pivovar helf

Z výletníků šampiony

Novinář Chris McLoughlin ve svém článku přináší svůj pohled na to, jak Klopp z pouhých diváků na Camp Nou vytvořil tým, který na cestě za titulem v Lize mistrů Barcelonu rozdrtil 4:0. Ve své úvaze se zamýšlí nad tím, že to byl odchod Luise Suareze a právě výlet na zápas Barcelony v LM, co dovedlo Liverpool k tomu, aby se stal evropskými šampiony.

Suarez v LFC

LIVERPOOL, ENGLAND - Saturday, October 26, 2013: Liverpool's Luis Suarez celebrates scoring the second goal against West Bromwich Albion during the Premiership match at Anfield. (Pic by David Rawcliffe/Propaganda)

Věděl jsem, že Luis Suarez plánuje svůj odchod z Liverpoolu ještě před tím, než vůbec stihl svůj debut v červeném dresu. Není to zrovna něco, co chcete slyšet, když podepisujete hráče, za kterého jste zrovna zaplatili 22,8 milionů liber, ale taková byla realita. Suarez dorazil na Anfield v posledním dni lednového přestupového okna v roce 2011. Manažerem byl v té době Kenny Dalglish. Uruguayec strávil v Ajaxu 4 roky, ve kterých stihl vstřelit přes 100 gólů, ale v době přestupu si odpykával distanc poté, co kousl do ramene Otmana Bakkala z PSV. Ajax se rozhodl, že je čas Suareze zpeněžit a Liverpool byl ochotný zaplatit.

V té době jsem psal pro The Kop Magazine a přispíval do LFC Magazine, týdeníku, který vycházel v letech 2002-2012. Když jsme se pídili po více informacích, můj kolega hovořil s nizozemským novinářem a s některými trenéry, kteří se Suarezem pracovali v Groningenu, jeho první evropské štaci. Všichni se shodli na jedné věci, ačkoliv mimo záznam: „Luis chce hrát za Barcelonu. Liverpool je jenom přestupní stanice, stejně jako byl Ajax. Jeho cílem je Španělsko.“ Nyní už je jasné, proč tomu tak bylo. Jeho manželka Sofia se do této katalánské metropole v dětství s rodiči přestěhovala. Bylo to místo, kde se Sofia a Luis chtěli usadit a založit rodinu. Na druhou stranu, pokud chtěl Suarez uskutečnit svůj vysněný přesun na Camp Nou, musel předvádět výkony na té nejvyšší úrovni, aby si získal jejich pozornost. Přesně to také udělal.

Pomineme-li disciplinární problémy a přestupovou ságu s Arsenalem, kdy londýnský klub nabízel 40 milionů a jednu libru, Suarez vždy nechal na hřišti úplně vše. Nevynechal jediný zápas kvůli zranění a jeho touha vyhrát a skórovat za každou cenu byla vždy stejná, ať už hrál proti Exeteru nebo Evertonu. Jeho kariéra v Liverpoolu vyvrcholila sezonou 2013/14, kdy vstřelil 31 gólů v 31 zápasech Premier League a kdy předváděl jedny z nejlepších individuálních výkonů v historii fotbalu. A potom odešel do Barcelony, což Liverpool úplně rozložilo, protože nebyl nahrazen. A tím vlastně spustil řetězec událostí, které vedly k tomu, co máme nyní – Jürgena Kloppa a evropský pohár. Bude to trvat ještě přes rok, než se stane Klopp manažerem Liverpoolu, ale El Pistolero vyslal první výstřel.

 

Jürgen Klopp před LFC

30.04.2011, Signal Iduna Park, Dortmund, GER, 1.FBL, Borussia Dortmund vs 1. FC Nuernberg, im Bild die Dortmunder Mannschaft feiert Dortmunds Trainer Jurgen / Juergen Klopp (GER) und wirft ihn hoch, er ist na? von einer Bierdusche, EXPA Pictures (C) 2011, PhotoCredit: EXPA/ nph/ Scholz ****** out of GER / SWE / CRO / BEL ******

Jürgena Kloppa jsem si poprvé všiml v sezoně 2010/11. Z ničeho nic se zjevil jeho mladý tým Borussie Dortmund a vybojoval svůj první ligový titul od roku 2002 a bylo opravdu co obdivovat. Stali se nejmladšími vítězi Bundesligy v historii, hráli dynamický fotbal, dávali spoustu gólů, dokázali uštvat své soupeře a první věcí, kterou jejich manažer udělal, když dorazil na Westfalenstadion v roce 2008 bylo, že nebránil přestupu často zraněného Philippa Degena do Liverpoolu.

Dalším důvodem, proč jsem sledoval BVB bylo, že jsem zkoumal různé evropské ligy, abych mohl psát o útočnicích, kteří by mohli nahradit Fernanda Torrese, který byl v té době na odchodu. Robert Lewandowski vstřelil v té sezoně 9 gólů, ale mě zaujal jiný útočník BVB – Paraguayec Lucas Barrios, kterého Klopp přivedl do Borussie za méně než 4 miliony liber z Colo-Colo v roce 2009 a udělal z něho gólovou mašinu. V sezoně 2009/10 dal 23 gólů, v té další při cestě za titulem 21 branek. Velký, silný a velmi efektivní ve velkém vápně. Myslel jsem si, že 26letý útočník by byl přesně to, co Liverpool potřeboval a zprávy z Německa hovořily o tom, že by byl dostupný za 9-11 milionů liber. Damien Comolli nesouhlasil a místo toho zaplatil 35 milionů liber za Andyho Carrolla a přidal dalších 22,8 milionů liber za Suareze, proti čemuž ale nemůžeme nic namítat.

V následujících letech jsem i nadále sledoval Kloppův Dortmund a došel jsem k závěru, že má schopnosti na to, aby se stal manažerem Liverpoolu. Nicméně the Reds se neustále zlepšovali pod Brendanem Rodgersem a my tak nepotřebovali nového manažera. Pak ale odešel Suarez a domeček z karet se zbořil.

15. dubna 2015 je datum 26. výročí tragédie v Hillsborough a také dnem, kdy Borussia Dortmund oznámila, že po sedmi letech skončí na její lavičce Jürgen Klopp. BVB nemělo dobrou sezonu, v únoru 2015 se dokonce nacházeli až na úplném chvostu ligové tabulky, i tak byl ale Kloppůvo odchod pro fotbalovou veřejnost šokem. Klopp ke svému odchodu uvedl: „Vždycky jsem říkal, že až nastane moment, kdy si budu myslet, že už nejsem ten správný trenér pro tento mimořádný klub, tak odejdu. Opravdu si myslím, že se jedná o správné rozhodnutí. Klub si zaslouží být veden 100% správným manažerem.“

O 4 dny později hrál Liverpool ve Wembley semifinále FA Cupu proti té nejhorší Aston Ville, jakou jsem kdy viděl. Měla to být jen formalita a snadná cesta do finále. Liverpool prohál 2:1, Emre Can hrál na čtyřech různých pozicích, Lazar Markovič byl o poločase střídán už počtvrté v té sezoně, čímž stanovil klubový rekord a jeho náhrada, Mario Balotelli, byl náš nejlepší hráč na hřišti. Můj dlouhodobý názor, že Brendan Rodgers nebyl schopný pozitivně ovlivnit zápas střídajícími hráči byl umocněn tím, že do hry poslal Glena Johnsona místo Joe Allena a čekal až do 90. minuty, než stáhnul Alberta Morena a poslal na hřiště Rickieho Lamberta. Byla to jen třešnička na dortu chaotického a trapného výkonu. Ve výsledku celá sezona byla příšerná a dost depresivní. Když jsem odcházel z Wembley toho ponurého večera, uvědomil jsem si, že Rodgers musí odejít.

V příštím vydání The Kop Magazine jsem na úvodní stranu dal manažera BVB a napsal článek o 3 789 slovech, ve kterých jsem popsal situaci na trenérské stoličce (…) a nebyl jsem jediný, kdo přemýšlel tímto směrem. „Mít charismatického manažera, do kterého drtivá většina fanoušků vloží své naděje, není úplně špatný nápad.“, shrnul situaci např. The Anfield Wrap. K této rétorice se přidal i Anfield Rap: „Pokud se chce Liverpool vrátit tam, kam historicky patří, musí být nemilosrdný. Proto musí udělat vše pro to, aby přivedl Jürgena Kloppa. Pokud zde dostane šanci, bezpochyby přinese na Merseyside úspěchy.“ Klopp však nechtěl po odchodu z BVB pouze krátkou přestávku, chtěl vynechat celou sezonu 2015/16, což však nikdo z nás v té době nevěděl. Měl naplánovanou rodinnou dovolenou v Karibiku, výukovou cestu do USA, aby zjistil, jak pracují trenéři v jiných sportech; dokonce se snažil získat lístky na 50. Superbowl v Santa Claře, který se hrál v únoru 2016. Rozhodně neplánoval převzít LFC, nicméně po očekávaně špatném začátku sezony mu byla v říjnu 2016 nabídnuta příležitost.

 

Jürgen Klopp v LFC

LIVERPOOL, ENGLAND - Sunday, June 2, 2019: Liverpool’s manager Jürgen Klopp lifts the trophy during an open-top bus parade through the city after winning the UEFA Champions League Final. Liverpool beat Tottenham Hotspur. 2-0 in Madrid. To claim their sixth European Cup. (Pic by Paul Greenwood/Propaganda)

Do dnešního dne nevím, jestli FSG mělo štěstí, nebo jestli mazaně počkali do doby, kdy bylo reálné Kloppa získat a až poté vyhodili Rodgerse. Slyšel jsem spekulace, které potvrzovaly obě teorie, ale řekněme si upřímně – pokud utratíte v létě 2015 93 milionů liber za Bentekeho, Firmina, Clynea, Ingse a Gomeze, nechováte se jako někdo, kdo nestojí za svým manažerem, a to i za předpokladu, že většina těchto hráčů přišla na základě rozhodnutí přestupové komise.

Rodgers měl být už dávno pryč. Skončil s týmem 6. v PL, prohrál 1:6 se Stoke a učinil ze svých asistentů Colina Pascoea a Mikea Marshe obětní beránky, aby si zachránil svůj vlastní zadek – to všechno byly dostatečné důvody, aby odešel. A to ani nezmiňuji to vyřazení ve Wembley od Aston Villy. I přesto ale zůstal v Liverpoolu a Klopp si užíval svého života bez fotbalu, dokud nepřišla remíza 1:1 s Evertonem 4. října 2015, po které se the Reds nacházeli na 10. místě tabulky se záporným skóre -2. Zrovna začínala reprezentační přestávka, Rodgers dostal padáka, Kloppovi byla učiněna nabídka. Díky bohu řekl ANO.

 „Jsem romantik“, řekl Klopp během rozhovoru se Sky Sports začátkem roku 2018 a pokračoval. „Mám rád tyhle příběhy. Jsem sebevědomý, ale ne tak jako někteří jiní manažeři, kteří si myslí, že zavolá Real Madrid nebo Barcelona. Volali mi ze spousty klubů, ale vždycky jsem řekl, že je to bez šance, že si potřebuji odpočinout. Vždycky jsem ale věděl – a věděla to i má manželka -, že pokud se ozve Liverpool, tak tam půjdu. Obtížně se to vysvětluje. Měl jsem například nabídku od U*ited o rok a půl dříve, ale necítil jsem, že je to to pravé. Nemohl jsem si tenkrát říct, že M*nchester je můj klub. Prostě jsem to tak necítil. Když ale zavolali z Liverpoolu, neměl jsem šanci odmítnout. Bylo to strašně brzo, měl jsem naplánovanou spoustu věcí, ale řekl jsem si, že do toho půjdu. A pak, když jsem sem přišel, okamžitě mě to pohltilo, připadal jsem si jako v sedmém nebi. Klub si mohl najít jiného manažera a já si mohl najít jinou práci, možná i lehčí. Ale tento klub jsem měl rád ještě předtím, než jsem přišel. Nejednalo se tak o těžké rozhodování. Byl to jediný tým, který mohl ukončit moji dovolenou. Měl jsem dost nabídek, ale pořád dokola jsem odmítal a potom přišel Liverpool. A i když vím, jak to bude znít a co si budou lidé myslet, ale okamžitě jsem se zamiloval. Ihned jsem cítil odpovědnost stejně jako za své nejbližší, za svoji rodinu a přátele. Cítil jsem to tak, že v Liverpoolu jsem měl obojí – rodinu a přátele.“

Dokonce i v nedávném rozhovoru pro magazín FourFourTwo ukázal, že jeho srdce patří stále Liverpoolu. „Věděl jsem o fantastické historii Liverpoolu, o tom, jak vyhrávali trofeje v Anglii i v Evropě. Pokud mám být úplně upřímný, chtěl jsem tuto slávu přinést do klubu nazpět. Bylo mi jasné, že srdce tohoto klubu je úžasné. Bylo to prostě jenom jako zahrada, která potřebovala trochu práce, aby na ni opět rostly květiny. Chtěl jsem tu práci opravdu moc. Nedokážu vysvětlit proč, ale cítil jsem to tak. Věděl jsem, že když mě budou chtít, tak tu práci vezmu. Jediné, v co jsem doufal, bylo, aby se to stalo ve správný čas, protože jsem potřeboval dovolenou po tom, co jsem trénoval Mainz a Dortmund. Nakonec jsem měl volno 4 měsíce.“

 Během Kloppova čtyřletého pobytu na Anfieldu bylo řečeno a napsáno již mnohé, zejména při příležitosti čtvrtého výročí jeho jmenování manažerem LFC. Psalo se hlavně o tom, jak přivedl do klubu opět slávu. To může být symbolizováno právě osobou Luise Suareze. V prosinci 2016 vzal Klopp svůj tým do Španělska za lepším počasím poté, co prohrál s Bournemouthem 3:4 (ačkoliv vedl 3:1). LFC měl volný týden, jelikož se nekvalifikoval do Evropy poté, co obsadil v minulé sezoně 8. místo za Southamptonem a West Hamem. Součástí cesty byla i návštěva zápasu Ligy mistrů na Camp Nou, kde domácí Barcelona hostila Borussii Moenchengladbach. Nevyhnutelně byli na stadionu zpozorováni a vyfoceni. Především pak obrázek Lucase Leivy, který měl jako kryt na svém telefonu obrázek Lucase Leivy, obletěl svět. Sociálními médii se šířilo, že je to jediná možnost, jak může Liverpool zažít fotbal v Lize mistrů pod Jürgenem Kloppem. Klopp samozřejmě věděl, co to způsobí, ale tento výlet splnil svůj účel. Připomnělo to hráčům, o co přicházejí a čeho se snaží dosáhnout. Barca vyhrála 4:0 a Suarez strávil celý zápas na lavičce. Liverpool odletěl domů a remizoval s West Hamem.

V květnu 2019 to byli hráči Barcelony, kdo na Anfieldu sledovali, jak je tým Jürgena Kloppa drtí na své cestě do finále LM, ačkoliv trochu ironicky nesledovali, jak Trent rychle zahrává rohový kop na Origiho. Klopp vzal svůj tým na drtivou výhru Barcelony 4:0 v LM, aby za dva a půl roku se stejným týmem, stejným výsledkem a ve stejné soutěži katalánský velkoklub rozdrtil – bez Salaha a Bobbyho. Ten Suarez, jehož odchod z Liverpoolu rozmetal základy, na kterých byla postavena Rodgersova éra, a jehož odchod vydláždil cestu k příchodu Jürgena Kloppa, byl ten večer na hřišti a byl naprosto vyvedený z míry z toho, jak jeho tým kapituloval – naprosto symbolické. Liverpool, který Suarez opustil, byl postavený kolem něho. Liverpool, který máme teď, je postavený Jürgenem Kloppem. A to je ten největší rozdíl.

 

Zdroj: thisisanfield.com

Pozn.: částečně zkráceno

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook