pivovar helf

Maďarské okouzlení

gulacsi

Přinášíme vám v překladu článek Jacka Lusbyho, který vyšel loni na stránkách Tifo Football, zaměřující se na liverpoolské dobrodružství v maďarských končinách.

Lucembursko nikdy nebylo označováno jako kolébka nové vlny talentovaných fotbalistů na starém kontinentu. Malinký stát doposud vyprodukoval jen titěrné množství fotbalových hvězd, i přestože si to Robby Langers rozdal v roce 1989 o zlatý míč s Gary Linekerem. Nicméně v roce 2006 měli fanoušci z Beneluxu možnost vidět na vlastní oči nastupující generaci plejerů v rámci Mistrovství světa do 17 let. V kádru sousedů z Belgie se mihla jména jako Toby Alderweireld, či Axel Witsel. Německo pro šampionát nominovalo Rona-Roberta Zielera, bratry Bendery, Stefana Reinertze, Toniho Kroose nebo Marko Marina. V barvách tehdejšího Srbska a Černé hory čaroval Stefan Jovetič. Španělsko přivezlo například Sergia Asenja, Cesara Azpilicuetu, Ignacia Camacha a Bojana Krkiče. Hlavní hvězdou Bosny a Hercegoviny pak bez pochyby byl Miralem Pjanič. Turnaj byl branou do velkého fotbalu pro mnoho nynějších hvězd. Podobný vývoje chtěli dosáhnout i Maďaři pod vedením Jozsefa Botha.

“Myslím si, že v týmu máme dva až tři hráče, kteří patří ve své věkové kategorii mezi evropskou špičkou, z čehož mám pochopitelně radost. Je to dobré znamení pro celý maďarský fotbal,” sdělil Both novinářům v dějišti turnaje. Přestože se jeho svěřenci poroučeli již po skupinové fázi, kdy nestačili na Rusko a Španělsko, jejich výkony rozhodně zaujaly i mnohé přítomné představitele evropských klubů. Reklamu jim asi nejvíce udělala jednoznačná výhra 4:0 nad lucemburskými hostiteli. Z celkového vítězství se nakonec radovali Rusové, kteří na penalty zdolali Českou republiku. Cenu pro nejlepšího hráče si vysloužil Toni Kroos, pro kterého se tím otevřely dveře do Bayernu Mnichov z Hansy Rostock navzdory zájmu dalších předních celků.

V téže době se Rafael Benítez spolu s hlavním skautem Frankem McParlandem pokoušeli rozhodit sítě ve snaze vytvořit z Liverpoolu FC jednu z hlavních stanic pro nadějné fotbalisty. Španělovo oko v rámci probíhajícího šampionátu zaujalo právě maďarské počínání.

O rok později rozšířili řady Akademie hned tři hráči z tehdejšího maďarské mládežnického výběru. Zatímco Peter Gulacsi dorazil na hostování, útočníci Andas Simon a Kristian Neméth přišli na přestup v rámci nově navázané spolupráce s celkem MTK Hungaria. Laszlo Domonyai, generální ředitel, celou dohodu popsal jako: “krok kupředu nejen pro MTK, ale i celý maďarský fotbal.” Liverpool FC měl zajistit potřebné zázemí pro největší talenty a přitom se finančně podílet na chodu Akademie Karolyho Sandora. Pro The Reds to byl jen počátek.

Rok na to se na Merseyside stěhoval na roční hostování Zsolt Poloskei. Naopak Gulacsi se stal již napevno hráčem LFC. V průběhu následujících let si dveře Kirkby podávaly jména jako Abu, Poor, Adorjan, Vass, Horvath, Hajdu, Polgar, Korozman, Demjen a Vogyicska. V rámci sedmileté spolupráce do Liverpoolu přišlo na zkoušku, hostovat nebo na trvalý přestup 14 maďarských hráčů, zatímco dalších 7 rozšířilo soupisku Oldhamu Athletic, který byl rovněž zapojen do dohody a umožňoval personálu LFC pracovat s nově příchozími mladíky.

Byl to odvážný krok od Beníteze, který se po posilách pro Akademie spíše ohlížel za hranicemi Merseyside. Nicméně stále se ve vzduchu vznášela otázka, proč zrovna Maďarsko?

“MTK mělo v té době zdaleka nejlepší akademii v Maďarsku. V roce 2001 majitel Gabor Varszegi, jeden z nejbohatších mužů v zemi, vycítil příležitost vydělat spoustu peněz na výchově mladých fotbalistů, které bude exportovat do Evropy,” prozradil maďarský novinář Tomasz Mortimer pro uMAXit Football. Tehdejších osmnáctičlenný Bothův kádr tvořilo hned 14 plejerů z MTK. “Podle mého názoru i když to nevypadalo pravděpodobně, upnul se na to. Prostituci klubu a prodej nejlepších považoval za nejlepší způsob, jak vydělat peníze a taky tak učinil.” I když to MTK nepřineslo slávu na evropské půdě, Benítez našel ideální zásobárnu, která by mohla pomoci jeho vlastní líhni, přestože jak Mortimer pokračuje, na celek z Budapeště to mělo spíše negativní dopad.

“V roce 2011 Varszegi klub opustil a tři roky po zisku titulu celek sestoupil.” Je to jasný důsledek politiky majitele, kdy je preferován zisk nad úspěchem na zeleném pažitu. Deset let po slavném uzavření dohody se MTK mohlo radovat pouze jednou z vítězství v lize. Mezitím všech pět hráčů (Gulacsi, Simon, Neméth, Adorjan a Polgar), kteří přišli na přestup, opustilo Anfield, aniž by si na něm alespoň jednou zahráli za první tým.

Od roku 2007 debutovalo v prvním týmu The Reds celkem 38 hráčů z Akademie, což jen podtrhuje neúspěch oné dohody.

V roce 2010 se Liverpool dohodl na podobné spolupráci s KRC Genk s účelem posílat do Belgie mladé hráče, kteří by zde získali zkušenosti v dospělém fotbale a především by se zde mohli rozehrát hráči z Afriky a Jižní Ameriky, než by jim byly zajistěny pracovní víza na Ostrovech. Během čtyřletého trvání jen jeden jediný hráč s liverpoolskou minulostí vyběhl na trávník Luminus Areny a to levý obránce z Konga, Chris Mavinga. I když LFC nedisponovalo předkupním právem na hráče Genku, bez známky zájmu jim mezi prsty unikli hráči jako Thibaut Courtois, Kevin de Bruyne a Christian Benteke, kteří belgický klub opustili v průběhu trvání spolupráce.

Příklady z dalších celků Premier League, jako Manchesteru United s Royal Antverpy a Chelsea s Vitesse Arnhem, slouží jako příklad ideální spolupráce, ale pro uvedení dalších modelových dohod bychom museli dlouho a usilovně pátrat.

Celé maďarské dobrodružství může sloužit jako náhled na změnu strategie ze strany majitelů ze skupiny FSG. V posledních letech klub vytváří spíše neformální vztahy s ostatními celky mající na paměti neproduktivní smlouvu s MTK. Tehdejší dohoda zřejmě nepoškodila nejen samotný budapešťský klub, ale rovnou i celou maďarskou kopanou, která od roku 1986 marně vyhlíží účast na Mistrovství světa, i přestože dokázala vyprodukovat nadějnou generaci reprezentující na již zmíněném Euru do 17 let. Na druhou stranu i díky tomuto neúspěchu nyní můžeme sledovat rozlet lokálního drahokamu jménem Trent Alexandr-Arnold, což můžeme považovat za pozitivum celé ságy. Nicméně navzdory vznešeným myšlenkám Rafy Beníteze a Franka McParlanda lze označit maďarskou invazi za zpackanou.

Zdroj: Tifo Football

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook