pivovar helf

Interview s Benítezem (2.)

Rafael Benítez poskytl Belfast Telegraph rozsáhlý a především velmi zajímavý rozhovor, který zde najdete přeložený ve dvou částech. Tady je ta druhá, která se týká především angažmá v Liverpoolu.

Často se mluví o přestupech, které Rafa v Liverpoolu uskutečnil. "Říkám to znovu. Nějaké chyby jsme udělali. Lidé však mluví jen o hráčích, kteří nakonec nebyli dostatečně dobří na to, aby Liverpoolu pomohli. Cena takových pěti nebo šesti hráčů dohromady dělala asi pět milionů. Není lehké být pořád v jednom kole, obchodovat, vyhrávat a při tom všem podepsat hráče jako Torres, Reina, Mascherano, Aquilani, Škrtel, Johnson, Lucas, Agger nebo Kuyt."

"Jsem si jistý, že při mém odchodu byl v Liverpoolu lepší tým než při mém příchodu. Věděli jsme, že musíme dovést lepší hráče. Opustili jsme dobrý tým, velmi dobrý tým. Hodně se mluví o tom, když manažer po svém předchůdci něco zdědí, ale tak to přece má být. Vždyť je fantastické, když to tak funguje. Když jsem odcházel, tak v týmu byli Mascherano, Benayoun či Riera. Vedle nich i Carra, Gerrard, Spearing, Darby, Insua, Cavalieri a Shelvey. Nikdo o dědictví neřekl ani slovo, když Purslow s Hodgsonem podepsali sedm nových hráčů a úplně tak tým změnili," říká Benítez.

O odkazu bývalého trenéra se hodně mluvilo i při vítězství v Champions League, které Benítez získal s kádrem, který z velké části sestavil Gerard Houllier. "Neviděl jsem, že by v poločase Houllier přijel do Istanbulu. Po zápase mě požádal, jestli může jít do kabiny. Pustil jsem ho tam a nemohli jsme ho dostat ven. Ještě se naštval, když jsme ho požádali o to, aby už odešel."

Mezi chyby lze zařadit nákup Robbieho Keana a ztrátu Xabiho Alonsa. "Keane je velmi dobrý fotbalista a fantastický profesionál, kterého jsem do týmu potřeboval." Rafa také přiznává, že jeho prioritou byl Gareth Barry. "Barry byl tím, koho jsem chtěl. Ale nešlo to, neměl jsme nad tím žádnou kontrolu. Bylo to špatně načasované. Myslel jsem, že máme dost peněz a přitom jsme je neměli."

Benítez se také po této události dostal do rozepře s Hicksem a Gilletem, kterým vyčítal, že před ním skryli to, že dokáží sehnat peníze. Vše ješte zhoršila další zpráva: Xabi Alonso je ztracen.

"V posledním roce hrál Alonso skvěle. Lidé o něm mluvili právě kvůli mluvili. Patřil ke klíčovým hráčům a Liverpoolu dal vše co mohl."

V Alonsově poslední sezóně byl Liverpool velmi blízko k zisku titulu, skončil druhý, což znamenalo obrovský úspěch. Byla to však poslední dobrá zpráva před tím než Hicks s Gillettem ukázali, jakým směrem chtějí Reds vést.

Rafa zkoušel Alonsa prodat ještě o rok dříve, kdy měl zajištěnou náhradu. Benítez ho chtěl nahradit duem Aquilani - Jovetić. Alonsův odchod přišel až o rok později, v tu nejhorší dobu. A jak bylo v Liverpoolu zvykem, Rafa nad rozhodnutím prodat Xabiho neměl úplnou kontrolu.

Když už Xabi odešel, tak Rafa čekal, že bude mít peníze. Dostal však jen polovinu. Druhá někde zmizela, patrně šla na splacení dluhu. Loňskou sezónu Rafa začínal jako favorit na vítězství v Premier League. Manažer však nemohl skrýt problémy, které rostly a rostly.

"Trvalo to dlouho. Nešlo jen o jednu věc," popisuje Rafa události, které ho srážely. "Cítil jsem, že je něco špatně. Nemohli jsme dělat to, co jsme dělat chtěli. Připravovali jsme nákupy a prodeje a nakonec jsme zjistili, že nemůžeme získat hráče, kteří by nám pomohli."

Christian Purslow se stal novým šéfem exekutivy. "S Parrym i Mooresem jsem měl velmi dobrý vztah, ale jedna věc mi vadila a to bylo, že vše probíhalo hrozně pomalu. Když máte málo peněz, tak musíte být aspoň rychlí. Abychom byli féroví, tak se nám párkrát podařilo udělat velmi dobrý obchod za solidní peníze, jindy jsme zase hráče ztratili. Po příchodu Američanů se vše změnilo. Hned jsme podepsali Torrese a myslel jsem si, že všechno bude v pořádku. Pak se však začalo ukazovat, že máme čím dál větší finanční problémy. Při každém rozhodnutí jsme se museli dívat na peníze."

Problémy v loňské sezóně ještě přiživila média, která psala o nespokojenosti hráčů s jejich manažerem. "Není pravda, že za mnou nestála kabina. Nikdy nemohou být všichni hráči spokojení, ale jsem přesvědčený o tom, že většina jich stála za mnou. Pořád o tom psali ti samí novináři z těch samých novin. Podívejte se, kdo to byl.."

Rafa nečekal, že bude milován, ale v Liverpoolu chtěl zůstat. Purslow Rafův odchod popsal takto. "Rafův odchod byl výsledkem naší dohody. Obě strany si mysleli, že je čas na změnu. Obě to řekli v tu samou chvíli." Jak na tato slove raguje Benítez? "Četl jsem, co říkal. Připravoval jsem se na další sezónu, ale po schůzce s pány Purslowem a Broughtonem jsem pochopil, že musm odejít. Byl jsem smutný. Bylo to nepěkné období pro celou rodinu, protože jsme nechtěli jít pryč. Věděl jsem však, že musíme jít."

Benítez nechtěl být součástí nových pořádků. Věděl, že by nedostal peníze, které měl původně slíbeny. Věděl, že peníze z prodeje hráčů půjdou na splacení dluhu. Rafa loňský rok strávil tím, že se hledal investor. Byl na několika schůzkách s možnými kupci. Raději odešel za další výzvou. Nechtěl aby ho ostatní semleli.

Liverpool má však pořád ve svém srdci. "Pořád sleduji, co se tam děje. Obdržel jsem šátek od pozůstalých po obětech na Hillsborough. Visí v mé domácí kanceláři. Raději mluvím o současnosti než minulosti, tedy o Interu Milán. Už tady mám i dům, ale mým domovem je Liverpool, kam se jednou vrátíme."

A jak vidí své angažmá v Itálii? "Nikdy nevíte. Fotbal je fotbal. Může to trvat pět let, deset let nebo třeba dva roky. Mám smlouvu na dva roky a jsem tady zatím spokojený. Lidé jsou milí, fanoušci svůj klub milují jako ti liverpoolští. Jsou stejně vášniví."

Domovem je Liverpool? "Yeah. Mám tam dům, který je můj. Liverpool je mým jediným domovem a jednou se tam vrátím."

 

Bleskové zprávy

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

TAA si nezahraje 4 týdny

Trent Alexander-Arnold bude muset podle prognóz vynechat 4 týdny kvůli zranění kolene, které utrpěl při sobotní předzápasové rozvičce. Pro nadcházející duel s Crystal Palace je ohrožen i start Giniho Wijnalduma.

Bez názvu 1

Facebook