pivovar helf

Stretnutie s architektmi liverpoolskej budúcnosti

AcademyLFC

Preklad blogu Mika Kennedyho ktorý bol medzi šťastlivcami bloggerov ktorých pozvali do Melwoodu na prehliadku a rozhovor s vedením akadémie.

 

 

Vietor sa preháňa po trávnikoch Liverpoolskej akadémie.  Seriózne, je  tu  strašná zima.

Aj napriek zlému počasiu som nadšený, že som bol spolu s deviatimi ďalšími bloggermi pozvaný na stretnutie s vedením Liverpoolskej akadémie.

Už sa neviem dočkať rozhovoru s týmito mužmi:  Frank Mcparland (Riaditeľ akadémie), Rodolfo Borrell (Technický riaditeľ), Alex Inglethorpe (manažér LFC U21) 

Nemáte totiž každý deň príležitosť pozrieť sa pod pokličku a dozvedieť sa viac o fungovaní dôležitej časti pre budúcnosť klubu. 

Akadémia robí skvelý prvý dojem či už z hľadiska kvality svojich zariadení alebo jeho celkovou veľkosťou.

Nachádzajú sa tu 4 futbalové ihriská, jedno s polytanovým povrchom (netuším čo to je ale znie to super) taktiež tu nájdeme 7 menších ihrísk a jednu futbalovú halu.  Je to tu obrovské.

 


Všetko je samozrejme v top kvalite akú by ste od tohto zariadenia čakali.

Perfektne  upravené trávniky sú zarámované presnými bielymi čiarami. Vždy som mal slabosť na pohľadné futbalové trávniky takže som bol úspešne zvádzaný.

Odolal som ale nutkaniu nasadiť si kopačky a zahrať sa na Kennyho Dalglisha.  Namiesto toho som zamieril na recepciu kde som sa stretol s tlačovou hovorkyňou LFC a ostatnými chalanmi. 

Po krátkej porade sme zamierili do zasadacej miestnosti kde sme čakali na príchod McParlanda, Borrella a Inglethorpu.

Inglerthorpe prišiel do LFC koncom roka 2012 ale McParland a Borrell boli kľúčovými zamestnancami pri  rekonštrukcii akadémie v roku 2009.

Nie každý má Benitéza rád, ale ani jeho najväčší  kritici mu nemôžu uprieť jeho rekonštrukciu akadémie ktorá bola nutná a úspešná.


 

Ako prvý do miestnosti prichádza Borrell.  Je to impozantný človek, veľký a drsný. O chvíľu bude jasné prečo si vybral Rafa práve jeho. Je to inteligentný človek s pochopením pre hru.

A samozrejme má to súvislosť aj s Barcelónou.

Borrel pracoval pre Barcelonu 13 rokov kde trénoval kluby od U11 až po U17. Pomohol  rozvinúť potenciál  hráčov ako Fabregas, Messi alebo Pique.  Je to Rafov čarodejník ktorý prišiel použiť svoju čiernu mágiu  na hráčov Liverpoolu FC.

 

 

Po príchode McParlanda a Inglethorpeho  sme okamžite začali. Jim Boardman  sa spýtal tria  ako merajú úspech.

 

McParland: ”Najväčší  úspech je pre nás dostať hráčov do A-čka. Ak nie sú dostatočne dobrí  potom je našim cieľom  dostať z nich čo najviac.

Stále o tom diskutujeme a  rozmýšľame čo by bolo najlepšie pre daného hráča. Ak z nich nemôžeme dostať viac nájdeme im klub niekde inde. Toto je pre nás veľmi dôležité. Boli časy kedy hráči strácali chuť do futbalu a chceli skončiť, ale pracujeme tvrdo aby sme ich udržali v hre. ”

 

Pre McParlanda je to dôležité, počul som to od neho už niekoľko krát. Ide o to nájsť pre nich správny klub. Keďže 98% hráčov nebude hrať v A-čku.

Byť prepustený z klubu je  pre niektorých hráčov traumatický zážitok. Niektorí z týchto mladých chlapcov sa dostanú na šikmú plochu alebo spáchajú nejaký zločin.  (narážka na bývalého hráča Evertonu ktorého po prepustení z klubu  zlákali drogy, polícia neskôr v jeho dome  našla “továreň na drogy“ pozn. autora )    

 

Andy Heaton (Anfield Wrap) sa spýtal aký dôraz je kladený na získanie trofeje  oproti hráčovmu rozvoju a či sa tieto dve priority dajú nejako  spojiť a vybilancovať.

 

Inglethorpe: ”Pohár a trofeje sú dôležité,  je to otázka hrdosti ak vyhráte Next Gen Series alebo FA Youth Cup. Z časti je to aj meradlo toho aký dobrý máte tím, ale základom je, že to za správnych okolností radi obetujeme, s radosťou budeme posledný v každej lige ak to bude znamenať, že sme našli nového Gerrarda, Owena alebo Fowlera.  V konečnom dôsledku sme hodnotení podľa toho koľko a akých hráčov dostaneme do A-čka a nie koľko trofejí vyhráme.

V Anglicku je množstvo bývalých hráčov s medailami z FA Youth Cupu ktorí teraz majú inú (nefutbalovú) prácu.

Účelom v týchto súťažiach je vidieť  ktorý hráč sa dokáže popasovať so situáciami pod väčším tlakom.”  

 

Rob Gutmann (Well Red magazine) a pýta sa:

 

Ak ide o mladých hráčov často počujeme o fráze ‘ak sú dostatočne dobrí sú aj dostatočne starí ‘ Z vášho pohľadu máte pocit, že je to súčasťou vašej práce dostať tých chlapcov do A-čka rýchlejšie, podporiť tento proces, urýchliť ich rozvoj, dostať ich tam a sledovať ako sa s tým popasujú?

 

Rodolfo Borrell odpovedá (s jemným scouserským prízvukom v jeho hlase)

 

“Záleží to od  dospelosti hráča a ich vedomostí. Je to individuálne. Niektorí hráči môžu byť pripravený už v skorom štádiu.

Našou prácou je zaistiť to, aby keď tú šancu dostanú , boli  pripravený popasovať sa s ňou a  využiť ju. Nezáleží to od veku. Záleží to od vyspelosti hráča.

Pracujeme s hráčmi každý deň, tréneri, ja, riaditeľ akadémie, stále posudzujeme hráčov.  Máme veľa názorov ale manažér má konečné slovo. On rozhodne kto spraví ten posledný skok. ”

 

McParland: “Sme tu od toho aby sme podporovali manažéra a A-čko. Rád by som vyhral každý zápas v NextGen alebo v Youth Cupe, ale je to hlavne o tom podporovať manažéra a jeho mužstvo.

Nemusíme mu rozprávať o hráčoch pretože ich všetkých pozná po mene. Stále sa pýta veci ako napríklad “ Ako je na tom Jack Dunn ako sa mu darí? Ako sa darí Sinclairovi?“ On vie, že tu sú hráči ktorí majú na to dostať sa na do A-čka.“

 

 

 

Karl Matchett (Liverpool World) sa pýta McParlanda ako dlho bude trvať kým sa splní jeho cieľ, mať v A-čku 50% hráčov z akadémie a či si myslí, že je to splniteľné.


McParland:  ”Sme vážne spokojní so zamestnancami ktorých v Akadémii máme a tréningovým programom, ale skauti sú našou najdôležitejšou súčasťou.

Našou úlohou je dostať z U18 do U21 5,6 možno 7 hráčov. Potom je Alexova práca dostať 2-3 alebo len 1 do A-čka.  Myslíme si, že na to ideme dobre. Sme vážne spokojní s progresom a stále sa snažíme zdokonaliť našu prácu. ”  

 

Záver je, že McParland môže pracovať len s hráčmi ktorých v akadémii má. Je ale práca skautov nájsť tých správnych hráčov pre akadémiu.

 

Paul Machin (Redmen TV) sa spýtal: “Samozrejme Sterling, Suso a Wisdom zožali túto sezónu aplauz ale posledné týždne je najzaujímavejším hráčom v U21 Joao Teixeira. Aký je to pre vás pocit, mať ho konečne späť po zranení?

 

Inglethorpe:  ”Je to hráč ktorý svojou hrou upúta pozornosť, že? Je to určite talent.  Má zaujímavý charakter, prišiel zo Sportingu Lisabon, ktorý produkuje ohromné množstvo kvalitných hráčov, nebolo pre neho ľahké odísť.

Prišiel zranený, musel dostať čas, prispôsobiť sa kultúre, počasiu, musíte si uvedomiť, že je to mladý hráč ktorý sem prišiel bez rodiny, bez kamarátov, bez znalosti angličtiny.

Už je to ale za ním, pravidelne trénuje a jeho kvality sú značné. Manažér ho má rád ale taktiež vie, že ho čaká ešte dlhá cesta.  Potrebuje vylepšiť určité prvky svojej hry aby bol účinnejší.

 

Na tieto typy hráčov sa skvelo pozerá, Xavi, Modrič atď. pretože spojujú každého v mužstve. Sú ako pavúci v strede pavučiny. Joao potrebuje byť viac efektívny čo sa týka, gólov, asistencií, kľúčových prihrávok, on to vie. Rozhodne ale upúta najviac.

Ale jeden hráč ktorý je posledné týždne zranený, mladý Brad, on má obrovský talent, rovnako ako Samed Yesil a Marc Pelosi. Potrebujeme aby sa zranení hráči uzdravili skôr ako neskôr."Michael Sweeting (This is Anfield) ”Zvonku to vyzerá tak, že sa príchody do akadémie spomalili. Je to cielené, chcete  udržať malú skupinku? Alebo je to kvôli zmenám ktoré sa udiali v lete? ”

 

Frank McParland okamžite zareagoval  slovami ”nič sa nezmenilo” ale potom sa zdá, že je to v rozpore s týmto...

 

McParland: ”V minulosti sme podpísali veľa hráčov ktorí tu boli na skúškach.   Teraz ich už vždy nepodpíšeme. Pozeráme sa len na TOP hráčov. V minulosti sme kúpili hráčov ktorí by mohli pomôcť ostatným v rozvoji. ”

 

Mne to znie ako keby sa niečo zmenilo.  V minulosti klub kupoval niektorých hráčov aby pomohol najlepším hráčom v akadémii rozvinúť ich potenciál.  (aj keď neboli dostatočne dobrý na to prepracovať sa do A-čka)

Znie to trochu divne  ale má to logiku.

 

Spýtal som sa Rudolfa Borrella: Akým výzvam čelíte pri snahe rozvinúť anglických hráčov oproti španielskym?

 

Borrell: “ Myslím si, že futbal je tu iný. Všeobecne ako sa hrá. Každá krajina je iná a má svoje špecifické črty.  Dôležité je ale naučiť určité veci ktoré spravia anglických hráčov lepších.

Hra v Španielsku je viac technická a taktická, hlavne technická. Tu sa hrá viac fyzicky, ale to nemôžeme  zmeniť.  Veľa vecí je tu skvelých, nie je správne snažiť sa zmeniť všetko. Premier League je najlepšia liga na svete.

Z hľadiska spoločnosti je to podobné, veľa hráčov je z rôznych prostredí. Najlepší hráči ktorí nás reprezentujú sú v tomto poradí, Scouse, Angličania a potom cudzinci. Ak sem príde nejaký hráč zo zahraničia tak musí byť oveľa lepší ako hráči ktorí sú tu. ”

 

Spátal som sa McParlanda koľko % hráčov je Scouse, koľko z Anglicka a koľko z cudziny.

 

McParland: ”Asi 75% hráčov býva maximálne hodinu odtiaľto. ” 

 

Borrell: ” Domáci hráči vedia, čo to znamená hrať za tento klub. Sedeli na Anfielde ešte ako malé deti. Ak vieš čo tento klub znamená pre domácich, budeš reprezentovať tento klub lepšie.

Prvú vec ktorú poviem hráčovi z cudziny keď sem príde je “Ja som z cudziny tiež, môžeme mať talent  a byť prospešný Liverpoolu, ale v konečnom dôsledku sme to my, ktorí sa tu musia adaptovať, nie naopak “ Musíme sa prispôsobiť spoločnosti.“

 

Lewis Dunwoody ( Bib Theorists): “ Ako vnímajú Carru miestne deti? Je pre nich ikona? Aký príklad im dáva? “

 

Inglethorpe: ” Môžete napísať dizertáciu o tom ako Jamie trénuje. Sledoval som ho v Melwoode dneska ráno keď hral s mladšími chalanmi. Ten entuziazmus ktorý má, vie, že po sezóne s futbalom končí, hrá zápas s  hráčmi z U21, môj bože on hrá ako keby to bolo finále ligy majstrov.

Keď hráme na tréningu zápas 5 vs 5, tréneri sa ujmú role rozhodcov. Nikto nechce byť rozhodca v zápase v ktorom hrá Carra pretože skritizuje  každé vaše rozhodnutie. Je neuveriteľne súťaživý.

Carra je dokonalým príkladom hráča ktorý využil svoj potenciál na 100% tvrdou prácou a túžbou hrať. Vidieť ho trénovať je niečo neskutočné.  ”

 

McParland:  ” Jeho chlapec je tu tiež, chodí sem 3-4 krát do týždňa. Spolu so svojim ockom. Sleduje každý zápas. Všetky deti vedia jeho meno.  ”

 

Inglethorpe: ” A on vie mená všetkých detí. ”

 

McParland: ” Neuvedomíme si ako veľmi nám bude chýbať až kým neodíde. ”

 

Spýtal som sa Franka či existuje nejaká šanca, že Carra dostane nejakú pozíciu v LFC. Ako tréner napríklad.

 

McParland ” Boli by sme radi ak by ostal. Ak by chcel niečo s nami podniknúť, niečo pre neho určite nájdeme. Boli by sme nadšení, ale myslím si, že manažér už má svoje plány. Neviem čo bude robiť, ale určite bude mať množstvo ponúk. Je ale jedno čo bude robiť, stále bude mať Liverpool vo svojom srdci. ”

 

Borrell: ” Povedal som to už veľakrát, Carra reprezentuje všetko o čom je Liverpool. Jeho nasadenie, odhodlanie, má klub vo svojom srdci. Bol skvelým služobníkom celú svoju kariéru. 

Je to škoda (že odchádza) pretože dnes je ťažké nájsť takého hráča. Dnešné deti majú všetko príliš ľahké. Chýba im hlad po úspechu pretože majú hneď všetko. V minulosti, deti mali menej preto chceli viac. Trávili viac času vonku v parku so svojimi kamarátmi. ” 

Dan Kennett (Tomkins Times) sa pýta: ” čo bude úspech pre akadémiu a myslíte si, že „vyhorenie“ je reálna vec alebo len niečo čo hovoria média? ”

 

McParland: ” Najvačší úspech pre nás bude ak hráči z akadémie odohrajú v klube 100  zápasov.  

Áno je to reálna vec. Ľudia často kritizujú športových vedcov ale dnes sa bez nich nezaobídete.

Pred 3 a pol rokmi sme tu mali len jedného športového vedca, pracoval s 5 hráčmi. (v akademii je dokopy 200 hráčov pozn. autora) Spýtal som sa ho prečo pracuješ len s 5 hráčmi? Odpovedal, že sú to tí najlepší. Ani jeden z nich sa nepresadil. Celý čas sa jeden človek sústredil len na piatich hráčov.

Dneska máme celé oddelenie športových vedcov, je ich možno 7 alebo 8. Hráči nosia GPS čipy a srdečné monitory, fyzioterapeuti sa s nimi rozprávajú každé ráno, je to technologická hra. ”

 

Inglethorpe: “ Sú tu rôzne typy „vyhorenia“. Pre veľa hráčov je to vec psychiky a nie fyzičky.  Pre hráča z akadémie ktorý ide trénovať do Melwoodu na týždeň, prvé 2 dni môžu byť skvelé ale potom to môže byť ťažšie.

Pre mňa je dôležité vedieť, ako bude hráč vyzerať keď bude mať 22 rokov.  Nie aký je keď má 18. Môžete mať tú najlepšiu U18 na svete ale ich potenciál tam môže skončiť.

Niekedy hráčov nenakopne testosterón. Takže pozerať sa na nich v skupinke hráčov ktorých nakopol je nespravodlivé, pretože hrajú s rozdielnym telom ako ostatní.

Máme šťastie, že máme manažéra ktorý rozumie ako to funguje, verí v mladých hráčoch a vie čo treba aby sa hráč vypracoval.

Náš manažér je v tomto v Premier League unikátny.  Pozná každého hráča po mene, sleduje každý zápas. Sme šťastný v tomto ohľade“

 

Andy Richardson (Live4Liveprool) sa pýta: “ Na aké charakteristiky sa pozeráte pri mladých hráčoch?  “


Inglethorpe: “ Myslím si, že konzistencia je dôležitá. Najlepší a najúspešnejší hráči s ktorými som pracoval ju majú.

Ich schopnosť sebakritiky je druhá najdôležitejšia vec. Mať schopnosť skritizovať svoj výkon a spraviť s ním niečo. To je elita. Také charakteristiky majú len tí najlepší.

Ak má hráč nejakú slabinu, pod tlakom a únavou sa prejavia “

 

McParland: “ Ja sa vždy zameriavam na hráčov s veľkým srdcom. Vždy hovoríme  “kvalita je najdôležitejšia “ ale top hráči majú aj niečo iné, majú niečo hlboko vo vnútri. A to nie je niečo čo by sa dalo naučiť. Ak sa pozriem na našich hráčov ktorý majú 9 rokov a potom znova keď majú 13 rokov , sú to tí istí ktorí majú v sebe niečo špeciálne, hľadám tú víťaznú mentalitu. “

 

Inglethorpe: “ Mám vážnu slabosť pre hráčov so “striebornou medailou“. Hráči ktorí nájdu problém, vyriešia ho a uspejú. Najlepší hráči sa dokážu prispôsobiť. “

 

Náš čas s triom sa chýli ku koncu, ostávajú nám posledné minúty. Andy Heaton sa spýtal Alexa či si všíma nejaké rozdiely medzi deťmi v Liverpoole a v Londýne. (Alex prišiel z Tottenhamu)

 

Inglethorpe: “ Deti sú všade deti, len prízvuk sa mení. Miestni chlapci majú obrovskú odolnosť. Sú psychicky silný. Počul som o tom už dávno,  keď sa pozriete na hru Carry, Gerrarda, Rooneyho, vidíte, že vedia ako vyhrávať, sú z ocele. Môžete mať chlapca v Londýne ktorý je rovnaký ale v širšom zábere by to bolo menej zvláštne ako vidieť decko v Liverpoole ktoré to nemá. ”  

 

Spýtal som sa poslednú otázku ” Vždy som si myslel, že by bolo lepšie ak by bol klub pohromade keďže teraz sú hráči rozdelení medzi Melwoodom a Kirkby. Čo si o tom myslíte? Je šanca, že sa to zmení? ”

 

McParland: ” Manažér si myslí to isté. Ani majitelia nemajú nič proti. Bolo by to pre deti skvelé, ak by boli bližšie A-mužstvu.  Bolo by skvelé spraviť to takto.  Každý by to rád videl. Brendan o tom často hovorí.To znamená, že je tu naozaj dobrý vzťah medzi nami. Posledné 3 dni sme strávili v Melwoode a dialógy s Brendanom boli skvelé.  ”

 

Týmto sa náš rozhovor končí.

Poďakujeme sa a predtým ako sa pomaly rozídeme si popadávame ruky.

 

Pred rozhovorom som sa nemohol dočkať stretnutia s Rodolfom a určite som nebol sklamaný.  Rozpráva inteligentne a so zanietením.

 

Hviezdou večera bol ale podľa mňa Alex. Je jasné, prečo si klub vybral práve jeho. Inteligentný, s veľmi moderným zmýšľaním. Jednoznačne má pred sebou veľkú budúcnosť.  

 

Sachin Nakrani opísal Franka McParlanda ako  čestného, vrelého a priateľského človeka a ja som nemohol súhlasiť viac. Frank pracuje v LFC už 20 rokov a je to vidno.

 

Je skvelé, že akadémiu vedie človek ktorý pre Liverpool aj dýcha.

 

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook