pivovar helf

"Stratený denník" Billa Shanklyho - časť druhá

shankly6

V druhej časti spomienok čerpaných zo Shanklyho denníka, ktorý písal pre Liverpool Echo v lete roku 1962, hovorí bývalý manažér Reds o podpise a príchode dvojice hráčov Iana St. Johna a Rona Yeatsa.

shankly1

Ako Shankly hráčov kúpil...

V ďalšej časti denníka píše legenda Anfieldu o tom, ako ho jedny škótske noviny doviedli v roku 1961 k podpisu Iana St. Johna, zatiaľ čo on sledoval Rona Yeatsa niekoľko mesiacov pred jeho príchodom do Liverpoolu, aby bol potom druhým príchodom tvoriaceho sa veľkého tímu. Tento článok obsahuje pozoruhodné spomienky a nahliadnutie do spôsobov, ktorými boli v tom období prestupy hráčov realizované.

Bill Shankly vo svojom denníku píše:

"V nedeľu ráno 30. apríla som si náhodou v škótskych novinách prečítal článok, ktorý naznačoval, že Ian St. John chcel odísť z Motherwellu. V tom čase bol St. John jedným z hráčov na mojom zozname, ktorý mali potrebnú kvalitu, a ja som si bol istý, že pomôže nášmu útoku, aby sa z neho stala skutočná útočná sila."

ianstjohn1

Ian St. John a Ron Yeats sa tešia zo zisku FA Cupu

"Prvého, na ktorého som v pondelok ráno narazil, bol predseda klubu pán Williams. Povedal som mu, čo som v novinách videl. S jeho súhlasom, alebo na jeho návrh, som telefonoval do klubu Motherwell, kde som hovoril priamo s ich manažérom Bobbym Ancellem. Po skúsenostiach z predošlých mojich telefonátov tohto druhu, som bol pripravený na ďalšie sklamanie. Ale v tomto prípade som sa dozvedel, že správa, ktorá bola medializovaná v novinách, bola aj pravdivá."

"Bola mi taktiež poskytnutá informácia, že Motherwell nastúpi dnes večer v miestnom pohári s Hamiltonom Accies, a St. John bude hrať. Počas dvoch hodín sme sa dali dokopy, a zostava zložená z trojice a to predsedu, podpredsedu pána Reakesa a mňa, bola v ten deň ihneď na ceste na sever."

ianstjohn2

Ian St. John

"Rozhovory boli vykonané vo veľmi priateľskej, ale obchodníckej atmosfére. Vzájomná "vojna" sa vliekla dosť dlho, ale po polnoci sme nakoniec dosiahli dohodu. Tak ako bolo dohodnuté, na druhý deň ráno sme sa stretli so St. Johnom. Našli sme ho však v stave nerozhodnosti. Náš návrh k nemu bol taký, aby prišiel do Liverpoolu, poobzeral si miesto, a potom zvážil čo ďalej. Ponúkli sme mu bývanie."

ianstjohn3

Ron Yeats na rukách svojich spoluhráčov, Ian St. John úplne vpravo

"St. John bol najskôr predstavený členom vedenia, a potom sme sa rýchlo s jeho pani autom presunuli prezrieť si dom, ktorí sme pre nich vybrali. Pánska časť mojich čitateľov určite pochopí moju úľavu, keď som sa dozvedel správu, že Betta St. John bola veľmi potešená tým, čo malo byť jej budúcim domovom."

"Dotazovali sme sa potom u klubu Dundee United k možnostiam príchodu Rona Yeatsa. Bolo nám však povedané, že tam nie je žiadna šanca na jeho odchod do Liverpoolu. Avšak z našich vlastných súkromných zdrojov sme vedeli, že Ron chcel napredovať v hre, a prekročiť hranice do Anglicka. S našimi otázkami sme boli neodbitní, a stretávali sme sa neustále s odmietaním."

"Náš telefónny účet za volania do Dundee musel byť v tej dobe obrovský. Bol som presvedčený o tom, že Yeats je nielen dobrý hráč tej doby, ale je to hráč schopný vývoja, preto náš záujem pretrvával."

shankly7

Legenda Bill Shankly

"Aj preto sme boli neustále v kontakte so škótskym klubom, a v treťom júlovom týždni sme mali tú česť obdržať správu, že klub je s nami pripravený jednať o jeho cene. Bez váhania sme opustili Anfield. Náš tím, ktorý cestoval do Edinburghu sa skladal z predsedu, podpredsedu, Reubena Bennetta a mňa. Tam sme sa stretli so zástupcami klubu Dundee, a aj samotným Ronom Yeatsom."

"V jednej chvíli to vyzeralo, že sa dohoda nakoniec neuskutoční, ale potom vďaka štipke dobrej vôle na oboch stranách, sa podarilo problematické záležitosti odstrániť, a Ron Yeats podpísal Liverpoolu. Bolo to 22. júla 1961. Nadobudli sme v tomto období taký vzťah s Yeatsom, že náš úspech u nás vyvolal obrovské nadšenie."

"Bol to náš pocit, ale naša reakcia bola len jednou z nich. Dobre si spomínam na to, že pán Reakes šoféroval na ceste do Liverpoolu nonstop, pričom sme si nemohli dať počas cesty ani šálku čaju!"

zostava1

30. máj 1964, Anfield, Majstri ligy. Horný rad zľava: Willie Stevenson, Ronnie Moran, Tommy Lawrence, Gordon Milne a Gerry Byrne. Dolný rad zľava: Peter Thompson, Alf Arrowsmith, Ron Yeats, Ian St. John, Roger Hunt a Ian Callaghan.

Oslepení svetlom

Bill Shankly predviedol jeho neuveriteľný cit pre detail, keď v auguste 1961 vyhral Liverpool v Sunderlande 4:1, kedy sa neúspešne pokúsil využiť západ slnka nad Roker Parkom.

"Bol jasný slnečný večer, a ja som tento fakt prezentoval ako taktický problém, ktorý bolo ťažké riešiť, a v skutočnosti som to nikdy predtým neriešil. Slnko bolo totiž príčinou jedného z gólov, a bolo zrejmé, že kým nezájde za jednu z tribún, obrancovia môžu mať veľký problém pri nájdení lopty vo vzduchu oproti oslepujúcemu svetlu."

shankly8

8. máj 1971 - finále FA Cupu medzi Liverpoolom a Arsenalom

"Pýtal som sa miestnych obyvateľov na čas, kedy klesne slnko za tribúnu. Nebol som však schopný získať všetky informácie. Dokonca som sa toto snažil načasovať, ale celé sa to ukázalo, ako docela zbytočné. Po tom, ako náš kapitán Dick White prehral úvodný los, ja som mohol len ťažko uveriť vlastným očiam, keď som videl, že Sunderland sa rozhodol hrať proti slnku."

"Vedel som, že tak ako my na Anfielde bránime v prvom polčase na strane tribúny The Kop, po vyhratom lose som očakával, že podobne zareaguje aj Sunderland. Zdalo sa mi ale nevieryhodné, že by šli hrať tak dlho proti slnku, aby nakoniec z tejto výhody aj ťažili."

Bill Shankly a Liverpool

14. december 1959 - Shankly preberá Liverpool. Prišiel v čase, keď bolo ihrisko v havarijnom stave, pričom tréningovú plochu a zariadenie našiel, ako sám povedal, akoby "v troskách".
19. december 1959 - Shankly pocítil chuť porážky hneď v prvom svojom zápase na lavičke manažéra Liverpoolu. LFC prehral v Cardiffe vysoko 0:4. Tento výsledok doviedol nového šéfa k tomu, že až 24 hráčov umiestnil na transfer listinu. Všetci v nej uvedení odišli z klubu do jedného roka.
21. apríl 1962 - Vo svojej tretej sezóne Shankly postupuje z druhej divízie. Stáva sa tak už päť zápasov pred koncom súťaže.
18. apríl 1964 - Len dva roky po tom, ako postúpil Liverpool do prvej ligy, sa stáva po šiestykrát vo svojej histórii majstrom Anglicka.
1. máj 1965 - Shankly si spĺňa jeden zo svojich najväčších snov. Víťazí v FA Cupe vo Wembley nad Leedsom 2:1. Vo svojej autobiografii o tomto dni hovorí, ako o jeho najväčšom.
12. máj 1965 - Liverpool vypadol v semifinále Európskeho pohára. Na Anfielde síce predtým vyhral nad Interom Miláno 3:1, však prehra v Miláne 0:3 rozhodla o jeho konci. A Shankly zúri...
30. apríl 1966 - Shanklyho stroj pracuje naplno. Liverpool získava za posledné tri roky svoj druhý titul po tom, ako porazil na Anfielde Chelsea 2:1.
23. apríl 1973 - Liverpool sa stáva po siedmych rokoch opäť majstrom Anglicka, a to po výhre 2:0 s Leedsom na Anfielde.
23. máj 1973 - Shankly má radosť z jeho jediného európskeho úspechu. Reds vyhrávajú Pohár UEFA po tom, ako porazili Borussiu Mönchengladbach doma 3:0, aby v odvete takmer svoj náskok stratili, nakoľko v Nemecku prehrali 0:2.
4. máj 1974 - Posledný zápas Shanklyho v pozícii manažéra Liverpoolu. Vo finále FA Cupu vo Wembley víťazia jeho hráči s Newcastlom 3:0, a získavajú pohár.
12. júl 1974 - Shankly oznámuje vo veku 60 rokov svoj odchod do dôchodku. Počas svojej pätnásťročnej vlády vyhral s Liverpoolom 11 trofejí.

Zdroj: mirror.co.uk

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook