pivovar helf

To najlepšie zo zahraničnej légie Anfieldu počas éry Premier League

LFC logo na drese - BLOG

Ďalší Mikiho preklad blogu z The KOP.

Opäť som pre Vás preložil jeden blog z The Kop. Tak si to užite.

Tento zoznam obsahuje 10 najlepších zahraničných posíl od začiatku Premier Legue. Pravidlá: hráč nesmie byť Angličan, boli vybraní na základe „value for money“ alebo hodnota za peniaze. A samozrejme aký vplyv mali na klub a jeho úspechy. Čo sú v podstate všetci.

Ale dnes by som chcel pridať nového člena, ktorého cením veľmi vysoko. Takže .....(čítajte nižšie)

10. Steve Finnan (2003-2008). Cena: £3.5m

V jeho piatich sezónach v Liverpoole, bol Ír Steve Finnan skala na pravej strane liverpoolskej obrany. Finnan nemá ani zďaleka toľko útočného talentu ako povedzme Glen Johnson, ale defenzívne povinnosti si konštantne plnil na vysokej úrovni. Finnan hral vo viac ako 200 zápasoch za Reds pozbieral medaile za FA Cup a Ligu Majstrov. Dôkazom jeho profesionalizmu je, že sa postavil čelom výzve boja o miesto v základnej XI potom čo Rafa Benitez priviedol možné náhrady ako Josemi, Kromkamp a samozrejme Alvaro Arbeola. Za päť sezón top služieb pre klub, Finnan predstavuje výhodnú kúpu a veľmi dobrú investíciu. Finnan má na konte aj jeden rekord. Skóroval v prvých piatich anglických súťažiach. V roku 2008 prestúpil do Espanyolu.

Finnan

 

9. Markus Babbel (2000-2004). Cena: £0

Je škoda, že Babbelova kariéra v Liverpoole bola z veľkej časti ovplyvnená jeho problémami so Guillain-Barre syndrómom. Ochorenie, ktoré má vplyv na nervový systém zruinovalo kariéru brilantného krajného obrancu. Babbel prišiel do Liverpoolu z Bayernu Mníchov kde vyhral tituly s Bayernom a tak isto bol kľúčovým mužom Nemeckého národného mužstva, ktoré zvíťazilo na Eure 1996. Bol to majstrovský ťah Gerarda Houlliera, pretože Babbelov útočný štýl bol veľmi obľúbený medzi fans Liverpoolu. Kľúčový hráč Liverpoolskej treble sezóny roku 2001. Bol to práve on, kto otvoril skóre vo finále pohára UEFA s Alavesom

Marcus Babbel

 

8. Dirk Kuyt (2006-Súčastnosť). Cena: £10m

Dirk prišiel do LFC s reputáciou plodného útočníka z Eredevisie kde hral za Utrecht a Feyenoord. Napriek tomu, že sa ukázal ako oveľa menej nebezpečný útočník, Dirkove fenomenálne nasadenie a umenie strielať dôležité góly z neho urobili hrdinu medzi Liverpoolskymi fans. Nie len, že striela dôležite góly; on tvorí spomienky. Také momenty ako rozhodujúca penalta do siete Chelsea v semi-finále Ligy Majstrov, penalty proti Evertonu v 2007 a jeho hattrick do siete United v marci tohto roku. Ťažko sa Vám podarí nájsť hráča, ktorý maká tak ako Kuyt a aj keď postráda vlastnosti tradičného holandského forvarda jeho prínos pre team je neprehliadnuteľný. Táto oddanosť z neho spravila kľúčového hráča jak Liverpoolu tak Holandského národného teamu, s ktorým nazbieral už 78 štartov.

dirk2

 

7. Gary McAllister (2000-2002). Cena: £0

Existuje lepší Bosmanov prestup v dejinách Liverpoolu? Pochybujem. Gary Mac je v tomoto zozname nie len preto čo urobil na ihrisku, ale aj pre jeho vplyv mimo neho. Ako 35 ročný bol Škót dosť zvláštna posila. Aj Steven Gerrard sa priznal, že pochyboval. Pritom Gerrard pravdepodobne najviac profitoval z jeho skúseností a vedomostí – priznal sa k tomu vo svojej autobiografii. Houllier ho opísal ako jeho najviac inšpirujúcu posilu. Kto by zabudol na jeho víťazný gól v nastavenom čase za oslabený Liverpool do siete Evertonu – drzý 35 metrový priamy kop, ktorý oklamal každého v Goodison parku. Pridajte k tomu gól do siete Barcelony v semi-finále pohára UEFA 2001 a je jednoduché vidieť prečo je stále veľmi obľúbený v okolí Anfieldu.

Gary Macca

 

6. Jose Manuel Reina (2005-Súčastnosť). Cena: £6m

Podpis Pepeho Reinu dodal Liverpoolu niečo čo nám chýbalo dlhé roky: brankára svetovej extratriedy. A za 6 miliónov libier sa ukázal ako neskutočne výhodná kúpa. Z Pepeho sa stal jeden z najlepších brankárov sveta a kvôli jeho láske ku klubu a k mestu prirástol k srdciam liverpoolskych fanšikov. Túto osobnosť v šatni a lídra na ihrisku by fanúšikovia Reds nevymenili za žiadneho iného brankára na svete. Španielsky reprezentačný brankár rovnako ako jeho otec je pravdepodobne najsmolnejším brankárom na svete pretože je večná dvojka. Nebyť španielskeho kapitána, veterána Realu Madrid Ikera Casillasa, Reina by mal určite na konte 100 reprezentačných štartov. Určite možeme povedať, že jeho talent je viac ocenený v Liverpoole ako v Španielsku.

Reina


 5. Fernando Torres (2007-2011). Čiastka: £20.5m

 Aj keď Torres poškvrnil jeho reputáciu u červenej polovičky Merseyside jeho nečakaným odchodom k rivalom do Chelsea, pred tým než odišiel bol jeden z najväčších idolov tohoto klubu za posledných pár dekád. V jeho prvej sezóne prekonal rekord za najviac gólov strelených cudzincom v prvej sezóne. Nastrieľal ich 24. Torres mal neskutočné pochopenie s kapitánom Gerrardom. Góly tohoto dua skoro vystrieľali klubu deväťnásty titul v roku 2009. V ďalších sezónach Torres tápal kvôli zraneniam a poklesu formy. Aj keď  u liverpoolskych fanúšikov je považovaný za zradcu, jeho dopad na klub nemožno prehliadnuť. Pomohol pozdvihnúť reputáciu tohoto klubu jeho gólmi a predajnosťou. Keď to všetko zrátame tak síce nechal trpkú príchuť ale jeho odchod znamenal pre Liverpool profit 30 miliónov libier. Za hráča, ktorý musí znovu objaviť svoju najlepšiu formu.

torres460

 

4. Luis Garcia (2004-2007). Čiastka: £6m

Tento malý španiel, bude vždy hrdina na Anfielde kvôli jeho výkonom v Lige Majstrov v roku 2005. Garcia sám skóroval 5 gólov vo vyraďovacej fáze vrátane jeho pecky do siete Juventusu a samozrejme toho gólu do siete Chelsea. Fanúšikovia, ktorí mali to šťastie a v tú noc tam boli, môžu byť vďační Garciovi za jedno z najemotívnejších You’ll Never Walk Alone, ktoré ste kedy počuli. Garcia bol jeden z najviac frustrujúcich hráčov nedávnej doby a loptu strácal viac ako Momo Sissoko, ale jeho kľúčové góly vrátili Liverpool na futbalovú mapu Európy a pomohli vytvoriť dejiny famóznej noci v Istanbule. Pri jeho návrate na Anfield s Atleticom Madrid sa Garciovi právom dostalo nezabudnuteľného popevku „Luis Garcia, he drinks Sangria...“.

Luis Garcia

 

3. Dietmar Hamann (1999-2006). Čiastka: £8m

Nezasvätení nemusia celkom chápať prečo je hráč ako Hamann tak vysokov tomto zozname, ale Didiho prácu si Kopites veľmi cenia. Hamanna podpísal Houllier potom čo sa mu nepodarilo podpísať Marc-Vivien Foe-a. Po siedmych rokoch kvalitných služieb pre klub sa stal z Didiho čestný scouser. Jeho prínos v Istanbule, vrátane strelenej penalty v rozstrele napriek zlomenému chodidlu je pravdepodobne vrchol jeho kariéry na Anfielde, ale počas jeho pôsobenia v klube bol Hamann dôležitým hráčom. Jeho ochrana obrannej štvorice, jeho ukludňujúca prítomnosť, pokojná myseľ v strede ihriska a jeho bohaté skúsenosti z neho urobili sen každého manažéra. Nestrelil veľa gólov, ale keď už sa trafil tak to boli vačšinou výnimočné góly. Sme v dobe kde sú neskórujúci záložnici omnoho viac cenení, ale pre fans Liverpoolu sa dá iba pár porovnať k Didimu.

Didi Hamann


2. Xabi Alonso (2004-2009). Čiastka: £10.5m

Staré porekadlo hovorí: „Nevieš čo máš, kým to nestratíš“. Liverpoolski fanúšikovia vedeli, že bez Alonsa to nebude ono. A ani nevedeli akú mali pravdu. Jeden z Rafovej „Španielskej armády“, Alonso si zo Sociedadu so sebou priniesol nóbl hru, niečo na čo neboli Kopites za čias Houlliera zvyknutí a taký rozsah prihrávok aký The Kop nevidel od čias Jana Molbyho. Tak ako u Reinu aj Alonsov otec bol španielsky reprezentant a tak isto ako Pepe, Xabi sa ukázal ako hráč svetovej extra triedy v Liverpoolskom drese. Zdevastovaný tým, že nemohol nastúpiť v semi-finále Ligy Majstrov v roku 2005 proti Chelsea po karte za diskutabilný zákrok na Eidura Gudjohnsena, sa Alonso vrátil na finále a strelil vyrovnávajúci gól. Góly z vlastnej polovičky proti Newcastlu a Lutonu sú spomienky, ktoré prežívajú. Alonsove výkony v sezóne 2008/09 boli zriedkakedy horšie ako excelentné a práve on bol motorom teamu, ktorý bojoval o titul. Aj keď odišiel, na Anfielde zostal hrdinom pre jeho elegantný spôsob, akým sa správal po celú dobu. Za niečo málo cez desať miliónov libier bol Xabi mega výhodnou kúpou, ktorá sa neopakuje príliš často.

Xabi Alonso

 

1. Sami Hyypia (1999-2009). Čiastka: £2.6m

Vždy tu mal byť iba jeden víťaz. Odo dňa keď neznámy Fín prišiel na Anfield až po deň kým odišiel, si Hyypia zaslúži iba uznanie. Pravý gentleman a hráč svetovej extra triedy svojej doby. Liverpoolski fanúšikovia nikdy nezabudnú a nepodcenia jeho prínos pre klub počas jeho desiatich rokov na Anfielde. Hyypia vytvoril úžasné dvojice s Stephanom Henchozom, ktorá bola rozhodujúca v roku 2001 keď sme vyhrali treble a s Jamiem Carragherom, ktorá pomohla k triumfu v Lige Majstrov v roku 2005. Chýbajúcu rýchlosť vynahradil skvelou pozičnou hrou a časovaním. Jeho výška z neho urobila veľkú hrozbu pri štandartných situáciach.

Pravý gentleman, ktorý odovzdal kapitánsku pásku Gerrardovi s veľkou dôstojnosťou bude vždy považovaný za pravú liverpoolsku legendu. V jeho poslednom zápase proti Spurs sa The Kop premenil na jemu venovanú mozaiku a po poslednom hvizde si ho spoluhráči uctili tým, že ho nosili na ramenách zatiaľ čo mu celý Anfield posledný krát aplaudoval. Samiho dopad na klub bol taký, že sa všetci spojili aby mu ukázali ako vysoko si ho cenia a veľký Fín mal problémy skrývať slzy počas jeho dojemnej rozlúčky. Takto Hyypia vyčnieval nad ostanými.

Sami

 

1. Luis Suarez (2011-Súčastnosť). Čiastka: £22m

Zdielané prvé miesto patrí našemu prírastku v légii zahraničných hráčov – Luisovi Suarezovi. Prišiel z Ajaxu Amsterdam s brilantnými štatistikami a ukázal jeho hru Liverpoolu. Je to „hračička“ a jeden z najzaujímavejších technických hráčov a akého som za dlhú dobu videl.

28. januára 2011, Ajax prijal ponuku 22,8 milióna libier za Suareza od klubu z Premier Legue – Liverpool F.C.. Nasledujúci deň prešiel Suarez lekárskou kontrolou a podpísal 5 a pol ročný konktrakt do roku 2016. Suarez dostal číšlo 7, ktoré pred ním obliekal Kenny Dalglish. Na hodinu a pol bol klubovou rekordnou posilou, potom prišiel Andy Carroll z Newcastlu United.  

Suarez debutoval druhého februára proti Stoke City na Anfielde keď sa dostal na ihrisko v 63 minúte. Po 16tich minútach strelil svoj premierový gól pred The Kop a vyrhali sme 2-0.

 Tu si možete pozrieť Luisove neskutočné štatistiky:

http://soccernet.espn.go.com/player/_/id/125088/luis-su%C3%A1rez?cc=5739

suarez1

 

Tak to by bolo na dnes všetko. Dajte oddýchnuť Hendovi, Carrollovi či Adamovi a venujte sa zahraničným hráčom čo pre náš klub niečo znamenali alebo znamenajú. Pri preklade časti o Samim mi po tele behali zimomriavky. Gramatické chyby prepáčte ;-) (Miki)

 

Autor: Mitador Zdroj: The KOP

{pollxtbot id=72}

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook