pivovar helf

Osudy Philippeho Coutinha

coutinho3

Přinášíme vám článek z portálu These Football Times o osudech Philippeho Coutinha z pera Sama McGuireho.

Moderní fotbal vytvořil očistec. Místo, kde hráči nedokáží splňovat počáteční předepsané předpovědi. Hranice mezi hvězdou a potencionální hvězdou jsou rozmazané, což znamená, že fanoušci stejně jako kluby jsou netrpěliví. Požadují okamžitý přínos a pokud nepřichází, tak je to promarněná šance hráče, nikoliv klubu. Jedním z těchto hráčů na pokraji své vlastní propasti je i liverpoolský Philippe Coutinho.

Philippe Coutinho Correia, třetí a nejmladší syn José Carlose, se narodil 12. června 1992 v Rio de Janeiru a vychován v okrese Rocha. Své dětství prožil mezi malými průmyslovými sklady.

Bylo to místo, kde budoucí brazilský reprezentant naučil svému řemeslu. Blízké fotbalové hřiště pro něj bylo plátnem a jeho starší bratří inspirací. Pokračoval ve vyjadřování sama sebe v betonové džungli.

Brzy se začal věnovat futsalu a netrvalo dlouho, kdy se stal lepším než jeho starší bratři, Cristiano a Leandro. Opět neproteklo korytem Amazonky moc vody a začali se kolem něj nachomýtat skauti klubů, z čehož se nakonec stala nabídka na zkoušku v celku Vasco de Gama. Je téměř těžké k představě, když momentálně liverpoolská desítka kraluje mnoha přeplněným anglickým stadionům, že první den nechtěl opustit otcův dům a plakal z důvodu velké stydlivosti.

Při jednom rozhovoru přišla řeč i na futsalovou kariéru. “Hrál jsem futsal od šesti. V sedmi letech jsem šel do Vasco de Gama. Futsal jsem hrál do jedenácti než jsem začal hrát na velké hřišti. Futsal mne naučil mým dovednostem. Když ho hrajete, tak je to mnohem techničtější a rychlejší. Hřiště je menší a tempo rychlejší, takže k úspěchu potřebujete být technicky vyspělý. Pomáhá mi to rychleji se adaptovat.”

Futsalová videa s mladým Coutinhem, Philippinhem, jak si tehdy říkal, jdou dohledat na YouTube. Kudrnatý virtuóz na nich předvádí triky, nad nimiž žasneme i v nynější době. je to čaroděj s míčem u nohy. Radost pohledět. Jiskra v oku a drzý úsměv mu přeletí po tváři, když úspěšně zamíří. Tradice, na níž si už fanoušci z Liverpoolu zvykli.

Během svého putování mládežnickými kategoriemi akademie Vasco de Gama se často zkřížily cesty s další hvězdičkou brazilské kopané, Neymarem. V té době panovaly spory, kdo z tohoto dua bude lepší. Často býval přirovnáván k Robinhovi, či Diegovi. Oba z nich prošli o několik let dřív z líhně Santosu. Vasco de Gama porazilo Neymarův Santos v roce 2008 na šampionátu hráčů do 17 let a hvězda mladého kudrnáče začala stoupat strmě nahoru.

Nebylo překvapením, že netrvalo dlouho a Coutinha čekala adaptace na evropský styl života. Mnoho klubů si na něj brousilo zuby. Z celé vřavy vyšel vítězně italský Inter Milán, jež vysázel na stůl 4 miliony eur za velkou naději jihoamerické produkce.

Po pár trénincích na Apeninském poloostrově o něm tehdejší manažer Interu, Rafael Benitez, prohlásil, že se v něm skrývá budoucnost modro-černého spolubydlícího ze San Sira. Mnoho lidem se při zmínce o zápase Interu s Tottenhamem vybaví impozantní výkon mladičkého Garetha Balea, ale v představení si výraznou roli připsal i mladík s číslem 29, kdy mnohé přesvědčil o svém umění. Malý Brazilec měl prsty ve dvou ze čtyř góly, když nastupoval zleva ve formaci 4-2-3-1. Zářivý start do italské kapitoly brzy opadnul. Série zranění a odchod bývalého lodivoda Reds od kormidla znamenal konec sezóny mimo soupisku prvního týmu.

Po té, co se nedokázal naplno usadit v sestavě klubu z města módy, byl uvolněn na hostování do Espanyolu Barcelona, který tehdy vedl budoucí manažer Saints a Spurs, Mauricio Pochettino. Pro stagnující kariéru to bylo vítané oživení.

V 16 utkáních zaznamenal 5 zářezů. Druhý nejznámější celek z katalánské metropole se pochopitelně snažil o prodloužení hostování, ale marně. Inter se chtěl opět přesvědčit o jeho kvalitách a přivítal ho s rozevřenou náručí. Tehdejší ikona italského celku a v té době nejlepší střelec mužstva, Diego Milito, okomentoval, jak ho pobyt ve Španělsku zdokonalil. V prvním polovině sezóny si připsal 19 zápasů. O jeden víc si připsal v celé úvodní sezoně 2010/2011.

coutinho04

Za podivných okolností byl prodán do Liverpool za 8 milionů liber. Mnoho fanoušku Nerazzurri si klepalo na čelo, když viděli odcházet jejich největší talent za pakatel. Přestupní suma byla až příliš lákavá pro majitele Interu, kteří byli znavení z čekání na rozkvět jejich investice.

Později ředitel Interu Piero Ausilio sdělil svou lítost nad jeho odchodem. “Bylo mu jen 18, když k nám přicházel z Vasco de Gama. Pak přišel Rafa Benítez a očekávání byla příliš vysoká. Rafa ho využíval na krajích formace 4-2-3-1, ale nehrál moc často, takže jsme ho rozhodli prodat. Rád bych viděl růst a uspět mladé hráče u nás. Když vidím, jaký úspěch sklízí jinde, jsem z toho smutný.”

Ztráta Interu byla pro Liverpool malým jackpotem. Výkonnostně nestálý plejer zdomácněl v základní sestavě Reds s úderným duem SAS. Původně hrál jako levé křídlo v 4-2-3-1 stejně jako v Itálii. Díky tomuto partnerství naplno ukázal svůj potenciál a byl jedním z klíčových prvků v tažení za vidinou ligového titulu v sezóně 2012/2013.

Vychutnával si soupeře a dělal si z nich dobrý den jako Cristiano Ronaldo ve své první sezoně u United s rozdílem, že podával svůj finální produkt již od prvního dne. Je to nadaný hráč, který svým přehledem přesvědčuje o své kvalitě i hostující fanoušky. Při utkání na Emirates v srpnu 2015 vedle něj vypadal Hector Bellerín jako štěně honící se za svým vlastním ocasem.

Ve druhé sezoně byl zrcadlem výkonů týmu, v první polovině značně nekonzistentní a v druhé jednoduše magický. Navíc mrštný špílmachr byl usazen na levého záložníka v diamantu, kde působil velmi dobrým dojmem. Dosahoval kvalit, které už mnozí po stagnaci v Interu považovali za nedosažitelné.

Ofenzivní záložník tak odváděl černou práci ve středu pole proti hráčům jako Yaya Touré, nebo Fernandinho. Klíčové však bylo, že stále byl hodně činný i dopředu. Nosiči vody, jež vykonávají obranné povinnosti, odevzdávali míče hráčům schopným tvořit hru. Philippe byl čas od času nosič, nebo naopak tvořitel v průběhu sezóny. Nový typ Brazilce dynamického a kreativního bez míče i s ním.

Nedokázal udržet formu stejně jako LFC bojující o svou tvář po skončení éry Luise Suareze. Střídal výborné zápasy s těmi horšími. Váha očekávání byla položena na mladíkovo rámě, který však vypadal zklamaně po všech událostech, což trochu připomínalo jeho časy v Miláně. Už neměl kolem sebe stálé zákazníky jeho přihrávek Suareze a Sturridge. Místo toho byl tlačen do role myslitele i zakončovatele. Kouzelník potřebuje k ruce pomocníka, jinak kouzlo vyprchá.

Reds pochopili situaci a přivedli v létě dalšího Brazilce Roberta Firmina, jež by mu měl pomoci s tíží břímě. Philippe tak již není jediným hráčem, od kterého se očekává moment překvapení. Přítomnost stejně naladěného hráče mu dala více svobody k vyjádření. Splácí tak dividendy klubu již pod novým manažerem Jürgenem Kloppem. Byli to především oni dva, kdo usnadnili vstup Němcovi do nového zaměstnání.

Zatímco na klubové úrovni jeho hvězda stoupá, tak kouč Selecaa Dunga nepochopitelně dává přednost již třiatřicetiletému Kaká z Orlanda. Hráčská legenda má poněkud zvláštní systém vybírání reprezentantů, i když ujišťuje, že forma hraje také výraznou roli při rekrutu. “Když hráč přijde a hraje dobře, tak v týmu zůstane. Musí se chopit své příležitosti.”

coutinho12

Připomíná to spíše chování klubu a nikoliv chování národního výběru. Trenéři těchto týmu často upřednostňují hráče s fazonou. Před jednou z ligových přestávek vsítil hned tři góly ve dvou zápasech. Rovnou dvě při památné výhře nad Chelsea na Stamford Bridge. Muselo být těžké pro rodáka z Ria to strávit.

Hráč, jemuž se předpovídala podobná budoucnost jako Neymarovi, marně čekal na povolávací rozkaz pro Mistrovství světa ve své rodné zemi. Přehlížen je i nyní. Bez pochyby je to jen otázka času, kdy bude moci oživit spolupráci na hřišti s rivalem ze Santosu z mládežnických kategorií. Možná, že právě kritika výběru týmu pro mezinárodní utkání, je částečně způsobena přehlížením brilantního špílmachra z Premier League.

Je to přesně ten typ formy, která by mohla mít pro klub z města Beatles hořkosladký konec. Vedení se snaží mít svůj kádr vystavěn na kvalitní úrovni, ale výsledkem je, že malý Brazilec je o jeden, dva stupně nad ostatními. Pokud celek nemůže naplnit své ambice, pak se logicky dostaví zájem předních evropských týmů o perlu z Merseyside.

Pokud bude nadstandartní služby podávat konzistentně, mohl by následovat osudy Luise Suareze a Raheema Sterlinga. Přišel by si tak na daleko závratnější sumy na výplatní pásce. O nápadníky určitě nemá nouzi. Barcelona si pro něj prý chystá dirigentskou taktovku po Andresi Iniestovi. Hvězdy současné, nebo minulé Barcelony se to nebojí veřejně prodat mediím.

Jedním z nejhlasitějších je právě Neymar. “Myslím, že je spousta hráčům, jejichž kvality splňují požadavky Barcelony. On je jedním z nich. Skvělý hráč, který zapadá do stylu Barcelony.”

Komentář si neodpustil ani Coutinhův idol Ronaldinho. “Nemůžu mluvit za něj, ani Barcelonu. Nicméně vím, jaké hráče Barcelona hledá a on má přesně tyto kvality.”

Je jednoduché se jako mladík po jednom velkém přesunu se usadit. Vášeň a nadšení po stěhování do Evropy vyhasíná, když nakonec přijedou. Talent zůstane nenaplněn. Coutinho však není takový. Stále je to ten kluk, který čutal do futsalového míče nedaleko od svého domu. Stále skromný. Když zazní při rozhovoru kompliment na jeho adresu, tak podotkne, že se může ještě zlepšit. Odpovídá zprávám fanoušků na sociálních sítích a děkuje jim za podporu. Příznivci Reds ho milují, pokud může tak jim to náležitě oplatí. Pronikl do zdejší kultury Scouserů, což se projevuje na jeho zprávách, kde na konec tweetu přidává “lads”.

Je snadné zapomenout, že je mu teprve třiadvacet let a stále je ve vývoji. Příštích pár sezón rozhodne o jeho osudu, jako my se dozvíme, jestli z něj bude spíše osmička, nebo desítka v řeči postů. Bude mezi střelci zapsán častěji, nebo bude navždy autorem překrásných gólů jednou za čas? Ať už tak, či onak v příštích dvou sezonách si nás odpovědi najdou.

Výzvou pro něj bude trvalejší usazení v reprezentaci a cesta s Liverpoolem ke slávě. Jeho výkony budou největším jazýčkem na pověstných vahách.

Zdroj: These Football Times

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook