pivovar helf

Sezóna 2015/16: Hodnotenie hráčov - útočníci (1)

firminosturridge

 

V predposlednej časti prichádzajú na rad už aj útočníci...
 
 
Christian BENTEKE, 25 rokov, útočník
Už pred rokom, keď silneli šumy o jeho možnom príchode do Liverpoolu, sa názory fanúšikov na tohto belgického reprezentačného útočníka značne rozchádzali. Dovolím si tvrdiť, že po zverejnení možnej výšky odstupného, ktoré mal LFC za Bentekeho birminghamskému klubu z Villa Parku zaplatiť, väčšina z nich len nechápavo krútila hlavou. Po potvrdení prestupu im/nám nezostávalo nič iné len "veľkému Benovi" držať palce, a zároveň dúfať, že nás nesklame. Mnohí poukazovali, že jeho štýl hry, aj keď ním bol v predchádzajúcej sezóne 2014/15 v Aston Ville efektívny, do toho čo hral v posledné dva roky s Liverpoolom Brendan Rodgers, nebude pasovať. A tak sa aj stalo. Je tiež dôležité spomenúť, že Bentekemu nepomohol ani októbrový príchod Jürgena Kloppa. Skôr naopak... Niekto mohol pred sezónou 2015/16 tvrdiť, že Christian je predsa prevereným premierligovým útočníkom, ktorý musí dávať góly aj v červenom drese LFC. Tobôž keď bol tak efektívnym vo Villa Parku. Jeho bilancia po roku v Liverpool FC? V 42 zápasoch, v ktorých zasiahol do hry, dal 10 gólov a na 6 prihral. Silný, 191cm vysoký a telesne veľmi dobre stavaný útočník, mal v priebehu posledného ročníka zdravotné problémy najskôr so stehnom, a v apríli tohto roku aj s kolenom. Kvôli nim vynechal 12 súťažných zápasov. V úvode sezóny bol pod Rodgersom pravidelným členom základnej zostavy Liverpoolu, v druhej polovici septembra si zranil stehno, pričom v priebehu liečenia došlo v LFC k zmene manažérov. Po návrate na prvoligové ihriská sa musel zmieriť s tým, že pod Kloppom si musí základ aj zaslúžiť. V Premier League dostával od Nemca postupom času stále menej a menej príležitostí, nastupoval najmä v záveroch zápasov. Od 2. januára až do 8. mája 2016 odohral Liverpool pätnásť ligových zápasov, a "Big Ben" nebol nikdy Kloppovou prvou voľbou. Podobne sa to dialo aj v zápasoch EL (až na dva duely základnej skupiny) a Ligového pohára. Plné zápasové vyťaženie mu poskytol JK iba vo všetkých štyroch stretnutiach FA Cupu, ani proti Exeteru a ani West Hamu sa však do streleckej listiny nezapísal.
Záver: Christian Benteke má za sebou ešte len jednu sezónu na Merseyside, a nik z nás nebude prekvapený pokiaľ aj jedinou zostane. 25-ročný Belgičan je typickým zakončovateľom, ktorý ak chce byť aj efektívny, potrebuje pri sebe spoluhráčov, ktorí mu budú robiť sluhov. Na ihrisku mu často chýbala zdravá agresivita, pohyb a nasadenie. Práve to od všetkých svojich hráčov manažér Jürgen Klopp vždy vyžadoval, a Benteke nedostal žiadnu výnimku. V sezóne dal síce niekoľko dôležitých a aj pekných gólov, ktorými prispel k bodovému zisku LFC, veľa šancí však taktiež nepremenil. Hlavne v druhej polovici ročníka začal hrať často na vlastné tričko, v správnej chvíli miesto prihrávky do vyloženej šance radšej volil zakončenie. Výkony a herný prejav Bentekeho sú teda v nedávno skončenom ročníku sklamaním.
Hodnotenie: 6
 
 
Roberto FIRMINO, 24 rokov, ofenzívny záložník/útočník
Čo sa týka prvého roku jeho pôsobenia v LFC, v porovnaní s Bentekem ide v podstate o presný opak. Jeho príchod do Liverpoolu sprevádzalo medzi fanúšikmi The Reds všeobecné nadšenie, radosť a veľké očakávanie. Kreativitu a ofenzívny prínos pre svoj tím totiž ukazoval niekoľko rokov, počas pôsobenia v nemeckom Hoffenheime. Ian Ayre pre jeho osobný súhlas v lete 2015 dokonca odletel až do Južnej Ameriky. V úvode sezóny ešte nedostával toľko príležitostí a minutáže, čo sa dá vcelku pochopiť, nakoľko na náročnosť bojov v Premier League, tempo a agresivitu, si postupne iba zvykal. Aj jeho úvodné vystúpenia v červenom drese boli dosť rozpačité. Počas októbrovej reprezentačnej pauzy, keď podpísal Liverpool nového manažéra Jürgena Kloppa absentoval Firmino pre problémy s chrbtom. Po svojom návrate na trávniky, už pod vedením 48-ročného Nemca, začal pomaly ukazovať čo v ňom skutočne je. Po dvoch predchádzajúcich prihrávkach na gól, si dňa 21. novembra 2015, pri ligovej výhre LFC na pôde ManCity (4:1), premiérový gól v drese Reds aj strelil. Hralo sa mu už nepomerne lepšie, nakoľko v systéme, ktorý Klopp v tíme zavádzal, bol ako ryba vo vode. Stal sa stabilným členom základnej zostavy Liverpoolu, pričom od polovice januára 2016 dal v priebehu zhruba dvoch mesiacov, v ôsmych dueloch PL, sedem gólov a na štyri asistoval. Aj Roberta Firmina v marci trápil hamstring, do konca ročníka stihol dať v PL ešte dva góly. LFC však vtedy bojoval v EL, a aj on sa sústredil hlavne na postup. V Európe nastúpil v 13-tich zápasoch, jediný gól dal v osemfinále doma s ManUtd. Hrával aj v zápasoch Ligového pohára, kde pomohol Liverpoolu k postupu do finále, v ktorom odohral 80 minút. FA Cup nehral, nakoľko príležitosť v ňom dostávala hlavne Kloppova omladina. Svoju prvú sezónu skončil s bilanciou 49 zápasov, 11 gólov + 11 asistencií.
Záver: Firmino je pre Kloppa čo do spôsobu hry, ktorou sa snaží s Liverpoolom hrať, ako stvorený. Vyniká výborných ťahom na bránku, skvelom technikou, nechýba mu ofenzívne a kreatívne myslenie. Vo svojom prvom roku určite nesklamal, a za Liverpool odohral hneď niekoľko výborných zápasov. Aj on sa v určitých fázach sezóny nevyhol výkyvom svojej formy, čo sa dá pri turbulentnej sezóne s množstvom stretnutí pochopiť. Verím, že v ďalších rokoch bude ešte lepší a produktívnejší.
Hodnotenie: 7,5
 
 
Daniel STURRIDGE, 26 rokov, útočník
Vypísať celý zoznam jeho zdravotných komplikácií + spočítať celkový počet absencií, by zabralo more času. Od januára 2012 ho v Liverpoole, až na zopár svetlých období, neustále trápili zranenia. A nevyhli sa mu ani v priebehu posledného ročníka 15/16. Došlo to dokonca do stavu, kedy sa mnoho z nás samých seba pýtalo, či stojí LFC za to držať a platiť si hráča, ktorý väčšinu z každej sezóny premaródi. Nech už bola naša odpoveď akákoľvek, Danielovi jednu vec uprieť naozaj nemožno. Vždy keď bol fit a dostal sa na ihrisko, góly strieľať neprestal. Nemá veľmi zmysel rozoberať sezónu 2014/15, ktorá skončila nielen u Daniela ale aj v Liverpool FC sklamaním. Úvod posledného ročníka Premier League zastihol Dannyho Sturridgea so zranením v oblasti bedrového kĺbu, pre ktorý vynechal prvých päť zápasov. Už vo svojom druhom ligovom vystúpení dal dva góly Aston Ville (3:2), aby sa zhruba v čase príchodu Jürgena Kloppa znovu zranil. Ďalšie štyri ligové duely pauzoval pre vodu v kolene, aby sa na rozhraní novembra a decembra nakrátko do tímu opäť vrátil. Po spolu 47 odohratých minútach v PL si načal hamstring, a čakala ho ďalšia nútená pauza. Do Kloppovho kádra sa vrátil na konci januára 2016, a mnohí z nás už len čakali, čo nepríjemné ho v nasledujúce dni alebo týždne opäť postretne. Prekvapujúco jeho telo narastajúcu záťaž zvládalo, a Daniel už do konca sezóny pre žiadne ďalšie zranenia svojmu tímu nechýbal. V deviatich dueloch PL, v ktorých do skončenia ligy zasiahol, dal šesť gólov. V priebehu jarnej vyraďovacej fázy EL nastupoval za LFC v základe vcelku pravidelne, chýbal v ňom len v dvoch štvrfinálových zápasoch s Dortmundom, a na lavičke náhradníkov sedel aj počas prvého semifinále v Španielsku. V odvete doma s Villarrealom už bol najlepším hráčom The Reds (1+1), a gól dal aj vo finále v Bazileji. Celých 120 minút hracieho času bol na ihrisku aj vo finále Ligového pohára s ManCity.
Záver: Vstreliť 13 gólov v 25 súťažných zápasoch - pre Daniela naozaj nič neobvyklé. Sám v sezóne viackrát uviedol, že chce hrať vždy keď je fit. Klopp ho v druhej polovici sezóny využíval skutočne rozumne, a sám ho svojimi výrokmi často hecoval. Všetci vieme, že Daniel je tak trochu na ihrisku sebec, a rád zakončuje sám. Má schopnosti vynikajúceho koncového útočníka, vie loptu na malom priestore spracovať aj vystreliť. Pokiaľ by nebol "sklenený", len veľmi ťažko by si ho Liverpool za tie roky udržal.
Hodnotenie: 7,5

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook