pivovar helf

Analýza standardních situací

Klopp51

Přinášíme vám poměrně rozsáhlou analýzu z portálu Anfield Index, která si vzala na paškál obranné standardní situace v uplynulé sezóně. Článek vyšel na konci května.

Na konci každé sezóny začíná pro každého fanouška Liverpoolu FC krušné období plné přestupových spekulaci, kdy se zároveň nemusí strachovat, že mu s blížícím hvizdem oznamující konec zápasu vyletí krevní tlak až do nebeských výšin. Zároveň je to ideální čas ohlédnout se za uplynulou sezónou, v čem tým opravdu exceloval a co ho naopak dělilo od úspěšného ročníku. Umístění v nejlepší čtyřce je určitě krok správný směrem, ale klub jako Liverpool FC by se měl vždy snažit o zisk trofejí. Bohužel v minulé sezóně mu na konta nepřibyla žádná. Ročník 2016/2017 přinesl ohromné zlepšení oproti dalším ročníkům a zároveň jsme byli svědky záblesků toho, jak by se mohl prezentovat mančaft Jürgena Kloppa v příštích letech. Nicméně některé problémy stále přetrvávají. Největší frustraci v tomto směru fanouškům nejspíše přináší bránění standardních situací. Nyní už máme za sebou emotivnější část roku a můžeme se na celý problém podívat trochu více racionálněji.

Jak si LFC vede oproti zbytku ligy?

Jednou z mála věcí, na čem se celá fanouškovská základna Liverpoolu shodne, že mužstvo má co zlepšovat při bránění standardních situací. Jürgen Klopp vysvětloval, že volí raději zónovou obranu, protože jeho tým nemá potřebnou výšku, aby bránil na osobku. Němec si dokonce neodpustil vtípek, že pokud chce zlepšit bránění při těchto situacích, potřebuje vyšší hráče. Jak ale ukazuje graf Tomkins Times, nemusí být daleko od pravdy. Liverpool měl nejmenší a druhý nejlehčí tým v Premier League.

C6wMf2mXUAA61AW.jpg-medium 600x600

Vzhledem k těmto údajům bychom měli očekávat problémy, když přijde řada na obranné, ale i útočné standardní situace. Jak si tedy v těchto ukazatelích vedeme?

Snimek obrazovky 2017-08-06 v 16.51.05

Snimek obrazovky 2017-08-06 v 16.51.43

Údaje jsou z whoscored.com. Zvýrazněné čísla jsou nadprůměrná. “Set-piece affect” je gólový rozdíl ze standardních situací, pokud by tým vstřelil a obdržel 100 branek. Například pokud by LFC vstřelilo 100 branek a 16,67 z nich by bylo ze standardních situací, zatímco ze 100 obdržených by 28,57 pramenilo ze standardních situací, výsledný “set-piece affect” by činil - 18,34.

Nejprve odbočím a zaměřím se na útočné standardky. Reds z nich vytěžili hned 13 branek. Jen 5 mužstev si v této statistice vedlo lépe, ale vzhledem k vysokému průměrnému držení míče (podle Squawky 2. nejvyšší za Manchesterem City) a 249 rohům (3. za City a Spurs) se dala vysoká čísla předpokládat. Ve skutečnosti jsme až 16. v konverzi rohů a pokud by existovala statistika na centrované standardní situace, nebyli bychom na tom o moc lépe. Většina elitních týmů zaostává v těchto ukazatelích za průměrem ligy. Jedinou výjimkou je Chelsea, která má konverzi rohů na 6% a je druhá za WBA (10%). Tento liverpoolský tým není postaven tak, aby se spoléhal na standardní situace, a pokud jde celkově o výkony ofenzívy, málokterý fanoušek LFC si na ně bude stěžovat.

Nicméně vraťme se zpátky k obranné fázi. V této statistice jsme bezkonkurečně nejhorší s 12 obdrženými brankami z nejlepších týmů. Nejblíže z nich je Manchester City s 9 góly. Jen Southampton má ze všech týmů horší konverzi než my. Týmy si při rozích proti Reds vedli s 5,3% úspěšností. Ligový průměr je 3,5%. Vzhledem ke skladbě týmů bychom měli očekávat podobné problémy, ale půlnásobně vyšší číslo oproti průměrů je neakceptovatelné. I když mělo LFC nejmenší mužstvo, některé obdržené góly neměly, co dočinění s výškovou převahou. Naši stopeři byli častováni kritikou a často oprávněně, ale 30 branek ze hry a penalt byl čtvrtý nejlepší počin v lize, jen 4 branky za Chelsea. Standardní situace vyžadují týmovou spolupráci a nezřídka kdy je to někdo jiný než střední obránce, kdo udělá zásadní chybu. K těmto brankám můžeme připočítat i další dvě, jež oficiální statistiky evidují jako branky ze hry, případně z penalt. Jermain Defoe proměnil penaltu, která byla nařízená po ruce Sadia Maného měnící trajektorii střely z přímého kopu, v remízovém střetnutí se Sunderlandem. Dále také sem můžeme zařadit zásah Drinkwatera po té, co se Liverpoolští se několikrát neúspěšně pokoušeli o odkop. Pro účely tohoto článku ale rozebereme jen branky z oficiálních statistik.

Góly

Pojďme si tedy rozebrat každý gól ze standardní situace, jež jsme v minulé sezóně obdrželi. Předem upozorňuji, že to nebude veselé počtení. Budu se také snažit odhadnout, kolik jsem bodů jsme kvůli tomu ztratili, a analyzovat, kdo nese vinu za míč třepotající se v síti.

Arsenal - LIverpool 3:4 (Callum Chambers 75.)

Naše trápení se standardními situacemi začalo už v úvodním utkání sezóny. Chambers skóroval po brilantním centru Santiho Cazorly. Zahranému přímému kopu předcházel faul Nathaniela Clynea. Musí se uznat, že Španěl poslal do vápna prvotřídní centr, jež velmi špatně brání. I pokud by se k míči dostal jako první někdo z hostů, akce by nejspíše skončila vlastní gólem. Klavan i Can se pohybovali poblíž stopera Arsenalu, ale Cazorla zkrátka předvedl učebnicový přímý kop. Je třeba vzít v potaz, že někdy to tam spadne a nedá se tomu zabránit.

Liverpool - Hull 3:1 (David Mayler 51.)

Roh zahraný po brankářově levici. Následoval prohraný hlavičkový souboj Wijnalduma s Maguirem. Míč poskakoval ve vápně, ale Henderson s Clynem to k němu měli na rozdíl od Maylera daleko. Pravý bek domácích si měl při této situaci počínat lépe. Okamžitě po hlavičce je od Maylera příliš daleko a nestačí reagovat na skákající mičudu. Je také pozoruhodné, že při rohu bránilo deset červených (včetně Kariuse) 5 hráčů Hullu, a přesto si hráč hostů dokázal proklestit cestu k odraženému míči na malém vápně, aniž ho někdo atakoval.

Swansea - Liverpool 1:0 (Leroy Fer 8.)

Roh byl rozehrán po brankářově pravici. Míč směřuje na zadní tyč, kde Clyne prohrává vzdušný souboj. Vzápětí Lovren nestačí reagovat na vracející se míč, Leroy Fer tak střílí jeden ze svých nejjednodušších gólů v kariéře. Při první hlavičce byla v pokutovém území poskládaná kompletní jedenáctka Reds proti 5 hráčům labutí. Clyne musí reagovat lépe na první míč, protože Borja nemusel vyvinout sebevětší úsilí, aby si připsal asistenci. Lovren se ocitl ve velmi prekérní situaci. Nelze v jeden okamžik předvést fantastický obranný zákrok a zároveň vystavit protivníka ofsajdu. Poblíž Fera se pohyboval i Milner, ale ten se snažil zastavit akci soupeře za pomoci praporku čárového, takže jeho poziční hra v tomto případě nebyla špatná.

Liverpool - WBA 2:1 (Gareth McAuley 81.)

West Brom potvrdil svou dominanci při standardních situacích i v zápase s LFC. Tentokráte udeřil z rohu po brankářově pravici. Čtyři hráči WBA byli rozmístěni po obvodu malého vápna, když centr mířil do nebezpečného území. Nakonec míč propadl k McAuleymu, jež míč uklidil do sítě. V tomto případě jde chyba na vrub zónového bránění než jednotlivce, i když Wijnaldum si mohl lépe všímat svého hráče. WBA se opět podařilo rozehrát velmi nebezpečnou situaci, kde útočilo více hráčů, než bylo obránců. Vzhledem ke statistikám soupeře to je opět gól z kategorie, s nimiž se musí počítat. Na konci dny to pak byla náplast pro Tonyho Pulisae na uštědřenou porážku.

Bournemouth - Liverpool 3:3 (Steve Cook 79.)

Při první kolapsu LFC v sezóně přišel vyrovnávací gól z volného přímého kopu. První míč skvěle odvrátil Lovren směrem k Origimu. Belgičan ovšem prohrál souboj s Jackem Wilsherem. Ten poslal míč do křídla na Ryana Frazera. Následný centr si zpracoval Cook a propálil vše, co mu stálo v cestě. Po útočníkově prohraném souboji se Milner snažil vystoupit, ale tím odkryl svou stranu obrany. Při centru si můžete všimnout, že žádný z hráčů LFC nestojí poblíž penaltového puntíku.. Can běžel s Afobem a Cookem. Němec i v dalším vteřinách setrval u Afobeho, zatímco Firmino směřoval k míči. Brazilec ale nebyl dost rychlý, aby balon svedl souboj a tím umožnil Cookovi zpracování, otočku a střelu. Byla to souhra několika hrubek. Origi by měl odklidit míč do bezpečí. Firmino by měl lépe předvídat, aby alespoň znepříjemnil hru hráči Bournemouthu.

Liverpool FC - West Ham 1:1 (Dimitri Payet 28.)

Přímý gól ze standardní situace. I když za faul byl zodpovědný Lallana, největší podíl viny leží na Kariusovi. Po tomto zápase byl Němec sesazen z role jedničky a od té doby si už v lize nezachytal.

Liverpool FC - Swansea 0:1 (Fernando Llorente 47.)

První porážka Liverpoolu doma. Swansea otevřela skóre po rohu po brankářově levici. Centr mířil na vzdálenější tyč, kde Dejan Lovren a Jordan henderson prohráli vzdušný souboj s Federico Fernandezem. Míč následně poskakoval ve vápně, zatímco Wijnaldum jako jediný nevystoupil. Nizozemec nedokázal zastavit Llorente. Ničemu nepomohl ani předčasný Mignoletův skok. Podobné góly přivádějí příznivce k šílenství. Opět jedenáct červených proti 5 hráčům soupeře a labutím stačily jen 4 doteky ke skórování. Někdo může říct, že hned 5 hráčů má na gólu svůj podíl. Lovren s Henderson prohráli první hlavičku. Firmino ztratil na malém vápně kontakt s Llorentem. Wijnaldum nenechal hráče v ofsajdu a Mignolet šel až moc brzy na zem. Vše se dá popsat jedním slovem. Chaos!

Liverpool - Chelsea 1:1 (David Luiz 24.)

Pravděpodobně nejdrzejší gól v celé sezóně. Luiz vyslal na bránu nechytatelný projektil. I kdyby se vše odehrálo za normálních okolností, ani tak by Mignolet neměl moc velkou šanci. Nicméně tento gól opět dokazuje, jak se tým málo koncentruje při standardních situacích. Zeď na střelu téměř nereagovala a Mignoletovi trvalo po zorganizování spoluhráčů příliš dlouho, než se i on sám správně postavil.

Hull - Liverpool FC 1:0 (N'Diaye 43.)

Opět další míč, který nekontrolovaně poskakoval v pokutovém území, po rohu po brankařově levici. Centr směřoval na značku pokutového kopu. Harryho Maguireho měl na starost Jordan Henderson, ale z nějakého neznámého důvodu s ním nešel do hlavičkového souboje. I když obránce Hullu netrefil míč nejlépe, stačilo to, aby ho poslal do nebezpečného prostoru. Simon Mignolet nešel následně příliš důrazně do souboje o druhý míč a vyrazil jej na poblíž stojícího soupeře. V době centru stálo ve vápně osm červených proti pěti soupeřům. Jen dva souboje, do níž hráči nešli naplno, stačili, aby se liverpoolská obrana sesypala jako domeček z karet.

Liverpool - Everton 1:1 (Mathew Pennington 29.)

Branka ze standardní situace dala hostům falešnou naději na Anfieldu. Roh byl zahráván po Mignoletově pravici. Míč byl na předním rohu malého vápna usměrněn směrem k bráně, kde si jej našel Pennington. Další ilustrační gól, který ukazuje problémy se zónovou obranou a ztrátou koncentrace při bránění standardních situací. Nejdříve ze všeho má Emre Can sám na starost oba stopery hostí Jagielku a Williamse. Němec si nakonec vybral kapitána hostí, takže Williams zůstal bez dozoru. Evertonska šestla se rozběhla k přední tyči, kterou měl strážit Lucas Leiva. Nicméně v ten samý moment má Brazilec co dělat s Penningtonem. Matip je příliš daleko, aby nějak pomohl. Po rozehrání rohu Jagielka nikým neatakován hlavičkuje. Mezitím se vzadu Williams rozbíhá směrem k bráně. Díky svému rozběhu se bez větších problémů dostává před Lovrena. I přes to se Chorvatovi podařilo zasáhnout míč nohou a odkopnout ho před Velšanem. Dalo by se očekávat, že Penningtona si přebere Emre Can, ale ten po Jagielkově hlavičce se doslova vypnul. Evertonský mladík se kolem něj protáhne a zapisuje si svůj premiérový gól. Stopněte si video zhruba po 3-4 sekundách a podívejte se na řeč těla Němce. Jako by se na hřišti ocitl omylem. Abychom k němu ale nebyli nespravedliví, na každém z videí bychom našli alespoň jednoho hráče v podobné póze.

Liverpool - Bournemouth 2:2 (Joshua King 87.)

Bournemouth jako jediný zůstal v sezóně neporažen týmem Liverpoolu a ze vzájemných střetnutích vytěžil čtyři body. Tohle je už druhá standardní situace, z níž dali Třešně branku LFC. Dlouhý aut po brankářově pravici. Dva obránci Reds nevyhráli první hlavičku. Na rozdíl od nich se Canovi podařilo odhlavičkovat druhý centr mimo vápno. Nicméně Wijnaldum se nedokázal dostat dostatečně rychle k hráči Bournemouthu, který se pokusil o střelu. Ze střely se stala přihrávka, jež dostala ke Kingovi, kterého si hlídal Klavan. Útočník se ale dokázal s míčem na kopačce otočit a pohotově zakončit. Dva prohrané souboje, nebo chcete-li neúspěšné pokusy o odkop, stály Liverpool cenné body. Ačkoli si měl Klavan počínat lépe, Liverpool měl už před tím dost příležitostí, aby míč odklidil do bezpečí.

Liverpool - Crystal Palace 1:2 (Christian Benteke 74.)

Další z celé řady gólů ze standardní situace znamenající prohru LFC. Roh byl zahráván po brankářove levici. Nepříliš kvalitní cent mířil na přední tyč, a i přesto si našel cestu až k té zadní. Tam číhal Christian Benteke a ten se v této pozici nemýlil. První chybu udělal Firmino, který musí podobný míč odvrátit pryč. Dalším viníkem je Emre Can, jež měl za úkol hlídat právě Bentekeho, avšak nezachytil jeho náběh k brance. Nikdo z defenzívy se nepohyboval v této oblasti. Nejblíže byl útočníkovi Dejan Lovren. Opět bylo ve vápně naskládáno všech 11 iverpoolských hráčů, zatímco Crystal Palace vyslalo na centr jen 5 svých zástupců. Poblíž malého vápna se pohybovalo hned 7 hráčů, ale ani jeden z nich nedokázal zabránit Bentekemu ve skórování.

Souhrn

Liverpool obdržel ze standardních situací 12 branek, 7 z rohů, 2 z přímých volných kopů, 2 po centru z volných kopů a jeden po vhazování. Jen 3 z nich padly přímo (2 přímé kopy a hlavička Chamberse). Všechny ostatní se třepotaly v síti po druhém, třetím, nebo dokonce čtvrtém míči, který nedovedla obrana odvrátit. Vypadá to jako ustálený trend, jemuž by se realizační tým měl věnovat v předsezonní přípravě. Liverpool nevyhrál v 7 zápasech, v niž inkasoval po standardní situaci, což ho stálo 18 bodů. Na vítěznou Chelsea ztrácel na konci sezóny bodů 17. Jen jeden z těchto zápasů neskončil jednobrankovým rozdílem (prohra 2:0 s Hullem). Ačkoli fanoušci nemohou očekávat nulu v kolonce obdržených branek ze standardních situací, procento branek z těchto situací bylo druhé nejvyšší v lize. Z šesti nejlepších mužstev uplynulé sezóny Premier League byl v této kategorii suverénně nejhorším, ať už se díváte na procentuální vyjádření, nebo celkový počet. Nejblíže bychom pak našli Manchester City s 9 obdrženými góly.

Zdroj: Anfield Index

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook