pivovar helf

Alonso: Rád by som si ešte na Anfielde zahral

alonsocarra

 

Bývalému hráčovi Liverpoolu kládol otázky Jamie Carragher.
 
Xabi Alonso je majstrom stredu ihriska. V jeho hviezdnej kariére patria k nezabudnuteľným dve víťazstvá v Lige majstrov s Liverpoolom a Realom Madrid, a účasť na MS vo futbale 2010 v JAR, kde pomohol Španielsku k zisku titulu majstra sveta. Teraz je jeho cieľom písať históriu s Bayernom Mníchov, pričom vo svojom prvom rozhovore pre anglické noviny od momentu, ako prestúpil do Nemecka, načrtol svoje ďalšie ambície, vo svojej už aj tak veľmi bohatej kariére.
 
Vyspovedal ho legendárny obranca Reds a jeho bývalý spoluhráč, s ktorým v roku 2005 vyhral CHL, Jamie Carragher.
 
Carragher: Tvoj prestup do Mníchova bol zrealizovaný naozaj veľmi rýchlo. Ako k nemu došlo, a ako dlho si vedel o záujme Pep Guardiolu?
Alonso: No stalo sa to rýchlo, máš pravdu, dva týždne pred skončením prestupového obdobia. Bol som v Madride päť rokov. Vyhrali sme desiaty titul európskeho šampióna,  o čo sme sa pokúšali naozaj dlhú dobu. Po jeho zisku sme cítili, že naša práca je hotová. Bol som trochu v rozpakoch, a rozhodoval som sa medzi tým, že budem pokračovať v Madride, alebo sa budem snažiť o niečo iné. Potom ako som skúsil La Ligu a Premier League, bolo skvelé, že som sem (do Mníchova) prišiel. Bundesliga je čím ďalej lepšia, a Bayern je jeden z najlepších klubov na svete.
 
 
Carragher: Mal si nejaké príležitosti k návratu do Anglicka?
Alonso: Nie, mal som len túto možnosť. Boli časy, keď som počul, ako mi niektoré anglické kluby vraveli, čo by som povedal na ich záujem. Mojim želaním však bolo zostať v Madride. Potom ako som sa dopočul o mníchovskom záujme som si povedal - Xabi, myslím, že to je to čo chceš, a kde budeš šťastný. Potreboval som nový začiatok niekde inde. Mohla by to byť vôbec moja posledná skúsenosť vo futbale. Odišiel som z môjho rodného mesta a tímu Real Sociedad San Sebastian do najlepšieho tímu v Anglicku (usmeje sa), potom do najlepšieho klubu v Španielsku, a potom Nemecku. Je to krásna kariéra. Chcel som peknú futbalovú skladačku, pretože ja nemôžem byť v jednom klube ako si bol ty!
 
Carragher: Príchodom do Bayernu máš možnosť napodobniť Clarence Seedorfa a stať sa iba druhým hráčom histórie, ktorý vyhral Ligu majstrov s tromi rôznymi klubmi.
Alonso: Samozrejme, je to jeden z cieľov klubu, a aj osobne by to bol pre mňa veľký úspech. Nikdy som nesníval o tom, že by som mohol tomu byť tak blízko, ale myslím, že máme dosť dobrý tím na to, aby dokázal bojovať o všetky tituly. Bude to ťažké bojovať proti Madridu, Barcelone, Chelsea, PSG, Juventusu. Najlepším klubom v Európe. Uvidíme ako dokážeme čeliť tejto výzve.
 
Carragher: Čo si si myslel, keď si videl žreb Ligy majstrov. Stratil si možnosť vrátiť sa na Anfield!
Alonso: Ó môj bože (položil si ruky na tvár)! Bol som v polovici mojej zdravotnej prehliadky v Bayerne. Práve som prišiel z kontroly a uvidel som to...
 
Carragher: Dúfal si v to, ale nepodarilo sa!?
Alonso: Bol to šok (smeje sa)! Pomyslel som si..., mal som možnosť vrátiť sa na Anfield. Áno, áno, áno!!! Bol by som tomu rád. Rád by som tam ešte raz hral. V tejto sezóne vo vyraďovacej časti Ligy majstrov? Človek nikdy nevie. Stále cítim, že mám s fanúšikmi Liverpoolu zvláštny vzťah. Spomínaš si na tie noci, ktoré sme zažili? Cítili sme, že by sme mohli poraziť kohokoľvek  v Európe. Víťazstvo v Istanbule bolo nad moje sny.
 
Carragher: Idete to Anglicka odohrať v utorok večer zápas proti Manchestru City. Zo skupiny ste sa už kvalifikovali ďalej, idete tam s tým, že ich chcete z pohára vyhodiť? Vidíš ich tím, ako hrozbu?
Alonso: Samozrejme, že sú hrozbou. Ak City prejdú cez dve prekážky, určite môžu poraziť ktorýkoľvek tím v Európe. Našou úlohou je vyhrať. Chcem nastúpiť, pretože zápasy v Anglicku sú zvláštne. Chápem, že City sú v ťažkej situácii. Pracoval som s Manuelom Pellegrinim, majú hráčov, ktorých veľmi dobre poznám. Nemôžem tu sedieť a hovoriť, že ich chcem z pohára vyhodiť. Chcem vyhrať!
 
 
Carragher: Prečo to nejde City v Lige majstrov? Anglické kluby to majú teraz ťažké v Európe. Keď sme spolu hrávali bola doba, kedy sme my spolu s Chelsea, Manchestrom United a Arsenalom vždy boli súčasťou záverečných fáz tejto súťaže. Prečo im to teraz tak nejde?
Alonso: Z vonkajšieho pohľadu je to ťažké vysvetliť. Po prvé - taká bilancia akú sme mali v Liverpoole (dve finále, jedno semifinále a štvrťfinále v rokoch 2005 až 2009) nie je normálna. To bola akási výnimka z "pravidiel" futbalu. Možno sa to opäť zopakuje. Pozrite sa napr. na Dortmund, ktorému sa v lige nedarí, ale majú skvelý tím v Európe. My (Bayern) máme taktiež výborné družstvo. Nemecký futbal sa stal silnejším. Za posledných niekoľko rokov ligy v Taliansku a Anglicku neboli natoľko silné. Myslím si, že sa to ale opäť zlepší.
 
Carragher: Ale prečo? Pozri sa na to, keď sme hrali my. Boli sme defenzívne silní. Podobne aj United a Chelsea. Áno, určite chcú hrávať dobrý futbal. Ale musia byť silní a dobre organizovaní. A to je teraz problémom anglických klubov.
Alonso: Určite. Ak chcete bojovať na európskej úrovni je na to potrebné mať hráčov, ktorí vedia ako zvládať veľké zápasy. Španielske a nemecké kluby ich majú. Anglické tímy prešli zmenami. Jedine Chelsea vyzerá solídne. Liverpool si v minulom roku viedol dobre, a snaží sa o tom aj v tomto ročníku. Chce to ale čas. City vyhrali ligu dvakrát v posledných troch rokoch, ale nemôžu nájsť správnu mentalitu a myslenie na európskej scéne. To robí veci ťažšími.
 
Carragher: Keď sme hrali v Európe pod Rafom, mohli sme útočiť, mohli sme hrať na rýchle kontry, a inokedy len brániť - aj doma. V minulom roku prekvapil Real Madrid na ihrisku Bayernu tým, že hral na protiútoky. Teraz z Guardiolom má každý zápas svoj plán. Aké dôležité je mať rôzne systémy hry?
Alonso: Ako vidím, tak každý tím, ktorý chce byť úspešným, musí vedieť hrať s tromi spôsobmi hry. Je nutné, aby sa prispôsobil každému zápasu, v závislosti od okolností. Nejde o to byť loajálny k vašej identite. Nie, nie, a ešte raz nie! Ide o to spoznať svoje silné stránky, ukázať hráčom čo musia urobiť, a na každý duel ich pripraviť správnym spôsobom. V Liverpoole sme mali plán na každého súpera. Každý zápas je úplne iný. Dovoľ, aby som ti to ukázal na príklade. V tejto sezóne sme hrali na troch obrancov, niekedy na štyroch, ale aj s piatimi. Musíš byť schopní zvládnuť tri alebo až štyri systémy hry. To nemá absolútne nič spoločne so zradením vlastnej identity a princípov.
 
Carragher: Je dobré, že to hovoríš. V Anglicku prevláda názor, že Barcelona a Španielsko vyhrávali iba jedným spôsobom hry. To je problémom pre City a Arsenal, najmä v Európe. City hrajú iba na 4-4-2. Pozrite sa na Arsenal - išli do zápasu s Borussiou Dortmund a prehrali 0:5.
Alonso: Ak pôjdete von, a budete hrať stále svojim štýlom, môže sa stať hocičo. Tie zápasy by mohli vyhrať. Ale ak hráte štvrťfinále alebo semifinále Ligy majstrov, budete potrebovať plán, s ktorým je možné ovládnuť hru. Čo urobíte, keď súper skóruje ako prvý, a Vy nemáte plán? Musíte dopredu predvídať, čo sa môže stať. Ak zmení hru súper, musíte ju zmeniť aj Vy.
 
Carragher: Ako sa zmenil Bayern? Myslíte si, že to čo sa stalo v minulej sezóne v semifinále Ligy majstrom s Madridom dokazuje to, že tímy pracujú na eliminovaní sily Bayernu?
Alonso: Je ťažké napodobniť Real Madrid, pretože nie každý tím má takých hráčov, ktorí môžu behať tak rýchlo ako Ronaldo.
 
Carragher: Je to najlepší hráč na svete?
Alonso: Určite. Nedávno som povedal, že v prípade ak by Manuel Neuer alebo iný nemecký hráč vyhral Zlatú loptu, bolo by spravodlivé, ak by Ronaldo vyhral Svetový pohár. Ak vyhrá Cristiano Zlatú loptu opäť, tak to bude po tom, akú sezónu mal, a po tom ako vyhral Ligu majstrov, absolútne spravodlivé. On je najlepším hráčom, s ktorým som kedy hral. Až po tebe samozrejme (smiech).
 
 
Carragher: Ľudia hovoria o technike anglických hráčov. Mám ale pocit, že väčší problém im robí pochopenie hry.
Alonso: Áno, určite. Keď som bol v Liverpoole, čítal som si program pred zápasom. V tom momente bol 12-ročný chlapec z akadémie požiadaný o tom, aby povedal o svojich hlavných prednostiach. Jeho odpoveď? Streľba a bránenie v hre. Povedal som si: Dobre, ale ja si nemyslím, že hlavnou prednosťou hráčov by malo byť bránenie v hre.
 
Carragher: Videl si Jacka Wilsherea hrať hlavnú úlohu v držaní lopty? Zvyčajne majú v Anglicku niekoho v pozícii "bum, bum, bum do súboja", nie ako ty, Busquets, Kroos alebo Pirlo. Mohol by to byť pre Anglicko krok vpred, pokiaľ by mali hráča ako je Wilshere na tejto pozícii?
Alonso: Prečo nie. Predtým tam bol Michael Carrick, ktorý mal hernú inteligenciu. Ak by ho spojili s ostatnými hráčmi, môžno by bol dôležitou figúrou v zálohe.
 
Carragher: V Anglicku je debata, že Wilshere by mal byť používaný v tejto úlohe. Myslíš si, že je problémom, keď je tam tento typ futbalistu, ako niekto, kto vždy myslí na obranu?
Alonso: Potrebujete niekoho, kto vie čo je najlepšie... Útok? Obrana? Pep hovorí, že je to vždy Mario Gotze (vyskočí a začne ukazovať): Ty! Neutekaj! Zostaň tam! Lopta k tebe príde. Nehýb sa! Pep pracuje veľmi tvrdo na pozičnej hre. Ide o to zostať na mieste, a ostatní musia pracovať na tom, aby sa lopta dostala k nemu.
 
Carragher: Odišiel si v lete z medzinárodného futbalu. Keď sa španielsky tím predtým zišiel, určite si počúval z ich úst, ako hovoria o anglických hráčoch. Ako ich opisovali?
Alonso: K jednotlivcom majú španielskí hráči veľký obdiv. Najmä k Stevenovi, Scholesovi, Rooneymu, Lampardovi...
 
 
Carragher: Carragher?!
Alonso: Carragher (smeje sa)? Carragher (položí si ruky na tvár)! Hovorím o záložníkoch, aj keď teba som volal "Carradona". Mali sme k nim obdiv, aj keď možno anglický tím nefungoval ako celok tak dobre. Pýtali sa ma prečo. Je problém u hráčov? U manažéra? Prečo nemôžu násť ten správny recept na úspech? 
 
Carragher: Ty si mal ten správny recept. To ukazuje, aký sudca som. Keď si prišiel do Liverpoolu, povedal som ti, že Španielsko nič nevyhrá...
Alonso: Ja viem. Spomínam si, čo si vtedy hovoril (a nasadil falošný liverpoolsky prízvuk). Španielsko? Španielsko! Nie je možné, nie je možné. Máš odo mňa zlatú medailu za najhlasnejšieho hráča, s ktorým som kedy hral. Spomínam si na West Bromwich, ktorý sme v roku 2009 porazili 2:0. Vyhrávali sme a Alvaro Arbeola stratil loptu. Vtedy som počul hlasné: Hej Ty! Arbeola! Nie si Maradona!
 
Carragher: Ktorý jeden hráč bol zásadný pre úspech, ktorý si s reprezentáciou dosiahol?
Alonso: Mali sme silnú chrbticu. Nebolo to len o jednom mužovi. Začalo to Ikerom (Casillasom). Bol kľúčom k úspechu na EURO 2008, potom na WC 2010. Ďalšími boli Carles Puyol, Sergio Ramos...
 
Carragher: Naozaj? Niekedy sme si v Anglicku mysleli, že sa mu nedá veriť.
Alonso: Keď je Sergio v zápase mentálne na vrchole, tak je jedným z najlepších. V zálohe sme mali Davida Silvu, Xaviho, Iniestu a mňa. Hra s toľkými záložníkmi bola našou silnou stránkou hry. Nemali sme veľkých hráčov v súbojoch jeden proti jednému. K vytvoreniu šance sme potrebovali veľa krátkych prihrávok. Keď sme to urobili, mali sme tam Davida Villu a Fernanda Torresa, ktorí boli vo svojej najlepšej forme.
 
Carragher: Čo ti prinesie budúcnosť? Uvažuješ o tom, že sa staneš trénerom, alebo prezidentom?
Alonso: Novinár (smiech)! Mám vo svojich predstavách mnoho vecí. Od manažérov, pod ktorými som pracoval, som sa veľa naučil. Nemôžeš však tento krok príliš urýchliť. Chcel by som odísť z futbalu? Niekedy si o sebe myslím, že by som asi potreboval prestávku.
 
Carragher: Čo mám robiť, aby som sa zbavil Garyho Nevillea. Nechceš robiť v "Monday Football Night"?
Alonso: Nie. Myslím si, že budem radšej súčasťou nocí s Ligou majstrov!
 
Xabi o manažéroch, pod ktorými vo svojej kariére hrával:
 
Rafa Benítez: Bol kľúčovým manažérom mojej kariéry. Dal mi šancu urobiť krok z klubu môjho detstva. Rafa je veľký analytik, ktorý skutočne študuje hru. Videl som ako plánoval hry, urobil zo mňa zrelšieho hráča. Som mu veľmi vďačný za to, čo zo mňa urobil. 
 
Carlo Ancelotti: Veľký muž a manažér s rozsiahlymi vedomosťami. Verí svojim hráčom a snaží sa o to, aby boli všetci šťastní. Má veľké skúsenosti v Lige majstrov, a vie plánovať.
 
José Mourinho: Skutočne metodický manažér s jasnou predstavou o tom, čo chce dosiahnuť. Má jasno v tom, ako motivovať a udržiavať svojich hráčov v strehu. Je naozaj mimoriadne impulzívny a vášnivý, čo sú jeho silné stránky. Má taktiež veľké taktické znalosti a plán pre každý zápas.
 
Vicente del Bosque: Má najviac zo štýlu Carla Ancelottiho, je to hráč zo 70-tich až 80-tich rokov. Je veľmi šikovný, ale zase nie tak intenzívny. Udržuje v tíme pokoru, snaží sa, aby bol v ňom každý šťastný, čo robil veľmi dobre po mnoho rokov. Mal vo mne veľkú dôveru viesť národný tím.
 
Josep Guardiola: Má spôsob, ktorým pristupuje ku každému zápasu. Navrhuje plán. Hovorí, že "my sme tu a je potrebné dostať sa tam". Ak sa tam chcete dostať musíte urobiť to a to a to, aby ste sa tam naozaj aj dostali.
 
 
Profil Xabiho Alonsa
 
Celé meno: Xabier Alonso Olano
Narodený: 25. novembra 1981 v Tolose, Španielsko
Kluby:
Real Sociedad (2000-04)
Liverpool (2004-09)
Real Madrid (2009-14)
Bayern Mníchov (2014-?)
Klubové trofeje:
Champions League - 2005, 2014
UEFA Superpohár - 2006, 2014
FA Cup - 2006
Community Shield - 2007
LaLiga - 2012
Španielsky pohár - 2011, 2014
Španielsky superpohár - 2013
Reprezentačné trofeje:
Svetový pohár - 2010
Európsky pohár - 2008, 2012
 
Zdroj: dailymail.co.uk

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook