pivovar helf

Trent John Alexander-Arnold

TAA21

Keď hrá tínedžer z akadémie prvý súťažný zápas za svoj klub, znamená to zväčša dve veci. V prvom rade je to splnený sen a zážitok, na ktorý nezabudne do konca života. Zároveň má za sebou len začiatok cesty, tú najľahšiu časť. Od toho momentu už nie je porovnávaný so svojimi rovesníkmi, ale so skúsenými profesionálmi, v niektorých prípadoch s hráčmi svetovej triedy. Čím väčší a bohatší klub, tým ťažšie je presadiť sa.

Svoje by vedel rozprávať Jordan Rossiter, rodák z Liverpoolu, ktorý dostal prezývku „nový Gerrard“. Dnes má dvadsaťtri rokov a nastupuje v treťoligovom Fleetwood Town.

Podobných príkladov je veľa. Dvadsaťštyriročný Cameron Brannagan hrá za Oxford United, o dva roky starší Adam Morgan sa prepadol až do poloamatérskeho Romford FC. Veľa sa očakávalo aj od Krisztiána Németha, súčasného útočníka Dunajskej Stredy.

Rossiter, Morgan, Brannagan a Németh patria medzi odchovancov, ktorí dostali šancu a nechytili sa. Za posledných pár rokov sa iba jeden prebojoval do prvého tímu Liverpoolu – Trent Alexander-Arnold.

Kanadský novinár Malcolm Gladwell vo svojej knihe Výnimoční vysvetľuje, čím sa odlišujú najúspešnejší odborníci od obyčajných ľudí. Na talente podľa Gladwella záleží len do určitého bodu. Hneď ako presiahne istú hodnotu, prestane byť dôležitý. Napríklad vedecký pracovník s IQ 140 môže získať Nobelovu cenu s rovnakou pravdepodobnosťou ako jeho kolega s IQ 220. Futbalové nadanie sa zatiaľ nedá vyjadriť číselne, no všetci mladíci v najväčších futbalových akadémiách majú obrovský talent, ináč by sa tam predsa nedostali.

Druhým kritériom úspechu je práca. Gladwell hovorí, že na dosiahnutie najvyššej úrovne v akejkoľvek činnosti je potrebných približne desaťtisíc hodín praxe. Ak si zoberieme, že nádeje liverpoolskeho futbalu trávia niekoľko hodín denne kopaním do lopty, všetci sa na desaťtisícovú magickú úroveň dostanú pravdepodobne už na dorasteneckej úrovni.

Alexander-Arnold nemusel mať väčší talent ako Rossiter alebo Morgan. Tréningu sa venoval približne rovnako dlho ako Brannagan a Németh. Ak ich aj v niektorých kritériách prevyšoval, stále to nevysvetľuje priepastný rozdiel medzi úspechmi Alexandra-Arnolda a úspechmi (alebo skôr neúspechmi) Adama Morgana.

Treťou a najdôležitejšou Gladwellowou podmienkou sú okolnosti a šťastie. Alexander-Arnold bol jednoducho vždy v správnom čase na správnom mieste. Narodil sa a vyrastal vo štvrti West Derby, cesta peši k Melwoodu mu trvala asi desať minút. Cez škáry v múroch okolo tréningového komplexu mohol sledovať Stevena Gerrarda, Jamieho Carraghera, Xabiho Alonsa a ostatných hrdinov vtedajšieho tímu The Reds. Keď v roku 2005 vyhrali Ligu majstrov, autobus s otvorenou strechou prechádzal počas osláv po ulici, na ktorej Alexander-Arnold býval. Domácich hrdinov Gerrarda a Carraghera mohol vidieť prakticky z okna vlastnej izby. Väčšia motivácia asi ani neexistuje.

 

TAA3

 

Keď mal Alexander-Arnold šesť rokov, jeho škola dostala pozvánky na letný tábor organizovaný Liverpoolom FC. Počet detí v tábore bol obmedzený. Keďže všetci chlapci chceli ísť, muselo sa rozhodnúť žrebom. Z klobúka vytiahol učiteľ niekoľko papierikov s menami. Bol medzi nimi aj Trent Alexander-Arnold.  Odvtedy prešiel všetkými vekovými kategóriami v Kirkby aj v anglickej reprezentácii. Súčasný asistent Jürgena Kloppa Pepijn Lijnders z neho urobil kapitána tímu U17 a chválil ho aj Gerrard.

„[Trent] má pomerne dlhé nohy, je dobre stavaný, a tak sa zdá, že má všetky potrebné atribúty. Keďže má len šestnásť rokov, teraz ešte nemá dosť sily, ale to časom príde,“ napísal legendárny kapitán vo svojej autobiografii. Gerrard nezabudol spomenúť ani pôvod Alexandra-Arnolda.

„Je pravdepodobné, že tak, ako som sa ja snažil byť Johnom Barnesom a Steveom McMahonom, on v parkoch Merseyside vyrastal s predstavou, že je ako ja. Hrá na poste číslo šesť, no je všestranný a už som ho videl hrať na rôznych iných postoch.“

Práve všestrannosť je najväčšia prednosť Alexandra-Arnolda. Na pozícii pravého obrancu totiž v Kloppovej zostave nebola taká konkurencia ako v strede poľa. Keď si v roku 2017 privodil Nathaniel Clyne vážne zranenie chrbta, ktoré ho vyradilo z hry na niekoľko mesiacov, šancu dostal práve mladý Scouser. Malcolm Gladwell by povedal, že nastal bod zlomu.

Prvý raz zaujal Alexander-Arnold pozornosť v kvalifikačnom zápase do Ligy majstrov proti Hoffenheimu po tom, čo strelil gól z priameho kopu. Ešte rok predtým bojoval o miesto v rezervnom tíme, na konci sezóny už nastúpil v kyjevskom finále proti Realu Madrid a v lete odletel s mužstvom Anglicka na svetový šampionát v Rusku. Občas vyvolával pochybnosti horšími výkonmi smerom dozadu, šikovní krídelníci ako Marcus Rashford a Wilfried Zaha ho dokázali poriadne potrápiť. Aj v tomto aspekte hry sa postupne zlepšil.

Na svoj vek je Alexander-Arnold výnimočne inteligentný hráč. V októbri 2018 si zahral v rámci PR kampane šachovú partiu proti nórskemu majstrovi sveta v šachu Magnusovi Carlsenovi. Vydržal až sedemnásť ťahov. Pre porovnanie, Bill Gates dostal od Carlsena šach-mat už po deviatich ťahoch. Alexander-Arnold pripomína šachistu aj na futbalovom ihrisku, vždy myslí o niekoľko ťahov dopredu. V závere semifinále proti Barcelone sa za stavu 3:3 postavil k rohovej zastávke. Začal kráčať opačným smerom, akoby chcel zahrávanie rohu prenechať spoluhráčovi. Zrazu si všimol zlé postavenie súperových hráčov a nestráženého Divocka Origiho. Rýchlo sa zvrtol a poslal presný center pred bránu. Barcelona dostala šach-mat, z ktorého sa už nespamätala.

 

TAA1

 

Liverpool opäť smeroval do finále Ligy majstrov a Alexander-Arnold sa stal najmladším hráčom, ktorý nastúpil v tomto zápase dva razy za sebou. Nie je to jeho jediný rekord. V minulej sezóne zaznamenal v Premier League dvanásť asistencií, čo sa nikdy predtým žiadnemu obrancovi nepodarilo. Rovnako veľa ich má zatiaľ na konte aj v prebiehajúcom ročníku. Útočných krajných obrancov už behalo po trávnikoch mnoho, málokedy sa však stane, že je hráč na tejto pozícii hlavným tvorcom hry svojho tímu.

Fanúšikovia Liverpoolu sú právom hrdí, že v červenom drese znova žiari rodák z Merseyside. Pri amerických vlastníkoch, nemeckom trénerovi a hviezdami zo Senegalu, Brazílie či Egypta je dvadsaťjedenročný rodák z West Derby nesmierne dôležitým prvkom. Pre malých chlapcov môže byť rovnakým vzorom, akým bol preňho Gerrard a pre Gerrarda Barnes a McMahon.

Keď dnes Trent Alexander-Arnold hovorí, že chce na štadióne Anfield hrať do konca kariéry a rád by sa stal kapitánom, už to neznie ako naivný sen. Práve naopak, je to celkom realistická predpoveď. V jednej veci sa však mýli. Po víťazstve nad Tottenhamom v Madride povedal, že je len obyčajný chalan z Liverpoolu. Nie je obyčajný, ale Výnimočný

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook