pivovar helf

Michael Edwards - profil

 

liverbird dres

Michael Edwards, pre bežného fanúšika LFC viac-menej neznáme meno, bol povýšený na jednu z najsilnejších úloh v Liverpoolskom klube – na novo vytvorenú pozíciu športového riaditeľa.

Majitelia z Fenway Sports Group mali záujem vytvoriť túto pozíciu už niekoľko rokov. V roku 2012 sa zamerali na Louisa Van Gaala, avšak následne sa stal manažérom Brendan Rodgers a vytvorenie tejto pozície sa opäť odložilo. Príchodom Jürgena Kloppa sa však táto téma opäť otvorila, keďže Nemec v podobnej štruktúre pracoval s Michaelom Zorcom v Dortmunde.

Budúce vyhľadávanie a nábor hráčov sú úlohy, ktoré rozhodnú o tom, či bude Michael Edwards v očiach verejnosti na svojej novej pozícií úspešný alebo nie. Nároky fanúšikov na potenciálne prestupové ciele sú každoročne veľmi vysoké. Aj napriek tomu nebola táto pozícia obsadená žiadnym veľkým menom zvonka, práve naopak, obsadil ju pomerne neznámy 37-ročný Edwards, ktorý bol v minulosti členom neslávne známej „Transfer committee“.
Takže, čo o ňom potrebujeme vedieť:

Kde sa vzal?

Edwards sa narodil v Southamptone, ale svoju futbalovú kariéru začal v Peterborough United, kde si prešiel mládežníckymi kategóriami  a na poste full-backa zbieral skúsenosti v 1. lige (Championship). Ďalej ako do rezervného tímu to však nedotiahol a aj preto dal prednosť vzdelaniu, diplom z podnikového manažmentu a informatiky získal na University of Sheffield, na futbal však nezanevrel a naďalej hral ako poloprofesionál.

Kedy začal svoju kariéru mimo ihriska?

Veľký zlom v jeho kariére nastal v roku 2003. Edwards pracoval ako analytik v spoločnosti Prozone (firma zaoberajúca sa športovými dátami a štatistikou), ktorá v tomto roku podpísala zmluvu s vedením Premier League, na základe ktorej bol každému jednému tímu v Premier League pridelený jeden analytik Prozone. Adwards bol priradený k Portsmouthu, kde začala jeho spolupráca s Harrym Redknappom.

Odkedy začal Edwards pracovať vo Fratton Parku bol schopný vybudovať si lepší vzťah s hráčmi než mnoho jeho kolegov v iných kluboch. Jeho oddelenie rástlo a z neho sa stal vedúci analytik, jeho hlavnou činnosťou bolo vypracovávanie pred a po zápasových analýz, teda činnosť, ktorú neskôr robil aj v Liverpoole.

Kedy odišiel?

Z Fratton Parku odišiel v roku 2009 po šiestich rokoch vo svojej funkcii. Jeho kroky viedli do Tottenhamu, kde dostal podobnú ponuku, aby na White Hart Lane, opäť pod vedením Harryho Redknappa,  vytvoril analytické centrum. Medzi jeho hlavné úlohy patrila analýza výkonov „kohútov“ no taktiež detailné analýzy všetkých súperov.

Kam ďalej?

Prácu v Londýne po dvoch rokoch zabalil a v roku 2011 nasledoval kroky svojho bývalého šéfa  Damiena Comolliho a upísal sa Liverpoolu.

Aká bola jeho pôvodná rola na Anfield?

Do Liverpoolu dorazil ako Vedúci pre výkon a analýzu. Prvá vec, na ktorú sa po svojom príchode pozrel bol spôsob analýzy dát v klube. Na základe svojich zistení urobil v tomto smere menšiu revolúciu a priniesol úplné nový pohľad na spôsob analýzy dát ako v Melwoode, tak v Akadémii. Edwards spracovával analýzy pre všetkých manažérov od Kennyho Dalglisha, cez Brendana Rodgera až po Jürgena Kloppa. Bolo všeobecne známe, že jeho vzťah s Rodgersom bol mierne napätý a to najmä vďaka veľmi unáhleným vyjadreniam vtedajšieho manažéra Liverpoolu. Rodgers povedal: "Vždy bolo pre mňa jednoduchšie pracovať s tímom ľudí ako s niekým v pozícii DoF. Som zástancom myšlienky, že manažér je súčasne aj technický riaditeľ klubu. On je človek, ktorý dohliada na rozvoj klubu a verím, že práve manažér by mal za všetko prevziať zodpovednosť.

Na druhej strane vzťah Edwardsa s Jürgenom Kloppom je označovaný ako “senzačný “ a jeho vymenovanie do novej role je všeobecne vnímané ako zaslúžené. Kombinácia jeho metód práce s dátami spolu s „Moneyball“ filozofiou, ktorú do klubu priniesla FSG by mala zabezpečiť nájdenie tých správnych hráčov na prestupovom trhu.

Aká bola jeho posledná úloha na Anfielde – aká bola je každodenná činnosť?

V júni 2013 bol povýšený na post riaditeľa technického výkonu a následne v auguste 2015 na technického riaditeľa, v skutočnosti však viedol 3 rôzne oddelenia, resp. 3 rôzne športové projekty.

V prvom rade zaviedol prevratné zmeny v spôsobe Liverpoolskeho skautingu, či už v prvom tíme, ale aj na všetkých úrovniach Akadémie, na ktoré osobne dohliadal. Súčasne stále riadil tým klubových analytikov, teda prácu v ktorej kedysi sám začínal. Jeho tretím výrazným krokom bolo zriadenie výskumného oddelenia LFC, teda niečo čo sa odvtedy stalo bežným javom u takmer všetkých klubov v Premier League.

Verejnosť ho pozná ako člena tzv. „Transfer Commitee“ - ako sa tam dostal?

Počas posledných 12 až 18 mesiacov pracoval spolu s výkonným riaditeľom Ianom Ayrem na prestupoch a hráčskych kontraktoch. Keďže Ayre po sezóne končí je jasné, že to bude práve Edwards kto sa po jeho odchode bude o tieto veci v klube starať.

Podpis hráča teda bude viac menej na ňom avšak je jasné, že každý prestupový cieľ bude posudzovaný individuálne. Napríklad pri záujme klubu o hráča z Nemecka bude mužom číslo jedna Jürgen Klopp.

Prečo nepoznáme jeho tvár?

Pretože to je spôsob jeho práce. Donedávna nebola jeho fotka dokonca ani na klubovej web stránke. Jednoducho ho môžeme charakterizovať ako človeka v pozadí, ktorý nestojí o to, aby bola jeho tvár verejne známa, aj keď treba poznamenať, že so svojou novou úlohou, už to také jednoduché mať nebude.

Aké budú jeho priority?

V prvom rade bude jeho úlohou pomáhať Jürgenovi Kloppovi s identifikáciou a následným nákupom vyhliadnutých cieľov a pravidelne informovať trénerský tím o svojich aktivitách. Taktiež bude niečo ako strategický riaditeľ, ktorý bude dohliadať na smerovanie klubu, no a v neposlednom rade bude sledovať rozvoj hráčov v Akadémií a ich následný prechod do prvého tímu.

Má nahradiť Iana Ayreho na poste CEO?

Nie, nový CEO bude ešte len vymenovaný po Ayreho odchode. Jeho úlohou bude hlavne starať sa o obchodné aktivity klubu ako napr. vyjednávanie zmlúv so sponzormi. Určite však bude mať čo povedať aj pri „futbalových otázkach“, to do akej miery, však záleží od toho, aký model spolupráce si s Edwardsom vytvoria.

Jedno je však isté, nový CEO, nech to bude ktokoľvek, nebude rozhodovať o prestupoch. Od minulého týždňa, je to totiž úloha nového športového riaditeľa klubu – Michaela Edwardsa.

Zdroj: Liverpool Echo

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook