pivovar helf

"Stratený denník" Billa Shanklyho

shankly6

Liverpool Echo po prvýkrát zverejnil časť z denníka legendy Liverpoolu - veľkého Billa Shanklyho.

shankly1

V lete roku 1962 sa vtedajší manažér The Reds dohodol s miestnym liverpoolskym novinovým plátkom Liverpool Echo na pravidelnom zasielaní postrehov zo zákulisia klubu z Anfieldu. LFC sa práve v tej dobe stali šampiónmi vtedajšej druhej divízie, a samotársky manažér sa rozhodol počas letného obdobia bez futbalu podeliť o svoje myšlienky.

Bude to už čoskoro sto rokov, čo sa Shankly narodil (2. septembra 1913). Pri tejto príležitosti boli jeho slová, alebo zápisky, zhrnuté v novej kolekcii s názvom Shankly The Lost Diary (Shanklyho stratený denník). V jeho úvodnej časti odhaľuje legenda, otec Anfieldu, prečo sa rozhodol písať spomienky, pričom je v nich zahrnuté obdobie od jeho príchodu do Liverpoolu, včetne jeho prvých rokov na lavičke LFC.

Prečo píšem tento denník

"Keď som bol oslovený Liverpool Echo, aby som napísal sériu článkov o udalostiach na Anfielde od môjho príchodu pred dva a pol rokmi, nakoniec som sa tak rozhodol iba v úmysle udržať všeobecný záujem o futbal v Liverpoole a jeho okolí, aj po skončení sezóny. Nie vždy som za normálnych okolností súhlasil s futbalovými správami v týchto novinách, pretože nemajú potrebný spôsob, ktorým by reagovali na napísané. Cítim, že musím využiť tejto príležitosti, silno upozorniť a zároveň zdôrazniť na túto skutočnosť."

"To neznamená, že som nenávidel kritiku svojho tímu, pretože v skutočnosti som jeho najprísnejší kritik. Mám však pocit, že kritika môže byť niekedy až príliš prehnaná. Príkladom je report o nedávnom zápase s Evertonom, kde by sa veľmi zaujímalo, či reportér a ja sám sme sa pozerali na ten istý zápas. Viem až príliš dobre, že Merseyside má jedného z najbystrejších fanúšikov v krajine. A taktiež viem, že v tomto dave existuje nespočetné množstvo, tisíce ľudí, ktorých prvou láskou je futbal, a až potom je tu tá vášnivá."

shankly2

"A práve hlavne pre týchto ľudí, v týchto letných mesiacoch, budú tieto moje články. Úprimne dúfam, že tí ostatní budú mať rovnaký záujem si to prečítať. V priebehu tejto série článkov sa budem zaoberať hlavnými, ale aj vedľajšími udalosťami vo vnútri klubu, problémami pri výbere tímu, malými "drámami", ktoré sa stali pred zápasmi vo vzťahu k hráčom, ktorí neboli vybraní, a taktiež aj aké rozhodnutia boli urobené ohľadom hráčovej kondície."

"Budem sa zaoberať aj svojimi názormi na počet zápasov a incidentov v nich, rozhodnutiami, ktoré som prijal, pričom v tom období nebolo možné uviesť aj dôvody. Ak budú čitatelia, ktorí by chceli reagovať na tieto rozhodnutia, alebo na akékoľvek sporné body, tak na ich otázky veľmi rád odpoviem, ale len v tom prípade, že sa tým nebude strápňovať jednotlivec."

"V týchto mojich príspevkoch bude nielen to, že nimi informujem priaznivcov Liverpoolu. Mojim úmyslom bude prispieť k tomu, aby som ich dotiahol bližšie ku klubu, tak ako je to len možné."

Výpočet rizík

shankly3

"Po tom, ako boli moje dni aktívnej hráčskej kariéry na konci, učil som sa manažérskej práci vo viacerých bojovných kluboch, ktoré môžu byť za takéto prirovnanie urazené, faktom ale je, že im môžem byť za príležitosť, ktorú som u nich dostal, vďační. Potom prišla šanca prísť do Liverpoolu. A to je "problém", s ktorým som bol konfrontovaný. Bol to klub, ktorý hral dlho v druhej divízii, ale podľa mňa patril do prvej ligy. Zdalo sa mi, že to bola moja šanca na dosianutie vrcholu, a pritom som mohol pomáhať budovať Liverpool, aby sa z neho stal jeden z popredných klubov v tejto hre."

"Zároveň som si uvedomoval, že aj keď to je pre mňa výzva, napriek tomu to bol určitým spôsobom hazard, pretože liverpoolskí fanúšikovia akceptujú iba jednu vec - úspech. V tom období som viedol pokojný život manažéra v Huddersfielde. Mal som blízko k atmosfére na Anfielde, aby som vykonal úlohu, do ktorej som dal veľmi veľa. Môže to skončiť neúspechom? Pýtal som sa vtedy sám seba. Nikto nemôže zaručiť úspech, a určite nie rýchly úspech. Ale mne sa zdalo, že to riziko tu je hádam dvojnásobné."

"S týmito myšlienkami v mojej mysli som navštívil Anfield. Hovoril som s predstaviteľmi klubu, s pracovníkmi, mal som sa popozerať okolo. Páčilo sa mi, čo som od nich v týchto rozhovoroch počul, a bol som rád, čo som počas mojej návštevy videl."

"A z toho, čo som počul a videl, som sa rozhodol. Aj napriek tomu, že tam boli nejaké riziká, ktoré som proste musel brať do úvahy. Som ctižiadostivý muž a vedel som, že Liverpool FC a jeho priaznivci sú veľmi ambiciózní. Tento pocit sme zdieľali vzájomne. A tak som sa rozhodol prísť na Anfield, kde som prišiel takmer v polovici sezóny - v polke decembra roku 1959."

Začíname

shankly4

"Mojou prvou úlohou bolo posúdiť možnosti klubu, a tým mám na mysli nielen silu hráčskeho kádra, ale aj personál, vybavenie a všetky zariadenia. Potom som sa pozrel aj na tréningové ihrisko v Melwoode, ktoré som predtým ako som prijal miesto v Liverpoole ešte nevidel. Chcem, aby o tom vedel každý, keď som ho uvidel po prvýkrát, tak naozaj som sa skoro zapotácal, nakoľko ma ohromil svojim potenciálom a možnosťami."

"Mojou druhou úlohou bolo hovoriť s trénermi a zamestnancami, vysvetliť im, čo budem od nich požadovať. Ako som vykonal tieto dve veci, tak treťou bolo stretnutie s vedením, ktorému som vysvetlil, že budem potrebovať ich plnú podporu. Teraz musím potvrdiť, že podpora, ktorá mi bola prejavovaná, bola podobná tej, ktorú som dostával ja s hráčmi a trénermi od našich priaznivcov. Pokiaľ ide o posúdenie hráčskej sily, klub bol znepokojený tým, že bude potrebné prejaviť trochu pozornosti, nakoľko pre mňa to bol zložitý problém."

"Musel som sa čo najrýchlejšie rozhodnúť, čo bude klub potrebovať. Zároveň som musel vyskúšať jednotlivcov, alebo skupinu jednotlivcov na určitých pozíciách, aby som si bol istý tým, že som niečo neprehliadol a neukrivdil tým niekomu. To však bola vždy moja priorita. Od začiatku spoznať svojich hráčov, trénovať s nimi, povečerať s nimi, hovoril som s nimi každý deň, aby som urobil všetko čo je v mojich silách, presne zistiť ich silné a slabé stránky, a tak sa uistiť, že moje hodnotenie voči nim ako hráčom tohto klubu je správne."

"To je niečo, čo som vždy robil. Týmto spôsobom som sa nielen dôkladne dozvedel všetko o hráčovi, ale mohol som na nich aj patrične zapôsobiť a ovplyvniť ich. Vedeli o mne to, že od nich požadujem vždy maximálne úsilie ako v tréningu, tak aj v zápase. Na oplátku som im ja vždy dával jasne najavo, že môžu odomňa očakávať férové jednanie v každom smere. Potom bolo vidieť aj to, že moje problémy v kádri boli jednoduchšie riešiteľné. Aj doba potrebná k ich vyriešeniu bola skrátená vplyvom toho, čo som opísal."

Nový spôsob vzdelávania

shankly5

"Čo sa trénerov týkalo, ja som bol naozaj najšťastnejší, nakoľko v klube bol prvotriedny tím ľudí ako Reuben Bennett, Bob Paisley a Joe Fagan. Žiadna pochvala nemôže byť príliš veľká ohľadom ich úsilia, ktoré klubu dávali. Spoločne sme začali pripravovať plán na zlepšenie tréningových jednotiek a aj zariadení, ktoré v tej dobe v Melwoode existovali."

"Zmenili sme celý tréningový systém. Každý deň sme diskutovali o tréningu, než sme vyšli na tréningovú plochu. Každá fáza, každý detail bol naplánovaný tak, aby sa mohol rýchlo presúvať z jednej funkcie do ďalšej."

"Zistili sme, že je prospešné trénovať v skupinách, a to z niekoľkých dôvodov. Po prvé, takýmto spôsobom môžme ľahšie posúdiť požiadavky jednotlivcov, a za druhé môžeme zoskupiť tých, ktorí si vyžadujú buď ťažšiu, alebo ľahšiu prácu. Pre niektorých to môže byť niečo nové, ale rôzni hráči vyžadujú aj rôzne cvičenia a množstvo tréningu. Je to proste fakt."

"Jedným z najťažších problémov tímu v tréningu bolo vysvetliť tvárou v tvár jednotlivcom, ako si udržať špičkovú kondíciu. Má napríklad pomerne ľahko stavaný muž Jimmy Melia trénovať menej, ako svalnatý chlap Ronnie Moran? Alebo si vyžaduje viac? Zistili sme, že Moran nepotrebuje toľko práce, ktorú robí Melia, a to aj napriek jeho postave."

"A to je ten druh problému, s ktorým sa musíme zaoberať. Spomínam ho len preto, aby som ukázal, že robíme všetko čo je v našich silách, aby sme posúdili jednotlivých hráčov. Nie ako celok, ale ako jednotlivcov, že odvádzajú prácu aj zodpovedajúcim spôsobom. Avšak musíte prijať aj fakt, že každý z nich keď tvrdo trénuje, dostane oddych od driny, keď si myslíte, že je to pre neho prospešné. Musíte si uvedomiť, že nikdy nie je ľahké dosiahnuť a aj ísť cez "vrchol" svojho snaženia v tréningu. Celé umenie je dosiahnuť a udržiavať svoju kondíciu."

"Ďalším aspektom vzdelávania v ktorý verím, sú taktické sedenia. Za účelom odstránenia akýchkoľvek nedorozumení, ktoré o tomto môžete mať chcem, aby bolo úplne jasné, že moja funkcia neznamená hneď to, že stojím pred tabuľou a robím chlapcom kázanie. Taktická porada je viac, ako rozhovor, v ktorom ho vediem ako nejaký "dôstojník"."

"Každý kto má čo počas taktickej porady povedať aj vie, že to bude môcť prezentovať. Ak je to potrebné tak zvolám poradu aj na žiadosť iného. Tento spôsob prináša výsledky, pretože každý má šancu k návrhom zaujať svoj názor."

"Ak som zdôraznil svoje myšlienky a problémy, s ktorými som sa musel vysporiadať, tak som tak urobil len preto, že som chcel, aby bolo od začiatku jasné, že celý môj cieľ je vo vopred stavovených úlohách ako pre tréning, tak aj pre samotný zápas."

Zdroj: mirror.co.uk

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook