pivovar helf

Pohľad do vnútra - Jürgen Klopp: tajomstvo nemeckého génia

klopp25Majster rock and rollového futbalu naladil hráčov na svoju nôtu. Dokáže naplniť klubové ambície a vrátiť Liverpool na výslnie?

 

Jürgen Klopp miluje párty

Toto bolo jasné hráčom Liverpoolu počas návratu z Vicarage Road, z Watfordu, dvadsiateho decembra minulého roku. Rozmýšľali, či ich manažér, po viac ako mizernom výkone a prehre 3-0, odvolá vianočnú párty, ktorá bola naplánovaná na tento večer. Väčšina si to myslela a asi aj dúfala že sa tak stane. Nikto nemal náladu. K ich prekvapeniu, Klopp trval na tom že párty sa uskutoční podľa plánu. Nielenže na tom trval, dokonca vydal rozkaz - účasť povinná ! Jeho hráči, tréneri, personál aj s ich partnermi, všetci mierili do  hotelu Formby Hall, s pocitom, že by v tejto chvíli boli radšej úplne niekde inde. Keď sa všetci usadili, Klopp sa chopil mikrofónu. "Všetci sme teraz sklamaní, ale zápas je za nami." - povedal. "Teraz je toto naša priorita! Je mi jedno či budete piť, ale nikto neodíde skôr ako o jednej hodine v noci. Všetko čo robíme, robíme spoločne a robíme to najlepšie ako dokážeme - a dnes večer to znamená párty."

A tak bola párty. A Klopp, podľa informácií zúčastnených, bol dušou tejto akcie. Ako prvý sa so svojou manželkou Ullou objavil na tanečnom parkete a všetci sa zhodli že na veľkého chlapa, akým je, mal prekvapivo ľahký a svižný krok, ocenený možno až príliš silným potleskom.   Počas celého večera mu z tváre nezmizol úsmev a ten sa postupne začal prenášať aj na jeho hráčov. Ako sa blížila jedna hodina, nikto sa netrpezlivo nepozeral na hodinky. Namiesto toho hráči a personál aj s partnermi pretancovali celý večer. Nevydarený zápas s Watfordom bol nadobro preč z ich hláv.

Pred pár dňami bola vianočná párty Manchestru United zrušená hráčmi. Pociťovali, určite správne, že fanúšikovia ani tréner Van Gaal by neboli  nadšený ak by sa dopočul že hráči po katastrofálnych výsledkoch(vypadnutie z Ligy Majstrov a séria prehier s Bournemouthom, Norwichom a Stoke) oslavujú v dobrej nálade.


Dôležitosť súdržnosti

Zrušenie "vianoc" sa stalo bežnou praxou v Premier League. Harry Redknapp a Alan Pardew boli medzi tými, ktorí to tak v posledných rokoch urobili. Ale Klopp, dva mesiace po jeho príchode do Anglicka, uprednostnil opačný prístup. Večierok bol pre neho dôležitejší ako to čo sa stalo v to popoludnie na Vicarage road.

Ak by si hráči urobili "domácu úlohu" a zistili si ako to bolo pod Kloppom v Dortmunde, neboli by určite prekvapení. Pred rokom urobil to isté. Počas najhoršieho obdobia jeho trénerskej kariéry, keď Borussia tápala na dne, len bod nad posledným miestom bundesligovej tabuľky. Bola to polovica sezóny a Klopp bol presvedčený, že hráči potrebujú ísť na zimnú prestávku so zlepšenou náladou. Poslal správu svojim hráčom: "Nemyslite si ani sekundu, že je to dobrovoľné. Žiadne výnimky. Všetci prídete." Klopp vedel čo by hráči robili ak by neprišli na večierok. Rozišli by sa do svojich domov a boli by mrzutí a v zlej nálade. Klopp na tieto veci neverí. Chce aby sa jeho tým správal ako rodina. Musí spoločne vyhrávať, spoločne prehrávať a takisto sa spoločne aj baviť. Slovo "spoločne" sa vyskytuje v jeho slovníku často a má veľký význam. "Ak budeme držať spolu, a spoločne pôjdeme touto cestou, tak Liverpool čaká vynikajúca budúcnosť," povedal ku koncu minulej sezóny, ktorá skončila nevydareným finálovým zápasom Európskej ligy proti Seville v Bazileji.

Aká bola atmosféra na vopred pripravenom pozápasovom večierku v hoteli v Bazileji? Už asi tušíte. Bolo to zo začiatku ťažké, niekoľko hráčov si nebolo istých svojou budúcnosťou pred letnou prestávkou, ale po pár pohárikoch sa nálada povzniesla a nakoniec sa dramaticky zlepšila potom čo Klopp zvolal hráčov do "klbka" na parket. Pochytali sa za plecia a povedal: "Pred dvoma hodinami ste sa cítili nah*vno. Teraz, je to dúfam o niečo lepšie. Počúvajte: toto je iba začiatok. Budeme hrať ešte veľa finálových zápasov." Akonáhle to dopovedal, začal spievať "We are Liverpool, tra la la la la." Hráči sa okamžite pridali a spoločne spievali. Nálada sa zlepšila. On je takýto typ manažéra. Je líder a hráči ho nasledujú.

Turning doubters into believers

Počas prvého dňa v pozícii manažéra Liverpoolu, deviateho októbra minulého roka, sa Klopp podelil s jeho hráčmi o diagnózu ktorú získal na diaľku, pozorovaním Rodgersovho tímu, predtým ako ho vystriedal pri kormidle. "V tomto období je celá Liverpoolska rodina príliš nervózna, pesimistická a nedôverčivá. Atmosféra na štadióne je v poriadku, ale nikto si to poriadne neužíva. Neveria nám. Vidia iba čo bolo pred piatimi, desiatimi, dvadsiatimi rokmi. Vyhrávate a zrazu počujete: "obranná hra nie je dobrá." Musíme urobiť reštart. Je dôležité aby hráči cítili ten rozdiel hneď od tohto okamihu. Musíme sa zmeniť, prestať pochybovať a začať veriť."

Nedôvera? Od prvého dňa, každý jeden fanúšik Liverpoolu veril v Kloppa. Snáď nikde inde v anglickom futbale, nie je kult trénera taký silný, ako na Anfielde. Gerard Houllier aj Rafael Benitez boli uctievaný ešte predtým ako dosiahli na trofeje, a potom ešte omnoho viac. Benitéz, samozrejme, vo svojej prvej sezóne na lavičke The Reds skončil ako azda najmenej pravdepodobný víťaz Ligy Majstrov. Tri mesiaci predtým, vyhral iba 13 z 27 ligových zápasov a nedávno utrpel zahanbujúcu prehru v FA Cup-e s druholigovým Burnley. Onedlho bol jeho portrét uctievaný a ako relikvia nosený ulicami Cardiffu počas finálového zápasu Ligového pohára.

Kenny Dalglish(zo zjavných dôvodov) a Brendan Rodgers dosiahli odlišného stupňa obdivu u fanúšikov, predtým, ako zistili že nebudú schopný naplniť ambície ktoré sa do nich vkladali. S výnimkou Roya Hodgsona, ktorý bol nesprávnym mužom na nesprávnom mieste v nesprávnom čase, žiadny Liverpoolsky manažér v posledných náročných dekádach nemusel pochybovať o tom že fanúšikovia ho príjmu bez problémov. Klopp, po zväčša nádherných siedmich rokoch v Dortmunde, bol poslednou akvizíciou Liverpoolu, ktorá má viesť klub späť do zeme zasľúbenej.

Lahšie sa to povie ako urobí. Jedna vec je pozdvihnúť náladu na tribúnach a na tréningovom ihrisku, ale Klopp zdedil nefunkčnú zostavu hráčov, mimo prestupového okna a zápasy prichádzali ako na bežiacom páse. Mal len obmedzené možnosti na zlepšenie situácie. Jeho vysoko intenzívny futbal a gegenpressing, ktorý fantasticky rozvinul v Dortmunde, sa nenaučíte za noc. Toto nie je Footbal Manager, kde jedným  kliknutím donútite hráča presovať súpera podľa Vašich predstáv.

Rozdielne okolnosti

Boli časy, keď jeho Dortmund nabehal za zápas Ligy majstor viac ako 120kilometrov a dokázal pokoriť súperov zvučného mena. S demoralizovaným kádrom ktorý zdedil v Liverpoole to však vyzeralo ako veľmi nepravdepodobné. Tieto veci potrebujú čas na tréningovom ihrisku a ten Klopp nemal. V sezóne, v ktorej sa Liverpool predstavil v štyroch súťažiach a odohral 63 zápasov na svojej ceste do finále Európskej ligy a Ligového pohára. Nemal v pláne zmeniť Liverpool na Dortmund cez noc a určite nie bez zmien v kádri - na ktoré musel čakať do letného prestupového obdobia.

Od začiatku mal pocit, akoby v Liverpoole bolo niečo, jemne povedané "trošičku pokazené". Veril tomu, že futbalový tím musí žiť z pozitívnej energie, ktorá naplní srdce a dušu - a túto energiu dostatočne v Melwoode ani na Anfielde necítil. Áno, boli tam skvelé výsledky: víťazstvo nad Chelsea 3-1, nad Manchesterom City 4-1 a 3-0, demolácia Evertonu 4-0 počas Merseyside derby, ďalšie rozloženie Southamptonu 6-1 v ligovom pohári. V Európskej lige sme videli porážky United 2-0, Villarealu 3-0 a v neposlednom rade ohromujúci comeback proti Dortmundu 4-3. Tieto krásne výsledky však boli zatienené nepochopiteľnými zlyhaniami s často o triedu slabšími súpermi. Viera v nového manažéra bola nepochybná, verili mu tribúny, hráči a dokonca aj vedenie Liverpoolu, snáď prvý krát od roku 2010, keď Fenway Sports Group klub prevzala. Aj napriek tomu, ako sa sezóna chýlila ku koncu, Klopp nebol s vývojom celkom spokojný. Úžasná cesta do finále Európskej Ligy zakryla dočasne problémy. Víťazstvo by ich zamaskovalo ešte viac, ale druhý polčas proti Seville, tieto problémy obnažil až na kosť. Liverpool sa pod ťarchou zodpovednosti zrútil ako domček z karát. Tento tím si ešte nezaslúži Kloppovu ochrannú známku. Bude to veľmi dlhé leto.

Nekonečné behanie

Ak bol počas prvých mesiacov v šatni Liverpoolu nejaký dôvod k nespokojnosti, bol to tréningový harmonogram.

V posledných sezónach skrz celé pole Premier League, bol zaužívaným pravidlom, dvojfázový tréning. Prvá tréningová jednotka predpoludním, druhá popoludní. Klopp si vyžiadal zmenu na tréning trojfázový. Jeden tréning ráno, dva popoludní, alebo ešte strašidelnejšie, jeden popoludní a dva večer. Zrazu, zo dňa na deň, boli hráči pod tlakom prispôsobiť sa zmene tréningového procesu. V príprave na večerné zápasy, mali tréningy nastavené tak, aby sa výkonnosť ich tela dostala na vrchol v potrebný čas dňa. Táto metóda sa nazýva ako tréning podľa cirkadiálneho rytmu. Dáva to dokonalý zmysel - avšak futbalisti boli zvyknutý na štandardné dvojfázové tréningy. Nikdy sa nezahrávate s rutinou hráčov, iba ak ste presvedčený, že tieto zmeny povedú k zlepšeniu a naplneniu ich potenciálu.

Kloppov prvý októbrový tréning v Melwoode skončil pre mladého portugalčana Teixeiru, zvracaním, a niekoľko ďalších hráčov sa zvíjalo v bolestiach. Niektorí pochybovali, či hráči nie sú nútení pracovať až príliš tvrdo. Napríklad holandský kondičný tréner Raymond Verheijen, často prostredníctvom Twitteru útočil na Kloppove tréningové metódy a dával mu za vinu zranenia hráčov počas sezóny - "robí klasickú chybu, keď sa snaží zakomponovať do tímu prílišnú intenzitu príliš rýchlo". Dokonca Frank De Boer, ktorý bol na lavičke Interu Miláno, naznačoval že Klopp by mal "spomaliť" so zavedením  jeho vysoko pressingovej hry.

Keď Klopp odletel s jeho tímom v júli do Californie, bez obalu prehlásil že sa nejedná o predsezónne turné. Nie je to turné. Tím čakali zápasy v Los Angeles, San Franciscu a St. Louis v rámci International Champions Cup-u, ale Klopp opakovane zdôrazňoval: "toto je tréningový kemp. Bude to intenzívne." Do mužstva priviedol nového človeka. Nového kondičného trénera, Kloppovho dvojníka, Andreasa Kornmayera, ktorý pracoval pod Van Gaalom, Juppom Heynckesom a Pepom Guardiolom v Bayerne Mníchov. Klopp sa len usmieval, keď Kornmayer varoval hráčov, že budú makať ako nikdy predtým a budú v kondícii ako nikdy predtým.

 Intenzita v každom aspekte

V tréningovom centre na Stafford University v Californii, sa niesli hlasy väčšiny hráčov a personálu, že nikto z nich ešte nezažil podobne náročnú predsezónnu prípravu v žiadnom z ich predchádzajúcich klubov. Napriek tomu to bolo viac ako výcvikový tábor. Kým Kornmayer tlačil telá hráčov k ich absolútnym limitom, Klopp potreboval zostriť ich myseľ. Hráči boli neustále skúšaní po taktickej stránke, keď ich manažér a jeho asistenti, Zeljko Buvač, Peter Krawietz a Pepijn Lijnders, neustále dostávali ďaleko preč z ich komfortnej zóny. Odohrali štyri zápasy kým odleteli do Spojených Štátov, porazili Tranmere, Fleetwood, Wigan a Huddersfield. Všetky na ich pôde a bez inkasovaného gólu ale až teraz mala prísť skutočná ťažká práca na tréningovom ihrisku. Mimo tréningov bola nálada oveľa uvoľnenejšia. Klopp chcel vidieť úsmevy na tvárach hráčov a počuť smiech keď sú spolu. Akokoľvek sa jeho tréningový režim môže zdať nemilosrdný a tlak na taktickú stránku veci, psychicky veľmi náročný, stále je tam poznať osvietený a srdečný prístup Kloppa.

Jeho priateľské objatia sú znakom a odmenou za dobre vykonanú prácu. "Na tréningovom ihrisku je veľmi srdečný, rád vtipkuje a smeje sa." povedal v máji Adam Lallana. "Ľudia hovoria o jeho objatiach , ale niekedy to môže pre hráča veľa znamenať. Dodá Vám to pocit že ste chcený a zároveň cítite že si cení tvrdú prácu ktorú vkladáte do tréningov a zápasov. Vyžaduje tvrdú prácu. Vždy vyžaduje 100 percent."

Toto bol dôvod, pre ktorý bol Mamadou Sakho poslaný domov z tréningového kempu. Klopp často o "Mamovi" hovoril veľmi srdečne, ale zostal rozzúrený po tom ako francúz prišiel neskoro na check-in pred odletom do San Francisca, potom zmeškal rehabilitáciu a ukázal sa neskoro na spoločný tímoví obed. Sakho urobil chybu aj keď zasiahol do rozhovoru Kloppa počas výletu na Alcatraz. Určite to jeho situácii nepomohlo, ale Kloppovi vadila hlavne hráčova nedochvíľnosť. Vysvetlil to: "Máme určité pravidlá, ktoré musíme všetci rešpektovať. Ak ich niekto nerešpektuje, alebo mi dáva pocit že ich nerešpektuje, tak v tom prípade musím konať. To je všetko."

Späť na univerzite v Stanforde, sa tým sústredil prevažne na gegenpressing, Kloppovu špecifickú verziu vysokého a intenzívneho napádania súpera. To si vyžaduje odhodlanie nie len získať loptu na súperovej polovici, ale urobiť to sústredeným a vopred pripraveným spôsobom, aby dokázali uzavrieť nielen hráča s loptou ale aj potenciálnych príjemcov prihrávky a následne ihneď udrieť pomocou rýchlej kombinácie a prienikových prihrávok, pokiaľ je súper najzraniteľnejší.

Opakujú tieto tréningové vzorce znova a znova: zmena z obranného postavenia, do útočného postavania až po gól. Ako kemp pokračoval, pohyby boli rýchlejšie, presnejšie a intuitívnejšie. Klopp stál na postrannej čiare so založenými rukami a bol čím ďalej, tým viac potešený tým, čo vidí na ihrisku. V tomto okamihu nemusel hovoriť veľa. Mantra prichádzala od Pepijna Lijndersa: "Ak vyhráme tréning, vyhráme futbal!"

Tréner, manažér a futbalový riaditeľ v jednej osobe

Medzi novátorskými a vplyvnými majiteľmi Fenway Sports Group, majiteľmi Liverpoolu, bol dlho cítiť zmätok a nedôvera. Nepáčil sa im anglický model, ktorý vkladal do rúk futbalových trénerov, viaceré kompetencie. Na základe ich predchádzajúcich skúseností s Bostonom Red Sox, FSG preferovali model v ktorom tréner vyberá tím do zápasu, určuje stratégiu a trénuje, ale prestupová politika a dlhodobý rozvoj je v kompetencii prestupovej komisie.

Brendan Rodgers mal s týmto modelom problém. Dokonca aj v takmer majstrovskej sezóne 2013/14, keď Liverpool len tesne prehral boj o titul v Premier League a predvádzal vzrušujúci futbal, bolo v zákulisí klubu cítiť, že manažér a majitelia klubu sa snažia viesť klub odlišným smerom. Aj keď v máji roku 2014 podpísal vylepšený kontrakt, bolo cítiť nepríjemné trenie. V nasledujúcej sezóne, po predaji Suaréza do Barcelony a problémami so zapracovaním niekoľkých nových posíl do tímu, ktoré boli viac voľbou komisie ako Rodgersa, bolo výsledkom zhoršenie vzťahov ktoré smerovalo k neodvrátiteľnému rozchodu.

Nie všetci v Liverpoole boli presvedčení že Jurgen Klopp bude správnym človekom, ktorý do modelu FSG zapadne. Ale počas jeho rozhovoru s majiteľmi v New Yorku, odhalil jeho skúsenosti s prácou pod Michaelom Zorcom v Borussii Dortmund, a potvrdil investorom a majiteľom, že tento model mu vyhovuje veľmi dobre. Na Merseyside bol scouting a odbornosť pracovníkov na vysokej úrovni ktorú požadoval. Nemec taktiež vyjadril veľkú spokojnosť s prestupovou politikou klubu a dokonca na prvom stretnutí bol nadšený, že bude môcť pracovať s Robertom Firminhom a Emre Canom, z ktorých dostane to najlepšie. Podľa FSG, mali byť títo dvaja hráči zapracovaný do tímu pod Rodgersom oveľa rýchlejšie.

Klopp si rýchlo vyformoval výborný pracovný vzťah s Mikeom Gordonom, prezidentom FSG, ktorý bol asi najsilnejším a najvplyvnejším hlasom v prestupovej komisii počas éry Brendana Rodgersa. Gordon bol menovaný de facto ako športový riaditeľ, ale po nejakom čase strávenom s Kloppom bol spokojný a bol ochotný predať mu časť zo svojich kompetencií. FSG veľmi rýchlo zistilo že 49-ročný Klopp bude pre nich manažérom, trénerom aj športovým riaditeľom v jednej osobe.

Dokonalá zhoda

V tomto lete odštartovali početné výmeny personálu v zákulisí klubu, vylepšenia v Melwoode, väčšina prestupov a dokonca aj prispôsobenie dizajnu tréningových dresov - všetko riadil Klopp. Začiatkom júla, menej ako 9 mesiacov od jeho príchodu a 13tich výhrach v Premier League, bol Kloppovi ponúknutý vylepšený 6 ročný kontrakt. Podpísal ho bez váhania. Klopp si vždy chcel byť istý, že si vybral správny klub po siedmich úspešných rokov v Signal Iduna Parku. Teraz už vedel že ho našiel a jeho zamestnávatelia si boli viac ako istý že našli toho správneho manažéra.

Klopp by pravdepodobne namietal pri poznámke že môže byť manažérom iba špecifických klubov v špecifických mestách, tak to musím dať do inej súvislosti. Borussia mu sedela od základov a takisto aj Liverpool - historický klub, klub obyčajných ľudí, robotníkov, ktorý je  vystavaný na pevnom vzťahu medzi tímom a fanúšikmi, ktorí sa dokážu spojiť a spoločne porážať noblesnejšie kluby doma aj v Európe.

Keď Klopp oznámil svoj úmysel skončiť v Dortmunde a hľadať novú motiváciu, bolo ťažké si ho predstaviť v Bayerne Mníchov alebo v Reale Madrid. "Nemalo by to pre neho zmysel, stač sa súčasťou dlhodobo dominantného klubu", povedal Neil Atkinson z podcastu Anfield Wrap. "Potrebuje určitú výzvu. Neviem si ho predstaviť v Barcelone ani Reale Madrid alebo dokonca ani v Arsenale. Chce klub kde je futbal životnou vášňou mesta a jeho ľudí. Takto to je v Liverpoole aj v Dortmunde - možno ešte v Manchestri. Iným mestám však táto dynamika chýba."

Existuje tu predstava ako by mal manažér Liverpoolu vyzerať, ako by sa mal správať a čo by mal hovoriť. Všeobecne sa dá povedať, že by mal byť reinkarnovaným Billom Shanklym 21. storočia. Houllier, Benitez, Dalglish a Rodgers, sa snažili rozdielnymi spôsobmi dorásť do Shanklyho podoby. Avšak je to práve Klopp, ktorý sa hodí do úlohy "človeka z ľudu". Dokáže prísť na tlačovú konferenciu v tričku Beatles, bez toho aby to vyzeralo že to robí nútene alebo kvôli sympatiám. "Zbožňujem ako Liverpoodlians milujú futbal a jeho históriu." Keď ho počujete rozprávať, viete, že to myslí vážne a úprimne.

"Myslím si že verí v ten nejasný koncept "ľudí", hovorí Atkinson. "Verí v silu fanúšikov na štadióne. Verí v spojenie medzi fanúšikmi a hráčmi. Videli sme to po neohrabanom výkone a remíze 2-2 na West Brome, kde pozbieral hráčov a spoločne sa išli zatlieskať až skoro osláviť výsledok s Traveling Kop. Niektorí fanúšikovia si týmto neboli istí, ale bolo to o Kloppovi a jeho spôsobe ako poďakovať fanúšikom že s nimi zostali do konca. Nie ako pre niekoľkými týždňami, keď poukázal na to že fanúšikovia opúštali štadión ešte pred koncom zápasu. Týmto sa snažil upevniť puto medzi hráčmi a fanúšikmi. Anfield to pochopil a odpovedal vo veľkom štýle."

"Cítim v tomto klube veľkú silu" povedal Klopp na tlačovke pred koncom sezóny. "Cítil som to keď sme hrali proti Dortmundu na Anfielde. Verím že sú kluby ktoré sú predurčené vyhrávať trofeje. Cítil som to aj keď som po prvý krát prišiel do Dortmundu. Michael Zorc mi povedal nech sa neobávam o to, že nám Leverkusen dýcha na krk pred koncom sezóny. Povedal že nevyhrajú, pretože Leverkusen nikdy nevyhráva, ale Dortmund je klub ktorý vyhráva tituly. Toto isté cítim v Liverpoole, a myslím si, že fanúšikovia to cítia rovnako."

Pracovať tvrdo a oddychovať naplno

Prestaneš niekedy pracovať? Túto otázku počúva Jurgen Klopp často. Všetci súčasní manažéri musia byť workoholikmi, kým niektorí preferujú jeden aspekt práce nad iným, Klopp musí mať pod palcom všetko. Vyzerá to ako by nemyslel na nič iné, manažuje  ľudí a ich náladu, pracuje na taktických veciach a všetkých možných drobnostiach. Keď k tomu pridáte samotný tlak na jeho pozíciu ako manažéra Liverpoolu - usmerňovanie fanúšikov a ich očakávaní - zdá sa to ako takmer nemožná práca. Vo svojej práci je neúprosný. A ako jeho hráči zistili v decembri, tak rád aj oddychuje naplno. Pred únavou sa vie brániť. Každý večer, keď sa vráti z Melwoodu do jeho domu vo Formby, si dopraje na hodinku ale nie viac ako na dve, rýchly spánok. Potom, ako hovorí, som ako znovuzrodený a mám pred sebou celý večer ktorý si môžem užiť.

On a jeho manželka radi chodia na prechádzky po pláži alebo do lesov Formby s ich milovaným psom Emmou(kríženec kólie a retrívera pomenovaný po Lotharovi Emmerichovi, útočníkovi Borussie zo 60-tych rokov). So svojimi trénermi rád chodí do pubov v centre mesta na drink alebo na dobré jedlo. Miestny obyvatelia ich občas vidia ako hrajú stolný tenis či šípky. Určite im teda nechýba energia a vedia si užívať život plnými dúškami.

Stolička manažéra Liverpoolu bola vždy skôr známa tým, že manažérov vyčerpáva. Okolnosti za nečakaným odstúpením Kennyho Dalglisha v roku 1991, boli výrazne odlišné, po citovej traume spôsobenej tragédiou na Hillsborough a tým čo nasledovalo. Ale Graeme Souness a Gerard Houllier trpeli vážnymi problémami so srdcom, počas ich snahy o oživenie slávy Liverpoolu. Benitez bol vyčerpávaný a odvádzaný od povinností vnútorným napätím v klube, pre Hodgsona to bol väčší tlak ako na poste trénera anglickej reprezentácie. Dalglishov návrat v plnej sile v roku 2011 bol onedlho minulosť. Prepracovanosť a aféra okolo Luisa Suaréza mu vzali obrovské množstvo síl a nakoniec na konci ďalšej sezóny klub opustil. A dokonca aj večne optimistický Rodgers, začal klesať na duchu počas namáhavej tretej sezóny.

Žiadne zákulisné hry

Klopp, ako mnoho jeho predchodcov, sa vrhol celým srdcom do každého aspektu jeho novej práce, ale sú veci na ktoré nemieni mrhať energiu.

Jednou z nich sú zákulisné boje a súboje na diaľku s inými manažérmi. Kloppa to nezaujíma. Ako napríklad pri prestupovej politike, keď vyjadril názor, že neverí na míňanie obrovských súm, blízko k 100miliónom, za jediného hráča("pretože futbal je tímový šport"). Médiá a José Mourinho sa tohoto s radosťou chopili a voľne to transformovali ako útok na Manchester United a ich snahu získať Paula Pogbu. Mourinho mu "útok" vrátil slovami, "že niektorí manažéri sa nemusia trápiť s dilemou míňania velkých súm peňazí, pretože netrénujú "jeden z najlepších tímov planéty." Reportéri čakali na Kloppov protiútok. Nedočkali sa. "Vôbec ma nezaujíma čo robia iné kluby. Nevidím v tom žiadny zmysel."

Byť manažérom Liverpoolu je dostatočne náročná úloha aj bez toho aby sa zapájal do súbojov s novinármi a inými manažérmi. Je to lekcia ktorú sa niektorí bývalí manažéri naučili až na svojich vlastných chybách. Klopp nie je úplne odolný voči záchvatom hnevu, kto pozná jeho minulosť v Dortmunde to isto vie, ale určite vie rozlíšiť na ktoré veci má míňať svoju energiu a na ktoré nie. Samotná práca je dostatočne zložitá sama o sebe. Keď sa pustí do boja za Liverpool, tak to bude len taký boj, ktorý bude mať pre neho a pre klub zmysel.

Náznak vecí ktoré prídu - alebo ďalší falošný úsvit?

Šatňa hostí, štadión Emirates, 14. august 2016. Bol to zložitý prvý polčas pre Liverpool v ich otváracom zápase sezóny proti Arsenalu, ale priamy kop Philippe Coutinha, po ktorom vyrovnal na 1-1, bol úžasný. Ako hráči sedia v šatni a popíjajú z energetických nápojov, Klopp má pre nich odkaz. "Ste lepšie pripravený ako Arsenal. Vybehnite na ihrisko a ukážte to. Ak to urobíte, vyhráme!" Necelých 18 minút druhého polčasu je preč a Liverpool vyhráva 1-4. Toto bolo výsledkom plynulého pohybu, rýchlosti a zlepšeného pohybu hráčov pri každom útoku na bránku Arsenalu. Obzvlášť pri góle Lallanu a druhom góle Coutinha sa ukázalo všetko, na čom Klopp tak usilovne pracoval. Zápas skončil 3-4, čiže ďaleko od pohodlného víťazstva, ale pre fanúšikov Liverpoolu to bolo opojné predstavenie a deštrukcia tímu Arsena Wengera, ktorý sa mohol obávať že sa opäť bude opakovať mizéria Arsenalu z predchádzajúcich začiatkov sezón.

Veci ktoré môžme očakávať?

Alebo to bude ďalší falošný úsvit mužstva ktoré už 26 rokov nedokázalo získať titul?

Klopp túto myšlienku okamžite vymazal, počas jedného popoludnia, Liverpool dokázal že na to má. Ešte toho večera sa dostali na rad štatistiky. Počas zápasu na Emirates, hráči Liverpoolu nabehali 117,6km - najvyššie číslo v Premier League od zavedenia týchto meraní.  V prvý deň sezóny, keď Wenger a manažéri po celej krajine označovali svojich hráčov ako "nepripravených na novú sezónu" - bolo to niečo neuveriteľné.

Žiadna trofej sa vo futbale neudeluje za to, že nabeháte viac ako súper, ale bola to jedna z prvých vecí na ktoré bol Klopp zvedavý pri pozápasových štatistikách. Energia, výdrž a odhodlanie urobiť ten pomyselný krok navyše, odbehnúť na tie správne miesta v správny čas ako pri zápase s Arsenalom - vyznieva ako dobrý základ pre akýkoľvek ďalší zápas. Osem mesiacov od debaklu proti Watfordu, on a jeho hráči cestovali späť na sever s podstatne lepšou náladou. Výkonnostná latka bola nastavená v prvom zápase sezóny. Na ihrisku odovzdajú všetko, ale najdôležitejšie je, že pod Kloppovým vedením budú tvrdo pracovať. "Urobte to tak", hovorí im, "a všetko bude možné!"

 

Zdroj: fourfourtwo 

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook