pivovar helf

Konec června přál transferům

van den Berg

Byť fanoušci netrpělivě očekávají příchod nějaké velké ryby do kádru úřadujícího šampióna Ligy mistrů, kádr Reds v posledních týdnech a dnech doznal několika změn. V porovnání s loňským létem, kdy touto dobou už the Reds disponovali Fabinhem spolu s Nabym Keitou a v éteru se skloňovalo jméno Alissona Beckera, je zatím kolem Melwoodu až moc velký klid.

První letní posilou se tak stal nizozemský talentovaný stoper Sepp van den Berg z PEC Zwolle. Za Holanďana LFC vyplatilo 1,3 milionu liber s tím, že konečná částka může vzrůst až na 4,4 milionů liber. Jürgen Klopp si tak každé přestupové období zadělává na budoucí obranný val tulipánů. Aspiranta na Zlatý míč Virgila van Dijka asi netřeba zmiňovat. Růžky do prvního týmu už začal vystrkovat Ki-Jana Hoever, který zamířil na Merseyside loni. Už v zimě si pak díky vynucenému střídaní Dejana Lovrena v rámci FA Cupu proti Wolves připsal debut v prvním týmu a stal se třetím nejmladším debutantem v historii klubu. I přestože mladík ještě před pár měsíci nastupoval v kategorii U18, zápas na velké scéně ho nezaskočil a na hřišti patřil k tomu lepšímu.

Třetím do party se nyní stal Sepp van den Berg z PEC Zwolle. I on si připsal svůj debut mezi dospělými v pouhých 16 letech. Loni v březnu naskočil o poločase do utkání Eredivisie proti Groningenu. Ačkoli nedokázal zabránit zvýšení vedení soupeře na 2:0, s tempem zápasu se popasoval velmi dobře. Pro mladíka to byl odrazový můstek pro další vývoj. Od tohoto zápasu rostlo jeho vytížení v prvním týmu. Hned ve svém třetím zápase se dokonce dostal do výběru kola celé nizozemské ligy.

Loňské září bylo pro van den Berga ve znamení lámaní rekordů. Při svém věku 16 let a 256 dní se stal nejmladším hráčem v Eredivisie, který dosáhl na 10 zápasů. Překonal tak slovutného nizomského plejera Clarence Seedorfa. Až do příchodu Jaapa Stama na lavičku Zwolle mladík naskakoval s téměř železnou pravidelností, avšak bývalý zadák Manchesteru United preferoval jiné stoperské složení. I přesto van den Berg usedával na lavičku náhradníků.

Van den Berg začínal jako pravý křídelník, ale postupem se propadl až na pravého beka, odkud to neměl daleko do srdce obranné řady. Jeho předností i nadále zůstává rychlost, k níž přidává skvělé čtení hry, díky které zastavuje akce již v samotném zárodku. Stejně jako Hoevera ho ale čeká spousta práce v posilovně. Naopak mu nedálá žádný problém držení míče a následná rozehrávka.

Velkou předností je i jeho perfektní znalost angličtiny, o čemž přesvědčil v nedávném rozhovoru: "Umím být vůči sobě hodně kritický. Když jsem byl mladší, tak mě to brzdilo. Pokud jsem udělal něco špatně, styděl jsem se za to. Nyní už je to lepší. Myslím, že sportovec by vždy měl chtít být lepší. To je nejlepší cesta k úspěchu."

Teenager, který se hned ve svém druhém utkání postavil Robinu van Persiemu, vykazuje i poměrně  velkou sebedůvěru. "Jsem docela klidný. Nejsem ten typ, který by znepokojovalo, kdo proti němu stojí v tunelu. Jedinou věc, kterou můžu udělat, je hrát si svoje. Pokud nastoupím do zápasu, nezáleží jestli protivník hraje za dorostence Volendamu nebo se jmenuje Robin van Persie. Prostě jen musítě vyhrát všechny souboje. Jména nerozhodují."

Nabízí se, že budoucnot obranných řad Hoever s van den Bergem by se mohla formovat bok po boku v týmu U23. V Melwoodu se ovšem proslýchá, že oba by mohli dostat šanci dříve či později v prvním týmu. Situace obou je přirovnávána k Joe Gomezovi v jeho první sezóně po příchodu z Charltonu. I když byl ročník mládežnického reprezentanta Albionu ukončen předčasně kvůli vážnému zranění kolene, do té doby se stačil zabydlet v liverpoolské obranné čtveřici.

Již dříve opustily řady Liverpoolu FC různé sorty hráčů. Někteří se loučili s pohárem nad hlavou (Moreno, Sturridge) a jiní naopak zakončili své angažmá v tichosti (Bogdan, Randall, ...). Poměrně velkou skupinu tvořili nadějíní mladíci, o nichž se dříve mluvilo v superlativech a někteří z nich dokonce pronikli i na lavičku prvního týmu, ale z nejrůznějších důvodů nebyli schopni prodat svůj potencionál v červených barvách. Z nejznámějších jmen bychom mohli zmínit Mastersona, George, či Tagsetha.

Camacho

Posledním jménem na seznamu se k nelibosti vedení  stal Rafael Camacho. Portugalský křídelník uchvátil liverpoolské fanoušky v rámci loňské přípravy, kdy v rámci nedostatků krajních obránců alternoval na dosud pro něj netradičním postu pravého obránce a nevedl si vůbec špatně. Camacho v průběhu sezóny exceloval v U23 v ofenzivních pozicích a díky tomu balancoval na hraně prvního týmu. V něm přesto nedostával během ročníku větší šance, ačkoli se to nabízelo při občas kritickém nedostatku krajních obránců. Přednost před ním ovšem dostával univerzál James Milner a o ofenzivních postech nemohla být ani řeč. Mladík si to nenechal líbit a už od zimy vedení jasně signalizoval, že vzhledem k nedostatku herních příležitostí v prvním týmu si přeje odejít. Jako páku využil odmítnutí prodloužení smlouvy, která by mu končila příští rok. Mezi tím se v zástupu zájemců šikovaly portugalské velkokluby.

Liverpool FC se ovšem nenechal vmanipulovat do hry, že musí prodávat za každou cenu, a tvrdě si stál za stanovenou cenovkou i za cenu toho, že by hráče nechal trucovat a za rok ho pustil zadarmo. K dohodě nakonec došlo se Sportingem Lisabon, který za svého odchovance zaplatí 5 milionů liber s případnými bonusy ve výši 2 milionů liber. LFC si vymínilo také 20% ceny z jeho případného přestupu a klauzuli na zpětný odkup. Berme zároveň v potaz, za kolik hráči z Lisabonu následně většinou odcházejí. Rafa Camacho v hlavním městě své rodné vlasti podepsal pětiletý kontrakt.

Odchod Camacha je přesto důkazem, jak skvěle dokáže LFC zhodnocovat příchody hráčů za nízké ceny, kteří se v A-týmu výrazně neprosadili, aby je obratem za slušný balík přeprodalo dál. Camacho při svém příchodu na Ostrovy nepřesvědčil o svých kvalitách v Manchesteru City. Naopak v Merseyside příjemně překvapil. The Reds za něj zaplatili tabulkové odstupné a závazali siho profesionálním kontraktem. O tři roky později Portugalec odchází s tím, že do pokladny za něj může přitéct více než pět milionů liber.

Již v minulosti se LFC podařilo udat podobným způsobem hned pětici hráčů, konkrétně Ibea, Smitha, Stewarta, Warda a Solankeho. Ačkoli dohromady za LFC nastoupili ve 119 zápasech, klub na nich zinkasoval celkem 60,5 milionů liber. Jen pro představu si můžeme říct, že přestavba tréninkové centra v Kirkby i pro účely prvního týmu stojí 50 milionů liber.

Camacho nemusí být posledním z plejády hráčů, kteří přicházeli "za pár babek" a budou odcházet za pořádné jmění. Ze současného kádru se například nabízí Ryan Kent (až 12 milionů liber), Harry Wilson (až 25 milionů liber) nebo Taiwo Awoniyi (až 10 milionů liber). Trio celkem za LFC doposud odehrálo dva soutěžní zápasy.

Každy fanoušek by si jistě přál, aby z líhně vzešlo více Trentů, avšak jako náplast může sloužit fakt, že Liverpool FC alespoň dokáže zpeněžit své produkty.

Zdroj: This is Anfield

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook