pivovar helf

Proč nedopadl přestup Wernera?

 

Jedná se o první článek, který jsem nepřekládal, ale z různých zdrojů a svých názorů jsem ho poskládal sám. Veškerá konstruktivní kritika je vítána. :)

Spousta z nás už se těšila, jak 24-ti letý německý útočník oblékne od příští sezony červený dres. Vše nasvědčovalo tomu, že Timo Werner v létě přestoupí do LFC. Klopp měl o hráče zájem, sám Werner se několikrát veřejně vyjádřil, jak skvělé by bylo hrát za Liverpool a pod Kloppem. Výkupní klauzule ve výši 54 mil. euro byla absolutní „no-brainer“ za útočníka, který v dosavadní sezoně Bundesligy nastřílel 25 gólů a přidal 7 asistencí. Vše bylo nachystané, všichni byli natěšení a Werner příští týden s největší pravděpodobností přestoupí do Premier League – do Chelsea.

Bylo by hrozně jednoduché říct, že LFC přece nikoho nekoupil ani minulé léto (až na výjimku ve van den Bergovi) a tak musí mít našetřeno spoustu peněz. Rádo se u toho zapomíná, že veškerá pozornost byla upřena na prodlužování – a samozřejmě i vylepšování – kontraktů současných hráčů. Těch, kteří vyhráli LM a je už jen otázkou času, kdy vyhrají PL. Poprvé po nekonečných 30 letech. Smlouvu v posledních dvou letech prodloužili James Milner, Joel Matip, Alex Oxlade-Chamberlain, Divock Origi, TAA, Andy Robertson, Joe Gomez, Sadio Mané, Jordan Henderson, Bobby Firmino a Mo Salah. Očekává se také prodloužení smlouvy u Gini Wijnalduma. To vše stálo klub nemalé prostředky a na platy hráčů jde kolem 110 mil. liber ročně – třetí největší číslo v PL (první City 145 mil., druhé United 135 mil.). Podle mého názoru by nic z toho nicméně nehrálo velkou roli, pokud by nepřišla celosvětová pandemie.

Před vypuknutím pandemie byla priorita Michaela Edwardse posílit mužstvo v ofenzivě pořízením velmi kvalitního back-upu pro naše útočné trio. Jedním z hlavních důvodů byl Africký pohár národů, který se měl odehrávat v lednu 2021 a Mané, Salah a Keita by odjeli v nejnáročnější části sezony na šest týdnů. Timo Werner byl tak jasná volba – rychlý, produktivní a prověřený těžkou ligou, navíc reprezentant Německa. V hledáčku LFC byl už od roku 2015, kdy hrál ještě za Stuttgart. Wernera odmítal zájem Barcelony, United i Chelsea – chtěl prostě do Liverpoolu.

Bohužel nejistota kolem covidu způsobila, že LFC s největší pravděpodobností neuskuteční žádný velký podpis ani toto léto. Peter Moore v otevřeném dopise fanouškům po tom, co LFC oznámil, že nakonec nevyužije státních peněz na pokrytí mezd svých zaměstnanců, napsal, že klub je odstřižen od příjmů, ale výdaje mu zůstávají stejné (samotné výdaje na veškeré mzdy se pohybují kolem 310 mil. liber ročně). Nikdo také neví, co bude příští sezonu a příjmy z hracích dnů dělají pro LFC cca 85 mil. liber, přičemž se stále reálně mluví o tom, že i následující sezona se odehraje bez fanoušků. Nová dohoda s Nike je nastavena tak, že LFC dostane 30 mil. liber ročně (od New Balance to bylo 40 mil.) a z každého prodeje 20 %. Nicméně očekává se globální ekonomická krize (resp. ta už probíhá) a tím pádem i klub musí počítat se sníženými příjmy z těchto prodejů.

Nesmíme zapomínat ani na to, že nový tréninkový komplex v Kirkby stál kolem 50 mil. liber a naplánované je i další rozšíření Anfieldu za 60 mil. liber (rozšíření mělo být hotové v roce 2022, vše se ale o rok posunulo).

Dalším faktorem je, že LFC počítal s penězi za odchod hráčů. Shaqiriho cenovka byla stanovena na cca 25 mil. liber. Dalších 40 mil. liber se očekávalo za prodej dvojice Grujič a Wilson. Počítá se také s prodejem Kariuse. Za všechny tyto hráče – pokud vůbec nakonec odejdou – dostane LFC v momentální situaci mnohem méně peněz.

I přesto byl ale Wernerův transfer do červené části Liverpoolu reálný. LFC a Lipsko mají velmi dobré vztahy po přestupu Nabyho Keity a všem zainteresovaným stranám nevadilo počkat celý rok, kdy se výkupní klauzule za německého útočníka sníží na 40 mil. liber.

Do všeho se ale vložila Chelsea. Objevovaly se informace, že Werner chce mít do poloviny června vyřešenou svoji budoucnost a že pokud LFC nezačne jednat rychle, bude jeho agent jednat s Chelsea. Ta, jak jejím zvykem, se do toho pustila doslova po hlavě. Nedělá jí problém zaplatit výkupní klauzuli (mluví se o tom, že 75 % peněz půjde hned a zbytek v lednu), splnila všechny Wernerovi požadavky a jeho přestupu tak nic nebrání. Lampard německému útočníkovi několikrát volal a vysvětloval mu, jak zapadne do nově se rodícího mladého týmu. Během 10 dnů tak přesvědčila samotného hráče, aby si nakonec vybral západní Londýn.

Klopp samozřejmě neseděl a nečekal, až mu Chelsea vyfoukne jeho přestupový cíl. Po diskuzi s FSG však od tohoto cíle ustoupili a Wernerovi vše vysvětlili tak, že se jedná pouze o finanční důvody. Německý útočník to akceptoval a rozhodl se tedy pro přestup do Chelsea.

Některé zprávy z Anfieldu ale hovoří o tom, že za tím byly i jiné důvody. LFC se nechtělo platit tolik peněz za hráče, který by začínal jako náhradník. Mané, Salah i Firmino jsou v nejlepším fotbalovém věku a Werner by se do základní sestavy dostával velmi těžko. Navíc se má o rok posunout i AFCON a tím pádem už není tak nutné řešit šestitýdenní výpadek Maného a Salaha.

Proč ale nedošlo k naplnění původního plánu? Lipsku nevadilo, že Wernerova klauzule za rok spadne o 15 mil. a samotnému hráči nevadilo rok počkat na přestup do LFC. Do hry se totiž dostala finanční fair play. Od svého postupu do Bundesligy v roce 2016 má Lipsko vyšší net spend (137 mil. liber) než Bayern Mnichov (117 mil. liber). Klub tak Wernerovi vysvětlil, že pokud bude někdo ochotný zaplatit jeho výkupní klauzuli už tento rok, bylo by dobré, kdyby odešel. Wener byl zpočátku zklamaný, ale chápal, že to pomůže klubu a souhlasil.

Závěrem – ačkoliv jsem se na Wernera také hrozně moc těšil a vše už bylo nejspíš opravdu nachystané k tomu, aby k nám přestoupil, tak vzhledem ke všem skutečnostem chápu, že jsme ho nakonec nekoupili. FSG od svého počátku nechce utrácet peníze, které nevydělá, což je koncept, který bychom jako fanoušci klubu, kterému před 10 lety hrozil bankrot, měli vítat s otevřenou náručí. AFCON se nejspíš posune, naše útočné trio je v nejlepších letech a nikde není psáno, že za 2-3 roky se na trhu neobjeví „nový Werner“. S Kloppem se podle mě nemusíme bát toho, že za zmíněné 2-3 roky už nebudeme atraktivní destinací a hráči k nám nebudou chtít jít.

Nekoupit Wernera je tak nakonec nejspíš rozumné řešení. Ano, bude nás nejspíš prohánět v modrém dresu, ale dávat v momentální situaci přes 50 milionů za hráče na lavičku nedává prostě smysl. Navíc se počítá s mnohem větší rolí pro Curtise Jonese a Harveyho Elliota. Klopp také z nějakého důvodu koupil Minamina, který sice určitě nedosahuje kvalit Wernera, ale svoji roli si podle mě po zapadnutí do Kloppova systému odehraje.

Pokud na chvíli odložíte emoce z neuskutečněného obchodu, jaký je na celou situací váš názor?

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook