pivovar helf

KOMENTÁR: Alisson Becker - naozaj predražený či preceňovaný ?

alisson7 1

Liverpoolsky celok opäť zbrojil. Do červenej časti Liverpoolu prichádza najdrahší brankár futbalovej histórie - Alisson Becker. 

Po prestupoch Fabinha, Shaqiriho či Keitu sme sa opäť posilnili, tento krát o najdrahšieho brankára sveta. Alisson Becker prestúpil do LFC za rekordných 66,8 miliónov £ (vrátane bonusov), čo na sociálnych sieťach vyprovokovalo veľkú kritiku, ktorá sa vzťahuje na spomínanú najvyššiu čiastku za brankára v histórii futbalu. Mnohí kritici považujú cenu za premrštenú a neprimeranú v porovnaní s kvalitami brazílskeho brankára. Je tomu ale naozaj tak ? 

Čiastka 66,8 miliónov £ je bezpocchybne dosť, hlavne ak ide o brankára. Ak si však vezmeme do úvahy veľké množstvo faktorov, ktoré cenu ovplyvnili, nemôžme to brať tragicky. 

Kvalita, kvalita, kvalita ... 

Bez akýchkoľvek pochýb patrí Alisson Becker k svetovej brankárskej špičke. Niet o čom debatovať, brazílsky reprezentant patrí medzi pohyblivých, technických brankárov s výbornou postavou. Na brankára je extrémne rýchly na nohách a ma výborné reflexy. Vekom stále mladý, len 25 ročný brankár má pred sebou najlepšie roky a so svojím sebavedomím bude pod Kloppom len rásť. Dá sa povedať, že kvalita a výborný vek je najdôležitejší faktor, ktorý pôsobil na výšku ceny. 

Doplatok za Salaha? 

Ak si vezmeme do úvahy, čo pre nás v minulom roku znamenal prestup Mohameda Salaha a porovnáme to s cenou, ktorú sme zaňho zaplatili, niet divu, že si AS Rím nárokovalo za Alissona vyššiu cenu. Predstavitelia AS Rím sa ku koncu nedávno skončenej sezóny 2017/2018 vyjadrili, že sú sklamaní za akú cenu Mo Salah odišiel. Čisto prakticky - AS Rím od nás zinkasoval približne 100 miliónov £ za Salaha a Alissona. My sme získali dvoch výborných hráčov, ktorí vedia byť rozdielový. Salah po prestupe z AS Rím do LFC odviedol fantastickú prácu a jeho cena enormne narástla. Nemohli sme teda čakať, že Rím pustí svojho brankára, ktorý v minulej sezóne odviedol fantastickú prácu,  za 40-45 miliónov £, zvlášť nie k nám. 

Prestupový trh

Moderný futbal je biznis a to obrovský. Liverpool nie je ten, ktorý spôsobil nárast cien hráčov na trhu. Prestupový, respektíve cenový boom spôsobili prestupy v minulom lete. To snáď netreba bližšie komentovať. Priemerný hráči stoja 20-30 miliónov, takže 66 miliónov za Alissona aj vzhľadom na tento uhol pohľadu dáva zmysel. Treba si to povedať na rovinu, ceny hráčov sa v danom veku a s podobnou kvalitou pohybujú na tejto úrovni. Obdobne sa k tomu vyjadril aj Klopp: "Samotný brankár nemá nič spoločné s cenou, nemáme s ňou spoločné nič ani my. Je to jednoducho trh, ktorý je tak nastavený a my nad tým nebudeme dlho premýšľať." 

Kluby vedeli, my sme vedeli - všetci to vedeli

Nie len vzhľadom na spackané finále LM, ale z dlhodobého hľadiska všetci vedeli ako to v Liverpoolskom kádri na poste brankára škrípe. Áno, aj s Kariusom sme sa dostali do finále LM, no ak chceme konkurovať najlepším, musíme mať v bráne skutočnú oporu. Klopp chcel dať Kariusovi šancu, zrejme však zvážil všetky pre a proti a tak sa rozhodol angažovať brankára, ktorý sa môže stať dôležitou postavou budúcnosti LFC. Dlhodobý brankársky problém v LFC bol známy aj naším konkurentom či potencionálnym klubom, odkiaľ sme chceli odkúpiť potrebnú kvalitu. Nečudo tak, že cena za Alissona vyšla na rekordnú čiastku za brankára. 

 

Skutočnosť, či je Alisson hodný danej cene ukáže až čas. Pod Kloppom, ktorý dokáže s hráčmi fantasticky pracovať však verím, že Alisson vyrieši náš problém a s bránkárskou otázkou bude v LFC hodné obdobie kľud. 

Bleskové zprávy

Balíčky

Fanclub stále nabízí balíčky na podzimní zápasy PL, nově také na všechny 3 zápasy Champions League. Info zde.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

Bez názvu 1

Facebook