Sezóna 1900/01 - příběh prvního ligového titulu

liverpool1900

Vydáváme se zpět do dubna 1901 a na hlavní nádraží v Liverpoolů. Je to mnohem hůře vyhlížející místo, než je tomu dnes, a my jsme se umístili mezi 60 000 lidí.

Je pozdě a nebe ztmavlo, slabé světlo pouličních lamp svítí na našich tvářích, když stojíme na špičkách, namáháme naše krky, abychom zahlédli naše vracející se hrdiny.Liverpool FC byl na Hawthorns v Birminghamu proti West Bromwich Albion, v zápase, který by znamenal korunovace ligových šampionů, nebo podruhé za tři roky zažije zklamaní. Mnoho lidí v davu nezná výsledek. Zvěsti se houpají davem, někteří říkají, že Liverpool zvítězil, jiní říkají, že jsme to znovu nezvládly. Poté novinové titulky prohlásí LIVERPOOL JSOU ŠAMPIONY. Noční obloha zaplní obrovský řev. Jen devět let po svém založení jsou Reds Johna Houldinga šampiony Anglie. Zápas začal v 17:30 a nyní se blíží 23:00. Hospody kolem nádraží jsou plné k prasknutí.Smích a písně se rozlévají do ulice.

Zoufale je chceme zahlédnout. Skota Alexe Raisbecka, našeho obrovského zlatovlasého kapitána, nebo Johnnyho Walkera, muže, který vypadal jako pistolník z divokého západu, a ten jak brzy zjistíme dá gól, který vyhrál ligu. Jak trpělivě čekáme, myšlenky se vracejí k začátku sezony. Po 11 zápasech Liverpool prohrál jen jednou, vyhrál sedm a nastřílel 26 gólů (více než kdokoli jiný v lize). Vyšplhali se na třetí místo měli zápas k dobru a byli čtyři body od vrcholu.Tento běh zahrnoval remízu v Goodison Parku proti našim městským soupeřům, domácí demolici 5-0 West Brom a 5-1 nad Aston Villou.

liverpool1900 1

Alex Raisbec

Zimní propad

Manažer Reds Tom Watson a jeho muži byly plny sebedůvěry, netrpělivě čekali, až se pustí do zimního programu. Avšak neuspokojivá byla porážka 3:2 proti Sheffieldu. Vidět jak se Liverpool zhroutil poté, co se během tří minut ujal vedení. Liverpool by při hledání vyrovnání hučel a funěl, ale Sheffield se držel a poslal Reds domů. Tato porážka byla začátkem mizerné série třinácti zápasů. Rudí prohráli sedm z nich, jeden remizovali vyhráli jen tři. Jednou z těchto porážek byla porážka 2:1 doma v Merseyside derby. Zápas se odehrál v polovině ledna 1901 za hrozných povětrnostních podmínek. Liverpool Mercury(Noviny) oznámil, že zápas se málem neodehrál. Nakonec se však ve 14:45 rozehraje s obrovskými kalužemi vody, které se shromažďují na hřišti. Blues toho plně využili, nakopavali dlouhé míče do pokutového uzemi Reds a podle všeho obrana řada Reds měla problémy. Jack Taylor dostal Everton do vedení po 18 minutách a domácí měli potíže. Přesto se jim nějak podařilo vzchopit a ve 37. minutě Jack Cox vyrovnal pro Liverpool, a tak to zůstalo až do poločasu. Ve hře hrané v téměř bažinatých podmínkách mohl výsledek dopadnout jakkoliv. Tým, který to chtěl nejvíc, z toho vyjde vítězně, a to byl bohužel Everton. V 62. minutě Taylor popadl a Everton skóruje podruhé. Pocit ponížení a zklamání v rudé polovině města byl hmatatelný. V příštím předkole budou vyřazeni z FA Cupu a prohrají 2:0 s Notts County. Když v dubnu stojíme na Renshaw Street, před Hlavním nádražím, přemýšlíme o tom, jak jsme byly na dně. Další ligová porážka následovala doma s Boltonem. Liverpool byl nyní osmý v lize, devět bodů na první místo a čekala ho chmurná cesta na sever do Sunderlandu(2 místo v lize). Málokdo by si to setkání vychutnal, ale ukázalo by se, že je to bod obratu.

Neporažený

Zbývalo už jen 12 zápasů. Jen málokdo na Merseyside nebo kdekoli jinde by jim dal šanci. Nemohli si dovolit prohrát další zápas. A neudělali to. Jejich nepravděpodobné vítězství 1:0 nad Sunderlandem v Roker Parku bylo jako facka dřímajícím Rudým mužům. Zdálo se, že je to probudilo a vštípilo jim to odvahu do boje. Těžký výlet do Preston North End kde vybojovali remízu 2-2. Přestože Reds dvakrát vedli, čerpali z výsledku sílu. Do 27. dubna Liverpool odehrál 10 zápasů bez porážky, sedm vyhrál a třikrát nemízoval a vyšplhal se na druhé místo. Nyní čelili čtvrtému Nottinghamu Forest na Anfieldu v jejich předposledním zápase sezóny. Liverpool se umístil dva body za vedoucím týmem ligy, Sunderland. Klíčové však bylo, že hráli o zápas víc než Reds. Watsonovi muži potřebovali vyhrát, aby se dostali na dostřel, a připravili si tak dramatickou poslední šanci vyhrát titul na Hawthorns o dva dny později. Anfield byl nacpaný ke krovům a 20 000 diváku hnalo za pěkného počasí k vitěstvi. Počasí nevydrželo a přeháňky nasákly i ty, které stály na odkrytém Spion Kopu. Ve 24. minutě počet hráču Forest se zmenšil na 10 poté, co John McPherson opustil hřiště zraněný. Po období mizerného štěstí to byl zlom, který Reds potřebovali. Liverpoolu trvalo jen minutu, než Jack Cox skóroval. Takhle Liverpool Echo ohlásilo gól v roce 1901.

„Domácí pravé křídlo zpracovalo míč směrem k bráně Notts a v pravý okamžik Robertson tvrdě vystřelil, zasáhl jednu z tyček míč se odrazil ke Coxovi, který okamžitě umístil míč za Linacreho. Liverpoolský gól.“

Dokážete si představit hluk, jak míč dopadl do sítě a vyobrazit si radostné scény na hřišti. Byl to gól, který vytáhl Liverpool na úroveň lídra ligy. Forest, raněný brankou, krátce ožil. Ale Reds měli všechno pod kontrolou. Echo vysvětluje:

„Minutu nebo dvě poté se Forest vzepjali, ale byli postupně nuceni ustoupit a jejich obrana byla znovu vystavena silnému útoku. Satterthwait, Robertson, Walker a Raybould neuspělí.“

Liverpool ve druhé půli dominoval a mohl přidat dalsi branky. Sam Raybould dal gól ,ale pro ofsajd nebyl uznán a Linacre v brance Forest vytáhl šňůru zákroku. Nakonec však podlehl po krásné ráně Billa Goldieho v 62. minutě.Reds vedli 2:0 a Forest byl nyní bez šanci na bod. Echo důrazně tvrdilo, že se jednalo o rozhodující zápas o titul a že Liverpool si své místo v čele tabulky naprosto zaslouží.

„...dvěma rysy hry byl nesmírný tlak ze strany Liverpoolu a brilantní brankář Linacre, který chytil střely od Coxe, Satterthwaita a Rayboulda.“

Výhra dotáhla Reds na nejvyšší příčky se Sunderlandem, ale Sunderland měl větší rozdíl v gólech. Liverpool se potřeboval vyhnout porážce o 48 hodin později a titul bude poprvé jejich. Merseyside zachvátila titulní horečka a pocit očekávání byl téměř nesnesitelný. Liverpoolské družstvo však bylo v sebevědomé náladě, když putovalo na jih, aby čelilo Albionu. Kapitán klubu Raisbeck si později vzpomněl, jak se při cestě vlakem do Birminghamu obrátil na svého spoluhráče Billa Goldieho a zeptal se ho, jestli má pocit, že to zvládnou. Takhle si ten rozhovor pamatoval. „Byl to významný zápas, protože návštěva Brum se v té době v žádném klubu nebrala na lehkou váhu. Ale prostě jsme museli vyhrát. Všichni kluci do toho šli. Vzpomínám si, jak jsem řekl Williemu Goldiemu ve vlaku, když jsme v den zápasu jeli do Brumu. „Myslíš, že to zvládneme, Bille?Řekl.„Samozřejmě, že to zvládneme.'"

Nevyšlo to tak docela, jak by to asi mělo být, ale Liverpoolu se podařilo vyhrát zápas 1:0. Ve skutečnosti jim stačila jen remíza.

Raisbeck si vzpomněl: „Ukázalo se, že jsme to nezvládli tak sebevědomě, jak tomu věřila odpověď Willieho Goldieho. Čas plynul a my jsme ten gól pořád chtěli. Míč ležel na brankové čáře. Johnny Walker a brankář se nějak popletli, leželi vzadu u sítě a nebyla tam žádná přátelská noha, která by míč postrčila do sitě. Vím, že jsem se zastavil. Byl jsem fascinován, při pohledu na brankáře i Walkera, jak se ve stejném okamžiku začínají rvát o míč. Kdo se k němu dostane první? Nastalo takové hrobové ticho. Zdálo se mi, že slyším tikání hodinek rozhodčího, i když byl dvacet metrů ode mě, a zdálo se mi, že uplynula půlhodina. Ale muselo to trvat jen vteřinu nebo dvě. Gólman už klečel a plazil se k míči, když Walker kočičím pohybem zakroutil tělem po zemi a jen přehodil míč přes čáru a titul byl náš.“

Vítejte doma

Teď jsme zpátky na Renshaw street. Vzduch naplnil další obrovský řev. „Jsou tady, šampióni jsou doma" Lidé křičí. Dychtivé děti,v otrhaném oblečení a bosé, skáčou mezi nohama mužů a žen oblečených v nejlepším oblečeni. Někteří přijdou rovnou z práce, jiní se vyhnou noční směně, aby zahlédli vítěze. Pak se tým vynoří ze stanice, na korbě vozíku tažené koňmi. Jsou zaplaveni davem. Raisbeck je vytažen do vzduchu a dav na něj zpívá a křičí, aby pronesl řeč. Odmítá a hráči pokračují v cestě do Sandon Pubu, kde budou oslavy pokračovat dlouho do noci. Takhle náš kapitán vzpomíná na události:

„To je ale noc po zápase! Na nádraží Snowhill nás skvěle povzbudili hráči z Birminghemu kteří byli dost dobří sportovci, aby nás povzbudili jako vítěze Ligy, ale nebyli jsme připraveni na to, co nás čekalo v Liverpoolu. Nedovedl jsem si představit, že před Hlavním nádražím bude dav mezi 50-60 tisíci. nacpané před Hlavním nádražím a přímo u Lime Street. Ulice byla doslova černá lidmi. Málem jsme se nedostali k našemu ústředí v hotelu Sandon. Když jsme šli kolem, dav na mě křičel, abych promluvil.Nic jsem neřekl. Řečnictví nikdy nebylo má silná stránka.“