pivovar helf

Autobiografia Stevena Gerrarda 2015: Časť. 1

gerrardstory

Prinášame vám exkluzívne preklad častí novej autobiografie Stevena Gerrarda, bývalého kapitána a legendy klubu. 

 V každej časti bude téma o inom, pretože celá kniha ešte stále nie je k možnosti k zakúpeniu a na internet vyšli len niektoré časti z nej. Dnešná časť bude o jeho poslednej sezóne v drese LFC a kluboch, ktoré javili o jeho služby záujem.Príjemné čítanie

Ešte predtým, než som verejne prehlásil, že je to môj koniec v LFC, sa dostalo k niektorým klubom, že by som mohol po tejto sezóne v LFC končiť. Prvá ponuka nenechala na seba dlho čakať a prišla z Besiktasu, trénovaným Slavenom Bilićom. Monaco bol ďalší klub. Ich záujem bol naozaj veľký. PSG bol ďalším záujemcom. Neskôr David Moyes niekokoľkrát kontaktoval môjho agenta, či by bol záujem z mojej strany prestúpiť do jeho Realu Sociedad. Ozvalo sa tiež zopár anglických klubov, ale záujem hrať proti Liverpoolu som naozaj nemal. Zaujímal sa o mňa manažér Tottenhamu Mauricio Pochettino, čo bolo pre mňa veľmi príjemným pocitom, že ma stále cenili na takýto level. Bol som presvedčený, že by som ešte zvládol rok v Premier League, ale na druhú stranu som cítil, že by to už nebolo znova také vzrušenie od začiatku s Tottenhamom. Dva kluby, ktoré ma však zaujímali boli PSG a Monaco, dve popredné francúzske tímy. Pýtal som sa však sám seba otázku, čo by bolo keby som v nejakom európskom zápase cestoval na Anfield? 

Mal som veľké nádeje z novej ponuky zo strany Liverpoolu ohľadom predĺženia kontraktu, ale popravde som to potreboval vyriešiť čo najskôr, aby som sa opäť venoval veciam na ihrisku. Brendan Rodgers chcel, aby som zostal, ale ponuka klubu vyznela ako keby mi hovorili: "Dohraj posledných 6 mesiacov v klube a potom začni nanovo niekde inde. Vyzerá že nadišiel čas." Stretnutie o riešení nového kontraktu trvalo približne 15-minút -veľmi krátky čas na rozhodnutie mojej liverpoolskej kariéry po 27 rokoch. Bol to jednoducho ten prípad: "Toto je ponuka." Vyzeralo to tak, že som chcel viac ja než oni.

Ponúkali mi ročné predĺženie zmluvy so strhnutím 40 % z platu. Bonusy boli síce veľmi dobré, ale boli v rozpore so všetkým, o čom som sa s Brendanom Rodgersom bavil. Bolo zrejmé, že môj čas na ihrisku bude menší a menší, ale zmluva zahŕňala bonusy na základe počtu odohratých zápasov. Nemal som žiadne výhrady voči škrtu na plate. Vedel som, že to skratka musí prísť. Nebol som už tým hráčom, ktorý dvihol pred 10 rokmi trofej pre víťaza Champions League. Uvedomoval som si tiež, že budem hrávať pomenej - na druhú stranu som si seba samého stále cenil ako top hráča a dôležitého člena tímu. Bol som stále kapitánom a bolo pre mňa sklamaním, že mi ponúkli kontrakt na základe predvedených výkonov a odohratých minút. Myslel som si, že im bolo jasné, že nie som niekto, kto si neuvedomuje svoju hrdosť pre tento klub a že musím dať do hry svoje srdce každý zápas. 

V najlepšom možnom scenári mi mohol Liverpool ponúknuť ročné predĺženie kontraktu s možnosťou dostať sa do trénerského tímu LFC. Rok s Brendanom Rodgersom a jeho trénerskym tímom mi mohol dať veľmi veľa. Bola by to obrovská skúsenosť - ktorú si okrem iného mená ako Ryan Giggs, Phil Nevile či Gary Monk už užili vo svojich tímoch. 

Chvíľu po tom, čo mi klub ponúkol kontrakt so zníženým platom, prišiel ešte s jednou požiadavkou. Chcel, aby som vystupoval v televíznej reklame pre značku NIVEA aj s ďalšími hráčmi tímu. Bolo jasné, že som bol stále veľmi dôležitým členom tímu mimo ihriska. Túto vec som však odmietol. Nahradil ma v nej Jordan Henderson a musím priznať, že keď som tú reklamu videl v televízií, cítil som sa oslobodený. Robiť tieto veci jednoducho nie je moja parketa. Mal som tonu možností v minulosti vystupovať v podobných reklamách, no moja odpoveď bola vždy NIE. Možno to je dôvod, prečo som nikdy, narozdiel od ostatných veľkých hráčov z iných mužstiev, nežiadal klub o dohodu ohľadom práv na použitie podobizne. Počul som hráčov rozprávať o týchto právach a aj o tom, koľko im to zarobí navyše, ale podľa mňa je to hnusné z ich strany. Keď podpíšete kontrakt, potom podpíšte zmluvu o právach osobnosti, ktoré sú nad klubom. Platia vám dobre a pracujete pre nich. Možno je to iné keď ste Messi alebo Ronaldo, ale táto ponuka od značky Nivea bola jedna z tých, ktorú som odmietol. Za svoju kariéru som si splnil viacero komerčných povinností okolo klubu, pretože som bol jeho kapitánom dlhé roky. Moja kariéra však bola najmä o futbale;  míňanie peňazí alebo prezentovanie sa v úlohe celebrity ma nikdy nelákalo. Preto som nikdy nemal problém prijať ponuku v MLS tímu Los Angeles Galaxy a hrať za menšie finančné ohodnotenie, než keby som zostal v Liverpoole. Taktiež som odmietol ponuku hrať v Qatare, kde by som po dobu 2 sezón zarobil približne 10 milión libier. To by bolo viac než to, čo som kedykoľvek doteraz zarábal. Qatar však nebol podľa mňa ideálne miesto pre mňa, pre manželku či deti. 

Amerika predstavovala oveľa viac pre nás. MLS mi umožňuje hrať futbal na vyššej úrovni ešte zopár rokov a tiež mám viac času na rodinu. V Liverpoole to bolo deň čo deň veľmi zaťažujúce niekoľko rokov. Čo sa týka čisto futbalu, nemohol som prijať ponuku byť hráčom širšieho kádra. Pamätám si prípad Franka Lamparda - sedel na lavičke víkend čo víkend po odchode z Chelsea. Nemyslím si, že by som sa mohol vydať podobnou cestou. Vždy som chcel predovšetkým hrať. marca

Presne to som mal v hlave aj v novembri 2014, keď sme hrali zápas Champions League s Realom Madrid na Bernabeu. Cítil som sa nostalgicky pre marec 2009, keď sme ich porazili po dvojzápase v súčte 5-0. Domáca kanonáda, ktorú sme nadelili Madridu bola pre mňa jednou z najsladších nocí v európskom futbale. Bol to zápas, po ktorom Zinedine Zidane povedal na moju adresu: "Je najlepší na svete. Zabudnite na Messiho, alebo Ronalda. Je to Gerrard." Prišli k nám na domáci Anfield s cieľom zničiť nás a postúpiť. Jeden z nemenovaných madridských denníkov mal na titulnej stránke nadpis: "Tak toto je ten slávny Anfield?" a nižšie bolo "A čo?". Nakoniec sme ich však my zničili. O 5 rokov a 4 mesiace som bol v šoku, keď som nebol vybraný do zápasu s Realom Madrid pod Brendanom Rodgersom. Po zápase s Realom na nás čakala v lige Chelsea a Rodgers sa rozhodol, že hráči ako Balotelli, Coutinho, Sterling, Henderson a ja budú oddychovať, aby sme boli na víkendový ligový šláger pripravení. Ak Brendanove rozhodnutia znamenali, že som bol nezaradený do zápasov ako s Realom Madrid, potom to znamenalo pre mňa jedno - koniec. Prišiel som na ihrisko až v druhom polčase, stav bol 1-0 v prospech Realu, no bolo cítiť, akoby sa Brendan vzdal už dávno pred výkopom. 

Moja kariéra po tomto by už nikdy nebola taká istá. 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook