pivovar helf

Mo Salah je víc než jen fotbalista

Salah

Přinašíme vám zamyšlení Rouly Khalaf nad úspěchem Mo Salaha nejen ve světě točícího se kolem fotbalové mičudy.

Vyrostla jsem v rodině, která byla posedlá Liverpoolem FC dlouho předtím, než poprvé vkročila na britské ostrovy a navštívila srdce Merseyside. Jako mnoho jiných dětí v rozvíjejících se zemích mí bratři zbožňovali anglickou kopanou a žádný tým je tolik neoslovil jako právě Liverpool FC.

Mé malé dobrodružství spojené s klubem bylo spjato s určitým časem a konkrétně jedním hráčem, Kenny Dalglishem, hvězdou 80. let, jehož jméno mi v uších znělo romanticky. Má mladická posedlost Dalglishem vyprchala, ale můj zájem o Liverpool (Mé děti, které vyrostly v Londýně, fandí Chelsea.) byl opět rozdmýchán spojením fotbalu a sociální integrace.

Vše propojuje jediný muž a to šastadvacetiletý Egypťan Mohamed Salah. Liverpoolská superstar a nejlepší hráč Premier League dle hlasování hráčů i novinářů. Od jeho loňského příchodu se Mo stal ikonou pro mladé muslimy v Británii.

V Evropě, kde se opět dere na světlo populismus a xenofobie, vous, mešita, nebo dokonce jméno může mladým muslimům pořádně znesnadnit život. Egyptský král, jak je mnohými přezdíván, se honosí svým vousem, modlí se před utkáním a pokorně padne k zemi, když skóruje. Svou dceru pojmenoval Makka (Pozn. překladatele: arabská výslovnost) po nejsvětějším místě islámu.

Salahův islám není odlišný od kohokoliv jiného. Nicméně jeho fanoušci milují. Najednou je to “cool”. Tak “cool”, že si liverpoolští fanoušci vypůjčili popěvek z hitu roku 1996 od skupiny Dodgy “Good Enough” pro chorál o Salahovi, který se stal virálním: “Pokud je to dobré pro tebe, je to dobré i pro mě. Pokud jich dáš ještě pár, budu taky muslimem. … Pokud je to dobré pro tebe, je to dobré i pro mě. Sedět v mešitě, tam bych chtěl být.”

V jeho rodném Egyptě, jehož dlouhodobý status regionální velmoci byl rozprášen, když byla společnost rozervána politickými sváry, je Salahův mezinárodní úspěch zdrojem hrdosti a dnes málo vídané národní pospolitosti. Jeho popularita dosáhla takových výšin, že někteří voliči napsali jeho jméno na více než jeden milion hlasovacích lístků v březnových prezidentských volbách.

Mladý Mo vyrostl v chudé vesnici ležící v deltě Nilu. Jeho vyprávění, jak cestoval více než čtyři hodiny, aby mohl trénovat pět dní v týdnu, je inspirací pro miliony mladých Egypťanů s velkými sny.

Z Egypta si jej vybrala Basilej, pak se přesunul do Chelsea, která nedokázala rozpoznat jeho talent a dvakrát ho poslala hostovat do Itálie. Minulý rok si jej vytáhl Liverpool a Salah si připsal druhý nejlepší střelecký počin v sezóně v klubové historii.

Salah samozřejmě není ani prvním ani posledním muslimským hráčem v západoevropských soutěžích. V samotné Anglii působí tucty sportovců se stejným vyznáním, včetně liverpoolského Sadia Maného a dříve Emreho Cana. Před Salahem se arabský svět rozplýval nad Zinedinem Zidanem (jedním z idolů Mohameda Salaha), francouzským fotbalistou s alžírskými kořeny, který nedávno zakončil své úspěšné působení na lavičce Realu Madrid. I mimo fotbal najdeme mnoho úspěšných muslimů, od medicíny přes módu až po architekturu.

Salah je jiný, protože hovoří k mladým muslimským mužům zejména na západě, kde je na ně pohlíženo s podezřením skrz populistická vyjádření některých politiků. Jeho sláva a úspěch nabízí odlišný obrázek mladého muslima v čase rozkvětu ISIS, jež se snaží zacílit na mladé muslimy s jejich pokroucenou verzí Koránu, a teroristických útoků v Evropě polarizujících společnost proti islámu.

Jak v USA i Evropě se se přístup k muslimům v posledních letech výrazně ochladil. V některých částech Evropy lidé věří, že islám nepatří k jejich zemi a je hrozbou pro západní civilizaci.

Salah nerad mluví o svém vyznání. V rozhovorech vystupuje skromně, s nohama pevně na zemi a nervozní smích prozrazuje menší zmatek nad jeho nově nabytou slávou. Zdůrazňuje, že je fotbalistou a jeho pozornost směřuje k tomu, aby Liverpool opět přinášel radost jako za časů mého mládí. Od těch časů se ale anglický fotbal stal větším globálním fenoménem. Ačkoli si to Salah možná neuvědomuje, jeho talent přesahuje hranice sportu a rovněž Liverpoolu FC.

Zdroj: Financial Times

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook