pivovar helf

Joao Teixeira: Mojim snom je hrať v prvom tíme Liverpoolu

teixeira2

Mladý portugalský ofenzívny záložník poskytol len nedávno (pred zápasom Liverpoolu v Blackburne) pre britský denník The Guardian exkluzívny rozhovor.
 
Vo svojej izbe, v tréningovom stredisku druholigového Brightonu, kde je momentálne z LFC na sezónnom hosťovaní, odpovedal na otázky novinára skutočne pokojne a zdvorilo. Zrazu sa však v jeho očiach zaiskrí, a tvár ovládne úsmev. Nakloní sa dopredu a ožije. "Boli sme vtedy v hoteli v Kensingtone, a naozaj som nečakal, že budem na lavičke náhradníkov." - začal svoje rozprávanie 22-ročný Joao Teixeira. "Na širšej súpiske som bol už mnohokrát predtým, ale nikdy som sa nedostal na lavičku. Tentoraz som sa na ňu dostal, bolo to po prvýkrát, a ja bol som z toho veľmi vzrušený."
 
Teixeira spomína na jeden jediný doterajší zápas, kedy sa dostal do prvého tímu LFC. Na ihrisko sa šiel v 82. minúte ligového zápasu s Fulhamom, vo februári minulého roku. Bolo to za stavu 2:2, keď v tíme vedenom Brendanom Rodgersom začínalo rásť presvedčenie, že by sa Liverpool mohol opäť pokúsiť o ligový titul, na ktorý čaká od mája 1991. To čo sa stalo potom pozdvihlo vieru hráčov LFC aj vďaka Teixeirovi, ktorý na ľavom krídle nahradil Raheema Sterlinga.
 
"Posunul som vtedy loptu Sturridgeovi, ktorý bol následne v šestnástke faulovaný, a kopali sme penaltu." - spomína Joao na moment, ktorý mu rozžiaril celú tvár. Daniel bol faulovaný Saschom Rietherom, k lopte stojacej na značke pokutového kopu sa postavil Steven Gerrard, ktorý svojim gólom rozhodol o tom, že Liverpool si z Craven Cottage odviezol všetky tri body. Bol to veľmi silný okamih, kedy si Stevie vyzliekol dres, a rozbehol sa k davu liverpoolskych fanúšikov. Čoskoro sa z víťazného gólu spolu s kapitánom tešil aj Teixeira. Život v Premier League snáď ani nemohol začať lepšie...
 
Teixeira na obrázku úplne vpravo, za Luisom Suárezom
 
"Veľmi sa mi to páčilo, tešil som sa ako sa len dalo, bolo to skvelé." - spomína 22-ročný mladík. "Bol to môj debut v Premier League, a o takom som ani len nesníval. Všetko vyšlo dobre, vyhrali sme zápas, takže som bol spokojný. Veľmi spokojný." Liverpoolsky tím šľapal naozaj dobre, útočil na prvý ligový titul po 24 rokoch, a Joao dúfal, že od Brendana Rodgersa dostane ďalšiu šancu. Portugalčan bol síce potom nominovaný aj na ďalšie ligové zápasy, ale na ihrisko sa už z lavičky náhradníkov nedostal. Po čase sa vrátil do rezervného tímu LFC, za ktorý hrával pravidelne od svojho príchodu zo Sportingu Lisabon v roku 2012.
 
Od jeho jediného zápasu za prvý tím Liverpoolu ubehol už viac ako rok, a Teixeira nádej nestráca. Naopak cíti, že hosťovanie v Brightone mu môže v jeho napredovaní a preradení do A-tímu LFC iba pomôcť. Všetko záleží na tom, aké výkony bude v drese druholigového klubu dosahovať. V 33 zápasoch dal doposiaľ 6 gólov, aby bol v súčasnosti po Lewisovi Dunkovi druhým najlepším strelcom tímu. Taktiež prihral na ďalšie štyri góly svojim spoluhráčom. Tieto štatistiky nemusia byť pre niekoho nijako prekvapivé, ale vzhľadom na to, že je to Teixeirova prvá sezóna v Brightone, a klub momentálne urputne bojuje o záchranu v druhej najvyššej anglickej lige, môžme skonštatovať, že sú naozaj dobré.
 
To čo však čísla a štatistiky neukazujú je Teixeirova úroveň výkonnosti. A tá je naozaj vysoká. Je to totiž dobre vyvážený, vysoko technický, obojnohý záložník. Kreatívna hrozba, ktorá bola v Portugalsku prirovnávaná k bývalému reprezentantovi a hráčovi FC Barcelona Decovi. "Mám veľkú sebadôveru, a vždy som si myslel, že by som mohol predvádzať v Championship dobré výkony." - pokračuje ďalej v rozhovore Joao, ktorý v priebehu minulej sezóny krátko pôsobil aj v Brentforde. "Od zmeny na poste manažéra (Samiho Hyypiä nahradil Chris Hughton) síce hráme v inom rozostavení, ale to čo chcú (chceli) odomňa obaja manažéri sa príliš nezmenilo - hrať za útočníkom, snažiť sa o prihrávky do voľného priestoru, dostávať sa do šestnástky a strieľať góly. Celkovo byť kreatívnym, teda presne to, čo som chcel vždy hrať."
 
V jednom zo zápasov Championship v súboji s bývalým hráčom Reds Jay Spearingom
 
Zvyknúť si na prostredie na južnom pobreží Anglicka bolo pre Teixeiru jednoduché. Do Liverpoolu totiž prišiel z Bragy, tretieho najväčšieho mesta v Portugalsku, o ktorom, ako ďalej vraví, podobné Brightonu. Nie je príliš veľké, má príjemné reštaurácie a pekné pláže. Zatiaľ čo život v Brightone môže vyzerať idylicky, ten futbalový už takým nie je. Tím, ktorý v predchádzajúcich sezónach bojoval zväčša o postup do Premier League, má teraz starosti so záchranou.
 
Fín Sami Hyypiä musel za tento stav zaplatiť miestom manažéra Brightonu, a jeho odchod mohol znamenať pre Teixeiru problémy... Najmä preto, že to bol práve Sami (bývalý obranca LFC), ktorý si tohto mladíka do Brightonu z Liverpoolu vyžiadal. K obdobiu po odvolaní manažéra sa Portugalčan priznal, že si myslel, že jeho čas na Amex Stadium sa chýli ku koncu. Ale nový kouč Hughton mu dal rýchlo najavo, že o neho naďalej stojí. Aj preto nepovažuje Joao svoje sezónne hosťovanie v Brightone za statu času. Práve naopak.
 
"Vždy som hrával vo víťazných tímoch, predtým v Sportingu, a aj potom v Liverpoole. Teraz je to ale úplne iné, pretože musíte bojovať o prežitie. Je to iný zážitok, ale rovnako prospešný. Je dobré vidieť a prežiť oboje." - hovorí. "Odchod Hyppiä bol naozaj rýchly. V jeden deň bol s nami, na druhý deň ho už nebolo. Bolo smutné vidieť ho odchádzať, ale to sa vo futbale stáva. Ako hráč sa s tým jednoducho musíte zmieriť, a aj naďalej tvrdo pracovať. To je to čo som robil, a našťastie si ma obľúbil aj nový manažér. Hral som aj naďalej. Bola to pre mňa dobrá skúsenosť."
 
Teixeira sleduje počínanie Liverpoolu každý jeden deň, a taktiež je v neustálom kontakte s klubovými trénermi, najmä s Alexom Inglethorpem. Bol tiež spolu s Rodgersom, keď sa na konci minulého mesiaca zúčastnil charitatívneho zápasu na Anfielde. "On je s mojim pokrokom spokojný." - hovorí Joao s ďalším úsmevom. Rodgersov vzťah k mladým hráčom by mal u Teixeiru budiť vieru, že v blízkej budúcnosti svoju šancu na Anfielde opäť dostane. Vyhlásenie BR o Joaovi ako o "vynikajúcom umelcovi z našich rezerv", môže byť toho náznakom.
 
V rozhovore so súčasným manažérom LFC Brendanom Rodgersom
 
Teixeira bol na úrovni mládeže v Liverpoole, od chvíle ako prestúpil zo Sportingu za približne 800-tis. libier, vždy tým svetlým javom. LFC sa o prestup tohto mladíka v podstate začal zaujímať po tom, ako skóroval na Anfielde za portugalský mládežnícky tím v auguste 2011, keď Sporting vyhral v už zaniknutej NextGen Series nad Liverpoolom 3:0. "Bolo to možno mesiac po tomto zápase, čo Liverpool nadviazal kontakt." - spomína Joao. "Hrať v Anglicku bola pre mňa veľká šanca. Ľudia tu futbal intenzívne prežívajú, a ja si myslím, že sa tu hrá najlepší futbal. Vždy som chcel ísť do Anglicka, a samozrejme bol som nadšený, že budem môcť hrať za tak veľký klub, akým je Liverpool. Bola to pre mňa veľká príležitosť, nemohol som povedať nie. Nemusíte míňať peniaze, ak máte tých správnych mladých hráčov - práve to je filozofia Liverpoolu a taktiež dôvod, prečo som sa rozhodol ísť do LFC."
 
Teixeira sa krátko vyjadril aj o svojom bývalom spoluhráčovi z mládežníckeho výberu LFC Raheemovi Sterlingovi, pričom vraví, že nie je prekvapený, aký pokrok 20-ročný anglický reprezentant v posledných rokoch urobil. Opisuje ho ako skutočne dobrého chlapca, s ktorým často komunikuje, zároveň ale tvrdí, že nič o jeho budúcnosti nevie. "O budúcnosti nič neviem." - odpovedal Teixeira na otázku, či verí, že Sterling zostane aj naďalej na Anfielde.
 
Jeden muž však rozhodne nebude čakať na budúcu sezónu, aby si s Teixeirom mohol zahrať v jednom tíme. Týmto hráčom je Steven Gerrard, ktorý sa rozhodol, že svoj materský klub po sezóne opustí. Teixeira začal vnímať Gerrarda doma v Portugalsku, keď mal iba 12 rokov, a spolu s otcom sledoval v televízii ako Liverpool na čele s jeho kapitánom v roku 2005 získal piaty pohár pre víťaza Ligy majstrov (PEM). Práve Gerrard bol od vtedy jeho veľkým vzorom, a po príchode na Merseyside zdrojom rád a potrebnej pomoci. Bol to tiež on, ktorý mu poradil, aby šiel ku Samimu do Brightonu.
 
Samozrejme veľký smútok prevláda v duši 22-ročného Portugalčana, pretože ich spoločné chvíle na ihrisku v drese jedného tímu budú obmedzené iba na pár minút nádherného a nezabudnuteľného večera na Craven Cottage, pred 14-timi mesiacmi. "Stevie pomáha nielen mne, ale všetkým mladých hráčom v Liverpoole." - hovorí. "Je samozrejmosťou, že sa o nich zaujíma, pravdepodobne preto, že prišiel z dorastu, a vie sa do ich kože teda vcítiť. Je to liverpoolska legenda, a všetci v klube ho majú radi. Je škodou, že tam už v budúcej sezóne nebude, pretože som si veľmi prial, aby som si s ním mohol zahrať viac, a veľa sa od neho naučiť. Ale chápem, že po tak dlhej dobe v Liverpoole, chcel zmenu a novú výzvu."
 
Jedného kariéra v Liverpoole končí, druhého by mohla začať... A to je presne to, v čo Teixeira dúfa. Po tom ako bude reprezentovať portugalský výber do 21 rokov na ME v Českej republike cíti, že bude čas posunúť svoju kariéru ďalej. "Musím dokončiť sezónu v Brightone, potom sa 2. mája vrátim späť do Liverpoolu. Budem tam ďalšie dva týždne trénovať, takže sa môžem na EURO dobre pripraviť. Budem mať tiež čas hovoriť o svojej budúcnosti s manažérom."
 
"Prišiel so sem do Brightonu, aby som sa stal zrelším, a nazbieral veľa skúseností. Dúfam, že na budúci rok budem hrať za Liverpool. Je to môj veľký sen."
 
Do akej miery si myslíte, že Joao Teixeira bude v budúcej sezóne členom A-tímu Liverpoolu?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.23 (119 Hlasů)

 

Aktualizované: Obrovská smola postihla Joao Carlosa Teixeiru, keď v utorkovom zápase Championship utrpel zlomeninu nohy, a sezóna sa tak pre neho predčasne skončila. 22-ročnému Portugalčanovi končí zmluva s LFC v lete roku 2016. Želáme skoré uzdravenie!

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

alba_kresla.jpg

Facebook