pivovar helf

Nové posily v číslech - Naby Keita

Keita

Další část ze série o nových posilách a jejich dopadu na základní sestavu LFC.

Přináším Vám, fanouškům našeho oblíbeného klubu, další část statistického srovnání posil do nové sezóny.  Jako první byl dle chronologie přestupů hodnocen Fabinho (k článku se můžete vrátit na odkazu -> Fabinho). Další, koho si vezmu na paškál je Naby Keita. Velmi dlouho očekáváný a dlouho Liverpoolem obletovaný hráč, který si s klubem na řece Mersey plácl již v lednu. Přestupová částka se nakonec dle dostupných zdrojů zastavila na částce 52,75 mil liber s ohledem na umístění Lipska v Bundeslize - 6. místo a kvalifikace do Evropské ligy. Keita přichází s velkým příslibem do zálohy, zejména v úloze neúnavného dynama, box-to-box záložníka, kreativního démona, který bude zrychlovat tempo hry a dělat problémy většině záloh a obran v Premier league.

Co se týče srovnání s nynějšími hráči LFC, je pro mě Keita trochu oříškem, jelikož podobnou roli v základní sestavě plnil Phillipe Coutinho, který v lednu z klubu po letech odešel do slunné Barcelony, a Adam Lallana, který odehrál vinou zranění za celou sezónu pouze 235 minut (1x v základní sestavě, 11x ze střídačky). Porovnání tedy přichází v úvahu pro Giniho Wijnalduma a Alexe Oxlade-Chamberlaina. Hráči, kteří byli v rotaci (Gini) anebo přicházeli do sezóny se zraněním a odcházeli opět se zraněním (Ox). Do srovnání proto přidám ještě Jamese Milnera, našeho neúnavného univerzála.

Již teď, po napsání předchozího odstavce, se mi nabízí jedna část odpovědi: co nám přinese příchod Nabyho Keity? Doufám (poklep), že se vyhne zraněním a přinese stabilitu a konzistenci do záložní řady.  Parametry, dle kterých budu hodnotit záložníky, budou poněkud pozměněné oproti předchozímu článku. Pro roli pivota v záloze jsem vybral hru na míči, hru bez míče (agresivita) a přímé ohrožení soupeřovy branky. Všechny statistiky jsou opět v průměru na zápas a nezohledňují poháry ale pouze anglickou a německou nejvyšší soutěž. Pojďme se na to tedy podívat.

 

Hra na míči:

Keita with ball

 

Total passes (počet přihrávek):

V porovnání s Oxem, Gini a Milliem je na tom Naby nejlépe. Chce míč, chce tvořit, je velmi aktivní. Velmi dobře je tom i James, který, jak již několikrát dokázal, nehraje alibisticky a nebojí se vzít si zodpovědnost na sebe (zejména ve velkých zápasech).

 

Pass completion (úspěšnost přihrávek):

Zde je nejlepším Gini s 90% úspěšností. Naby je tomto ohledu „nejhorší“, nicméně rád bych poukázal na fakt, že jeho úkolem v Německu bylo tvořit hru a vytvářet šance. To s sebou nese i rizika špatných přihrávek nebo občasné ztráty míče. Je to určitě ale aspekt hry, který může pod Kloppem zlepšit.

 

Key passes (přihrávky, které končí střelou na branku) a Chances created (vytvořené šance):

Tyto dva parametry si dovolím spojit, protože spolu úzce souvisí. Můžete vidět, že tvorba hry je Nabyho denní chléb a přišel k nám zejména proto, aby naše trio Salah – Mané – Firmino dávalo ještě více gólů, než tomu bylo doposud. Obě statistiky dominuje a doufám, že podobně nebo i více bude řádit v na ostrovech.

 

Succesful take ons (počet úspěšných driblingů):

Naby Keita rád dribluje. To je patrné ze statistiky driblingu. Mezi klasickými středními záložníky jeden z nejlepších v Evropě. Pouze Paul Pogba (2,8 za zápas), Ever Banega (2,7) a Phillipe Coutinho (2,7) jsou na tom lépe ve středu zálohy. I na to se můžeme těšit v nadcházející se sezóně.

 

Hra bez míče (agresivita):

Keita without ball

 

Tackles won (vyhrané souboje) a Tackles lost (prohrané souboje):

V obou těchto kategoriích má Naby čísla největší. Je to způsobeno počtem soubojů, které absolvuje. Na jedné straně je to velký počet soubojů, ve kterých je úspěšný, na druhou stranu dost soubojů prohrává. Tato agresivita je typická pro jeho hru a je to agresivita, která nám dlouho chyběla a kterou já osobně vítám.

 

Fouls suffered (fauly vyhrané) a Fouls commited (fauly prohrané):

Zde se projevuje stejná porce agresivity, která je typická pro hru Keity. Nebojí se chodit do soubojů o míč a občas tyto souboje prohrává. Občas bude faulovat i kolem našeho pokutového území a může to nám jako fanouškům někdy solidně drásat nervy. Doufám, že to ale Klopp bude moderovat a nebude faulovat zbytečně jako v minulosti Lucas Leiva, který byl na fauly před vlastní šestnáctkou expert. Některé týmy z Premier League, které dávají góly pouze ze standartních situací, mohou tohoto faktu využít. Se zlepšenou prací obrany, zejména příchodem Van Dijka a také Alissona (k tomu později), bychom mohli i tyto ohrožení vlastní brány zvládat.

 

Interceptions (získání míče ze soupeřovy přihrávky):

Naby Keita není jen bezhlavá slepice, která běhá po hřišti a vidí jen míč. Má i cit pro poziční hru, což ukazuje statistika vyhraných míčů z přihrávek soupeře.

 

Ve statistikách hry bez míče (a agresivity, o které píši) bych ještě rád doplnil disciplínu, která je s tím úzce spojena, a to počet žlutých a červených karet:

Keita:  7 žlutých a 1 červená

Chamberlain: 1 žlutá

Wijnaldum: 1 žlutá

Milner: 3 žluté

Co se týče disciplíny, je na tom Naby nejhůře. V uvozovkách. V počtu sobojů, které podstoupí je to riziko, se kterým musíme počítat.

 

Ohrožení soupeřovy branky:

Keita in front of goal

 

Goals scored (góly) a Assists (asistence):

V celkovém srovnání to vypadá následovně:

Keita: 6 gólů a 5 asistencí

Chamberlain: 3 góly a 7 asistencí

Wijnaldum: 1 gól a 2 asistence

Milner: 1 asistence

Keita i Chamberlain se z pozic středních záložníků (i když Ox některé zápasy odehrál na křídle) celkem prosazují a přispívají týmu hezkou porcí branek a nahrávek. Budeme doufat, že podobná čísla nám dá na dřevo i tento rok a příští rok třeba i Ox.

 

Total shots (střely celkem), Shots outside area (střely zpoza pokutového území) a Shots inside area (střely v pokutovém území):

Z posledních statistik můžeme vidět, že Naby rád střílí. Nebojí se vystřelit z dálky a občas se uvolní i v pokutovém území. Mě samotnému bude stačit, když se za zápas párkrát dočkám zahučení v hledišti při střele z dálky. Pokud bude střílet v 93. minutě z nouze, určitě rád nebudu.

 

Závěr:

Co nám tedy přináší lednový podpis Keity? Určitě by to měla být agresivita a intenzita pressingu, vyhrané souboje, vytvořené šance a občasné góly. Fandové na Anfieldu určitě bude tento hráč i zvedat ze sedaček při driblingu, tak jak to umí Sadio a Mo. Máme se na co těšit.

 

Jak se Vám zatím Keita líbí v přípravě? Na co se u něj těšíte a čeho se obáváte? Budu rád za zpětnou vazbu v diskuzi.

 

Zdroj: Squawka.com (comparison matrix), Whoscored.com (dribling) Skysports.com (transfer fees)

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook