pivovar helf

Jak může Solanke přiložit ruku k dílu?

Solanke3

Ačkoli se s ním příliš nepočítalo, Solanke může být tajnou zbraní Liverpool v právě probíhající sezóně. Jak jeho přínos vidí Sam McGuire v článku pro This is Anfield, se dozvíte níže. Článek byl vydán 14. srpna.

Už pár let je to známá písnička. Od doby, kdy odešel Rafa Benítez, Liverpool exceluje svým útokem, ale obrana mu víceméně pokulhává.

Avšak jen párkrát od založení Premier League byli Liverpoolští schopni sestavit útok, aby s ním dokázali útočit na mistrovský pohár po celý ročník. Brendanovi Rodgersovi se to dařilo v sezóně 2013/2014, ale zradila ho právě obrana. Potenciál mělo i loňské snažení Jürgena Kloppa, ale úvahy o titulu výrazně utlumily absence Sadia Maného.

Klopp ví, že loni se mu téměř povedlo najít dobrou rovnováhu. O tu se pokusí i letos a pomoci mu v tom mají i nové tváře. Mohamed Salah přišel z AS Řím a Liverpool v něm získal alternativu právě k Senegalci. Levonohý rychlonožka by měl zvýšit konkurenci na křídlech. Zatím jeho spolupráce s Firminem a Coutinhem v přípravě vykouzlila na tvářích fanoušků nemálokrát radostný úsměv.

Nicméně Salah není divokou kartou pro tuto sezónu. Tou je naopak novic z Chelsea, Dominic Solanke.

Mnoho týmů, včetně Liverpoolu, zlomilo své přestupní rekordy, paradoxně jedním z nejlepších obchodů léta může být nechtěný Solanke přicházející po vypršení smlouvy. Už od počátku je tak trochu mimo záběr kamer. Ty si nejprve všímaly Salaha, aby se následně přesunuly k ságám okolo van Dijka a Keity. Nicméně útočník už za tak krátkou dobu ukázal, proč na něj Liverpool ukázal. Nejen to, on dokonce svými výkony pomýšlí na to, že by mohl dvojkou za Robertem Firminem.

Daniel Sturridge pravidelně dokazuje svou jedinečnost. Pokud bude zdráv bude bezpochyby první volbou z lavičky, zatímco Firmino bude naskakovat jako číslo jedna. Avšak navzdory plně absolvované přípravě a tomu, že je v nejlepších letech opět ho postihlo zranění. V zápase proti Bayernu přišel na hřiště jako náhradník. Vstřelil branku, ale vzápětí se zranil. Jako by těchto 5 sekund vystihovalo celou jeho kariéru na Merseyside. Stejně jako by bylo naivní ho odepisovat, je bláznivé na něj spoléhat po celý následující ročník. Bohužel. Opět by mohl být v našich očích vnímán jako luxus, který si nemůžeme dovolit každý den.

To skýtá šanci pro další útočníky v kádru, Dannyho Ingse, Divocka Origiho a právě Dominica Solankeho. Nikdo nemá prozatím nic jistého. Jejich forma se bude v průběhu ročníku měnit vzhledem k jejich věku, respektive v Ingsově případě s ohledem na fyzický a zdravotní stav. Na základě přípravy má ale navrch Solanke.

Solankeho nesobecký pohyb

Solankeho pohyb bez míče může být přehlížen. Není to typický útočník, který by rameno na rameno soupeřil se stopery, i když díky svému zrychlení a síle by klidně mohl. Místo toho se rád zapojuje do mezihry, propojuje zálohu a dostává se do hry kdykoliv může.

SolankeTactic1-600x337

Na obrázku Liverpool vyhrál vhazování na pravé straně hřiště. Zvýrazněný Solanke je nalevo. Za obranou Bilbaa je prostor a on by se tam mohl rozběhnout s nadějí, že z hloubi pole přiletí pas. Nicméně je jen malá šance, že by z toho něco bylo a navíc by tým ztratil vydobyté území stejně jako držení míče.

SolankeTactic2-600x333

Jak si Reds přihrávají míč ze strany na stranu, Solanke stále označený červeně se stáhl níže. Liverpool má nalevo více hráčů protože k útočníkovi se stáhli Andy Robertson a Sadio Mané, zatímco Bilbao disponuje v této části hřiště jen dvěma plejery. Jejich pravý bek otálí s pohyb směrem se Solankemu, protože by to mohlo narušit obrannou linii. Je to velmi inteligentní pohyb, který Solanke předvedl, i když se vzdálil od soupeřovy brány.

SolankeTactic3-600x332

Brzy se míč dostal k Robertsonovi a pravý obránce Bilbaa byl donucen napadat, zatímco Solanke žhaví motory a rozbíhá se do prostoru za obranou. Pravý stoper Athleticu musí pokrýt velkou část hřiště a nejbližší záložník atakuje Solankeho ze špatné strany, takže je nucen útočníka dostihnout. Devatenáctiletý hráč se nakonec k míči dostane a prokáže svůj přehled, když následně přihraje pod sebe na Woodburn. Loňská kometa pak neměla problém poslat Reds do vedení.

Zakončovatelský instinkt

I když fanoušci nejspíš budou dlouho pamatovat jeho zářez proti Crystal Palace, není úplně směrodatný a pokud se díváte na Solankeho jako zakončovatele, měl by bát zapomenut na rozdíl od šancí v dalších utkáních spolu s góly proti Herthě a Bilbau. Pokud dostane dostatek času na hřišti, mohl by se stát pravidelným střelcem.

Pokud ho budete pozorně sledovat, neunikne vám, že vždy zkontroluje situaci kolem sebe a vytvoří si o tom obrázek. Jeho dvě gólové hlavičky přišly po té, co našel prostor mimo pozornost stoperů, následně udělal krok zpět, aby si udělal ještě víc prostorů a pak už stačilo jen správně zamířit. Pro obránce je noční můrou ho pronásledovat, protože je stále v pohybu.

SolankeTactic4-600x334

SolankeTactic5-600x330

Na obrazcích můžete vidět, jak se Solanke dokáže dostat do šance díky svému chytrému pohybu. Na prvním obrázku ještě běží mezi stopery, ale o pár vteřin později pozmění směr a nabíhá si za zády levého stopera. Na druhém obrázku je pak zřetelně vidět, že se stoper nevěnuje probíhajícímu útoku po své pravici. Místo toho sleduje útočníka a pozičně je mimo.

SolankeTactic6-600x335

SolankeTactic7-600x328

Po chvíli stoper nabude trochu klidu a snaží se bránit zónově, ale jakmile do pokutového území přilétá míč, přiřítí se přes něj číhající Solanke. Naštěstí pro celek La Ligy byl míč odvrácen, protože pokud by se dostal až k Solankemu, s největší pravděpodobností by skončil v bráně. Ačkoli po celou dobu má maximálně na vzdálenost tří metrů okolo sebe soupeře, dokáže se přes něj dostat a vytvořit si prostor.

SolankeTactic8-600x334

SolankeTactic9-600x332

Poslední dva obrázky jsou pořízeny před mladíkovým gólem. Klavan má míč na kopačce a vypadá to, že LFC bude opět rozjíždět akci odzadu, ale Estonec se rozhodne pro dlouhý pas. Solanke, opět v červeném, se opět pohybuje mezi stopery. Nebylo by překvapením, kdyby se útočník dostal do ofsajdu. Solanke ovšem přibrzdí a namíří to zleva okolo pravého stopera, a protože je útočník velmi dobrý ve vzduchu, levý stoper se vydává jistit svého kolegu.

Tím pádem musí levý obránce pokrýt velký prostor, v němž se nachází i Ryan Kent. Vše jen díky chytrému pohybu odchovance Chelsea, který je velmi vypočítavý. Obrana se rozhodlo odvrátit míč okamžitě i za cenu, že levý stoper je mimo své teritorium. Následně nevypadají moc organizovaně, když míč letí zpět a Solanke dává gól.

Není důvod ho přeceňovat, ale ani ho nemůžete přehlížet. Byla to sice jen příprava, ale devatenáctiletý útočník ukázal své možnosti a nabízí Kloppovi variantu, kterou loni neměl. Solanke dává už tak hrozivému útoku další dimenzi.

Zdroj: This is Anfield

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook