pivovar helf

20 otázek pro...Karel Häring

LiverbirdUponMyChest

Namísto zarytého fanouška LFC jsme tentokrát vyzpovídali nezaujatého člověka mimo klub.

Čas na změnu. Namísto zarytého fanouška LFC jsme tentokrát vyzpovídali nezaujatého člověka mimo klub. Hostem desátého dílu tak je známý český sportovní novinář se zaměřením na fotbal Karel Hӓring.

1. Můžete nám ve stručnosti popsat, kdy a jakým způsobem jste se dostal ke sportovní novinařině a co Vás ihned na počátku zaujalo na hře zvané FOTBAL?

Nejprve jsem začínal v regionálních novinách, v domácím zpravodajství, o fotbale jsem psal ze zábavy, poslal jsem pár přeložených článků do Gólu. A v červnu 2000 jsem nastoupil do deníku Sport (odešel jsem v září 2016). Nejprve jsme měl pendlovat mezi fotbalovým a hokejovým oddělením, ale hned po EURO jsme se dohodli na tom, že zůstanu u fotbalu. Od začátku mě to hodně bavilo, mimo jiné proto, že je to celosvětový fenomén. O fotbale se můžete vášnivě bavit kdekoliv na světě. 

2. Aktuálně stojíte za čtvrtletníkem Football Club (www.footballclub.cz). Můžete nám představit tento projekt, o co se vlastně jedná?

Na titulní straně jej charakterizujeme jako „čtvrtletník pro fotbalovou kulturu“. Inspirovali jsme se anglickým magazínem The Blizzard (s jejich souhlasem). Na 180 stranách najdete i texty s přesahem mimo fotbalové hřiště. Například aktuální čtvrté číslo otvíráme zpovědí Fatimy Rahimi, Afghánky, jejíž rodina musela uprchnout před Tálibánem. Už mnoho let žije v Česku, miluje fotbal a popisuje, jak tajně sledovali v Kábulu zápasy Premier League a další zajímavosti. Je to silný příběh a věřím, že by vás zaujal, i když Fatima fandí Arsenalu. Jinak si zakládáme na žánrové pestrosti, rozhovory se současnými i bývalými hráči, reportáže, příběhy. Myslím, že naší předností je, že pokud máme text například o Luisi Suárezovi, tak jej píše jihoamerický novinář, který zná mnohem víc detailů. S nadsázkou občas parafrázuji výrok Arséna Wengera s tím, že „kdo miluje fotbal, může milovat i Football Club.“ Věřím, že je to čtení, které by vás mohlo zaujmout. A v naší „čtyřce“ máme rozhovor o Jürgenu Kloppovi s novinářem Raphaelem Honigsteinem, který o něm napsal knihu. 

3. Během své novinářské kariéry jste navštívil mnoho stadionů po celé Evropě. Které řadíte dle atmosféry k těm nejlepším a jaké byly Vaše pocity při první návštěvě Anfieldu?

Na první zápas na Anfieldu si pamatuju docela dobře, i když datum jsem si teď musel dohledat. Liverpool remizoval s Arsenalem 2:2, v poslední minutě vyrovnával Emile Heskey. Bylo to v lednu 2003. Takže na začátek si můžete těžko přát lepší vyvrcholení než gól v samém závěru. Ale vzpomínám si, jak mě nadchlo, když v úvodu utkání vybojoval Liverpool roh a stadion řval, jako by padl gól. Co se týká dalších stadionů, asi neřeknu nic nového: Skvělý je Dortmund, jsem rád, že jsem stihl i staré Highbury. Co se týká největší vášně nebo nenávisti, tak určitě istanbulské derby Fenerbahce-Galatasaray. 

4. Není tajemstvím, že atmosféra na anglických stadionech už několik let skomírá. Co byste vedení Premier league, potažmo klubům poradil, aby se atmosféra na anglických stadionech vrátila do dob největší slávy?

Ten rozdíl mezi atmosférou na stadionech v Anglii a např. Německem, Španělskem nebo Itálií je z mého pohledu propastný. Bohužel musím souhlasit s tím, že skomírá. Hodně je to znát třeba na Arsenalu, ale mrzelo mě to i na Anfieldu, když jsem tam loni v zimě byl (s West Hamem 2:2). Hymna, navazující pokřik a dlouhé ticho. Je těžké něco radit. Z Premier League je obří byznys s celosvětovým dosahem. Na zápasy se jezdí dívat lidé z celého světa a samozřejmě, že atmosféra je negativně ovlivněna přibývajícím počtem „fanoušků-turistů“. Někdo správně napsal, že strategie klubů je udělat z fanoušků zákazníky. Pro mě jsou negativním symbolem tohoto trendu „dvojité“ šály. Chápu, že někdo chce mít památku, ale proč bych si jako fanda Liverpoolu nebo Manchesteru United měl kupovat šálu, na níž je vyobrazen znak rivala? Bylo by fajn, kdyby se podařilo – i díky nižší ceně lístků – vrátit na tribuny lokální fanoušky. A ještě k tomu srovnání s ostatními zeměmi, Německo je momentálně top, ale u Španělska si to nemyslím, snad s výjimkou Atlétika a Bilbaa. 

5. Dělal jste interview s mnoha nejlepšími světovými hráči včetně Stevena Gerrarda. Jak na Vás tato legenda LFC během rozhovoru působila?

Měl jsem velkou radost, když to tehdy před zápasem se Spartou vyšlo, protože normálně se čeští novináři k takové osobnosti na rozhovor jeden na jednoho nedostanou. Povídali jsme si asi půl hodiny, byl v pohodě. Neměl jsem z něj pocit, že už to chce mít hlavně za sebou. Bál jsem se jeho přízvuku, během interview to bylo v pohodě, horší ale při přepisování… Navíc v takových případech musíte rozhovor poslat k autorizaci v angličtině, teprve poté jej přeložit do češtiny. Ale za tu zkušenost to stálo. Alespoň jsem se naučil, že v Liverpoolu neříkají ,jang plejrs‘, ale ,jung plejrš‘.

10. 20 otázek pro

6. Které další osobnosti světového fotbalu prošly rozhovorem s Vámi? Byl někdo z nich opravdu speciální?

Asi první velká zahraniční hvězda, k níž jsem se dostal na exkluzivní rozhovor, byl Thierry Henry. Na stejné akci jsem mluvil i s Ikerem Casillasem. Pamatuju si, když jsme s Henrym probírali Panenkův „dloubák“, který taky několikrát zkusil. Nahodil jsem jméno a on takovým roztomilým hlasem řekl: „Ááá, Panenkááá.“. Jinak v minulém roce jsem se dostal přes Vláďu Šmicera k Robbiemu Fowlerovi a přes Petra Čecha k Johnu Terrymu. Oba byli skvělí. Připravuju knihu týkající se českých hráčů v Premier League, bohužel na ni nemám vůbec čas. 

7. Jaký je Váš vztah k Liverpool FC? Kdy jste tento klub začal podrobněji vnímat na evropské fotbalové mapě?

Když jsem vyrůstal, tak v televizi moc zpráv ze zahraničního fotbalu nebylo. Ale ve Sportovních ozvěnách se občas nějaké obrázky objevily. A vzhledem k tomu, že to bylo v 2. polovině 80. let, tak se o Liverpoolu hodně mluvilo. Ať už díky úspěchům, nebo kvůli tragédiím v Bruselu a na Hillsborough. Později jsem měl hodně rád právě Robbieho, to už byly k vidění v televizi různé pravidelné magazíny. Díky českým legionářům jsem pak do Liverpoolu začal jezdit i pracovně. A když někde prožíváte silné zážitky, protože pro mě to byly první výlety do Anglie, nechá to ve vás stopu. 

8. LFC - 5x vítěz LM (PMEZ), 18 anglických titulů, tragédie v Bruselu a Hillsborough, tribuna The Kop, píseň You´ll never walk alone, loajalita fanoušků – jedná se o unikátní klub. Je něco, co ve Vašich očích LFC zcela odlišuje od všech ostatních klubů?

Pro mě ano. Neříkám, že od všech, ale Liverpool je určitě specifický. Může to být mixem úžasné historie i zmíněných tragédií, které fanoušky semkly. A samozřejmě i naturelem obyvatel města. Loni v březnu jsem tam byl po delší době a moc jsem si to užil, i s dávkou nostalgie. 

9. Za dobu Vaší novinářské praxe – koho považujete za nejlepšího brankáře, obránce, záložníka a útočníka LFC?

Z gólmanů bych vybral Pepeho Reinu, obránce Jamieho Carraghera, záložník je jasný – Steven Gerrard – a do útoku asi Luise Suáreze. Fowlera jsem zažil jen krátce, ale viděl jsem ho v Dortmundu na finále Poháru UEFA s Alavésem v roce 2001. Taky jeden z top zážitků.

10. 20 otázek proKarel Haring

10. Aktuálně se LFC nachází na 3. místě tabulky Premier league a postoupil do semifinále Ligy mistrů. Nakolik tuto sezónu Liverpool sledujete a jaký je Váš názor na jeho dosavadní výkony?

Anglický fotbal miluju, takže ho sleduju velmi podrobně, včetně Liverpoolu. Neřeknu nic nového, spolu s Manchesterem City předvádí nejhezčí fotbal. U „Reds“ je trochu problém s tím, že i když vedou 2:0, tak nemáte do úplného závěru nic jistého… Ale příchodem Virgila van Dijka se defenziva zlepšila, částečně se na tom podílí i Coutinhův odchod, protože záloha je přece jen vyváženější směrem dozadu. 

11. Můžete zhodnotit dosavadní působení Jurgena Kloppa v roli manažera klubu? Jedná se o člověka, který dovede klub zpět mezi elitu evropského fotbalu?

Měl jsem radost, že Jürgen Klopp nastoupil do Liverpoolu. Podle se oba k sobě hodí, právě těmi svými specifiky a hlavně vášní. Klopp je člověk, který vás strhne, získá si vás a jdete s ním do bitvy. Vím, že trofeje zatím chybí, ale konkurence je obrovská. A podle mě už Liverpool mezi elitu vrátil. 

12. Při započtení odchozích a příchozích hráčů Klopp za dva a půl roku neutratil ani libru. Může i tudy vést cesta k nejvyšším evropským příčkám?

V současném milionovém kolotoči je vyrovnané přestupové saldo spíše výjimkou. A je to jeden z dalších důvodů, proč Kloppa i Liverpool uznávám. Vždycky jsem se zastával Wengera, když musel v době, kdy Arsenal splácel stadion, šetřit, aby byla ekonomická čísla vyrovnaná. Tak, jak to má být v normální byznysu. Samozřejmě vím, že fotbal normálním byznysem není… 

13. hráči sezóny v Liverpoolu není pochyb, za každých okolností konce sezóny se jím stane Mohamed Salah. Co říkáte na jeho výkony?

Tohle opravdu nemohl čekat ani ten největší optimista. Nemohl, to přiznávají všichni. Hraje fantasticky, ale obdivuju přesah jeho vlivu i mimo hřiště. Pro celý arabský svět je obrovským hrdinou. Když nedávno natáčel nějaký spot v rámci protidrogové kampaně v Egyptě, tak po jeho odvysílání se zvedl počet telefonátů na linku pomoci asi o 400 procent… 

14. Koho ze současného kádru LFC považujete za:

a) nejvíce podceňovaného hráče: těžké hodnotit. Napadá mě několik jmen, ale každé z jiného důvodu. Může to být Loris Karius, který šel v posledních týdnech hodně nahoru, totéž Dejan Lovren. 

b) nejvíce nedoceněného hráče: Jamese Milnera. 

c) největší omyl: Už delší dobu to je Alberto Moreno. Naopak Andy Robertson je jedním z objevů sezony. 

15. Kolikrát jste navštívil Liverpool jako město a co byste ve městě doporučil nejen fotbalovým fanouškům?

Nevím to přesně, možná desetkrát, z toho párkrát i soukromě. K procházkám určitě doky a muzeum The Beatles. Když vyjde počasí, je to úžasná procházka. A večer třeba do jednoho z pubů na Great Charlotte Street, je to kousek od nádraží Lime Street. 

16. Můžete z pohledu nestranného novináře popsat, jak se Vám líbí tuto sezónu předváděná hra obou klubů z Manchesteru?

City se mi líbí moc, předvádí skvělý fotbal v obrovské rychlosti, k tomu mají vynikající individuality. Co se týká Manchesteru United, jsem zklamaný ze stylu Josého Mourinha. Vždycky jsem ho měl rád, když se objevil na scéně, byl to svěží vítr, ale přijde mi, že teď ustrnul. Jestliže klub jede na Liverpool nebo na hřiště jiného velkého klubu s cílem hlavně neprohrát, tak to podle mě není důstojné klubu jako United. 

17. Můžete zhodnotit povedené čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru City a odhadnout šance LFC v semifinále proti AS Roma?

Musím říct, že mě postup Liverpoolu až tolik nepřekvapil, protože na Manchester City to relativně umí. Ale způsob, jakým se mu to povedlo, byl v některých ohledech překvapivý. Po impozantním prvním poločase v úvodním duelu předvedl snad nejlepší defenzivní představení za éry Jürgena Kloppa. „Reds“ potom přežili se štěstím první půli odvety, ve druhé si to zkušeně pohlídali. Byl to vyspělý výkon a jsem přesvědčen, že něco podobného mohou předvést i v semifinále proti AS Řím, i když do něj půjdou v jiné roli – budou pod mnohem větším tlakem. Každopádně Liverpool je pro všechny soupeře nečitelným týmem. Všichni vědí, v čem je jeho síla, jenže na hřišti se jí strašně složitě čelí, protože nevíte, odkud nakonec přijde. 

18. Koho považujete za největšího favorita letošní Ligy mistrů a proč?

Bayern Mnichov. Ale Liverpool je pro soupeře tak nečitelný, že soutěž může vyhrát. 

19. Existuje v Evropě stadion, na kterém jste dosud nebyl a považujete to přitom za Váš největší hřích?

Z těch největších jsem nebyl na San Siru a na Old Trafford. Ale za hřích považuju to, že jsem ještě neviděl zápas v Selhurst Parku. Je tam skvělá atmosféra. Chci to stihnou ještě dřív, než i tam pronikne fanouškovská turistika

20. Standardně se v poslední otázce ptám na optimální sestavu LFC. U Vás udělám výjimku a zvolte prosím ideální sestavu aktuální sezóny Premier League ve formaci 4-3-3.

De Gea – Walker, Otamendi, Vertonghen, Alonso - Eriksen, De Bruyne, Silva – Salah, Kane, Firmino. A asi dvacet osm náhradníků… Fakt těžké rozhodování. 

Děkuji velice za Váš čas a přeji mnoho nejen profesních úspěchů.

 

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook