pivovar helf

Analýza Oxlade-Chamberlaina

Ox1

Ani přestup Alexe Oxlade-Chaberlaina neunikl Samu McGuiremu a jeho analýze, kterou vám přinášíme.

Dlouho se spekulovalo o přestupu Oxe, ale až v posledních dnech se celá věc pohnula kupředu. Nejprve anglický reprezentant odmítl štědrou nabídku na prodloužení kontraktu, jež vstoupil na Emirates do svého posledního roku, aby krátce na to dal košem i Chelsea, která se mezitím dohodla na přestupu s Kanonýry. Vše tak nabralo jediné možné východisko a to přestup do Liverpoolu za 35 milionů liber.

Hodí se?

Liverpool se na přestupovém trhu zajímá jen o hráče, kteří si počínají chytře s míčem i bez něj a zároveň dokáží nastoupit na více pozicích. Musí se umět přizpůsobit, mít rychlé nohy a hlavně nedosáhli svého výkonostního vrcholu. K zahození není ani slovo “Southampton” v životopise. Alex Oxlade-Chamberlain splňuje vše z uvedeného.

Bývalý hráč Saints nastupoval v průběhu let v Arsenalu na vícero pozicích. Své si odehrál na obou křídlech, ve středu pole a navíc mu nedělá problém naskočit jako desítka, či pravý bek v Kloppově systému. Nová liverpoolská jednadvacítka může hrát v Liverpoolu, jak v záloze, tak i útoku. Pasuje mu hrát v týmu založeném na protiútoky, ale cizí mu není ani trpělivé držení míče.

V posledních letech se jeho vývoj v Arsenalu zasekl, ale pravidelné starty za první tým by mu mohly dopomoci ukázat jeho kvality. Nedělá mu problém se vracet a je dostatečně disciplinovaný na to, aby nezanedbával pokrýt výlety svých spoluhráčů z obrany.

V průběhu svého pěti a půl letého působení v Arsenalu průměrně vyhrál 1 souboj a přerušil 0,7 přihrávky soupeře za 90 minut. Dokončil 2,2 driblinků a měl 82% úspěšnost při průměrných 23,6 pokusech o přihrávku. Třináctkrát skóroval a k tomu přidal 18 asistencí.

Defenzivní stránka hry

Snimek obrazovky 2017-09-02 v 22.00.39

Na výše uvedených obrazcích vidíte obrannou složku Chamberlainovy hry. Arsenal vede pouze o jednu branku a Sunderland hrozí z protiútoků. Kieran Gibbs se zapomněl na útočné polovině, zatímco Černé kočky vyrazily bleskurychle do rozhozené obrany. Chamberlain nelenil a zastoupil svého kolegu. Svedl rychlostní souboj s Khazrim, než ho odzbrojil skluzem. Odvedl tak práci, kterou by měl mít na starost Francis Coquelin, nebo Mohamed Elneny.

Podobné situace by mohly nastat i v Liverpoolu. Oba krajní obránci, Nathaniel Clyne a James Milner, se se často přepnou do módu křídla a je pak na hráčích na krajích a středopolařích, aby pohlídali jejich prostory.

Vize

Snimek obrazovky 2017-09-02 v 22.00.54

Obrázek byl pořízen ze záznamu utkání se Stoke. Výsledková tabule v té chvíli ukazovala stav 1:1. Výše je zachycena rozehrávka předcházející brance Arsenalu. Chamberlain se pohybuje uprostřed tedy v pozici, v níž se často pohybují liverpoolští útočníci. Stoke má za míčem hned 8 mužů. Míč mohl poslat na svého spoluhráče mezi soupeřovými liniemi, ale vzhledem k přesunům protivníkovy zálohy by to nikam nevedlo. Místo toho zvolil lob na Özila, který vzápětí hlavičkou přehodil brankáře. Liverpool také často buší do plných a přivítal by schopnost otevřít si soupeřovy obrany.

Snimek obrazovky 2017-09-02 v 22.01.11

Opět se vracíme k utkání se Sunderlandem. Oxlade, označený červeným kolečkem, znovu operuje ve středu a svým lobem vyřazuje obě linie Black Cats ze hry. Právě obdržel přihrávku od Sáncheze a okamžitě svým překvapivým řešením nachytal Sunderland na hruškách. S míčem měl své plány Özil, ale proti byl Pickford. Dokážete si představit, jak by Chamberlainovy pasy a otevírající prostor zužitkovali hráči jako Mané, Salah, nebo Sturridge? Nádherná představa.

Čtení hry

Snimek obrazovky 2017-09-02 v 22.01.28

Na první pohled to je detail, ale Chamberlainův úkrok směrem od penalty předtím, než dostane přihrávku, mu poskytne čas i prostor, aby si míč připravil do střely. Úsilí se vyplatilo a Arsenal díky němu zvýšil své vedení na 4:1 proti West Hamu. Pokud by zůstal na své pozici, bylo by pro obránce mnohem jednodušší ho zpacifikovat. I takový nepatrný pohyb dokáže udělat obrovský rozdíl.

Pohyb

Snimek obrazovky 2017-09-02 v 22.01.45

Snimek obrazovky 2017-09-02 v 22.02.00

Liverpool patří mezi mezi nejnebezpečnější mužstva, protože jejich protivníci si nedokáže poradit s jejich pohybem na útočné třetině hřiště. Jak můžete vidět výše, Ox nebude mít žádný větší problém se přizpůsobit. Nejprve se přesunul do prostoru mezi zálohou a obranou Nottinghamu, než přihraje doleva, čímž roztáhne linie soupeře a vytvoří tak mnohem víc prostoru uprostřed. Spatření kapsy a následná přihrávka ukazuje, že se na Anfieldu neztratí.

Pokud zvážíme všechny výše popsané složky Oxovy hry, anglický reprezentant bude vítaným doplňkem do tvořící se skládačky. Pod Kloppovým vedením by mohl konečně naplno ukázat všechen svůj potenciál. Alex Oxlade-Chamberlain zapadá do klubových představ, manažerových plánů a zároveň umožňuje rozšíření stávajícího kádru.

Zdroj: Football Whispers

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook