pivovar helf

Tommy Lawrence - Sweeper Keeper

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC.

Dnes sa už na nich z toho či onoho dôvodu nespomína tak, ako na tie najväčšie esá. Posúďte sami, či právom.

Pravdepodobne najmenej docenený brankár Premier League v 60tych rokoch - Tommy Lawrence. Tommy nebol nikdy považovaný za elitného brankára v Anglicku. Nikdy ho nespomínali spolu s menami ako Gordon Banks (Leicester/Stoke), Peter Bonetti (Chelsea), a Alex Stepney (Manchester United). Vzhľadom na to, že Liverpool patril v 60. rokoch medzi absolútnu špičku, a tiež, že Bill Shankly mal možnosť získať akéhokoľvek brankára, fakt, že po všetky tie roky bol Tommy číslom 1, svedčí o prínose, aký pre klub mal.

Tommy sa narodil 14. mája 1940 v Daily, Ayrshire v Škótsku neďaleko rodiska Billa Shanklyho. Ešte keď bol malý, sa jeho rodina presťahovala do Lancashiru, kde začal navštevovať Culcheth Secondary School. Bola to škola, z ktorej vyšiel aj Roger Hunt. Huntov mladší brat Peter bol Tommyho dobrý kamarát a tak bolo len prirodzené, že spolu hrali aj za miestny tím Croft, kde si ho prvý krát všimol skauting LFC.

Po tom, čo odišiel zo školy, pracoval v továrni vo Warringtone, kde hral aj za miestny amatérsky tím Warrington Town. V októbri 1957, pár mesiacov po tom, ako dosiahol vek 17 rokov, dostal ponuku od manažéra LFC Phila Taylora na profesionálny kontrakt. Čoskoro debutoval v A-tíme v zápase proti Manchesteru City. Zdokonalil sa na spoľahlivého brankára a trpezlivo čakal na svoju príležitosť. Tá prišla v v októbri 1962. Liverpool čerstvo postúpil do vyššej súťaže a brankár prvého tímu Jim Furnell bol vyradený zranením. Nebol to práve vysnívaný debut kedy West Bromwich Albion vyhral 1-0. Jeho výkon aj napriek tomu stačil na post jednotky v 35 zápasoch vrátane 6 v FA Cupe.

Liverpool toho roku skončil na slušnom 8. mieste First Division a to aj vďaka nemalej zásluhe Tommyho brankárskych schopností. Sezóna 1963/1964 mala byť začiatkom tej fantastickej éry LFC a špeciálne pre Tommyho Lawrenca. Až na 2 zápasy odohral tej sezóny všetky ligové a tiež 5 pohárových. Sezóna skončila ligovým víťazstvom, potvrdenom výhrou 5-0 proti Arsenalu na Anfielde. Ten zápas nebol len o gólovej hostine, ale taktiež ukážkou skvelej obrany LFC, vyšperkovanej zmarením penaltového kopu.

Sezóna 1964/1965 zaznamenala pokles výkonu tímu. Liverpool sa celú sezónu snažil dostať späť do formy, ale rok ukončil na 7. mieste. Táto sezóna však ostane pamätnou vďaka FA Cupu. Liverpool svoje víťazné ťaženie ukončil výhrou vo Wembley nad Chelsea 2-1. Pribudla tak ďalšia medaila do Tommyho zbierky. Bola to tiež prvá sezóna liverpoolskeho ťaženia v Európe. Po tom čo tím porazil Reyjkavik 11-1, Anderlecht 4-0, a Koln , prebojoval sa do semifinále proti Interu Milano. Zápas pre nás skončil nešťastne prehrou 3-0. Nasledujúca sezóna bola dôkazom konzistentných výkonov LFC a zaslúženého ligového triumfu, 6 bodov pred Leedsom. Bola to druhá trofej za 3 roky, s vždy prítomným Tommym v bráne. Liverpool zavŕšil sezónu s najmenším počtom inkasovaných gólov, konkrétne 34.

Liverpool sa tiež v sezóne 1965/1966 predstavil aj v európskom Pohári víťazov pohárov. A nepočínal si zle, keď sa prebojoval až do finále. Na víťazstvo proti Borussii Dortmund už však nestačil. Ďalší rok Liverpool porazil Everton 1-0 vo finále Charity Shieldu, bola to však jediná trofej tej sezóny, keď tím skončil na 5. mieste v lige, v 5. kole FA Cupu a tiež vypadol z Ligy majstrov po prehre s Ajaxom Amsterdam 5-1. Pokles formy tímu sa však netýkal Tommyho, keď od apríla 1966 do apríla 1967 pred tribúnov The Kop neinkasoval ani gól. Jeden gól v tomto období však The Kop predsa len musela strpieť - s Tommym absentujúcim vďaka chrípke.

Tommyho štýl hry bol odlišný od toho, aký presadzovala vtedy väčšina špičkových brankárov. Ani keď sa súperovým útočníkom otvoril priestor a od skórovania ich delil „len“ Tommy, nemali nič isté. Tommyho schopnosť bleskurýchle reagovať, úspešne zasahovať aj vo vzduchu a tvrdé vybehnutia súperom do cesty, spôsobovali protivníkom nemalé problémy. Je prekvapivé, že sa Tommy v týchto riskantných zásahoch nikdy nezranil. Za celých 8 rokov v liverpoolskom drese vynechal minimum zápasov. Jeho vybehnutia sa stali tak účinnými, až sa Joe Mercer vyjadril, akoby tím hral s extra obrancom. Lawrence priestor okolo bránky doslova zametal - odtiaľ aj prezývka Sweeper Keeper. Prezývali ho tiež Lietajúce prasa, Tommy nebol postavou práve typický brankár. Na rozdiel od vzorovo atletických postáv bol na svoju výšku mierne zavalitý. Čo mu však nebránilo skvelo zasahovať vo vzduchu, kde sa jeho nadbytočná váha vôbec neprejavovala. Jasným dôkazom je jeho rekord v počte čistých kont, keď zaknihoval 133 z 390 zápasov bez inkasovaného gólu. S Tommym Lawrencom a Ronom Yeatsom sa penaltové územie LFC stalo takmer neprekonateľným.

Aj napriek všetkým týmto faktom experti Tommyho nikdy plne neocenili. Je až zarážajúce, že brankár s takýmto skóre odohral za národný tím len 3 zápasy. Prvý v júni 1963 v priateľskom zápase proti Severnému Írsku a ďalšie dva o 6 rokov neskôr v 1969.

V lete 1967 Bill Shankly podpísal mladého brankára, ktorý mal nakoniec nahradiť Tommyho. Tým mladíkom bol Ray Clemence, ktorý nakoniec Tommyho aj nahradila a stal sa brankárskou jednotkou na vyše desaťročie. Keď Shankly Clemenca presviedčal aby do klubu prišiel, medzi iným mu povedal, že Tommy má svoje najlepšie roky už za sebou. Ale keď Clemence nakoniec prišiel, presvedčil sa o opaku: „Tommy nie len, že nemal svoje najlepšie roky za sebou, on bol výkonnostne na vrchole. A tak som musel čakať 2 a pol roka kým som sa dostal do prvého tímu..“ Na potvrdenie týchto slov Tommy Lawrence v sezóne 1968/1969 vytvoril rekord keď v 42 zápasoch inkasoval len 24 krát. Tento rekord prekonal až Ray Clemence o 10 rokov neskôr.

Tommyho koniec kariéry sa priblížil vo februári 1970 po zahanbujúcej porážke 1-0 s Watfordom trápiacim sa v Second Division v FA Cupe. Tommy odohral ešte jeden zápas v novembri 1971. Symbolicky proti Manchestru City proti, ktorému odohral aj svoj debutový zápas za LFC 14 rokov dozadu. Po tom už prestúpil k Tranmere Rovers, kde odohral 3 sezóny, predtým, než jeho profesionálnu kariéru ukončilo zranenie kolena. Ešte to skúsil ako tréner v Chorlea. Po tom sa vrátil do továrne vo Warringtone ako kontrolór výroby, až do svojho dôchodku.

Často sa zabúda, že Tommy Lawrence zohral veľkú úlohu v tých slávnych časoch Billa Shanklyho a jeho Liverpoolu počas 60tych rokov minulého storočia. Ale našťastie je stále dosť tých, ktorí si jeho prínos cenia. Tommy sa umiestnil v rebríčku 100 Players Who Shook The Kop na 80. mieste.

Zdroj: thisisanfield.com

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook