pivovar helf

Sezóna 2015/16: Hodnotenie hráčov - záložníci (5)

ojostewart

 

Trojicou Ojo, Stewart a Chirivella dnes zavŕšime hodnotenie pätnástky záložníkov.
 
 
Sheyi OJO, 18 rokov, pravé/ľavé krídlo
Už o pár dní 19-ročný mladý talentovaný krídelník prišiel do Liverpoolu v novembri 2011 ako 14-ročný z klubu Milton Keynes Dons. Postupne obliekal dresy všetkých mládežníckych kategórií reprezentácie Anglicka, za U-19 do týchto chvíľ odohral osem zápasov, v ktorých dal jeden gól. Prvé skúsenosti so seniorským futbalom nadobudol v ročníku 2014/15, v ktorom nastúpil za Wigan na jedenásť súťažných zápasov. Pred začiatkom sezóny 2015/16 ho klub poslal na ďalšie hosťovanie do Wolverhamptonu Wanderers. V Championship (druhej lige) vydržal do konca kalendárneho roka s bilanciou 17/2+3. Stále iba ako 18-ročný predviedol excelentné vystúpenie v zápase na trávniku londýnskeho Fulhamu (1+1), v ktorom ho právom vyhlásili za najlepšieho hráča. Príchodom nového roka Jürgen Klopp posťahoval z hosťovaní hneď niekoľko hráčov, medzi nimi aj Oja. Vzhľadom na jeho formu manažér Reds neváhal, a šikovné krídlo poslal do oboch zápasov 3. kola FA Cupu s Exeterom na záverečných zhruba 20 minút. V odvete na Anfielde (3:0) strelil dokonca svoj premiérový seniorský gól v červenom drese Liverpool FC. Od 10. apríla tohto roku začal nastupovať za Reds nepravidelne aj do zápasov Premier League, do skončenia sezóny si na svoje konto pripísal dokonca už aj štyri štarty v základnej jedenástke LFC. Za toto obdobie hýril aktivitou a trikrát na gól svojim spoluhráčov asistoval. Súťažný ročník 2015/16 vo farbách A-tímu Liverpoolu skončil s bilanciou 1+4.
Záver: Ojo dostával na jar príležitosť paradoxne na úkor iného nádejného krídelníka, ktorému tu herne nešlo - Jordona Ibeho. A treba povedať, že celkom oprávnene. Jeho nebojácnosť, priebojnosť a snaha niečo vytvoriť, boli badať v každom jeho hernom prejave, s ktorým sa v druhej polovici sezóny na ihriskách prezentoval. Šikovný rýchly s loptou na nohe, výborný v súboji jeden na jedného, kombinačne na úrovni... Takto pred rokom sme si však to isté hovorili aj o Ibem. Hovorí sa "do tretice všetko dobré". Po odchode Sterlinga tu bol "pripravený" Ibe, po prípadnom hosťovaní Ibeho je na rade Sheyi Ojo...
Hodnotenie: 6,5
 
 
Kevin STEWART, 22 rokov, stredný záložník/defenzívny záložník
Keď bol chlapcom sníval o hraní za Liverpool. Rodák z anglického mestečka s príznačným názvom Enfield začínal v Tottenhame, kde mu na konci sezóny 2013/14 skončila zmluva. V lete 2014 sa stal voľným hráčom, LFC mu následne ponúkol dvojročný kontrakt, ktorý s radosťou prijal. Pod Rodgersom však chodil iba po hosťovaniach (Cheltenham, Burton, Swindon), po príchode Kloppa sa však jeho situácia v Liverpoole razom o 180 stupňov zmenila. Stiahnutý z hosťovania vo Swindone, za ktorý odohral v priebehu jesene 2015 iba päť súťažných zápasov, dostal v januári príležitosť po prvýkrát v A-tíme LFC. Svoj debut si odbil v prvom zápase 3. kola FA Cupu na pôde štvrtoligového Exeteru (2:2). Celých 90 minút hral aj v odvete na Anfielde (3:0), a taktiež oba zápasy 4. kola proti West Hamu (v odvete na Boleyn Ground plus 30 minút nadstaveného času). 14. februára vystriedal v 66. minúte Philippe Coutinha v ligovom zápase vo Villa Parku - bol to jeho vôbec prvý štart v Premier League. Ďalšie dva mesiace si liečil zranenie členka, na ihriská sa vrátil až v priebehu apríla. Od tohto času až do konca sezóny bol neoddeliteľnou súčasťou akéhosi alternatívneho "béčka" LFC, ktoré vypomáhalo, počas nahusteného programu (v lige) "áčku" v postupe vo vyraďovacej časti EL.
Záver: Súťažný ročník 2015/16 (hlavne však Nemec Klopp) bol pre kariéru Kevina Stewarta zdá sa prelomový. 23. februára 2016 podpísal s Liverpoolom novú zmluvu s platnosťou do leta 2020. KS je snaživý a zodpovedný stredopoliar, ktorému čierna robota v strede poľa vôbec nesmrdí. Nie je viditeľným smerom dopredu, ale v obrannej činnosti predčí z kádra LFC kdekoho. Čisté odoberanie lopty mu nerobí taktiež žiaden problém. Od apríla až do mája patril v zápasoch LFC v Premier League medzi tie príjemnejšie prekvapenia.
Hodnotenie: 6,5
 
 
Pedro CHIRIVELLA, 19 rokov, defenzívny záložník
Talentovaný defenzívne ladený španielsky stredopoliar futbalovo vyrástol v akadémii Valencie. V priebehu roku 2013 prišiel ako 16-ročný tínedžer do Liverpoolu približne v rovnakom čase ako iný jeho krajan - krídelník Sergi Canos. O rok neskôr, po dobrých výkonoch v tíme LFC U-18 podpísal s The Reds svoj prvý profesionálny kontrakt. V ďalšom období hrával výhradne iba za liverpoolsky tím do 21 rokov. V nedávno skončenej sezóne však vďaka dobrým výkonov z predchádzajúceho obdobia, resp. letnej prípravy, konečne nazrel aj do A-tímu. To že si svoj debut (63 minút) v seniorskom drese Liverpoolu odbil, síce snaživý a mladý, ale absolútne neskúsený Pedro, už v septembrovom zápase skup. fázy EL UEFA vo francúzskom meste Bordeaux (1:1), charakterizovalo to, aký vzťah mal Brendan Rodgers počas svojho pôsobenia v LFC k pohárovým povinnostiam v Európe. V úvode tohto roka dostal príležitosť opäť, tentokrát od Kloppa, a to v troch zápasoch FA Cupu. Počas toho tretieho v Londýne s WHU (1:2pp), v ktorom strávil na ihrisku 102 minút, zažil na vlastnej koži skutočnú náročnosť bojov dvoch premierligových klubov. 1. mája nastúpil po prvýkrát aj do zápasu PL. Na ihrisku Swansea (LFC prehral 1:3) odohral iba prvý polčas, po ktorom ho Klopp z dôvodu veľmi slabého výkonu oprávnene vystriedal.
Záver: Pedro je akousi mladšou verziou Kevina Stewarta, s ktorým strávil na ihrisku v dvojčlennej zálohe LFC väčšinu času. Príliš neovplýva svojim ofenzívnym prejavom, jeho úlohou je poctivá defenzíva. Bolo vidieť, že potrebuje nabrať silu, svalstvo aj energiu, nakoľko fyzicky nebol na zápasy klubov Premier League ešte pripravený.
Hodnotenie: 5,5

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook