pivovar helf

8 zápasov za 3 mesiace – čo sa deje s Benom Woodburnom v Sheffielde United?

Woodburn

Veľké nádeje vkladané do Bena Woodburna na hosťovaní v Sheffielde United sa rýchlo rozplynuli, keďže liverpoolsky mladík sa počas troch mesiacov dostal na ihrisko len osemkrát. Woodburn si odbil svoj debut za the Reds pred 2 rokmi, 26. novembra, keď vystriedal Giniho Wijnalduma v závere domáceho zápasu proti Sunderlandu, ktorý skončil výhrou 2:0. O tri dni neskôr vsietil svoj prvý a jediný gól za prvý tím, vďaka ktorému sa vo veku 17 rokov a 45 dní stal liverpoolskym najmladším strelcom a poistil víťazstvo 2:0 nad Leedsom United. Odvtedy sa na ihrisko dostal iba sporadicky a v auguste vyzeralo jeho ročné hosťovanie do Sheffieldu United ako správne rozhodnutie. Pri jeho odchode Jurgen Klopp pre oficiálnu klubovú stránku vyhlásil, že z tohto obchodu budú „obidve strany veľmi profitovať,“ pretože tento 19-ročný mladík v podstate „dva roky nebol poriadne súčasťou tímu.“

Ale po troch mesiacoch novej sezóny Woodburn stále nie je súčasťou tímu Chrisa Wildera a Klopp ho možno dokonca v januári stiahne späť. Hovorili sme s Dannym Hallom, ktorý píše pre Sheffield Star, aby sme zistili, prečo to Woodburnovi na Bramall Lane nejde. United predsa získali etablovaného welšského reprezentanta a tento nákup bol považovaný za chytrý ťah. The Reds najprv odmietli záujem Aston Villy, aby nakoniec povolili prestup na Bramall Lane, pričom Wilder sa pre klubovú stránku vyjadril, že podpísali „vzrušujúceho hráča s nespochybniteľnou kvalitou.“

„Bol súčasťou liverpoolskeho tímu počas predsezónnej prípravy a som naozaj nadšený, že nám zverili jeden z ich najlepších talentov, ktorý už v tínedžerskom veku pravidelne hráva za národný tím. Je to jeho prvé hosťovanie a som si istý, že to bude pre všetky strany skvelý krok.“ Wilderov postoj sa zhodoval s Kloppovým, a pre samotného Woodburna bola motivácia jasná, zdôrazňoval, že „ide hosťovať, aby pravidelne hrával“ a chcel prevzať štafetu po Davidovi Brooksovi, ktorý odišiel do Bournemouth. „Nemôžem sa dočkať víkendu, teším sa na to, ako budem strieľať a pripravovať góly a vyhrávať zápasy,“ dodal pred svojím debutom proti Swansea City.

Prišiel s veľkými fanfárami a, ironicky, najnebezpečnejšie vyzeral, keď naskočil z lavičky proti Middlesbrough (vo svojom druhom zápase), pričom United už vtedy prehrávali 3:0. Solídne vystúpenie proti QPR viedlo k jeho prvému štartu v základe v pohári proti Hullu, ale vôbec sa nepredviedol a v ďalšom zápase proti Norwichu šiel dole už po polčase.“

The Blades zažívajú pod Wilderom výborný štart, keďže po 17 zápasoch okupujú štvrté miesto so zhodným počtom bodov ako tretí Leeds, bod za druhým Middlesbrough a tri body za vedúcim Norwichom. Práve iba priebežný lídri vyhrali viac zápasov (10) než United (9), a potom, čo skončili v minulej sezóne na 10. mieste môžu konečne naozaj dúfať v postup do Premier League. Toto, možno trochu prekvapivo, Woodburnovi pozíciu ešte sťažilo, pretože hoci má skúsenosti zo zápasov za prvý tím Liverpoolu, jeho mladosť znamená pre Wildera stávku na riziko. Navyše zatiaľ vôbec nevyužil svoje príležitosti – počínajúc debutom, keď jeho bývalý spoluhráč z akadémie Yan Dhanda strelil za Swans víťazný gól tesne pred koncom zápasu.

Sľubné predstavenia proti Boro a QPR – po ktorých Hall zhodnotil, že by z neho mohol byť „veľký hráč pre United“ – boli nasledované trápením v ligovom pohári pri prehre proti Hullu. Ako sa Hall vyjadril, jeho prvý a zatiaľ jediný ligový štart v základe dopadol tak, že bol stiahnutý po polčase doma proti Norwichu. Väčšinou nastupoval na svojej obľúbenej pozícii za dvoma útočníkmi, pričom hrá za tím, ktorý mu dáva voľnosť tvoriť, ale Woodburnovi to zatiaľ nejde. Odkedy bol stiahnutý cez polčas pri výhre 2:1 nad The Canaries, odohral za The Blades iba 27 minút a päťkrát za sebou nebol na zápasovej súpiske vôbec.

Hall tento nedostatok hracieho času vysvetľuje prísnym postojom Wildera a slabými výkonmi na tréningu, čo Woodburna pochopiteľne odsunulo na okraj tímu. „Je ťažké vypichnúť, či sa zatiaľ niečo naozaj pokazilo,“ hovorí Hall. „Samozrejme, všetky 3 strany by boli radšej, keby bol na tom lepšie, ale United sú bez neho na štvrtom mieste v Championship a hráči, ktorí majú pred ním prednosť, hrajú dobre. Chris Wilder sa už niekoľkokrát vyjadril, že prednosť dostanú hráči, ktorí sú vo forme, a od začiatku bolo jasné, že Woodburn nebude mať nič uľahčené len preto, že prišiel z Liverpoolu. Jednoducho nehral dobre, tak vypadol zo zostavy a očividne nehviezdil ani na tréningoch, inak by bol súčasťou tímu. V určitom ohľade obdivujem Wilderov postoj, pretože nie je tajomstvom, že Liverpool naparuje tímom pokuty zakaždým, keď ich hráči nenastúpia na zápas. To môže viesť k umelo vytvoreným situáciám, keď si mladík na hosťovaní nezaslúži hrať, ale aj tak nastúpi, lebo klub, ktorý si ho požičal, si ho nemôže dovoliť nepostaviť. Tu sa nič také nedeje. Woodburn bude hrať, pokiaľ si to zaslúži, koniec príbehu.“

Dokopy nahral Woodburn za United len 244 minút, v priemere 30,5 minúty na zápas a 81,3 minúty na mesiac. To prichádza po sezóne v Liverpoole, ktorá mala byť zlomová, avšak počas ktorej ledva nastúpil na zápas. Pravidelne nastupoval iba za U19 v mládežníckej Lige Majstrov. Jeho najvýraznejšie vystúpenie od striedania proti Norwichu bolo za liverpoolsku U23, keď sa vrátil, aby si zahral s hráčmi, ktorých pozná, počas porážky 3:2 proti Derby v októbri. Wilder to opísal ako „príležitosť, aby nazbieral minúty,“ pričom začiatkom mesiaca sa vyjadril, že „všetky strany sú spokojné“ a „je to na ňom,“ aby si vybojoval miesto. Avšak podľa Liverpool Echo si The Reds vyjednali možnosť stiahnuť hráča z hosťovania, a pokiaľ sa situácia nezlepší, môžu ju v januári zvážiť.

Hall však stále verí, že Woodburn má príležitosť zabojovať o svoju šancu na Bramall Lane. „Vráti sa v januári? Šanca tam je, avšak dovtedy sa môže stať všeličo. Osobne si myslím, že môže predviesť trochu viac, záleží len na tom, či to dokáže predviesť, keď bude mať šancu – či už pri zranení alebo poklese formy iného hráča, alebo jednoducho tým, že zažiari na tréningu. Z dlhodobého hľadiska to môže byť lepšie aj pre neho. Pochopiteľne bol označovaný ako hviezda budúcnosti pre klub aj národný tím, ale z tohto hosťovania sa vráti – či už v januári alebo na konci sezóny – s lekciou, že iba meno Ben Woodburn a Liverpool v životopise mu nezaručí dlhodobú kariéru v profesionálnom futbale.“

Tento názor je opodstatnený, pretože hoci Woodburnovi to na ihrisku nejde, mladíci na hosťovaniach môžu v novom prostredí „vyrásť“ aj mimo ihriska. Nemá totiž ani žiadnu záruku, že po návrate do Liverpoolu by reálne bojoval o miesto v zostave – zvlášť ako záložník, kde má Klopp na výber veľa možností. Zatiaľ sa môžeme na Woodburnov boj v Sheffielde pozerať ako na dôležitú lekciu, keďže ani prípadný presun do iného tímu nezaručí, že sa situácia zlepší. Avšak je ťažké ignorovať, že dva roky po tom, čo zažiaril na Anfielde, nie je ani o krok bližšie k tomu, aby sa presadil vo svojom materskom klube.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook