pivovar helf

Nové posily v číslech - Fabinho

Fabinho 1

První část ze série příspěvků o nových posilách a jejich dopadu na základní sestavu LFC.

Nová sezóna se blíží závratnou rychlostí a mnozí z nás fanoušků považují letošní přestupové období za jedno z nejpovedenějších. Jurgen Klopp vhodně doplňuje kádr a pomalu si buduje kostru týmu, která nám může v nejbližších letech vyhrát cenné kovy. Já sám nechci předbíhat a pasovat náš oblíbený mančaft do role favorita soutěže, protože si myslím, že to není na pořádku dne. Jelikož jsem člověk analytický, rád si dávám věci do kontextu v číslech. Rád bych proto nově příchozí porovnal s našimi hráči z minulé sezóny. Proč jen s našimi hráči? Cílem je pro mě přidaná hodnota, kterou nově příchozí do stávajícího systému základní jedenáctky mohou přinést. Postupně se tedy prokousám statistikami Fabinha, Nabyho Keity, Alissona Beckera, Xherdana Shaquiriho a eventuálně dalších, kteří by mohli kádr doplnit.

První nás jako blesk z čistého nebe překvapil příchod Fabinha z Monaca. Tento příchod je naprosto klíčový a doufám, že dlouhodobě vyřeší problémovou pozici defenzivního záložníka. Kvalita na této pozici tady chybí od dob Xabiho Alonsa a Javiera Mascherana.  

V minulé sezóně tuto pozici zastávali zejména Jordan Henderson a Emre Can. Náš současný kapitán si tuto pozici vzal za vlastní, a i když je to všestranný záložník, nikdy defenzivního záložníka nehrál. V Sunderlandu hrával většinou na kraji hřiště, sporadicky se dostával do středu a po přestupu do Liverpoolu jej Kenny Dalglish také stavěl na kraj zálohy. Až Brendan Rodgers jej začal vysílat do středu pole jako běhajícího buldoka při pressingu, který kryl záda Gerrardovi a svými plícemi jej držel nad vodou.

Emre Cana jsem si představoval jako perfektního defenzivního záložníka. Dobrý na míči, silný v soubojích, precizní v moderaci tempa hry. Byl však někdy nedůsledný v bránění a měl často choutky ve hře dopředu. Dokázal sice skvěle vydriblovat míč na útočnou polovinu soupeře (většinou po odebrání na vlastní polovině), nicméně často za ním zůstávaly díry ve hře dozadu a nechával naší obranu odkrytou.

Fabihna nemám bohužel následovaného z francouzské ligy, takže jsem se spíše orientoval čísly a sám se nechám překvapit jeho stylem hry. Pro tuto pozici jsem vytvořil kritéria ve třech směrech, které jsou typické pro hráče, kteří hrajou „šestku“. Jsou to statistiky přihrávek, hry dozadu a ofenzivního přínosu pro tým. 

 

Passing:

 

Fabinho passing

V první kolonce je statistika počtu přihrávek. Zde je na prvním místě Jordan Henderson, který zvládá v průměru 63 přihrávek za zápas. V přesnosti přihrávek je na tom lépe Fabinho, nicméně rozdíl je nepatrný. Dalším dvě kritéria jsou přihrávky dozadu a dopředu (Total forward/backward passes). Tyto dvě kritéria jsou ovlivněna počtem přihrávek za zápas celkem, tudíž je zde nejlepším Jordan. V přihrávkách směrem k vlastní brance je „nejlepší“ Emre Can, nicméně v kontextu je to Fabinho, který přihrává dozadu nejméně (alespoň pro mě), pomyslným vítězem. Jako poslední jsem vzal v potaz délku přihrávek (Avg. Pass length) kde je asi o metr lepší Henderson, o kterém víme, že jednou za čas si vzpomene na Gerrarda a pokusí se o přenesení hry.

 

Defensive:

 

Fabinho defensive

Jako první máme úspěšnost v hlavičkových soubojích (Aerial duels won), kde mírně převyšuje Jordan Fabinha. Zde mě překvapuje Emre, který dost zaostává. Při jeho tělesných dispozicích bych očekával více. Další statistikou je počet vyhraný soubojů (Tackles won) s protihráči, kde zase Emre Can výrazně převyšuje Henda a Fabihna. Kolonka interceptions představuje zachycení protihráčovy přihrávky. Zde se zdá být nejlepším Fabinho, kterému v této statistice pomáhá dobrá poziční hra. V posledních dvou položkách dominuje Fabinho. Zablokované střely (Blocks) a odkopy (Clearances). Zde jde vidět ochota pomáhat vlastní obraně při nebezpečných situacích.

Offensive:

 

Fabinho offensive

Key passes znamená počet přihrávek, které zakončil spoluhráč střelou na branku. Ve vytváření šancí (Chances created) je o kousek lepší Fabinho před Canem. Co se týká hry na míči (Succesful Take Ons), Fabinho, stejně jako Emre Can, dokážou míč vydriblovat z vlastní poloviny. Zde je Jordan mírně pozadu. Sám se do driblingu moc nepouští a raději se míče (někdy zbytečně) zbavuje. V čisté statistice vstřelených gólů a asistencí je to následovné:

Fabinho – 6 gólů, 3 asistence

Jordan Henderson – 1 gól, 1 asistence

Emre Can – 2 góly, 4 asistence

 

Závěr:

Od Fabinha můžeme očekávat více podpory v obraně a práci poctivého, svědomitého, pozičně vyspělého defenzivního záložníka, který má vžité návyky obranné činnosti (i jako pravý bek). Ta třešnička na dortu může být i občasné vysunutí naší skvělé útočné trojice.

Co si myslíte o Fabinhovi vy? Jak zapadne do základní sestavy? Jak se mu vydaří sezóna? Podělte se o tom s námi v diskuzi.

Zdroj: Squawka.com (comparison matrix)

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook