pivovar helf

Milner vs Messi

millnervsMessi

 

Třiatřicetiletý James Milner nastoupil jako střídající hráč v 62. minutě do finálového zápasu Ligy Mistrů. Liverpool následně zvítězil v poměru 2:0 a James Milner tak mohl zvednout nad hlavu pohár, který se mu zatím v jeho dosavadní kariéře vyhýbal. Luis van Gaal tvrdí, že takovýto hráč může být důležitější než Lionel Messi.

Milner doposud vyhrál Premier League (2x), Ligu Mistrů, FA Cup a Ligový pohár. V každé z těchto soutěží také minimálně jednou skončil na druhém místě, ještě navíc spolu s Evropskou ligou.

Není to náhoda a třebaže jeho přínos na hřišti nebýval často adekvátně vyzdvihován, rozhodně se během svojí 17ti leté kariéry "neflákal": např. jen v sezóně 2018/19 odehrál 2836 minut, což ho řadí na celkové desáté místo z celého týmu Liverpoolu FC. V rámci Ligy Mistrů byl Milner nejstarším hráčem, který odehrál přes 900 minut. Díky 28 minutám v madridském finále přeskočil jediného hráče, který měl doposud v tomto ohledu odehraných minut víc, tím byl poražený semifinalista z Ajaxu Amsterodam, Lasse Schone s 886 minutami.

Samotného liverpoolského hráče se sedmičkou na zádech by pravděpodobně nenapadlo srovnávat se s Lionelem Messim. V interview pro deník El Pais ale přišel s podobným srovnáním Luis van Gaal, který tvrdí, že James Milner může být dokonce důležitějším hráčem než je Lionel Messi nebo Neymar:

"Podívejte se na Barcelonu. Ke kolika výhrám v Lize Mistrů jim pomohl hráč, o kterém tvrdí, že je nejlepší na světě? Podívejte se na PSG s Neymarem, kolikrát vyhráli ligu mistrů?" ptal se novinářů Luis van Gaal.

"Mám rád Messiho a Neymara, ale jako jednotlivce, ne jako týmové hráče. Věřím, že v kolektivních hrách není nic důležitějšího než týmový hráč."

"James Milner je jedním z nejlepších týmových hráčů. Ve finále Ligy Mistrů hrál jako obránce a záložník. Je obdivuhodné, že toto dokáže nabídnout ve svých 33 letech."

Přestože má Luis Van Gaal mírně zamlženou paměť - vzhledem k faktu, že anglický záložník naskočil do finále jako striktní záložník - je pravda, že Milnerovu důležitost lze díky jeho pracovitosti a všestranosti jen těžce zpochybňovat. Ať už hraje v záloze, či zaskakuje na levé či pravé straně obrany, s ohledem na jeho úžasnou pracovní etiku se dá obrazně říci, že je všude.

To samé se nedá říct o hráčích jako Neymar nebo Messi, přestože jsou díky jejich individuálním kvalitám považováni za nejlepší hráče na světě. (Ať už se bavíme o fotbalových nebo hereckých kvalitách.. - pozn. překladatele)

Druhý jmenovaný dozajista trpěl během semifinálového utkání Liverpoolu s Barcelonou na Anfield Road a Luis Van Gaal to vysvětluje změnou přístupu Jürgena Kloppa zaměřením na kolektivní sílu jeho týmu:

"Každý hraje pro tým. Salah, Firmino a Mané pracují velmi tvrdě co týče se obranné činnosti, protože Jürgen Klopp chce aby jeho tým hrál vyskoý pressing a napadal již soupeřovu rozehrávku. Před několika měsíci ho ale něco osvítilo a pochopil, že vysoký pressing není vždy ten nejvhodnější systém - velmi záleží na aktuální situaci."

"Když Jürgen trénoval Borussii Dortmund, hrál útočnější fotbal než nyní s Liverpoolem, kde se naučil, že občas musíte trochu změnit systém a více se soustředit na pevnou obranu a organizaci. Nechat soupeře víc hrát a útočit z protiútoků. Z toho profitují Salah, Mané a Firmino, protože dokážou velmi rychle využít volné prostory za obrannou linií soupeře. Na to Barca doplatila."

"Myslím, že Messi by si měl položit otázku proč on sám tak dlouho Ligu Mistrů nevyhrál." zakončil Luis van Gaal.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook