pivovar helf

Koho si nechat, koho prodat?

transferwindow

Máme tu další reprezentační přestávku, a jelikož do zápasu s Arsenalem zbývá spousta času, pojďme si trochu zadiskutovat, co s některými hráči LFC, kteří jsou na hraně sestavy, případně jsou momentálně součástí základní sestavy. Do výběru jsem nezahrnul hráče, u kterých předpokládám, že panuje většinová shoda v tom, že mají zůstat i v další sezoně (např. Alisson, TAA, Robertson, van Dijk, Henderson, ...). Je to i reakce na to, že několik zdrojů se shoduje na tom, že nás dost možná čeká celkem perné léto. Ať už je to pravda nebo ne, sami se rozhodněte, které hráče byste si přáli vidět v našem dresu i příští sezonu, a které byste prodali a zároveň i za jakou cenu. Tedy zda byste chtěli dostat za daného hráče alespoň jeho tržní hodnotu, nebo byste se s ním rozloučili i za cenu nižší, než je ta tržní.

Ozan Kabak

Aby se to nepletlo, začneme s hráčem, který ani nepatří LFC. Zde bude anketa o trochu jednodušší, protože budete volit pouze mezi tím, jestli máme za Ozana zaplatit opci ve výši 18 mil. EUR nebo ho poslat zpátky do Schalke. Kabak přišel do LFC v poslední den lednového přestupového období a jeho situace nebyla vůbec lehká. Prakticky ihned naskočil do týmu, kterému se vůbec nedařilo na klíčové pozici stopera, kde se mu neustále měnili parťáci. Přesto už stihl nastoupit za LFC do 7 zápasů a chválu si zasloužil především za výkony v Champions League proti Lipsku. V Premier League jsou jeho výkony jako na houpačce a je vidět, že na tempo anglické ligy si z logických důvodů ještě nezvykl. Na jeho obranu musím dodat, že je mu teprve 20 let (v tomto věku hrál VVD za Groningen) a v tomto věku má už na svém kontě 55 zápasů v Bundeslize, kde dal pět gólů, 14 zápasů v turecké nejvyšší soutěži a 7 zápasů za turecký národní tým. Celkově se blíží k metě 100 soutěžních zápasů a jednoznačně se jedná o velký talent na postu stopera. Přikládám i „screen“ některých statistik v porovnání s některými ostatními stopery LFC v sezoně 2020/21 a Ozan si nevede zase tak špatně. Např. úspěšnost obranných zákroků na zemi má po VVD z této pětice nejvyšší. Ani ve vzduchu nejsou jeho čísla nikterak špatná. Samozřejmě je jasné, že nejde sledovat pouze tvrdá data a statistika neumí vypočítat věci jako poziční hra atd., ale dává to alespoň minimální obrázek.

(Pozn.: Statistiky jsou brány jako „za 90 minut“, což ale samozřejmě nemá vliv na procentuální statistiky – ty jsou logicky stejné jak v „za 90 minut“, tak „celkem“)

Ozan

https://www.squawka.com/en/comparison-matrix/?compare=xfttEqQoV3JlnbZ5yFRMh (link, pokud vám nejde žádným způsobem zvětšit obrázek, např. otevřením v novém okně)

Autorův názor: Můj osobní názor je, že stoper jeho kvalit ve 20 letech za 18 milionů EUR by byla ideální varianta na pozici 3.-4. stopera (záleží, jestli zůstane Matip). Je velmi mladý, na svůj věk už celkem zkušený a věřím, že až si zvykne na tempo PL a Klopp si ho vezme do parády v letní přípravě, tak by v příští sezoně podával mnohem vyrovnanější výkony. Navíc mi to přijde tak, že za 5 let by přestoupil už jako hvězda do United a celý svět se bude LFC se smát, že ho nekoupilo za 18 milionů, když mělo možnost. Je samozřejmě možné, že se za 5 let bude celý svět smát, jak jsme za takového hráče mohli dát takové peníze, ale to už je riziko přestupů...

 

Hodnota dle transfermakt – 25 mil. EUR

Smlouva do – na hostování do konce sezony

Odehráno zápasů (minut) – 7 (630)

Přestup – hostování ze Schalke za 1,1 mil. EUR

(Pozn.: hodnota je z respektovaného webu transfermakrt.com; počet odehraných zápasů je brán v sezoně 2020/21 ve všech soutěžích za LFC; přestup znamená, odkud hráč do LFC přestoupil, kdy a za kolik)

Nathaniel Phillips

Nath Phillips je další příklad toho, že fotbal umí psát nádherné příběhy. Do LFC přišel jako mladík z Boltonu v roce 2016. Bolton byl ve velké finanční krizi a redukoval náklady, což odnesl i mladý Phillips, který byl klub propuštěn. Nath měl odejít do USA studovat na univerzitu, když ale zavolal LFC a nabídl mu smlouvu. Phillips s radostí přijal a od té doby je součástí liverpoolské rodiny. Minulou sezonu strávil na hostování ve 2. Bundeslize, kde pomohl Stuttgartu k postupu (mezitím si v lednu odskočil na Anfield, aby pomohl vyřadit Everton z FA Cupu). V létě se vrátil do klubu a ke konci přestupového období byl už jednou nohou ve Swansea, kam měl přestoupit za „drobné“. Přestup nakonec nedopadl a dál ten příběh už všichni znáte.

Autorův názor: Ačkoliv je to krásný příběh, osobně si myslím, že v létě bychom měli Phillipse prodat. Nebránil bych se tomu, abychom si ho nechali někde na pomezí 4.-5. stopera, ale to mi zase nepřijde fair vůči hráči samotnému. Díky slušným výkonům v našem dresu a ochotě strčit hlavu prakticky do každého souboje si navždy získal srdce fanoušků LFC a s největší pravděpodobností si vydobyl i možnost přestoupit do lepšího klubu než je Swansea. Návrat do Stuttgartu, který se tuto sezonu bez problém udrží v Bundeslize, by byl dle mého ideálním řešením. Případně by byl skvělou posilou pro klub PL, který hraje v hlubokém bloku (West Ham?).

Hodnota dle transfermakt – 5 mil. EUR

Smlouva do – vlastně nikdo neví :) někde jsem četl, že má smlouvu ještě na 2 roky (našel jsem jen info, že v sezoně 2019-20 podepsal dlouhodobý kontrakt

Odehráno zápasů (minut) – 11 (914)

Přestup – volný hráč z Boltonu, srpen 2016

Ben Davies

Velký otazník. Stejně jako Kabak přišel poslední den lednového přestupového období. Narozdíl od tureckého stopera ale neodehrál v červeném dresu ani minutu. Zbrzdilo ho i zranění, ale spekuluje se o tom, že má problém přivyknout intenzitě Kloppových tréninků a celkovému tempu. V 25 letech tak stále nehrál vyšší soutěž než Championship za Preston, a i když ho svého času sledovalo např. i Man City, zatím to nevypadá, že by se v LFC prosadil, i když na soudy je samozřejmě velmi brzo. Jenom připomínám, že ze strany LFC se nejednalo o klasický „panic buy“ v tom smyslu, že jsme hráče již delší dobu sledovali.

Autorův názor: Nerad odsuzuji hráče, kteří za nás neodehráli ani minutu. Davies neměl čas ani příležitost přesvědčit o svých kvalitách. Klopp s ním dle vlastních slov počítá. Já osobně bych si ho ještě příští sezonu nechal. Může klidně plnit roli 4.-5. stopera a buď přesvědčí, nebo ho příští léto se ziskem prodáme.

Hodnota dle transfermakt – 3 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2025

Odehráno zápasů (minut) – 0 (0)

Přestup – z Prestonu North End za 1,85 mil. EUR, v lednu 2021

Joel Matip

Posledním stoperem na tomto listu je Joel Matip. O jeho kvalitách nemůže mít nikdo absolutně žádné pochybnosti a vezmeme-li v úvahu, že přišel ze Schalke zadarmo, byl by to jeden z nejlepších obchodů, které jsme kdy udělali, kdyby... Bohužel je tu velké kdyby a tím jsou velmi častá zranění. Joel nezvládá v tempu Premier League odehrát v nějaké pravidelnosti 2 zápasy týdně, což je velmi limitující. Na druhou stranu je to už velmi zkušený hráč, který kdykoliv nastoupí (a to i po delším zranění), tak je na něho spoleh a předvede minimálně standardní výkon.

Autorův názor: Nechat. Matip je sice strašně náchylný na zranění, což je často docela frustrující. Na druhou stranu jeho kvality jsou nesporné a jako 3. stoper je ideální volba. Pokud si navíc necháme Kabaka jako 4. volbu, tak paradoxně díky Joelovým častým zraněním si i turecký stoper zahraje docela dost.

Hodnota dle transfermakt – 25 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2024

Odehráno zápasů (minut) – 12 (866)

Přestup – ze Schalke jako volný hráč, v létě 2016

Neco Williams

Od Neca se tuto sezonu očekávalo další zlepšení a měl dostat na hřišti více prostoru než v minulé sezoně. Prostoru sice tento mladý, stále ještě 19-ti letý, obránce nedostává zase tak málo, ale určitě se čekalo, že na Trenta vyvine větší tlak. Tuto sezonu jsou jeho výkony ale spíše podprůměrné, za což bohužel prošel peklem na sociální sítích, kde mu „fanoušci“ psali nenávistné zprávy. Nemyslím si, že je pravděpodobné, že bychom přemýšleli o jeho prodeji, nicméně do ankety jsem ho zařadil proto, že jsem měl pocit, že dle názoru spousty lidí „na to prostě nemá“.

Autorův názor: Nechat. Je stále mladý, má určitě potenciál a může se ještě hodně zlepšit. Navíc jsou jiné pozice, u kterých je nutnost posílení větší.

Hodnota dle transfermakt – 10 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2025

Odehráno zápasů  (minut) – 13 (765)

Přestup – mládežnický odchovanec LFC

 

Gini Wijnaldum

Zde samozřejmě nejde o to, jestli Giniho prodáme nebo ne. Všichni víme, že mu v létě končí smlouva a nezdá se pravděpodobné, že dojde k jejímu prodloužení. Přesto je Gini druhým nejvytíženějším hráčem LFC v probíhajícím ročníku PL s 2 351 odehranými minutami. Pouze Andy Robertson toho odehrál víc (2 605 minut). Jedná se o velmi oblíbeného hráče v kabině, je to v pořadí 4. kapitán a jeho vliv mimo hřiště je obrovský. Stejně takový je i jeho vliv na hřišti, kdy hlavně na podzim předváděl skvělé výkony. Únava samozřejmě dolehla i na něho a poslední týdny a měsíce to už také není úplně ono, ale kdo v dresu LFC momentálně snese nějaká přísnější měřítka? Gini stále podává stabilní výkony, a i když tuto sezonu oslavil 30. narozeniny, byla by určitě škoda o takového hráče přijít.

Autorův názor: Za prvé chci říct, že podle mě klub udělal dobře, že si Giniho nechal i přes to, že bylo velké riziko, že v létě odejde zadarmo. Klub tím samozřejmě přišel potenciálně o cca 20 milionů EUR, ale v letošní zraněními poznamenané sezoně byl hlavně na podzim velmi důležitou součástí týmu. Pokud chce ale odejít a hledá ve své kariéře nové výzvy, pak nezbývá než mu poděkovat a popřát hodně štěstí... a podívat se na trhu po vhodné náhradě.

Hodnota dle transfermakt – 35 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2021

Odehráno zápasů (minut) – 40 (3 145)

Přestup – z Newcastlu za 27,5 mil. EUR, v létě 2016

 

Naby Keita

Keita přicházel s obrovskými očekáváními (a také za celkem obrovskou částku), které zatím zcela jistě nenaplnil. Nikoho určitě nemusí přesvědčovat o svých kvalitách a potenciálu. U Nabyho je především problém jeho tělo. Zatím to vypadá, že z něho bude druhý Rosický. Geniální fotbalista, kterého vlastní tělo nepustilo dál po přestupu z Bundesligy. Každopádně když už je Naby na hřišti, vykazuje velmi vysoká čísla ať už v ofenzivní části hřiště (a teď nemyslím góly a asistence, ale spíše aktivitu v útočné třetině, příprava šancí spoluhráčům atd.) a navíc má překvapivě i velmi působivá čísla v defenzivě. V této sezoně toho i kvůli zraněním odehrál velmi málo a nepřispal si zatím ani gól, ani asistenci.

Autorův názor: Klopp Nabymu i nadále věří a celou situaci podává tak, že všichni jsou zdrceni tím, jakou má smůlu na zranění. O fotbalových kvalitách nikdo nepochybuje. Za mě určitě nechat, jelikož bychom ho stejně prodali za mnohem méně než přišel, a pokud se nám ho konečně podaří udržet zdravého, může nám ukázat ještě velké věci. Příští sezona pro něho bude už nicméně opravdu zlomová (říkáme to před každou sezonou od jeho příchodu), jelikož po následující sezoně vstoupí do posledního roku své smlouvy.

Hodnota dle transfermakt – 38 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2023

Odehráno zápasů (minut) – 15 (672)

Přestup – z RB Leipzig za 60 mil. EUR, v létě 2018

 

Alex Oxlade Chamberlain

U Oxe je situace podobná jako u Keity. Celou jeho kariéru ho provází častá zranění a jeho působení v LFC není v tomto ohledu výjimkou. Chamberlain přináší do zálohy něco jiného, je velmi přímočarý a nebojí se vystřelit z dálky. Díky své povaze je také oblíbeným mezi ostatními hráči a zaměstnanci v klubu. Letošní sezonu začínal opět zraněný, ale od přelomu roku je zdravý a připravený, nicméně Klopp ho nevyužívá nijak často a v pořadí záložníků, kteří mají spíše útočné úkoly, je před ním Jones, Keita a nejspíš i Shaqiri.

Autorův názor: Pokud se objeví kupec, neváhal bych Oxe prodat. Smlouvu má do konce sezony 2022/23 a tak by byl k prodeji ideální čas. Pokud se kupec za vhodnou cenu nenajde, budeme čekat další sezonu, jestli mu vydrží zdraví a jestli nám ukáže častěji své záblesky geniality.

Hodnota dle transfermakt – 20 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2023

Odehráno zápasů (minut) – 12 (257)

Přestup – z Arsenalu za 38 mil. EUR, v létě 2017

Xherdan Shaqiri

A máme tu do třetice hráče, kterého trápí jedno zranění za druhým už od jeho příchodu do LFC. Na základní sestavu to u něho prakticky nikdy nebylo, ale jako žolík z lavičky je to kvalitní hráč, který dokáže týmu přinést potřebnou kreativitu. Dokáže zahrát přihrávky, které nemá v repertoáru většina ligy. Jeho problém je konzistentnost výkonů a také jeho schopnost zapojovat se do bránění. Tuto sezonu dokázal skórovat pouze v ligovém poháru proti Lincolnu City, ale na druhou stranu dokázal zapsat už 4 asistence, z nichž především ta proti West Hamu na Anfieldu na gól Joty byla exkluzivní.

Autorův názor: Podobně jako u Oxe, pokud se najde vhodný kupec, tak bych Xherdana prodal.

Hodnota dle transfermakt – 14 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2023

Odehráno zápasů (minut) – 18 (770)

Přestup – ze Stoke City za 14,7 mil. EUR, v létě 2018

Divock Origi

Divock bude mít už navždycky status liverpoolské legendy. Jeho góly ve finále LM, v semifinále proti Barceloně nebo gól proti Evertonu nezapomene asi žádný fanoušek. Zdá se ale, že jeho dny v LFC jsou sečteny. Tuto sezonu toho moc neodehrál a když už na hřiště přišel, často působil bez zápalu a jakoby bez zájmu. Na svém kontě má tuto sezonu pouze 1 gól a 2 asistence, z čehož ale gól a asistenci zapsal v ligovém poháru proti Lincoln City. Je to také jeden z posledních hráčů, kteří tu zůstávají z „éry“ Brendana Rodgerse.

Autorův názor: Určitě prodat. Divock nemá týmu už co nabídnout a jeho řeč těla působí tak, že chce sám hledat výzvu někde jinde.

Hodnota dle transfermakt – 16 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2024

Odehráno zápasů (minut) – 17 (536)

Přestup – z Lille za 12,6 mil. EUR, v létě 2014

Takumi Minamino

Posledním hráčem, ke kterému něco napíšu samostatně, je Takumi Minamino. Ten přišel poté, co zaujal ve vzájemných zápasech Ligy mistrů, kdy nastupoval za rakouský RB Salzburg. Po přestupu do Anglie má však stále problém vyrovnat se s tempem a fyzickou hrou, která se praktikuje na ostrovech. Zatím to vypadá spíše jako nepodařený nákup. Bylo sice pár zápasů, ve kterých dokázal přinést čerstvý vítr do sestavy, většinou se ale na hřišti trápil. Paradoxně jeden z nejlepších výkonů podal při výhře 7:0 nad Crystal Palace, ale od té doby už nenastoupil a dokonce byl uvolněn na hostování do konce sezonu do Southamptonu (bez opce). Proti Crystal Palace dal svůj jediný gól v dresu LFC a další dva přidal v Southamptonu.

Autorův názor: Pokud za něho nebude např. právě Southampton ochotný zaplatit nějakou slušnou sumu, ještě bych Minaminovi jednu sezonu dal.

Hodnota dle transfermakt – 12 mil. EUR

Smlouva do – 30. 06. 2024

Odehráno zápasů (minut) – 23 (1 156) – započítány i zápasy za Southampton

Přestup – z RB Salzburg za 8,5 mil. EUR, v lednu 2021

Roberto Firmino, Sadio Mané, Mohamed Salah

Hodně se spekuluje o budoucnosti našeho útočného tria. Čím více se blíží přestupové období, tím více nabírají spekulace na síle. Mluví se hlavně o tom, že Salah touží odejít jinam. Dalším velkým tématem je výkonnost Firmina. Všichni tři mají uzavřené smlouvy do konce sezony 2022/23, tudíž pokud by se přemýšlelo o tom, že je potřeba přinést do útoku čerstvou krev, je s ohledem na tento fakt ideální čas. Otázkou je, kde by se našel kupec. V rámci Anglie určitě nikoho z nich nepustíme. Španělské kluby mají obrovské finanční problémy, především pak Barcelona. Bayern koupil loni Saného za 80 mil. EUR a na hrotu řádí Lewandovski, tudíž je nepravděpodobné, že by dělali v tak krátké době další obrovský obchod. Jako jediná možná destinace mi tak vychází PSG, případně možná Real Madrid, což je velmi úzký okruh.

Autorův názor: Upřímně? Nevím. Tato trojice nám přinesla tolik radosti, zážitků a také trofejí, že z tohoto pohledu je těžké se vůbec bavit o tom, že by neoblékali náš dres. Naopak z pragmatického pohledu dává z více důvodů smysl útočnou trojici okysličit o novou krev. Všichni bychom si samozřejmě přáli Mbappého nebo Haalanda, to je ale v současných ekonomických podmínkách spíše utopie. Na druhou stranu např. v případě prodeje Salaha by takový Erling Haaland nemusel být zase tak nedosažitelný. Haalanda bych si moc přál, snad i více než Mbappého, ale jak už jsem psal výš, vůbec si nedokážu představit, že v útoku za nás nenastoupí trojice Mané-Firmino-Salah – i když samozřejmě pokud bude Jota pokračovat ve výkonech, jaké doteď předvádí, rozbije se útočná trojice z „vlastních zdrojů“. Na druhou stranu trojice Jota-Haaland-Mané také nevypadá úplně zle... :) Další možností je také si nechat všechny tři a koupit opět někoho jako Jota jako další konkurenci.

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook