pivovar helf

Thiago Alcantara hráčem LFC!

Na obrázku může být: 1 osoba

 

Hráč světové extratřídy, Thiago Alcantara, přestoupil do LFC!

 

Vše začalo telefonickým rozhovorem v červnu. Thiago Alcantara byl blízko podpisu čtyřleté lukrativní smlouvy s Bayernem Mnichov, která by mu zajistila cca 12 milionů liber ročně (230 000 liber týdně), když najednou změnil názor. Reprezentant Španělska se totiž zrovna dozvěděl, že ho chce Jürgen Klopp do Liverpoolu.

Jeden z přátel Thiagovi rodiny řekl The Athletic: „Na začátku roku se zdálo být jisté, že prodlouží smlouvu s Bayernem. Pak se ale objevil zájem Liverpoolu, který všechno změnil. Vážné rozhovory s LFC začaly teprve zhruba před třemi měsíci. Objevovaly se spekulace o zájmu U*ited, ale zájem Liverpoolu byl od začátku mnohem větší a jasnější. Byl si jistý, že půjde právě tam.“ 

Klopp je dlouhodobým obdivovatelem Thiaga a během jejich rozhovorů bylo brzy patrné, že tento obdiv je oboustranný. Devětadvacetiletý fotbalista byl u toho, když Kloppův Liverpool doslova převálcoval Bayern v osmifinále Ligy mistrů v březnu 2019. Pár týdnů předtím byl ohromen atmosférou na Anfieldu. A když letos sledoval cestu Liverpoolu za titulem, jenom to posílilo jeho touhu zahrát si anglickou ligu za TOP tým.

Poté, co během sedmi let získal slušnou sbírku trofejí, informoval Bayern, že potřebuje novou výzvu. Odmítl tak nabídku nové smlouvy a věděl, že díky tomu, že vstoupil do posledního roku svého kontraktu, Bayernu nezbude nic jiného než ho prodat. Když se emotivně na konci minulé sezony loučil se svými spoluhráči, netušil, že se ještě vrátí do tréninkového komplexu na Sabener Strasse. Dokonce dal svůj dům v Mnichově na prodej. Thiago ale musel být trpělivý a po reprezentační přestávce začal předsezonní přípravu s Bayernem.

Až ve čtvrtek ráno se konečně dozvěděl, že se doladily poslední detaily dohody mezi sportovním ředitelem LFC Michaelem Edwardsem a jeho protějškem z Bayernu Hasanem Salihamidzicem. Znovu se tedy rozloučil se svými spoluhráči a zaměstnanci klubu a manažer Bayernu, Hansi Flick, pogratuloval Kloppovi k získání mimořádného hráče a skvělého člověka. Jeden ze zdrojů, který s Thiagem pracoval, řekl: „Je to skvělý chlap a jeden z největších profesionálů na světě. Stejně jako pro Liverpool, tak i pro Thiaga je to splněný sen. Sen o tom, že si zahraje v Premier League.“ 

Mezitím už byl na cestě do Mnichova klubový doktor LFC Jim Moxon, aby provedl zdravotní prohlídku. Čtyřletá smlouva na 200 000 liber týdně už byla v tu chvíli dohodnutá. Thiago bude nosit na dresu svoji oblíbenou 6, která je neobsazená po odchodu Dejana Lovrena do Zenitu Petrohrad. Klopp si zajistil služby hráče, o kterém říká, že dokáže sám změnit průběh zápasu. Manažer tlačil opravdu tvrdě na to, aby se tento přestup uskutečnil a prezident FSG Mike Gordon společně s Edwardsem mu hráče doručili.

V případě Liverpoolu šlo celou dobu o to, aby udržel vyrovnanou bilanci poté, co přišel velký propad příjmů kvůli koronaviru. LFC vědělo dlouho, že Bayern požaduje 27 milionů liber. Donedávna bylo stanovisko klubu takové, že k dohodě dojde pouze tehdy, pokud nějaký střední záložník opustí klub. Liverpool se připravoval na nabídku Barcelony za Giniho Wijnalduma, kterému také zbývá poslední rok smlouvy. Nicméně žádná nabídka nepřišla a ani samotný hráč na přestup netlačil, takže se v LFC rozhodli, že jdou pro Thiaga.

Edwards je známý tím, že je to tvrdý vyjednavač a tím, že čas plynul, se stávala jeho pozice více a více silnější. Thiago byl rozhodnutý o přestupu na Anfield a pro Bayern bylo klíčové, aby celá přestupová sága neovlivnila začátek nové bundesligové sezony.

Rozložení platby je velmi neobvyklé u takhle kvalitního hráče. LFC zaplatí 20 milionů liber a zbylých 7 jsou bonusy založené na individuálních a týmových úspěších. Dle The Athletic bude nicméně platba rozložená po celou dobu délky kontraktu Thiaga, což znamená, že každý rok zaplatí LFC pouze 5 milionů liber. Pro představu, minulý rok prodal Edwards Solankeho do Bournemouthu za 19 milionů liber. Zdroj z LFC blízký vyjednávání řekl: „Pro klub je to skvělý obchod. Thiago měl po konci sezony prodlouženou dovolenou a navíc probíhala reprezentační přestávka, takže nebylo kam spěchat. Klopp chtěl hráče, hráče chtěl do Liverpoolu a Bayern byl ochotný ho prodat.“

Klub dal tímto přestupem jasně najevo, že to i tuto sezonu myslí vážně a stejně jako fanoušci, byli i hráči natěšení na nový příchod. Jeden zdroj přímo z kabiny mluvil o čtvrtečním ránu v Melwoodu: „Všichni o tom mluvili. Takovýhle podpis každého nakopne. Klub tím ukazuje, že to myslí opravdu vážně a další konkurence v sestavě znamená ještě větší hlad po úspěchu. Nemluvíme tu o někom, kdo přichází jako „back-up“, mluvíme tu o elitním hráči, který vyhrál spoustu trofejí a na hřišti umí být opravdu rozdílový. Je to přesně ten hráč, kterého chcete, aby Liverpool koupil. Záloha je ta část sestavy, kterou Klopp pravidelně rotuje. Když se podíváme na rozpis zápasů tuto sezonu, tak čím více možností máme, tím lépe.“ 

Podpis Thiaga, jehož otec Mazinho je vítěz Mistrovství světa z roku 1994 s Brazílií, je výrazné odklonění od běžné přestupové politiky, který pomohla klubu vyhrát Ligu mistrů, Super Cup, klubové Mistrovství světa a Premier League během 13 měsíců. FSG byly vždy zastánci modelu investic do mladých hráčů s vysokým potenciálem. I samotný Klopp upřednostňuje vývoj hráče ve world-class před tím, než aby koupil drahokam na vrcholu své kariéry, který už nepotřebuje brousit. Dokonce i nákupy za velké peníze jako van Dijk a Alisson nebyly v té době na takové úrovni, jako Thiago. Před Thiagem dokonce LFC koupilo během Kloppovi éry pouze jediného hráče, kterému bylo více než 26 let – estonského stopera Ragnara Klavana za 4,2 milionu liber z Augsburgu v roce 2016.

 

 

Nejednalo se o podpis, který by protlačoval tým datových analytiků. Ve skutečnosti se na něho vůbec nezaměřovali. Pak za nimi ale přišel Edwards a požádal je, aby mu vyjeli Thiagova čísla a jejich zjištění jenom potvrdila to, proč po něm Klopp tak moc toužil. To, že pokryje velkou část hřiště a je velmi kreativní, byla známá věc. Pro Liverpool jsou ale stejně důležitá i data o tom, jak dobře dokáže získat balon zpátky a jak umí operovat v těsných prostorech pod tlakem. Thiago naplňoval všechna kritéria.

V roce 2014 si Thiago prošel těžkým zraněním kolene, které ho vyřadilo ze hry na celý rok, ale LFC z toho nemá žádné obavy. Svoji odolnost dokázal tím, že během pěti let odehrál 220 zápasů za klub a reprezentaci.

Roli nehrálo ani to, že na konci smlouvy mu bude 33 let a jeho hodnota nebude tak vysoká, protože přestupová částka není tak vysoká a očekává se i zvýšený zájem o marketingové předměty. Prodej dresů od té doby, co je výrobcem Nike, jsou už teď o 20 % vyšší a očekává se, že příchod Thiaga ještě více přilije olej do ohně. Jeden z výše postavených zaměstnanců Melwoodu řekl: „Když jsme viděli rozvrh zápasů, bylo nám jasné, že potřebujeme více hráčů do zálohy. Thiago umí dát finální přihrávku a to je něco, co nám občas chybělo. Je také vynikající z hlediska odolnosti vůči presingu a má mimořádný fotbalový mozek.“ 

Klopp a další zaměstnanci LFC sledovali v Hotel Gut Brandlhof finále Ligy mistrů během tréninkového kempu v Austrálii. Všichni byli nadšeni z Thiaga, který ovládl zápas proti PSG. Byl to výkon, který jenom ujistil Kloppa v tom, že se jedná o vytříbeného hráče, který může Liverpool dostat do další dimenze. Klopp ho považuje za jednoho z nejvíce komplexních záložníků, jaké kdy viděl. Pep Lijners často mluví o tom, že Liverpool potřebuje zůstat nepředvídatelný – mají rádi, když soupeř musí hádat. Je to také důvod, proč se herní styl LFC každou sezonu vyvíjí. Až příliš útočných hrozeb přichází z křídelních prostorů od krajních obránců TAA a Robertsona, ale příchodem Thiaga získal LFC někoho, kdo umí odemknout obranu i z prostřední části hřiště. Útočný trojlístek Salah, Mané a Firmino se má na co těšit.

Vylepšit tým, který vyhrál titul, není jednoduchý úkol. Thiago je ale jeden z mála hráčů, který to dokáže. Tady nebylo o čem přemýšlet. Jeho přítomnost dá Kloppovi ještě větší flexibility ve skládání zálohy, ať už bude hrát 4-3-3 nebo 4-2-3-1. Zároveň je méně důležité podepsat dalšího stopera poté, co odešel Lovren, protože Thiago může zahrát na Fabinhově pozici, který díky tomu může zaskočit na stoperovi, pokud bude potřeba.

Liverpool si stojí za tím, že příchod Thiaga neznamená, že musí odejít nějaký záložník. Wijnaldum dal po rozhovorem s Kloppem najevo, že chce zůstat i tuto sezonu v LFC. Očekává se ale, že odejde několik hráčů na hraně sestavy, aby Liverpool získal nějaké peníze zpátky. Jedním z prvních bude pravděpodobně mladý Nizozemec Ki-Jana Hoever, který by měl přestoupit k Wolves za 10 milionů liber. Zdroj blízký vedení řekl: „Klopp ví, že potřebuje někoho prodat, ale zároveň i on sám chce, protože se obává toho, aby sestava moc nenabobtnala.“ 

Během působení Kloppa v Dortmundu to byl Bayern Mnichov, kdo mu přetahoval nejlepší hráče jako Lewandowski, Hummels a Götze. A nyní Klopp přilákal elitního záložníka v nejlepších letech právě od tohoto německého giganta a nových evropských šampionů. Je to důkaz o tom, jakou má současný Liverpool globální sílu. Před šesti lety, když se LFC snažilo podepsat Toniho Kroose, Brendan Rodgers požádal Stevena Gerrarda, aby německému záložníkovi poslal SMSku.

Thiago byl toto léto spojován také se zájmem ze strany U*ited a ačkoliv probíhaly diskuze mezi oběma stranami, s Bayernem nikdo napřímo nejednal. Dříve o něho usilovaly i Arsenal a Chelsea. Bayern se snažil tyto dva kluby pošťouchnout k aktivitě a doufal, že vytvoří přehazovanou mezi nimi a Liverpoolem, ale ani jeden londýnský klub neměl zájem. Zdroje uvádějí, že ostatní potenciální zájemci by musely nabídnout 17 milionů liber ročně (327 000 týdně). Barcelona uvažovala o znovupodepsání Thiaga, ale výměna Arthura za Miralema Pjanice z Juventusu byla považována za rozumnější řešení z pohledu financí.

Thiago a jeho žena, Julia Vigas, dali dříve najevo své přání žít v Londýně, takže když se ozval Liverpool, někteří lidé z okolí Thiaga si nebyli jistí, že bude mít zájem – ten dal ale brzy najevo, že o přestup stojí. Přestup do City, kde by se znovu setkal s Guardiolou, který si ho v roce 2013 vzal s sebou do Bayernu, nebyl na pořadu dne. Zdroj blízký hráče a Barceloně k tomu řekl: „Měli dobrý profesionální vztah, ale stejně jako u mnoha hráčů pod vedením Pepa, bylo společné soužití až příliš intenzivní. Opravdu velmi málo hráčů se k němu vrací.“

Thiago měl být ozdobou Premier League již dávno. V roce 2013 už byla hotová dohoda mezi Barcelonou a U*ited. U*ited ho sledovali celé roky a měli celé stohy reportů od skautů už od dob jeho působení ve španělské U16. Bylo mu 22 let a odcházející manažer U*ited Sir Alex Ferguson na něj nahlížel jako na jeden ze svých dárků, které zanechává svému nástupci. Druhým bylo „vystrnadit“ Waynea Rooneyho. Nicméně nový manažer David Moyes se rozhodl nechat si Rooneyho a ohledně Thiaga byl velmi nerozhodný. Přestupová částka i osobní podmínky byly domluveny, ale Moyes si stále nebyl jistý. Nakonec se rozhodl, že nepodepíše hráče za takové peníze, když ho neviděl nikdy naživo hrát. Dohoda tak padla a Moyes nakonec koupil hráče ze svého předchozího klubu, Evertonu – Marouane Fellainiho za 27,5 milionů liber. Moyes chtěl také Fabregase, ale dohodu se nepodařilo uzavřít.

Po sedmi letech Thiago konečně dorazil do Premier League a Liverpool tím ukázal na přestupovém trhu ambice – tedy znovu zaútočit na titul v Premier League.

 

Update přestupů:

Člověk ani nestihne přeložit článek o Thiagovi a internet je už plný toho, že LFC je velmi blízko dohody s Wolerhamptonem za Dioga Jotu za 35 milionů liber. Ismaila Sarr je také jednou z možností, ale primárním cílem je Jota.

Zdroj článku: The Athletic

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook