pivovar helf

Nové posily v číslech – Alisson Becker

Alisson

Další z řady článků o nových posilách a jejich implementaci v základní sestavě LFC.

V polovině měsíce července, ihned po skončení  Mistrovství světa ve fotbale, se klubu ze severozápadu Anglie podařilo zlanařit ne jednoho, ale dokonce dva fotbalisty. Jedním z nich byl Xherdan Shaqiri, švýcarský forvard/záložník, druhým Alisson Becker, brazilský brankář, proti kterému náš tým nastoupil v semifinále Ligy mistrů v barvách AS Řím. I když „Shark“ přestoupil do klubu o několik dnů dříve, budu se jeho přestupu a stylu hry věnovat až v následujícím článku.

Messi mezi brankáři. Tak se hovoří o Alissonovi, nadějnému gólmanovi z Brazílie, který měl za sebou povedenou sezónu (ano, singulár). Za 67 mil. liber přestoupil do Liverpoolu brankář, který by měl v klubu vyřešit dlouhodobou brankářskou krizi. Je vše co se o Alissonovi píše pouze hype? Bude dalším z brankářů, kteří nenaplní svůj potenciál? Anebo opravdu vyřeší onu krizi a konečně přinese klid do zadních řad týmu?

Než se vrhneme na srovnání, rád bych trochu připomenul chronologii brankářů za posledních pár let v Liverpoolu.

Pepe Reina byl a bude na Merseyside vždy oblíbenou postavou. Rafael Benitéz si jej přivedl z rodného Španělska. Reina byl nejenom brankář s rychlými reflexy, skvělou práci nohama a rychlou rozehrávkou. Byl to i bavič a velká persona v kabině. Zatímco Benitéz upadal v nemilost fanoušků a vlastníků klubu, jakoby se tím nakazil i Pepe a nikdy se již nedokázal zvednout a předvádět výkony, které mu byly vlastní na začátku své kariéry v LFC. Ani za Roye Hodgsona, ani za Kennyho Dalglishe, ani na začátku vlády Brendana Rodgerse to nebylo ono.

V sezóně 2013/2014 přestoupil ze Sunderlandu Simon Mignolet, nadějný strážce svatyně s pověstí perfektního „shot-stopera“, který přímo čaroval na brankové čáře. Jeho debut byl z říše snů. Komu se taky povede chytit v prvním zápase za stavu 1:0 penaltu? Měl však mezery, na kterých měl trenérský tým pracovat (jmenovitě hra ve vzduchu, práce nohou a hlavně podpora obrany při dlouhých míčích). Kolikrát jsem na něj od obrazovky monitor řval, když byl při dlouhém míči přibitý v malém vápně. Jak plynuly sezóny, jeho výkony se výrazně nezlepšovaly a v podstatě nikdy se u něj nedostavil ten boom, který by jej dostal mezi brankářskou špičku.

V roce 2015 první tým převzal Jurgen Klopp. I když se snažil z Mignoleta vytáhnout to nejlepší, bylo dlouhodobě jasné, že to není „jeho“ brankář. A právě proto přišel brankářský talent v podobě Lorise Kariuse. A ten příběh je nám všem známý. Mezi tři tyče se jako jednička postavil v podstatě až od nového roku a měl velmi dobrý půl rok. A pak přišlo finále Ligy mistrů...

Momentálně tedy máme 3 brankáře v prvním týmu (prozatím). Jak si na tom stojí v porovnání? Alisson odchytal za AS celou sezónu, takže v počtu minut a zápasů má logicky více než Karius a Mignolet, kteří se v lednu vyměnili na postu jedničky v brance. Srovnání proto musíme trochu zohlednit, abychom se dostali do kontextu.

 

Alisson comparison

 

Saves per goal (počet zákroků na obdržený gól):

V této statistice je výrazně lepší Alisson. Má však více zápasů a navíc hraje za jiný tým. Uvidíme, v jaké pohotovosti bude při hře s týmy ze spodní poloviny tabulky. Hra brankářů je v předních týmech v Anglii typická spíše koncentrovaností po celý zápas, jelikož mají za zápas pouze dvě nebo tři šance něco ukázat. Uvidíme, jak si udrží koncentraci brazilec.

 

Clean sheets (počet nul):

V porovnání na zápas je na tom nejlépe Karius. Níže se rozepíší ohledně počtů nul za sezónu a celkově proč je na tom Loris nejlépe.

Alisson: 15 nul

Karius: 10 nul

Mignolet: 3 nuly

Alisson má nul více, jelikož odehrál téměř 2x tolik zápasů co oba brankáři. Proč má Karius nul daleko více než Mignolet? Protože Virgil van Dijk. S příchodem Van Dijka se celkově zlepšila obranná fáze hry a profitoval z toho i Loris.

 

Punches (vyboxované míče) a Catches (chycené míče ze vzduchu):

V boxování a ve sbírání míčů ze vzduchu zaostává před svými kolegy Simon Mignolet, o kterém je dlouhodobě známo, že tato disciplína mu je skoro cizí a je stále bojácný ve vzduchu a nemá až tak dobrý timing. Karius na začátku své kariéry v tomto ohledu trápil (podobně jako De Gea), ale na rozdíl od Simona se výrazně zlepšil. Hra v Anglii je dosti fyzická a proto si nechám soudy na vytáhlého a mohutného Alissona na později. Stavba těla totiž nemusí být záruka automatické výhry ve vzduchu. Je to něco na co si bude muset, jako všichni gólmani, zvyknout.

 

Distribution accuracy (přesnost přihrávek):

Zde je na tom nejlépe jednoznačně Alisson. Přihrávek se nebojí jak krátkých tak dlouhých a na míči si věří. Bystré oko diváka mohlo tento fakt vidět i proti Neapoli (přihrávka na 80+metrů na Salaha za obranu). Jednu odkop ale také vedl k šanci soupeře, takže je to něco na čem se dá pracovat. Rád bych ještě viděl rychlou rozehru z rukou (v tom se mi líbil Ward, který však již v klubu není).

 

Závěr:

Tento přestup rozhodně vítám, jelikož mě Karius nepřesvědčil a navíc po minelách z finále nepřipadá, že by ta deka z něho spadla. Je to možná předzvěst jeho odchodu. Koho z dvojice Karius – Mignolet si Klopp nechá?

 

Bude Alisson ten pravý pro Liverpool? Bude v zadních řadách jistota a v podstatě další stoper, který nebude přibitý na brankové čáře? Jak si poradí s fyzickou hrou při standartních situacích v závěrech zápasu?

 

Zdroj: Squawka.com (comparison matrix), Eurofotbal.cz (soupisky v letech)a

Bleskové zprávy

Balíčky

Fanclub stále nabízí balíčky na podzimní zápasy PL, nově také na všechny 3 zápasy Champions League. Info zde.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

Bez názvu 1

Facebook