pivovar helf

Exkluzívny rozhovor s legendou Jamiem Carragherom

carragher

 

Jamie Caragher debutoval za Liverpool v roku 1996, za LFC hral vo viac ako 700 zápasoch. Bol asistentom kapitána viac ako 10 rokov. Odišiel na konci sezóny 2012/13, a v súčasnosti pracuje ako spolukomentátor televíznej stanice SkySports.
 
Pred víkendovým "El Clásicom" poskytol španielskej tlači exkluzívne interview.
 
Jamie, boli ste jedným z najlepších hráčov na svojej pozícii v Európe. Chceli ste hrať niekedy aj v inej krajine?
Nie. Ale myslím si, že na konci svojej kariéry, by možno bolo pekné povedať, že som hral v Španielsku, v Taliansku alebo v Nemecku. Myslím, že aj Steven Gerrard povedal dva dni pred zápasom s Realom Madrid, že mal možnosť sa k nim pripojiť hneď niekoľkokrát. Na konci svojej kariéry si možno pomyslí aj on to isté. Je to predsa len ďalšia skúsenosť, ale keď ste miestny hráč, ktorý v meste vyrástol, tak nikdy neuvažujete a nemyslíte si, že by bolo ešte niečo lepšie ako hrať tam, kde ste sa narodil. Nikdy som ani nemohol premýšľať o tom, že by som odišiel, pretože som mal všetkých svojich priateľov a rodinu vždy pri sebe, a oni boli fanúšikmi Liverpoolu. Možno keby som nehral v klube z môjho mesta, potom by to bolo možné. Je to dobrá skúsenosť, ale liverpoolskí fanúšikovia by ma, ak by som odišiel, "zabili".
 
Trénovali Vás rôzne osobnosti, rôznych národností, a s rôznym štýlom futbalu. Aký mali na Vás vplyv?
Aj keď som nehral v inej krajine, mal som niekoľko zahraničných trénerov, ktorí prišli trénovať do Liverpoolu. Som rád, že som ich mal. Naučili ma totiž rôzne veci, a inú kutúru. Môj prvý tréner bol Roy Evans, ktorý svojimi myšlienkami patril ešte ku osobnostiam ako bol Shankly, Paisley, Fagan a Moran. Potom prišiel francúzsky tréner Gérard Houllier. Francúzsko práve vtedy vyhralo World Cup 1998, a on bolo jeho súčasťou. Pracoval s mnohými mladými hráčmi, ktorí sa na víťazstve na MS vo Francúzsku podielali, napr. Thierry Henry alebo Trezeguet. Bol pre mňa skvelým učiteľom. Po ňom prišiel Rafa Benítez, veľmi uznávaná osobnosť v Španielsku, pretože predtým vyhral s Valenciou dva ligové tituly a Pohár UEFA. Bolo pre mňa fantastické, že ma v mojom najlepšou veku trénoval práve on. Hral s tímom mimoriadne organizovane, je to veľmi dobrý tréner.
 
Na Rafu Beníteza Jamie veľmi rád spomína, patril totiž k dvojici najobľubenejších trénerov, pod ktorými vo svojej kariére hrával
 
Ale kto bol Váš najobľúbenejší?
Mal by som povedať, že Houllier a Benítez rovnako. Obaja ma trénovali šesť rokov, a s týmito dvomi trénermi som strávil 12 rokov mojej futbalovej kariéry. Sú to práve tieto roky, v ktorých som vyhral všetky moje trofeje, hral som svoj najlepší futbal, takže neviem si medzi nimi vybrať toho najobľúbenejšieho.
 
Myslíte si, že jazyk môže byť niekedy prekážkou vo futbale?
Viem, že ľudia hovoria často o tom, že futbal má spoločný jazyk, ktorý každý pozná. V tejto oblasti je však potrebné povedať, že keď napr. niekto príde do Anglicka, a nevie touto rečou hovoriť, tak je to problém.
 
Za ktorý tím v španielskej lige by ste rád hral?
Ako dieťa som bol fanúšik Evertonu, a Everton predal v roku 1986 do Barcelony Garyho Linekera. Bolo to po MS v Mexiku, preto som bol vždy fanúšikom FC Barcelona. Tiež si spomínam, že vtedy trénoval Barcelonu Holanďan Johan Cruyff, a v tíme hral Pep Guardiola. Pravdou je, že by som radšej hral v Barcelone, ako v Madride. Mojim obľúbeným tímom v Španielsku je preto FC Barcelona.
 
Ktorý hráč je v súčasnosti v španielskej lige Vaším najobľúbenejším?
Myslím, že najlepším je teraz Ronaldo, predtým to bol možno Messi, ale myslím si, že Ronaldo ho teraz prekonal. Ale mojim najobľúbenejším hráčom v Španielsku je Xavi Hernandez, ktorý už teraz možno nehráva každý zápas, ale pre mňa bol Xavi vždy najlepším hráčom Španielska.
 
Už ste mal tú možnosť sa s ním aj stretnúť?
Áno, rozprával som sa s ním minulý rok. Bol so svojim tímom, a bol to rozhovor pre noviny. Kedysi som povedal španielskym hráčom ako Xabimu Alonsovi, Pepe Reinovi, Arbeolovi, že je to ten najlepší hráč. Preto už vedel, že sa mi páči.
 
Jamie Carragher sa stal po skončení kariéry spolukomentátorom televíznej stanice SkySports
 
Keď sme už načali prácu pre médiá, ako sa Vám páči?
Áno, táto práca sa mi páči, a užívam si ju. Myslím, že keď skončíte s hraním futbalu, musíte sa rozhodnúť čo bude ďalej. Pravdou je, že som nikdy nedostal ponuku na trénera, alebo byť súčasťou technického tímu. Preto som veľmi rád za ponuku Sky TV, kde komentujem zápasy Premier League alebo Ligy majstrov.
 
Chcel by ste sa pripojiť v budúcnosti k trénerskému tímu Liverpoolu?
Myslím, že keby mi bola ponúknutá práca v Liverpoole s vhodným miestom, bolo by pre mňa ťažké povedať nie. Ako som však uviedol vyššie, teraz som šťastný a užívam si to, čo robím. Ale ak sa tak stane, budem musieť urobiť rozhodnutie.
 
A čo Everton?
Nie, v žiadnom prípade!
 
Kto bol Vaším vzorom, keď ste začal hrať futbal?
Bol som fanúšik Evertonu, takže ako som už povedal, bol ním Gary Lineker, ktorý prestúpil do Barcelony. Ale bolo mnoho hráčov Evertonu v tej dobe, ktorí mali potenciál hrať v Španielsku. Boli medzi nimi napr. Graeme Sharp alebo Peter Reid. Sú to legendy Evertonu a moji detskí hrdinovia.
 
Gary Lineker (vľavo) v drese FCB - Carragherov detský hrdina ho priviedol k tomu, že v Španielsku začal fandiť Barcelone, čo mu zostalo dodnes (na fotografii z roku 1986 spoločne s Markom Hughesom, terajším manažérom Stoke City)
 
Anfield je známy tým, že má úžasnú atmosféru a najlepších fanúšikov na svete. Už ste však bol na inom štadióne, ktorý na Vás naozaj zapôsobil?
Dva veľké štadióny Bernabeu a Nou Camp, a taktiež aj San Siro. Ale pokiaľ ide o atmosféru, keď idete do Turecka na Galatasaray a Besiktas, ich štadióny a život okolo nich žije už dve hodiny pred zápasom, všetci fanúšikovia sú už vtedy na svojom mieste. Preto si myslím, že najlepšia atmosféra je v Turecku.
 
Hovoril som s mojim priateľom, ktorý je mimochodom fanúšik ManUtd., a ten mi povedal: "Ak by Jamie Carragher hral minulú sezónu, tak Liverpool by vyhral ligu." Čo si o tom myslíte?
No, to nikdy nevieš. Mnohí si myslia, že áno. Ale hráč môže hrať horšie, ako hrá tím... Kto vie? Nemali by sme však zabúdať na to, aké úžasné to v priebehu minulej sezóny bolo. Posun zo siedmeho miesta na druhé miesto. Vyhrávali sme ligu dve alebo tri kolá pred koncom. Bolo to neuveriteľné predstavenie tímu, trénera a ich tvrdej práce. V tejto sezóne sme nezačali veľmi dobre, ale ešte máme čas na vyladenie. Nemyslím si, že sa môžeme rovnať Chelsea alebo Manchestru City, je však veľmi dôležité, aby sme opäť skončili v prvej štvorke. 
 
Ak by Liverpool v minulej sezóne vyhral ligu, bol by ste sklamaný z toho, že ste len sezónu predtým odišli do dôchodku?
Áno, myslím, že by som ľutoval môjho príliš skorého odchodu do dôchodku. Vždy sme so Stevenom Gerrardom hovorili a snívali o tom, že raz vyhráme ligu. V prípade, že by sezóna skončila, a oni vyhrali titul, samozrejme osobne by som odchodu do dôchodku v kútike duše veľmi ľutoval.
 
Spoločne s Pepe Reinom patrili po dlhé roky k stabilným členom základnej zostavy Reds
 
Vy ako aj Pepe Reina ste boli kedysi dobre známi organizáciou hry zozadu. Myslíte si, že to je niečo čo Liverpoolu v tejto chvíli chýba?
Osobne si myslím, že áno. Ale nielen v Liverpoole. Myslím, že niečo podobné chýba medzi hráčmi všeobecne. Mnohí hráči nehovoria medzi sebou mimo ihriska, a to je problém, ktorý má každý tím. Myslím, že technický tím a tréneri vždy hovoria, že v kádri musí byť niekto, kto má za úlohu diskutovať, organizovať a kolektív stmelovať. Myslím, že pred 10, 15, 20 rokmi, každý tím mal takýchto hráčov, je ich však stále menej a menej. Toto nie je problém len pre Liverpool, ale aj pre ostatné kluby.
 
V lete sa hovorilo o tom, že Luis Suárez odchádza do Realu Madrid a potom odišiel do Barcelony. Myslíte si, že sa zmestí do zostavy?
No, keď mám pravdu povedať, myslel som si, že by mu lepšie padol prestup do Realu, pretože tam mohol hrať stredného útočníka namiesto Benzemu. V Barcelone by mohol hrať svoj najlepší futbal na pravej strane, kde hráva Pedro. Aj tak si však myslím, že najlepšou pozíciou je pre neho post stredného útočníka.
 
Ako by ste opísal Suáreza ako hráča a človeka?
Je to ten pravý otec rodiny, vždy je so svojou manželkou a deťmi. Medzi spoluhráčmi vždy žartoval a bol usmievavý. Medzi nimi bol mimoriadne obľúbený. V tréningu bol fantastický, a nikdy sa nestalo, že by sa mu nechcelo, alebo bol v tréningu lenivý. Vždy tvrdo pracoval a trénoval, každý súboj, každý zápas v tréningu chcel vyhrať. Je to jeden z najlepších hráčov na svete, spoločne s Ronaldom a Messim.
 
Myslíte si, že práve jeho túžba vždy vyhrávať viedla k tomu, že sa v minulosti dopustil aj niekoľkých chýb?
Vo veciach ktorým sa venuje chce byť vždy najlepší, a chce vyhrávať. A tomu pripisujem aj jeho incidenty, keď uhryzol protihráča. To je zlé, pretože ako hráč musíte vedieť, že nemôžete prekročiť akúsi pomyselnú čiaru. Frustruje ho sklamanie po zápase, v ktorom sa nepresadil, alebo jeho tím prehral. Potom to prejde, a opäť je to ten normálny chlap s manželkou a deťmi.
 
Luis Suárez patrí podľa Jamieho k trom v súčasnosti najlepším hráčom sveta (fotografia vyhotovená po poslednom zápase Carraghera v jeho kariére, v máji roku 2013)
 
Myslíte si, že Liverpool bude mať ešte niekedy hráča, ako bol on?
Dúfam, že áno. Ľudia to isté hovorili aj po Dalglishovi, Rushovi, Fowlerovi, alebo Owenovi a Torresovi... Dobre možno po Luisovi Suárezovi to bude nejaký ten čas trvať, pretože je to jeden z najlepších hráčov na svete, ale Liverpool vždy nahradil týchto hráčov. Myslím si, že sa tak opäť stane.
 
Čo si myslíte o výkone Liverpoolu v stredu proti Realu Madrid?
Real hral fantasticky, je to najlepší tím na svete, s tými najlepšími svetovými hráčmi.
 
Čo si myslíte o tom, že sa až príliš veľká mediálna pozornosť venuje výmene dresov Maria Balotelliho a Pepeho po prvom polčase?
Mario určite neuvažoval o výmene dresu. Mal by však počkať až do konca zápasu.
 
Nemal najlepší štart kariéry v Liverpoole. Myslíte si, že sa to zmení?
On nie je náhradou za Luisa Suáreza, ale hrá na rovnakej pozícii. Nie je tak dobrý ako Luis, a všetci vidíme, že by mal hrať lepšie ako ukazuje. Nečakajte, že Mario nahradí góly Suáreza, chýba mu takisto aj Daniel Sturridge. Ale ešte je v Liverpoole veľmi krátko, a má dosť času, aby ukázal svoje kvality. Musí sa však zlepšiť.
 
Čo si myslíte o nových španielskych posilách Manquillovi a Morenovi?
Moreno sa mi celkom páči. Myslím, že zo všetkých nových hráčov je momentálne najlepší. V tomto období sa mení s Enriquem, a proti Tottenhamu dal aj skvelý gól. Vyzerá naozaj dobre. Manquillo sa mi taktiež veľmi páči. Na ihrisku veľmi nevymýšľa, a svoju prácu robí počas celej doby na ihrisku dobre. Máme hneď niekoľko hráčov, ktorí môžu hrať v Liverpoole na jeho poste, takže má dobrú konkurenciu. Myslím, že jeho hosťovanie po dobu dvoch rokov z Atletica Madrid, má rukopis Simeoneho, ktorý je skvelým defenzívnym trénerom, takže vie ako sa má brániť. Mám rád oboch nových španielskych hráčov, ktorí sú nepochybne dvomi najlepšími podpismi z leta tohto roku.
 
Podľa Jamieho Carraghera je Alberto Moreno najlepším letným podpisom Liverpoolu
 
Čítal som Váš stĺpik v novinách, kde ste napísal: "Ak príde cudzí hráč potrebuje na prispôsobenie sa jeden rok."
Nemyslím si, že to skutočne trvá jeden celý rok. Myslím si však, že niekoľko mesiacov určite. Budete žiť na novom mieste, s cudzím jazykom, inou kultúrou, rôznymi spoluhráčmi, trénerom. Možno to pár mesiacov potrvá, ale nie rok. Ak však niekto nehrá po roku dobre, je to už znepokojujúce. Myslím, že také dva alebo tri mesiace, maximálne do Vianoc. Potom by ste už mali ukázať, na čo skutočne máte.
 
Prečo si myslíte, že nie je časté, že anglickí hráči pôsobia v španielskej lige?
Je to preto, že v Anglicku sú vo futbale veľké peniaze. V minulosti v Anglicku hrali hráči, ktorí odišli do zahraničia - Talianska, Španielska. Ako som už spomenul jedným z nich bol Gary Lineker. Je to ale fantastické, že anglickí hráči sú tu v Premier League. Sú tu aj veľmi dobre zaplatení.
 
V priebehu minulého roka som však čítal hneď niekoľko vyhlásení, v ktorých sa hovorilo, že "akadémia musí byť pre naše deti, a keď už niekeho klub kúpi, musí to byť hneď aj hráč do základnej zostavy". Nemyslíte si, že keď do klubu príde mladý hráč skôr, už v rannom veku, nemusí sa potom prispôsobovať kultúre a novému prostrediu, ako ste predtým povedal?
Áno, možno to tak je. Veľa hráčov neodchádza do zahraničia vôbec. Keď odíde od rodiny 15 alebo 16-ročný chlapec, ocitne sa v cudzej krajine, žije na vlastnú päsť, má jazykovú bariéru, a je ešte pritom dieťaťom, nemyslím si, že mu to nejako pomôže. Je veľmi málo hráčov v Liverpoole, ktorí sa takto presadili. Myslím, že je lepšie kúpiť hráča vo veku 18 rokov, ktorý je už predsa len o niečo starší a zrelší. Samozrejme lepšie je kúpiť hráča hneď do prvého tímu, ktorému to potom dodá väčšie sebavedomie, a omnoho lepšiu východiskovú pozíciu.
 
Nie je žiadnym veľkým prekvapením, že Jamieho najlepším zápasom, v ktorom kedy nastúpil, bolo finále Ligy majstrov v Istanbule, v roku 2005
 
Ktorý zápas je tým najlepším vo Vašej kariére?
Istanbul. Bolo to finále Ligy majstrov, najväčší zápas, ktorý môže niekto hrať. Samozrejme vyhrať 1:0 bolo určite v našich silách, ale zvíťaziť tak, ako sa to podarilo nám, bolo niečo neuveriteľné. Fantastický zápas, každý si na neho bude vždy pamätať, a to nielen liverpoolskí fanúšikovia. Som veľmi šťastný, že som bol jeho súčasťou.
 
Bola s Vami aj Vaša rodina?
Áno, každý tam bol. Myslím, že som rozdal asi 30 až 40 vstupeniek. Bol to úžasný zápas, niečo, o čom sa stále rozprávame.
 
Ste v kontakte s niektorými Vašimi spoluhráčmi, s ktorými ste ho v roku 2005 vyhrali?
Áno. Veľa hovorím s Didim Hammanom, Gerrardom, a teraz aj s manažérom Brightonu Samim Hyppia. Ostatných nevidím každý deň a tak často, ale posielame si SMS, niekedy ich vidím počas večierkov, alebo pri iných príležitostiach. Budeme vždy veľkí kamaráti, pretože sme spolu dokázali niečo naozaj veľké.
 
Viem, že ste už odišiel do dôchodku, ale keď by ste si mohol vybrať jeden zápas v drese Liverpoolu, proti ktorému klubu by ste si ešte rád zahral?
Rád by som si zahral na Anfielde v stredu. Áno, ak by som si mohol vybrať ešte jeden zápas, bol by to zápas na Anfielde proti Realu Madrid, alebo Barcelone, v Lige majstrov.
 
Ak by ste mohol viesť klub, ktorý by to bol?
Liverpool.
 
Chceli by ste, aby sa Váš syn James stal profesionálnym futbalistom?
Samozrejme, že áno. Každý v Liverpoole futbal miluje a chce, aby jeho dieťa hralo za Everton alebo Liverpool.
 
Carragher so synom Jamesom, ktorý kráča v stopách svojho otca
 
Aký post by ste si želal, na ktorom by hrával?
Stredný útočník.
 
Čo robí okrem komentovania zápasov Jamie Carragher teraz?
Podpisujem veľa dresov, čím aj takto nepriamo darujem nejaké peniaze na charitu. Každé dva alebo tri mesiace venujem trochu peňazí, možno 10-12 tisíc libier, rôznym ďalším charitatívnym organizáciám.
 
Ste poverčivý?
Ani nie. Ale na istom mieste na Anfielde som mal vždy pocit, že mám urobiť to isté. Bola to skôr asi iba nejaká rutina, pretože sme vyhrávali ale aj prehrávali.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook