pivovar helf

Sezóna 2015/16: Hodnotenie hráčov - záložníci (2)

canlallana

 

Dnes sa pozrieme na trio Lallana, Lucas, Can.
 
 
Adam LALLANA, 28 rokov, ofenzívny záložník
Jeden z trojice "LLL" (Lovren, Lallana, Lambert), ktorá dorazila na Merseyside v lete 2014 so Southamptonu. Bývalý hráč The Saints, u ktorých aj futbalovo vyrastal, sa dostal do výberu anglickej futbalovej reprezentácie hlavne svojimi výkonmi, ktoré predvádzal ešte na St. Mary´s. Po výbornej sezóne 2013/14 si ho vybral Brendan Rodgers do tímu, s ktorým sa chystal na veľkolepý návrat do prestížnej Champions League. Všetci vieme ako to dopadlo, a akým sklamaním a rozhorčením ročník 2014/15 skončil. A Adama (ale nielen jeho), ktorého počas prvej sezóny v LFC trápili zranenia, označili mnohí fanúšikovia Reds za veľké sklamanie. O to tvrdšie sa následne v lete 2015 chystal na svoj druhý rok v Liverpoole. Drobné zdravotné problémy s lýtkom a stehnom, ho však opäť neobišli. V náročnom ročníku 2015/16 (vzhľadom na enormný počet 63 súťažných zápasov) nastúpil v 49-tich dueloch, v ktorých dal 7 gólov a na 8 asistoval. Zahral si v oboch finálových stretnutiach LFC, bol stabilným členom zostavy BR ako aj JK v Premier League, EL, ale aj v COC. V FA Cupe dostávali príležitosť iní. Lallana podobne ako jeho tímový a reprezentačný kolega James Milner stavia svoju výkonnosť hlavne na pracovitosti, tímovej hre a celozápasovom nasadení. Nie je to žiaden futbalový génius, v mnohých prípadoch mu chýbal ten správny moment rozhodovania, ani v streľbe príliš nevynikal. Aj cez to všetko patril pod Kloppom medzi najvyťaženejších hráčov Liverpoolu, manažér si na ňom cenil obetavosť, bojovnosť a neúnavnosť. Svoj najlepší výkon (1g+1a) podal v domácom ligovom súboji proti ManCity (3:0), dôležitý gól dal aj v odvete semifinále EL na Anfielde s Villarrealom (3:0).
Záver: Nepochybne má za sebou o poznanie lepší ročník ako ten predtým. V určitom období akýsi hovorca a zástanca bývalého manažéra Rodgersa, si túto sezónu predĺži svojim účinkovaním na ME vo Francúzsku. Po návrate z letnej dovolenky a letnej príprave bude chcieť minimálne zopakovať to, čo predviedol v červenom drese v sezóne 2015/16. Ak ovšem zostane v základe...
Hodnotenie: 7
 
 
Lucas LEIVA, 29 rokov, defenzívny záložník
Najkontroverznejšia a najdiskutovanejšia osobnosť v kádri Liverpoolu posledných rokov. Na tomto webovom fóre nepochybne... Do Liverpoolu prišiel v lete roku 2007, čo je už skutočne veľmi dávno. Z ofenzívneho záložníka brazílskeho klubu Gremio Porto Alegre sa stal v priebehu nasledujúcich rokov, najmä vďaka pričineniu vtedajšieho manažéra Rafaela Beníteza, defenzívny štít. Po odchode Mascherana a Alonsa dostal konečne priestor... Hrával vcelku pravidelne (ak bol fit) pod Benítezom, Hodgsonom, Dalglishom aj Rodgersom. V priebehu poslednej sezóny, keď došlo v LFC opäť po troch rokoch k zmene manažérov, hral celkom v 40-tich súťažných zápasoch (PL-27, EL-7, COC-5, FA Cup-1), vyšiel z nich s jedinou asistenciou. Lucas v Liverpoole nikdy neovplýval ofenzívnym talentom a ťahom na bránu. V priebehu ostatných rokov, ako aj v tom poslednom, mal však iné úlohy. Keď to bolo potrebné, vzhľadom na množstvo zranených hráčov, ho Klopp neváhal postaviť aj do stredu obrany. Väčšinou ako defenzívny stredopoliar mal tlmiť ofenzívne chúťky súpera, odoberať lopty v priestoroch pred štvoricou obrancov. Pravdou je, že niekoľko zápasov mu v sezóne aj vyšlo - najmä na domácom trávniku v lige s Aston Villou, Southamptonom, a v odvete 16-finále EL s Augsburgom. V ostatných boli jeho výkonu väčšinou priemerné, až podpriemerné. Nevynikal streľbou, chýbal mu rozhľad, nevedel preniesť hru, často bol v súboji neskoro (z čoho vznikali fauly), a strácal aj veľa jednoduchých lôpt (po ich strate v smere dozadu iba vyklusával...). Čochvíľa už 30-ročný Brazílčan, ktorý bol v tejto sezóne služobne najstarším hráčom LFC, má za sebou už deviaty kompletný ročník na Merseyside. O rok mu končí zmluva, a ak sa dožije desaťročia v drese Reds, tak už iba tým, že sa nebude chcieť v lete tohto roku nikam stahovať.
Záver: Lucas nie je hoden základnej jedenástky Liverpoolu už hodne dlho. Mal síce obdobia (ešte v tých predchádzajúcich sezónach), keď hral skutočne na úrovni. Jeho rozlet však vždy pribrzdilo zranenie. Očakávaná konkurencia v zálohe, ktorá by mala ešte vzrásť prípadným príchodom letných posíl, by ho mala definitívne "umlčať".
Hodnotenie: 5,5
 
 
Emre CAN, 22 rokov, stredný záložník
Ďalší hráč z kádra LFC, ktorý sa predstaví na ME vo Francúzsku. Svoj druhý rok v Liverpoole má už tento Nemec s tureckými koreňmi za sebou. V sezóne 2014/15 sa podobne ako väčšina jeho spoluhráčov na ihrisku trápil, čo sa dá pripísať aj tomu, že si na život v Anglicku, ako aj na náročnú Premier League, iba zvykal. Po roku bol už predsa len skúsenejší a ostrieľanejší (pod Rodgersom si totiž skúsil rôzne posty, pár týždňov hral aj v trojici stredných obrancov), a od začiatku poslednej sezóny pravidelne nastupoval v zostave nielen v Premier League, ale aj v EL. Väčšinu času (okrem 4. kola s Bournemouthom) odohral aj v zápasoch Ligového pohára. V priebehu roka dal dva góly - v PL na ihrisku Aston Villy, a v EL doma s Kazaňou. V Canovi má Liverpool a aj manažér Klopp vyrastajúceho veľmi inteligentného záložníka, ktorý je motorom svojho tímu, udáva svojim pohybom tempo hry, vie loptu vyviezť, nechýba mu nasadenie ani bojovnosť. Na ihrisku je jedným z lídrov, a určite má už v nie ďalekej budúcnosti na to, aby sa stal raz minimálne asistentom kapitána Liverpool FC. Potrebuje však ešte vyzrieť, zapracovať na koncovke, zvýšiť a spresniť streľbu - stať sa viac efektívnym. Vyrovnanosť výkonov a udržanie si formy aj v momentoch, keď to jeho tímu vždy nejde. Aj to je jedna z vecí, ktorá urobí z Emreho Cana ešte lepšieho hráča akým je už teraz.
Záver: 49 súťažných zápasov, v nich dva góly a tri asistencie - to je celková základná bilancia 22-ročného Emreho Cana v drese LFC za sezónu 2015/16. Do výbornej formy sa dostal v priebehu apríla, a ako na potvoru však prišlo zranenie členka. Kvôli nemu chýbal v prvom semifinále EL v Španielsku, dal sa však skutočne rýchlo dokopy, stihol odvetu doma na Anfielde, ako aj finále v Bazileji. Ani on však svojim výkonom nezabránil prehre so Sevillou.
Hodnotenie: 7,5

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook