pivovar helf

Naby Keïta

keita 1

Na pobreží Guinejskej republiky, jednej z najchudobnejších krajín západnej Afriky, leží polostrov Kaloum. Rozprestiera sa na ňom hlavné mesto Konakry, kde sa pred 24 rokmi narodil Naby Laye Keïta.

Naby to v detstve nemal ľahké. Pomáhal mame Miriam, ktorá predávala na ulici vodu, keďže otec Sekou nevládal ako opravár motocyklov sám uživiť rodinu. Voľné chvíle trávil s loptou na zaprášených uliciach štvrte Koleya. 

Od deviatich rokov hral za miestny klub Horoya AC. Napodobňoval svojich idolov, slávnych guinejských hráčov Pascala Feindouna a Titiho Camaru. Sníval o tom, že bude tiež jedného dňa profesionálnym futbalistom. Nečakala ho však ľahká cesta.

„V Guinei je takmer nemožné uživiť sa futbalom, musíte to vyskúšať v Európe. Bol som o svojej budúcnosti rozhodnutý. Vedel som, že len tak môžem zabezpečiť lepší život pre svoju rodinu,“ spomína Naby. 

Táto možnosť sa mu ponúkla, keď v 16 rokoch odletel na odporúčanie Feindouna, najlepšieho strelca v histórii guinejského národného tímu, na skúšky do francúzskeho FC Lorient. 

„Nevyrástol som v akadémii pre talenty. Všetko, čo som vedel, som sa naučil na ulici. Dokázal som získať loptu, bežať s ňou dopredu, obohrať hráča nejakou kľučkou, prípadne vystreliť,“ vysvetľuje Naby. 

Zostal zaskočený úrovňou hry vo Francúzsku, značne sa líšiacou od futbalu v skromných podmienkach mesta Konakry. Nedokázal si zvyknúť na dovtedy nepoznanú, profesionálnu stránku futbalu. 

„Tréneri v Loriente odo mňa chceli veci, o ktorých som v živote nepočul. Ich žargónu som nerozumel, nevedel som nič o taktike.“

Nevzdával sa. Prespával u kamaráta Guy-Michela Landela a naďalej skúšal svoje šťastie. Zaujal zástupcov Le Mans FC, kde odohral pár prípravných zápasov, avšak pre finančné problémy si tam nemohli dovoliť ponúknuť zmluvu novému hráčovi.

Skormútený Naby to napriek neúspechu nezabalil a nevyrazil na cestu nazad do svojho rodiska. Urobil dobre.

Zúčastnil sa na turnaji nádejných futbalistov v Marseille, organizovanom bývalým reprezentantom Guiney Dianbobom Baldém. Baldé po skončení kariéry pomáhal mladým africkým hráčom presadiť sa na starom kontinente. 

Všimol si ho Frédéric Arpinon, športový riaditeľ druholigového FC Istres.

„Ponúkli sme mu možnosť trénovať v našej akadémii. Sledoval som ho desať minút a videl som dosť. Bol som si istý, že toho chlapca musíme získať,“ spomína Arpinon na prvé stretnutie s Nabym.

 „Pripomínal mi Andrésa Iniestu. Mal vynikajúcu techniku, bol silný na lopte a skvele prihrával. Keď náhodou stratil loptu, v momente sa otočil a vybojoval ju naspäť.“

V Istres odohral Naby 23 zápasov a z pozície podhrotového útočníka si pripísal štyri góly a deväť asistencií. Nesporný talent nezostal bez povšimnutia ani u spoluhráčov.

„Spomínam si, ako za mnou raz prišiel Vincent Le Goff, jeden z našich hráčov, a povedal mi: ,Fred, ani nevieš, ako som rád, že som hral futbal s Nabym Keïtom,‘ taký bol u nás Naby populárny,“ dodáva Arpinon.

Istres sa nedokázali udržať v Ligue 2 a bolo jasné, že nevybrúsený guinejský diamant po roku opustí francúzsku riviéru. 

Preteky o Keïtov podpis napokon vyhral Red Bull Salzburg. V tom čase pracoval v radoch rakúskeho klubu bývalý tréner Liverpoolu Gérard Houllier. Práve on si Nabyho všimol a odporučil ho športovému riaditeľovi Ralfovi Rangnickovi. Spolu sa naňho boli pozrieť na medzištátnom zápase Mali – Guinea v máji 2014. 

Naby v tom zápase strelil gól a o jeho ďalšej ceste na klubovej úrovni bolo rozhodnuté. 

V Rakúsku sa zo začiatku trápil. Oproti pôsobeniu v Istres musel na ihrisku plniť viac defenzívnych úloh. Tréneri v ňom totiž videli stredného záložníka. Problémy mu spôsoboval aj jazyk, keďže ovládal len francúzštinu. Pomáhal mu predovšetkým ďalší Afričan v Salzburgu Sadio Mané.

„Podporoval ma vo všetkom. Učil ma jazyk a oboznamoval ma s mestom a s klubom,“ povedal Naby o svojom staronovom spoluhráčovi, „uisťoval ma, že po čase si na všetko zvyknem a budem čoraz viac hrávať.“  

Mané, ktorý pár mesiacov po Keïtovom príchode prestúpil do Southamptonu, si sám prešiel podobnými skúsenosťami. Vedel, o čom hovorí. Naby začal častejšie nastupovať a aj výkonnostne išiel nahor. Vo februári strelil prvý ligový gól a do konca sezóny sa stal súčasťou základnej zostavy. Salzburgu pomohol vyhrať domáce double.

V ročníku 2015/16 už nikto nepochyboval, že Nabyho miesto je v strede poľa. Dirigoval hru, neúnavne napádal súpera a svojimi geniálnymi nábehmi spôsoboval obrancom obrovské ťažkosti.

V rodnom meste Mozarta komponoval mladý Guinejčan svoju vlastnú futbalovú symfóniu. Druhý raz za sebou vyhral ligu aj pohár a navyše bol vyhlásený za najlepšieho hráča roku v Rakúsku. 

V lete zamieril do sesterského klubu Salzburgu RB Lipsko. Saský klub sa v uplynulej sezóne prebojoval medzi nemeckú elitu pod vedením jedného z „objaviteľov“ Keïtu Ralfa Rangnicka. K prestupu určite dopomohol aj fakt, že Rangnick sa so svojím bývalým zverencom dobre poznal a vedel, čo od neho môže očakávať.

Naby výborne zapadol do systému nového kormidelníka Ralpha Hasenhüttla, ktorého tímy sa vyznačujú okrem iného agresívnym pressingom okamžite po strate lopty, na čo sa Guinejčan dokonale hodí. 

Vo formácii 4-2-2-2 hral v strede zálohy spolu s Diegom Demmem a bola na ňom postavená celá hra Roten Bullen. Kým Demme zvyčajne robil v strede poľa čiernu robotu, Naby mal na starosti kreatívnu stránku. Po zisku lopty bol schopný poľahky prejsť cez napádajúcich hráčov a zakladať smrtiace protiútoky. Dokázal vyviesť loptu z vlastnej polovice a naviazať na seba viacerých protihráčov. Takto sa vpredu otváral priestor pre rýchlych útočníkov ako Timo Werner a Yussuf Poulsen.

Naby disponuje aj výborným čítaním hry a čuchom na góly. V 31 zápasoch Bundesligy dal 8 gólov a dopomohol nováčikovi z Lipska skončiť na výbornom druhom mieste. Dostal sa dokonca do najlepšej jedenástky roka v Nemecku.

„Naby je ako dvaja hráči, nikoho podobného som ešte nevidel,“ vyjadril sa športový riaditeľ Schalke Christian Heidel.

Vzbudil pozornosť po celom svete a medzi jeho najväčších obdivovateľov patril tréner Liverpoolu Jürgen Klopp. Niet sa čomu čudovať, veď Kloppom forsírovaný štýl hry má veľa spoločných znakov s Hasenhüttlovou koncepciou.  

V lete 2017 dospeli obe strany k dohode o Keïtovom prestupe do Liverpoolu po sezóne 2017/18. Cena mala závisieť od výsledkov Lipska v nasledujúcej sezóne, no tak či tak išlo o najväčšiu sumu, ktorú kedy vynaložil klub od rieky Mersey na prestup hráča.

Ralfovi Rangnickovi sa teda síce podarilo udržať pokope základ kádra z úspešného ročníka, v tom ďalšom však Hasenhüttlovci skončili len na šiestom mieste. 

Keïta musel čeliť ďalšiemu problému. V novembri bol obvinený z falšovania vodičského preukazu a dostal pokutu 415 000 €. 

Ani na ihrisku nevynikal disciplínou. Štyri červené karty v Nabyho poslednej sezóne na východe Nemecka napovedali, že hoci už v mladom veku pozbieral mnoho individuálnych aj tímových ocenení, stále je čo zlepšovať. 

Napriek všetkému bol vybraný do hviezdneho tímu Európskej ligy, kde bolo Lipsko vyradené vo štvrťfinále neskorším finalistom z Marseille.

V lete vymenil dres Lipska za červený, liverpoolsky. Na rozdiel od ostatných klubových zastávok v jeho kariére sa táto nejaví len ako prechodná. Čaká ho však doteraz najťažšia skúška. Guinejský le roi de la rue, teda kráľ ulice, sa 1. júla 2018 stal prvým hráčom Liverpoolu od odchodu Stevena Gerrarda so slávnou osmičkou na chrbte.

Zdroje:

https://www.telegraph.co.uk/football/2018/07/20/naby-keita-interview-used-play-streets-guinea-wearing-liverpool/

https://www.goal.com/story/naby-keita-goal-50-exclusive/index.html

https://tribuna.com/en/liverpoolfc/news/2804036/

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook