8. Před námi je atraktivní šlágr se zdánlivě neporazitelným Manchesterem City. Zkus si tipnout podobu a výsledek zápasu.

Strašně bude záležet, jak moc nás opět ovlivnilo dění kolem Coutinha. Proto je těžké to nyní odhadovat. Nebýt toho, věřím, že Man City zvládneme. Jako fanoušek ale chci pořád věřit a tipuji tedy vyrovnaný zápas s výsledkem 2:1 pro nás. Ale nedivil bych se ani remíze 2:2. Nicméně myslím, že jim z léta máme hodně co oplácet.

9. Na soupisce máme nejdražšího obránce všech dob. Máš ho následovaného? Jaká očekávání od něj máš?

Nasledovaného ho moc nemám, k tomu abych nějak více sledoval zápasy týmů typu Southampton není čas. Můžu tedy akorát důvěřovat, že Klopp ví proč ho tak moc chtěl. Také beru v potaz nadšené komentáře fanoušků LFC v době, kdy jsme o něho projevovali zájem. Moje očekávání jsou tedy veliká, tak jako od každého hráče, který oblékne dres LFC.

10. 75 mil. liber, 9. místo v historické tabulce nejdražších hráčů vůbec (nyní už 10. místo). Dočkáme se v brzké době standardu, kdy hráči budou přestupovat za více než 100 mil. liber? Je pro Tebe jako fanouška cena, za které LFC pořizuje hráče, důležitá nebo toto vůbec neřešíš?

Věřím, že určitě dočkáme. Ty částky jdou stále nahoru a dokud se s tím nezačne něco dělat, tak se to nezmění. A já si nemyslím, že budou nějaké tendence to regulovat. Po každém takovém nákupu sice v médiích proběhnou šumy jestli to není už moc a co to vypovídá o světě, když ve fotbale lítají takové peníze. Ale druhý den už o tom nikdo nemluví a jen se čeká na další přestupové období, kdy tyto rekordy budou znovu pokořeny. Velkokluby ty peníze zkrátka mají a rádi to tímto ukazují. Kolikrát si myslím, že jim jde více o to vyvolat senzaci než o samotného hráče.

Pokud jde o Liverpool, ten spíše než že by chtěl vytvářet nějaké rekordy, tak se musí přizpůsobovat současnému trhu. Já jako fanoušek s tím stejně nic nenadělám, ať se mi to líbí nebo ne. Částky za hráče mě trápili především v období LFC pod Brendanem Rodgersem, protože jeho nakupování nedávalo smysl a příchozí hráči neměli nikdy očekávaný přínos do hry. Pro mě to byly vyhozené peníze. Jürgen Klopp si ale postupně získal moji důvěru, že když se rozhodne za někoho utrácet, tak ví proč to dělá. Takže pod jeho vedením nemám zatím důvod sumy za naše hráče řešit.

11. Koho ze stávajících stoperů bys přiřadil od nové sezóny do stabilní stoperské dvojice k VVD?

Zatím těžko říct. Neměli jsme ještě moc možností vidět s kým si VVD rozumí a v jaké formě bude on sám. Navíc v příští sezoně mohou na pozici stopera přijít další změny. Z těch stávájících bych asi zvolil Matipa. K Lovrenovi pořád nemám důvěru, ale kdo ví, třeba i on vedle někoho jako VVD začne hrát mnohem jistěji. Také by asi nejednoho z nás zajímalo, jak by si na stoperu počínal dobře hrající Joe Gomez.

12. Sága Coutinho je ukončena, hráč se stěhuje do Katalánska. Jaký je Tvůj názor na způsob jeho odchodu klubu?

Doufal jsem, že to s námi vydrží aspoň do léta. Odchod v lednu je velkým zásahem do pohody týmu. Jak je ale vidět, jeho touha přejít do Barcelony byla silnější než cokoliv jiného. Evidentně se bál, že znovu to odložit by byl risk, mohlo přijít zranění, změna zájmu od Barcelony a jeho sen by se rozplynul.

13. Jaký je tvůj tip na jeho další část kariéry v Barceloně? Stane se ihned klíčovým hráčem?

Nevím jestli ihned, ale myslím, že nebude mít problém se prosadit. Někteří zhrzení fanoušci LFC už samozřejmě mají tendence přát mu lavici a to, že na rozdíl u nás bude v Barce jen jeden z mnoha. Tak to bylo i u Suáreze. Ale stejně jako Luis i on je dostatečně kvalitním hráčem na to, aby po boku tak skvělých spoluhráčů dál předváděl top výkony.

14. Na zdejším webu po jeho přestupu nastala čistá panika, minimálně u diskutujících. Viděl jsem zde minimálně dvacet potenciálních náhrad za něj. Je okamžitý nákup bezpodmínečně nutný, abychom po sezóně byli spokojeni, nebo věříš, že stávající kádr je schopen udržet laťku svých výkonů a radši bys hledal náhradu až v létě?

Náš kádr je sice lepší než v minulosti, to ale neznamená, že by ho ztráta klíčového hráče neměla ovlivnit. Nejde jen o to co Coutinho přinášel do hry, ale i o sebevědomí týmu. I když jsme dokázali bodovat bez Coutinha v sestavě, věřím, že jen vědomí toho, že někdo takový v týmu je, hráčům pomáhalo. Bylo to tak i u jiných hvězd, které nás v minulosti opouštěli. S Coutinhem také odešla hlavní myšlenka a kreativita naší zálohy a také většina gólů z dálky či přímých kopů. Jsem pro, aby přišla okamžitě náhrada. Pomohlo by to i fans, kteří se opět musí smířit s odchodem skvělého hráče a kteří opět jsou na vážkách, jestli příchod VVD nebyl kompenzován odchodem Coutinha. Ale Klopp už několikrát ukázal, že je ochoten si půlrok na hráče raději počkat, než bezhlavě nakupovat. Proto si myslím, že je reálné, že v lednu již nikdo nepřijde.

15. Sadio Mané hraje hluboko pod své možnosti, které nastínil loňskou sezónu. Je jeho ztráta formy pouze dočasná? Z mého pohledu on bude klíčem k úspěchu v jarní části sezóny.

Řekl bych, že je to jen dočasné. Je to asi dáno tím, že v první sezoně mohl jen překvapit a potom co nasadil tak vysokou laťku, se nedokázal vyrovnat s očekáváním, které fanoušci od něho letos měli. Trochu se bojím, aby něco podobného příští sezonu nepotkalo Salaha. Ale oba tito hráči mají v sobě velkou kvalitu a kdo ví, třeba příští sezonu to bude zase Mané, kdo bude dávat jeden gól za druhým.

16. Minulou sezónu si Klopp ukázal na tři hlavní přestupové cíle – Salaha, VVD a Keitu. Všichni zde budou od léta působit. Pozdě, ale přece. Co je tím hlavním důvodem, že první volby začínají vycházet? Přeci jen, za poslední roky mohu napsat předlouhý seznam těch, které manažer chtěl, ale z mnoha různých důvodů to nevyšlo.

Důležitým faktorem je nejspíš sám Jürgen Klopp a to, že pod jeho vedením pomalu ale přeci Liverpool získává opět jistou reputaci v Evropě. Také si ale myslím, že jeho výběry hráčů dávají smysl, na rozdíl od těch Rodgersových, jehož budování týmu bylo dost nelogické. Klopp si na jednu stranu vybírá hráče, které přesně na daný post v kádru potřebuje a zároveň jsou to jména, která Liverpool ze své pozice reálně může získat aniž by je přebral jiný konkurent. Pak je to už jen o tom nebát se zaplatit požadovanou částku, což dříve byl také větší problém. Věřím, že je to známka toho, že se naše přestupová politika konečně začíná zlepšovat. Ale také je pořád prostor pro další zlepšení.

17. Z klubu po čtyřech letech odešel důležitý trenér Pepijn Ljinders. Sledoval jsi blíže jeho práci a dokážeš si tipnout, zda to bude mít negativní vliv hru prvního týmu?

Jeho práci jsem nějak blíže nesledoval. Vím, že to byl mladý talentovaný trenér a Klopp se rozhodl po svém příchodu nechat si ho v týmu, což také o něčem svědčilo. Chápu, že se rozhodl svou kariéru posunout zase někam dál. Kdo ví, třeba ho v Liverpoolu nevidíme naposledy. Já si jen přeji, aby jeho odchod neměl žádný negativní dopad na náš tým.

18. Už se Ti podařilo vycestovat na nějaký zápas LFC, případně chystáš se vyrazit?

Zatím jsem bohužel neměl možnost vyrazit do Liverpoolu. Je to pořád můj velký sen a věřím, že si ho jednou splním. Jediný zápas LFC, který jsem zatím mohl vidět na vlastní oči, byl ten na Letné se Spartou v roce 2011. Kdo ten zápas viděl, dá mi za pravdu, že to byl asi nejnudnější fotbal v historii. Přesto jsem byl moc šťastný, když jsem mohl naživo vidět hráče jako např. Carragher, Kuyt, Reina a na pozici manažera legendu Kennyho Dalglishe. Bohužel Torres v tu dobu odešel, Suárez nemohl nastoupit a Gerrard byl zraněný. Přesto jsem za to rád.

Jet na zápas na Anfield je pořád v plánu. Je to ale otázka především financí. Momentálně jsou priority jinde. Až s přítelkyní vyřešíme společné bydlení, možná potom bude zase snazší o tom reálněji uvažovat.

19. Máš kromě LFC i nějaký jiný evropský tým, kterému přeješ úspěchy?

V Evropě jsou mi z různých důvodů sympatické i další kluby, například Slavia Praha, Inter Milán, Valencia, Dortmund, Atlético Madrid apod. Ale že bych je vyloženě sledoval, fandil jim a nějak se více zabýval jejich výsledky, to ne. Upřímně, představa, že bych se nervoval ještě u nějakého dalšího klubu než LFC mě trochu děsí :)

20. Tvá ideální sestava složená ze stávajícího kádru při plném zdraví?

Mignolet – Gomez, VVD, Matip, Moreno – Can, Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain – Salah, Firmino, Mané

Díky a ať se daří. 

 

 

Add a comment

20 otázek pro…Kenny 7

 


LiverbirdUponMyChest

 

 

Čtvrtým respondentem je Radek Čtvrtlík, známý také pod nickem Kenny 7. Příjemné objemnější počtení.

1) Pracuješ v oblasti investic. Doporučil bys svému zaměstnavateli ke koupi jeden slavný klub z Merseyside?

Málokterý fotbalový klub bych v současnosti doporučil jako investici. Spíše jako nákladného koníčka. Když to někdo chce dělat se ziskem, obvykle nezíská trofeje znepřátelí si fanoušky. Pokud chce vyhrávat, musí držet krok s kluby, které mají sugar daddies, což znamená utrácet více peněz než provoz klubu vygeneruje.

Výjimkou by byla koupě klubu, který je ve finančním stresu, jeho ozdravení a rychlý prodej. To dnes není případ Liverpoolu.

2) FSG vlastní klub více než 7 let. Za tu dobu máme čtvrtého manažera, přistavěnou tribunu, jednu maličkou trofej, obrovské zisky z TV práv a řadu dlouhodobě frustrovaných fanoušků. Jak podrobně hodnotíš působení FSG v LFC?

  1. Na počátku je třeba si uvědomit, že máme majitele s relativně omezenou finanční kapacitou. Leckterý klub z druhé ligy má bohatší akcionáře, než LFC. Vlastníkům například Chelsea či dokonce Manchesteru City se nemohou vůbec rovnat. Ti si koupili své kluby jako hračku a vstupenku do určitých kruhů, a utopili v nich velké množství peněz, což si pánové z FSG nemohou dovolit.

FSG nás zachránili před Gilletem a Hicksem, ale jejich spasitelskou roli bych nepřeceňoval. LFC byl dobrá značka a dobrá investiční příležitost. Pokud by se jí nechopili oni, udělal by to někdo jiný.

Komerční stránka businessu se za jejich vlastnictví výrazně zlepšovala, ale zde je třeba říci, že je to taženo silnou konjukturou v tomto odvětví, a bylo to nastartováno již za Gilleta a Hickse. Druhá strana mince - sportovně-technická dimenze businessu – je tou, kde se láme chleba. Je nutno ji pochopit a naučit se ji. Tady to jde FSG o poznání hůře. Pánové Henry a Werner příliš mnoho a příliš dlouho tápali.

Na samém počátku jsem měl pocit, že při rozhodování jsou ve vleku veřejného mínění. Příkladem budiž panický nákup Carrolla po odchodu Torrese – nebyl k němu důvod, protože sezona byla ztracená a z odchodu Torrese je nikdo nevinil. V tomto momentu měli říci NE a do léta zavřít peněženky.

Dlouho nebylo jasné jaký mají koncept. Nejprve chtěli budovat méně fragilní systém se sportovním ředitelem a omezenou rolí manažera, pak najali Brendana Rogerse a vše bylo jinak.

Chvílemi jsem také měl pocit, že vlastníci nepochopili, že tento business je především o práci s lidmi, což je něco jiného než obchodovat s futures na sojové boby.  

Upřímně řečeno, čekal jsem rychleji výsledky. FSG se učí, ale na můj vkus pomalu a s velkým počtem chyb. Také jsem čekal, že přinesou neotřelé metody. FSG příliš často zapadne do stojatých vod zavedené praxe. Nejsem rozhodně frustrován, ale ani zvláště nadšen.

3) Zmínil jsem TV práva. V Anglii se v nich točí neskutečné peníze a celkový balík roste enormním způsobem. Tuším, že každé tři roky zhruba o polovinu. I týmy ze spodku tabulky PL si přijdou na cca 100 mil. liber ročně. Jak vnímáš toto poměrně rovnoměrné přerozdělování peněz v PL ve srovnání např. s Primera Division, kde Real s Barcou berou více, než všechny ostatní týmy dohromady?

Španělský systém TV práv by jistě byl pro LFC výhodnější a pokud vím LFC se pro něj i snažil lobbovat. Nicméně tím, že by se prohloubila ekonomická propast mezi bohatými a chudými kluby, by utrpěl samotný fotbal. Není na fotbalu krásné právě to, že mistrem se jednou za čas může stát třeba Leicester City?

4) Nedávno jsem se dočetl, že LFC nemá v jižní Americe jediného scouta. Pokud je to pravda, přijde Ti tohle normální u klubu s našimi ambicemi?

To je pro mě nová informace. Zvláště po tom, co se říkalo, jak budeme získávat talenty přímo z latinské Ameriky. Vypadá to opravdu zvláštně. Ale možná to má nějaké právní důvody, například procedury při získáváni pracovního povolení. Neumím to posoudit.

5) Poslední utkání s nejslabším týmem ligy Swansea se nesl v spíše v exhibičním duchu, především pak druhý poločas. Momentem zápasu pro mne byl první ligový gól Trenta Alexandra-Arnolda. Co říkáš na jeho dosavadní výkony?

Trent je hoch, kterému nemůžete nefandit – odmala fanoušek Reds, který prošel naší akademií a sní o tom, že jednou bude kapitánem LFC. Má velký potenciál, zároveň ví, co chce a má správný přístup. Má rychlost a umí přímočaře zaútočit, proto ho asi vídáme na kraji obrany. Ale zvládá pravděpodobně i jiné pozice, protože akademií prošel na různých postech v záloze. Vlastně dnes ještě asi nevíme, co bude jednou v seniorské kategorii hrát, každopádně je dobré mít dalšího univerzálního fotbalistu.

6) Myslíš, že se jednou dočkáme obrany, kdy budou pravidelně v jedné základní sestavě nastupovat Gomez i Arnold? Pro mě osobně jsou příjemným překvapením sezóny a mrzí mě, že při našich problémech na postu stopera prvního jmenovaného vidím stále napravo.

V delším období si to samozřejmě dovedu představit. Joe Gomez je bezesporu horký kandidát na místo naší budoucí dlouholeté opory na místě stopera. Pokud ho nezbrzdí zranění jako například kdysi podobně nadějného Martina Kellyho. Je před ním ale ještě dlouhá cesta. U obránce se z definice cení především bezchybnost a spolehlivost. Ta přichází s věkem, proto obránci obvykle dozrávají později. Až někdy za 3-4 roky uvidíme, zda z naděje bude opora. Zatím je to mladík, který odehraje hodinu suverénně a pak udělá kiks, který zlomí zápas. My mu to ale s lehkým srdcem odpustíme s ohledem na jeho věk (na rozdíl od hotového Lovrena).

Nevím jaké má Klopp záměry v FA Cupu. Pokud jde o PL a CHL, očekávám, že bude ve středu obrany upřednostňovat spíše zkušenosti, zvláště pokud by beka hrál další mladý kluk. S VVD, zlepšujícím se Lovrenem a uzdraveným Matipem to zatím bude pro Gomeze těžké. Mě osobně nevadí, když dvacelitý obránce bude sbírat zkušenosti postupně a nedostane naloženu zodpovědnost, kterou by nemusel unést. Kromě toho, věřím v teorii, že organismus každého fotbalisty má plus minus dané penzum sil pro celou hráčskou kariéru. Pomalejší start kariéry a menší zápasová zátěž v mladém věku mu prodlouží fotbalový život. Doufám, že ho bude mít dlouhý u nás.

7) Brankářský post, jak ho řešit? Mignolet je vyloženě nadprůměrný pouze v chytání penalt, Karius v Lize mistrů také nezářil. Šance pro Warda nebo zmíněného Kariuse v lize? Nebo v létě zkusit zalovit na přestupovém trhu?

Říkám to již několik sezon: s brankářem, který není spolehlivý ve vzduchu a nekontroluje malé vápno, nemůžeme na nejvyšší příčky pomýšlet.Karius řešení nepřinesl, je to svým způsobem Mignoletova kopie s podobnými nedostatky. Warda vidím jako náhradníka. Měli bychom si pro brankářskou jedničku jít na trh a rozloučit se s Mignoletem a Kariusem. I přes to, že budeme platit přirážku za zoufalost, jako v případě VVD.

8) Nemáme v týmu klasického defenzivního záložníka. Kdo z trojice současných hráčů Henderson, Milner, Emre je schopen tuto klíčovou roli alespoň z části plnit?

Asi se shodneme, že všichni tři jsou z nouze ctnost. Zodpovědný a pracovitý přístup hovoří pro Hendersona. Ale jeho aktuální forma je skutečně slabá. Dnes je stínem hráče, kterým byl před 4 roky. Emre Can je z těchto tří zdaleka nejtalentovanějším fotbalistou, ale jeho výkony jsou dost náladové. Až dozraje bude světovou extratřídou, ale to už bude kopat za jiný klub. Nezatracuji Hendersona, ale momentálně bych to lepil většinou Milnerem, pokud nebude zaskakovat na kraji obrany. Nákup defenzívního záložníka však považuji za nutný. Tento post je příliš důležitý. Pod kvalitním DM bude i Lovren vypadat jako dobrý obránce.

9) Nejvytíženějším hráčem v průběhu Kloppova dvouletého působení je Roberto Firmino. Jaké je tvé hodnocení tohoto hráče za celou dobu jeho působení v LFC?

Roberto Firmino je tak trochu ve stínu Salaha a Maného. Je to ten typ hráče, který nebude zcela doceněn, a který nebude prodávat kvanta dresů. Není to klasické #9, jak jsme jej chápali. Já osobně bych byl vcelku spokojen už s jeho rostoucí střeleckou efektivitou. Letos má 16 gólů ve všech soutěžích při velmi solidním conversion ratio (tuším lepším, než má třeba Aguero). Point je ale v tom, že toto není zdaleka vše, co Firmino mužstvu dává. Je velmi pracovitý, jeho pohyb otevírá prostor právě pro Salaha a Maného v rámci týmu, kde jsou góly rozloženy mezi více hráčů. Jeho tackles jsou důležité pro hru s vysokým pressingem. Prostě zapadá do Kloppova pojetí fotbalu a jeho kontribuce je enormní. Je zcela logické, že je Jurgenovým oblíbencem. Za mě jasná jednička na svém postu.

10) Jaký je Tvůj tip na další vývoj okolo Coutinha? Co vůbec říkáš na jeho letní laškování s Barcelonou, kdy nedlouho předtím se nechal slyšet, že se chce stát legendou LFC, nikoliv dalším za řady v FCB?

Už jsem slyšel různé hráče toho nakecat tolik, že mě v tomto směru nic nepřekvapí a tyhle řeči automaticky pouštím druhým uchem ven. Jen by mě zajímalo, zda to všechno bývá z jejich hlavy, nebo zda jim to píše nějaký reklamní agent.

U latinoameričana, který má potenciál na to, hrát za Barcelonu nebo Real Madrid, nelze realisticky očekávat, že ho tady udržíme po celou kariéru. Jazyk, příbuzná kultura, příjemnější klima a každoroční start v Champions League... Vžijte se do jeho situace a nemáte nad čím přemýšlet.

Řekl bych, že v létě se tato causa uzavře, přestup v lednu nedává logiku. Pro nás to bude problém podobného rozměru jako při odchodu Alonsa či Suareze. Především odejde 90% kreativity, schopnost měnit rytmus hry a diktovat její tempo, a také řádná porce gólů.

11) Zápas s Arsenalem jsme oba sledovali ve vyškovském sportbaru. Znovu jsme nedotáhli výborně rozehrátý zápas, letos zdaleka ne poprvé (Spartak, Sevilla, Chelsea, Everton, atd.). Jsou naši hráči tak psychicky slabí, jak průběh takových zápasů napovídá?

S rostoucím počtem podobných zápasů rapidně klesá statistická pravděpodobnost, že tato selhání byly pouhá náhoda. Náhodné bylo spíše naše vyrovnání na Emirates Stadium. Když se podíváme na naše zápasy, většinou jsou dvojího druhu: buď soupeře smázneme ve velkém stylu, nebo předvedeme ukázkový fuck-up ve slibně rozehraném zápase. Nápadně chybí vydolovaná těsná vítězství, takticky dotažené tříbodové zisky, otočené zápasy, rozhodnutí v posledních minutách v náš prospěch… Tento tým má zjevně mentální problém a pětiminutový kolaps s Arsenalem byl jeho nejviditelnějším projevem. Doufám, že se to nestane systematickou potíží Kloppovy vlády.

Součástí tohoto problému je absence vůdčí osobnosti. Gerrarda jsem často kritizoval za to, že nedodává dostatečně kapitánský výkon, když to tým nejvíce potřebuje, zejména v poslední Benitezově sezoně. Ale co bychom za Stevieho dnes dali. Hendovi hodili kapitánství na krk spíše proto, že nebyl lepší kandidát k dispozici, než že by byl přitozeným vůdcem. Navíc v době, kdy se mu nedařilo dostat do formy po zranění. Kapitánský materiál to pravděpodobně není a zodpovědnost za pásku je pro něj jen další koulí na krku. 

12) Pokud si dobře pamatuji, v minulosti jsi překládal na web některé články o Hillsborough. Zajímáš se ještě intenzivněji o táhnoucí se proces s obviněnými zodpovědnými osobami? Můžeš nám případně sdělit poslední vývoj?

Nejdůležitější zlom v případu Hillsborough nastal ve zprávě nezávislého panelu z roku 2012, jehož výsledky byly na tomto webu podrobně prezentovány. Fanoušci LFC byli v této zprávě plně a bezvýhradně rehabilitováni, byli identifikovány skutečné příčiny a skuteční viníci tragédie, pomluvy liverpoolských fanoušků ze strany policie a některých médií byly označeny za účelové lži.

Od té doby se fanoušci dočkali omluvy ze strany Davida Camerona jménem vlády UK, Eda Millibanda jménem opozice, dále omluvy od South Yorkshire Police, klubu Sheffield Wednesday FC a jakési téměř urážlivé pseudooomluvy od Kelvina McKenzie, který po neštěstí napsal známý nactiutrhačný článek v The Sun.

Norman Bettison (obviňovaný z šíření vykonstruované story o tom, že příčinou tragedie bylo opilství fanoušků) rezignoval na funkci náčelníka West Yorkshire Police a požívá policejního důchodu. David Duckenfield (velel policii na Hillsborough při zápase) odešel ze zdravotních důvodů a rovněž požívá penzi.

V prosinci 2012 Nejvyšší soud zrušil výsledky předchozích šetření a nařídil nové vyšetřování. V dubnu 2016 vydala porota poměrem hlasů 7:2 verdikt, že došlo k protiprávnímu zabití 96 obětí. Letos v létě byla v souvislosti s tragédií vznesena obvinění vůči 6 osobám, včetně Duckenfielda a Bettisona, ve věcech zabití z nedbalosti, bránění průchodu spravedlnosti, zneužití uřední pravomoci a porušení zákona o zajištění bezpečnosti při sportovních akcích.

13) Tvůj nick jasně vypovídá, kdo je v historii LFC tvým favoritem. Letos po Kennym byla pojmenována tribuna na Anfieldu. Je toto pojmenovávání tribun po slavných osobnostech správné?

Nejsem příznivcem toho, aby se po hráčích, jakkoliv legendárních, pojmenovávaly tribuny. Držel bych tradiční názvy. Kdyby bylo po mém, nedošlo by ani k přejmenování na Centenary Stand, a tribuna by se stále jmenovala Kremlyn Road Stand.

14) Léta se už hovoří o možném udělení titulu Sir. Ferguson tento šlechtický stav získal v roce 1999, kdy měl na kontě 5 ligových titulů a 1 vítězství v Lize mistrů. Kenny má 8 anglických titulů, 4 skotské tituly a mnoho pohárových úspěchů. Byl to vynikající hráč, známý svou charitativní činností a výjimečným přístupem k pozůstalým obětí z Hillsborough. Na co se čeká?

Těžko říct. Bylo by ideální, kdyby udělování tohoto titulu záviselo jen na samotných zásluhách. Ale v praxi je to otázka politiky, protislužeb a konexí na nejvyšších místech. V tomto oboru byl Ferguson jako ryba ve vodě.

15) Nedávno jsem Tě viděl označit Suáreze za pravděpodobně nejlepšího hráče, kterého tento klub kdy měl. Poměrně odvážné tvrzení. Z čeho vycházíš? Těžko porovnat s hráči jiných dekád pod jinými manažery v jiné First division.

Mínil jsem tím celou hráčovu kariéru, nejen to, co odehrál za LFC. Je to samozřejmě zatím jen odhad, protože Suarez dosud zdaleka ještě neřekl poslední slovo. Odhad je založený na tom, jak vnímám jeho talent, versatilitu, mentalitu a další aspekty, včetně sklonu ke zraněním. Považuji ho za vyjímečného fotbalistu, kterého když postavíte do jakéhokoliv týmu, bude okamžitě užitečný. Je nesobecký, vítězství je pro něj důležitější než individuální úspěch. Nemusíte ho nijak zvlášť motivovat, vždy se můžete spolehnout, že vám dá 100%. 1.kolo Mickey Mouse Cup bude hrát stejně jako finále Ligy mistrů. V pátek podá transfer request, a v sobotu nechá na hřišti opět vše, pokud ho tam pustíte. Jeho nátura mu nic jiného nedovolí. Má svoje úlety, ale nikdy v tom nebylo nic zákeřného, většinou se jednalo o dětinská provinění, při kterých nikomu skutečně neublížil. Pověst, kterou má v Anglii je z větší části virtuální mediální obraz.

Je jasné, že srovnávat hráče z roku 2014 třeba s hráčem z roku 1977 je velmi ošidné, takže vždy v tom bude velká porce dojmologie.

16) Za dobu tvého fandění už klubem prošlo mnoho manažerů. Kdo z nich byl nejschopnější a naopak koho bys zpětně hnal s klackem v ruce?

Prvním manažerem, kterého pamatuji, byl Bob Paisley. A nedá příliš přemýšlení, abych ho označil také za nejschopnějšího. Mluví za něj 6 anglických titulů a 3 vítězství v PMEZ.

Klackem bych hnal Hodgsona. Dodnes nechápu, jak se člověk s jeho CV mohl stát manažerem Liverpoolu. Na tuto práci jej měla kvalifikovat jedna vydařená sezóna ve Fulhamu? Výsledky i herní projev byly tristní. Ale nejvíce mne dostaly jeho výlevy do novin, že má slabé hráče. Více antimotivační chování jsem dlouho neviděl.

17) Steven Gerrard zažívá dosud povedené první manažerské angažmá u U-18. Dotáhne to jednou na rozdíl od Giggse na manažerské křeslo prvního týmu?

To je těžké odhadnout, zvláště když jsem ho při této práci nikdy neviděl. Obecně ale podle mne neexistuje důvod, proč by bývalý špičkový hráč měl být také špičkovým manažerem. Zpravidla tomu tak není.

18) Chystáš se na výjezd LFC – Porto, tvůj první zápas Champions league. Čekáš lepší atmosféru než na standardním ligovém zápase?

Čekám. Záleží samozřejmě na výsledku prvního zápasu. Pokud přivezeme vítězství 5:0, atmosféra bude slabší. Ale teď vážně. Jsem smířen s tím, že legendární evropské noci na Anfieldu se už asi nebudou opakovat. Od té doby, co fotbal přestal být zábavou dělnické třídy a stal se často až snobskou záležitostí, to jde s atmosférou na stadionech od desíti k pěti. Proto s nostalgií na staré časy fotbalu vzpomínám.

19) V Liverpoolu už to znáš poměrně dobře, dvakrát jsme se tam i potkali. Zajímáš se i o historii města, jakou pamětihodnost bys doporučil výjezdovým nováčkům?

Liverpool není bůhvíjakou turistickou destinací nabitou historickými památkami. Je to dáno jeho historií. Až do rozvoje obchodu s americkými koloniemi to bylo nevýznamné sídlo na samé výspě tehdy známého světa. Je tam řádově několik budov, ve kterých se zachovaly části zdiva ze středověku, většina historických budov je z viktoriánského období. Centrum města bylo navíc po krachu tamějšího průmyslu demolováno a poměrně necitlivě redevelopováno. Na své si ale přijdou například příznivci historie průmyslové revoluce. Mohou tam vidět například původní systém doků, či jednu z nejstarších dochovaných lokomotiv světa.

Kromě obligátních Cavern Club pro milovníky Beatles, a Albert Dock bych doporučil hlavně návštěvy Liverpool Museum a Maritime Museum, kde jsem sám strávil již řadu hodin. Je tam hezky vidět geneze města. Jak z nevýznamné vesnice vyrostlo až na druhé nejdůležitejší město největšího impéria, které kdy svět viděl, a následný strmý úpadek jeho významu. A to vše díky externím silám globální ekonomiky. Nejcenější poučení, které si pak člověk z příběhu města Liverpoolu může vzít, je poznání, že naše životy jsou do značné míry řízeny anonymním silami, které jsou mimo naši kontrolu.

20) Tvá ideální sestava složená ze stávajícího kádru v plném zdraví?

Mignolet - Clyne, VanDijk, Lovren, Moreno - Can, Milner, Coutinho - Salah, Firmino, Mané 

 

 

 

Add a comment

Kalendár ...

vyskov17-2

 

 

Keď na jeseň prišiel Mile s nápadom urobiť si svoj vlastný kalendárna rok 2018 považovali sme to za dobrý nápad. Postupne sa vytvorila databáza fotografií, z ktorých sa nakoniec podarilo zostaviť týždenný stolný kalendár.

vyskov17-3

 

Dobrou zámienkou zorganizovať stretnutie pri pive bolo rozhodnutie pokrstiť tento náš produkt. Pri hľadaní vhodného miesta a termínu padlo rozhodnutie na 22.12. vo Vyškove. Trochu neskoro ale predsa  dosť zavčasu aby sme sa stihli do Vianoc vrátiť domov. Navyše sa v ten deň hral zápas Premier League Arsenal – Liverpool a tak sme spojili príjemné s ešte príjemnejším. Chlapci z Vyškova zabezpečili miesto v sportbare hotela Dukla, drobné občerstvenie a išlo sa na to.

Včera sa zišlo približne dvadsať rovnako fandiacich „pošukov“ od Košíc po Prahu. Kalendár sme pokrstili kapitánom Morganom a prítomní záujemcovia si ho hneď prevzali.

kalendar2018

 

Do "bláznivého" konceptu nakoniec zapadol aj priebeh sledovaného zápasu, ktorý nám ponúkol priehrštie dôvodov na pohárik. Nápoje a vyrovnávajúci gól nakoniec predsa len vrátili pohodu do našich radov. Výrazne k tomu prospel Juke Box, z ktorého sa na nás do neskorej noci valili melódie od Beatles, Johny Casha , ....

Ráno sme svorne konštatovali, že to bol jeden z najlepších advetných večierkov, aké sme doteraz zažili. Dovoľte aby som Vám na záver v mene redakcie Liverpoolsky.net poprial

Šťastné a veselé Vianoce

Aby boli jedny z najlepších, aké Ste doteraz zažili !

 

vyskov17-1

 

Add a comment

Marťasovo okénko, 2. díl

BLOG

Dnešní blog se ponese v trochu spekulativnějším rázu. Přestupové období je v plném proudu a proto jsem se rozhodl podívat se na zoubek několika málo hráčům, kteří jsou s námi spojovaní. Pozornosti neunikne ani čerstvá posila Fabio Borini a podobně čerstvý odchod Maxiho Rodrigueze.

Add a comment

Číst dál: Marťasovo okénko, 2. díl

Nikdy nekráčíš sám, ani v Mariboru.

 

Blog4

 

 

Rád bych přinesl pár postřehů ze zápasu základní skupiny Champions league na půdě Mariboru. Už při losování skupin jsem netrpělivě seděl u televize s nadějí, že nám los přihraje někoho geograficky blízkého České republiky. Stalo se. Maribor leží v severovýchodním cípu Slovinska, vzdálenost z Brna činí okolo 400 km.

Nastává klasický problém, jak se vypořádat se lístky. Po zjištění, že sportovní cestovní kanceláře nabízejí vstupenky v cenách od 200 eur za kus, myšlenku výjezdu házím spíše za hlavu. Při vší úctě k soupeři, NK Maribor není zrovna nejvěhlasnějším klubem, LFC famózní formou úplně neoplývá a v zaměstnání nevím, kam dříve skočit. Jenže doma mám nejlepší ženu na světě, a aniž bych slavil narozeniny nebo cokoliv jiného, lístek mi byl přes jednu cestovní kancelář koupen a dva týdny před zápasem jako překvapení dorazil do schránky. Logistika byla pořešena během pár okamžiků, domluvená služební cesta odvolána a nic tak nebránilo po letním Audi cupu dalšímu výjezdu.

Poprvé na LFC jedu sám. Sice se není s kým dělit o zážitky, na druhou stranu se to později ukázalo jako značná výhoda ve vztahu k přívětivosti místních fans. V úterý brzy ráno vyrážím z Brna autobusem přes Vídeň, před druhou hodinou odpolední už stepuju u autobusového nádraží v Mariboru a vyhlížím směr centrum města. Plán byl jasný, prohlídka centra, nakoupení drobných dárků pro ženu a dceru, pořízení nezbytné magnetky jako z každé jiné cesty a nasátí předzápasové atmosféry na centrálním náměstí Grajski trg. Zde byli restauratéři na příval hostujících fanoušků připraveni, slunce vyhnalo teplotu k příjemným 25 stupňům, ideální čas posledního letošního zahrádkaření.

Ihned po mém příchodu na centrální náměstí si mě odchytl frajer s kamerou o velikosti Mourinhova ega. Prý, že je z liverpoolské televize a chtěl by se mnou natočit dvouminutový rozhovor. S omluvou mé nedokonalé angličtiny jsem odmítl. Nemám kamery rád a spíše by to zavánělo ostudou do silvestrovských sestřihů. Ovšem odmítnout jsem už nedokázal rozhovor s rakouským žurnalistou s plátku jménem Kleine Zeitung. Bez kamery není problém. Během dvacetiminutového rozhovoru jsem probrali aktuální dění v LFC, pozici Jurgena Kloppa i očekávání od zápasu v Mariboru.

Výše jsem zmínil výhodu jednočlenné výjezdové smečky a tím se dostávám i k odkazu v nadpisu. Ono vůbec cestování tzv. na samotáře má něco do sebe. Odpoledne si takhle postávám s pivem na náměstí, dojde za mnou borec v letech, že je velikým fandou NK Maribor, jestli si s ním můžu udělat fotku a dát řeč o fotbale. Souhlasím, během půl hodiny jsme se dostali od místního fotbalu, přes nevalnou atmosféru v Anglii až po zážitky z mého dřívějšího cestování po Julských Alpách. Popřáli jsme si vzájemně hodně štěstí do zápasu. V tu chvíli asi netušil, že s celou pětičlennou rodinou bude sledovat sedmigólový výprask. Mimochodem, syn tohoto pána patří k oporám Mariborské U-17 a ukazoval mi jeho fotku, coby pětiletého caparta v dresu Stevena Gerrarda.

O chvíli později mě přizvali ke stolu pán se svou chotí, že na mě mají prosbu. Zda bych mohl požádat v tu chvíli už na náměstí rozjetý kotel Reds, aby do repráků pustili jednu píseň. Jednalo se o skladbu, kterou donesli na USB, kterou složil jejich syn, rovněž velký fanda LFC. Složil ji na památku 96 usmrcených fanoušků v Hillsborough. Požadavek na první pohled absurdní, nikdo z davu přece nebude chtít pouštět neznámou písničku, zvlášť když stále dokola poskakovali na Wijnaldum song a Fields of Anfield road. Nicméně paní mi to pustila na youtube a pod vlivem pár piv to neznělo vůbec špatně. Slíbil jsem jim tedy, že píseň zpropaguji alespoň CZ/SK fanklubu a proto tak nyní činím: https://www.youtube.com/watch?v=79KiN_smv_M. Šlágr reprodukovaný na Anfieldu se z toho asi nestane, ale určitou hloubku tomu nelze upřít.

Vzhledem k prťavému stadionu pro 12 000 lidí byla kvóta pro liverpoolské fanoušky minimální (away sektor měl kapacitu odhadem 300 – 400 míst). Z toho důvodu např. při srovnání s Dortmundem před dvěma lety atmosféra v centru města nebyla tolik bouřlivá. Nicméně náměstí se převážně červenými barvami postupně téměř zaplnilo. Za doprovodu policejní eskorty a pod reflektory kroužící helikoptéry jsme se přemístili na nedaleký stadion Ljudski vrt. Město přeci jen nechtělo ponechat nic náhodě, před zápasem se Spartakem ruští „fanoušci“ posílení vodkou a zdejším (no zdejším, točili Kozla a Krušovice) pivem ztropili řadu nepříjemností. Stadion je to opravdu prťavý, WC v podobě toi-toi před vchody mě přesto překvapily.

Poprvé v životě jsem si naživo poslechl libé tóny znělky CHL a šlo se na věc. K zápasu není moc co dodat, výsledek zcela odpovídá průběhy hry. Po dvaceti minutách bylo hotovo a zbytek zápasu se odehrával v exhibičním tempu. Vyzdvihnout musím Milnera, Salaha a Coutinha. Mimochodem, Salah je a bude neskutečnou trefou do černého, radost se na něj dívat. Pravdou ale je, že náš soupeř byl opravdu slabý a nedařilo se mu zkrátka nic. I podle místních takhle slabý výkon ještě neviděli. O poločase jsem se stihnul na pár minut potkat s „černými ovcemi“ tohoto webu, tedy s bývalým i současným šéfredaktorem Braněm a Yankoyanem. Prvnímu přeji zasloužený „důchod“ a druhému mnoho trpělivosti při naplňování štábní kultury webu.

Pozastavím se u fanoušků. Travelling Kop podle mě značně podprůměrný výkon. V podstatě neměl šanci. Protilehlou jižní tribunu totiž okupovali místní „Violes“ a musím říci, že lepší podporu svého týmu jsem ještě nezažil. Stačil k tomu jeden buben, jeden megafon a perfektní synchronizace zhruba dvoutisícového davu. Z 90 minut povzbuzovali svůj tým přesně 90 minut. Přitom po čtvrthodině museli tušit, že zápas skončí nepěkným debaklem. Za mě maximální respekt, v Anglii, nejen na Anfieldu, se mají co učit. Kloppovo „play the fuckin football“ by tentokrát slyšet rozhodně nebylo. Naštěstí Kloppova družina fotbal opravdu hrála a koukalo se na to moc hezky.

No a nakonec bych zmínil ještě změnu šatníku. Do Slovinska jsem přijel se šálou LFC, odjel jsem se šálou NK Maribor. Ne, že bych si ji chtěl pořídit, ale těsně před stadionem, dopíjejíc poslední doušky piva, jsem byl přepaden asi desetiletým klučinou. „Switch the scarves?“. Souhlasil jsem a poté se díval, jak borec přiběhnul za svým tátou a s nefalšovanou radostí ho objal. Ale ano, dobrý pocit.

Mnohokrát jsem se zde dočetl o tom, že LFC je pouze o vítězstvích, pouze o trofejích. Ne, není. Znovu jsem se přesvědčil, jak hluboce respektovaný náš klub je. A i když se bude plácat okolo sedmého místa v PL dalších 20 let, tento respekt k velkoklubu nadobro zůstane kdekoliv v Evropě i na světě. Místní lidé byli maximálně přátelští a na každém kroku ukazovali, že si tuze váží, jaký klub do města přijel. Za podporou LFC vidím trochu více, než jen bezpodmínečné vítězství. Tento krátký, ale intenzivní výlet mě v tomto uvažování pouze podpořil. 

 

 

Add a comment

Bleskové zprávy

Prosinci opět vládl Salah

Mohamed Salah již počtvrté z pěti pokusů dominoval anketě Hráč měsíce Liverpoolu FC.

WBA ve 4. kole FA Cupu

Los 4. kola FA Cupu rozhodl, že o postup do další fáze se LFC utká s WBA na Anfieldu. Utkání se odehraje mezi 26.-28. lednem.

Whelan hostuje v Yeovilu

Prvním odchod roku 2018 má na svědomí Corey Whelan, který do konce sezóny posílil Yeovil Town. Kapitán U23 podepsal s LFC svůj první profesionální kontrakt teprve v prosinci a nyní se vydává na první štaci mezi dospělé do League Two.

Kent skončil ve Freiburgu

Ryan Kent končí své hostování ve Freiburgu předčasně kvůli nedostatečné herní vytíženosti (6 zápasů). Po vzájemné dohodě klubů se mladík již na konci prosince hlásil v Liverpoolu. Jarní část sezóny stráví křídelník nejspíše opět na hostování v Championship.

Lennon se vrací do USA

Mládežnický útočník Brooks Lennon přestupuje natrvalo v Realu Salt Lake City. Američanovi by v létě vypršela smlouva, a proto LFC nebude požadovat žádné odstupné. Mladík měl již dříve problém získat pracovní povolení na Ostrovech, a proto v USA již dříve hostoval.

archivacia 2018 260x350