pivovar helf

Shaqiriho príchod môže tímu len pomôcť

Shaqiri

Xherdan Shaqiri sa stal nedávno najnovšou posilou Liverpoolu. Poďme si ho však bližšie predstaviť.

 Liverpool pred pár dňami úspešne skompletizoval príchod švajčiarského ofenzívneho hráča Xherdana Shaqiriho. Celý prestup vyšiel "The Reds" £12m libier, ktoré obsahovali hráčovu výkupnú klauzulu v kontrakte so Stoke City. Tá mohla byť aktivovaná v prípade, kedy by "The Potters" vypadli do nižšej súťaže - čo sa po uplynulej sezóne stalo skutočnosťou. 

Jednou z priorít Jurgena Kloppa bolo počas letnej prestávky pred novou sezónou priviesť do tímu adekvátnu alternatívu a zároveň konkurenciu pre útočné trio Salah-Firmino-Mané. Dnes už vieme, že ňou bude 26-ročný Švajčiar. 

Spočiatku boli ohlasy fanúšikov na možný príchod Shaqiriho do LFC rôzne ba dokonca prevládali skôr tie negatívne. Nemožno sa diviť, kariéra Xherdana sa sľubne rozbiehala V Bayerne, z ktorého postupne odišiel do Interu Miláno a následne Stoke City. Menoslov klubov naznačoval, že Švajčiar išiel do klubov s čoraz menšími ambíciami. Tak veľakrát vyzerala aj jeho kariéra v menovaných tímoch. Švajčiar bol konzistentne nekonzistentný hráč v každom zo svojich posledných pôsobísk. Xherdan vie vo svojom zápase podať úžasný výkon, no zároveň má aj zápasy, v ktorých hlboko zostane za očakávaniami. 

Je to jednoducho príklad z tej skupiny hráčov na svete, ktorí majú obrovský talent, no nie vždy ho vedia zásobovať svojim prístupom a postojom k futbalu. Shaqiriho nízka cenovka však odháňa všetok tlak či už zo strany klubu alebo samotného hráča. Nebudeme si predsa klamať, £12m je v súčasnom trhu prestupov fľusanec. Nemôžeme podceňovať ani to, že má 26-rokov a je stále schopný zmeny, nárastu výkonnosti. Nemôžeme tiež zabúdať ani na to, ako Klopp zlepšil po svojom príchode Adama Lallanu ako hráča.

Anglický reprezentačný záložník bol vzhľadom na svoj slabší fyzický fond často striedaný po hodine hry v zápasoch. Avšak po plnej letnej príprave pod drobnohľadom Jurgena Kloppa a jeho tímu nabral fyzickú kondíciu, na ktorú Angličan nebol roky predtým zvyknutý. Tá sa na ňom pozítívne podpísala, keď bol kľúčovou postavou hry v Kloppovom náročnom systéme v sezóne 2016/17. Zlepšenou kondíciou bol Lallana dôležitou postavou v útočnej fáze hry Liverpoolu, kde prispieval veľmi efektívnym presingom. Bola to tiež doteraz jeho najlepšia sezóna z hľadiska gólov a asistencií (8+7). Neskôr Lallanu začali trápiť zdravotné problémy a dlhodobé výpadky ho značne poznačili na výkonnosti. 

Pointa tohto všetkého však je v porovnaní so Shaqirim. Jurgen Klopp totižto dokázal zmeniť veci pri Lallanovi, ktorý bol vtedy podobne starý ako Švajčiar teraz. Prečo by sa niečo podobné nemohlo podariť Kloppovi aj so Shaqirim? Xherdan mal prsty pri 15 góloch svojho tímu v minulej sezóne, čo je veľmi slušná vizitka pre hráča klubu, ktorý vypadol a počas celej sezóny sa herne trápil najmä v ofenzíve. Je to rovnaké číslo, aké mal Lallana v sezóne 2016/17, avšak v klube,  kde ofenzíva šlapala ako dobre namazaný stroj. Okrem toho bol Shaqiri počas celej svojej kariéry zvyknutý a schopný operovať na niekoľkých postoch v útoku, čo je nepochybne ďalším dôvodom, prečo si ho Liverpool vybral.

Bývalý hráč Bayernu bol často opisovaný ako nebezpečné krídlo, krajný útočník v systémoch. No počas minulej sezóny ukázal v Stoke, že mu je vlastná hra aj nižšie, konkrétne v systéme 3-4-3 hlbšie v strede zálohy, kde bol schopný režírovať hru Stoke - pričom kraje obrany Stoke sa starali o nebezpečenstvo z krídelných priestorov, ktoré predtým zastával práve Shaqiri.  Táto úloha mu rozhodne pasovala, keďže často prichádzal dopredu ako hráč z druhej vlny a mohol mať tak viac priestoru pre svoje strely spoza hranice šestnástky, s ktorými sa radí medzi najnebezpečnejších hráčov PL vôbec. 

Aj keď by do liverpoolského záložného tria nemusel celkom pasovať a nehral by pravidelne, v pozícií box-to-box záložníka by sa svojou nebezpečnou ľavou nohou dostával často do podobných situácií pred šestnástkou súpera.

Shaqiri je veľmi zaujímavý a cenovo dáva zmysel aj z toho dôvodu, že hráči, ktorí boli predtým spájaní s našim klubom s podobnou úlohou hráča na rotáciu, boli podstatne drahší. Či už sa jednalo o Zahu z Crystal Palace, alebo Richarlisona z Watfordu. 

shaqiri-comparison- 2

 

 Shaqiri na základe štatistík nie je zrovna najviac kreatívny alebo produktívny hráč, to ale pri cenovke £12m libier a úlohe náhradníka ani byť príliš nemusí. Na obrázku vyššie je porovnávaný s oboma hráčmi, ktorí boli spájaní s príchodom do LFC do podobnej úlohy a v podobných postoch na ihrisku predovšetkým z krajov útoku. Jeho číslo v xG a xA (očakávané góly a asistencie) nevyzerá príliš dobre, na druhú stranu sa však dá chápať, keďže hral v tíme s jedným z najhorších ofenzív vôbec. Na obranu tohto tvrdenia prihráva aj fakt, že v oboch predošlých pôsobeniach (V Interi a Bayerne) mal Shaqiri tento ukazovateľ lepší a to 0.47 v Interi Milán a dokonca 0.84 v Bayerne. Čísla jasne ukazujú, že pri kvalite spoluhráčov a sile ofenzívy daného mužstva išli hore aj jeho čísla, čo je ďalšou pozitívnou správou pred jeho pôsobením v LFC.

Jednou z vecí, ktoré si však Švajčiar drží na podobnej vysokej úrovni dlhodobo sú kľúčové prihrávky, ktoré sa pohybujú nad 2 na zápas. V Interi sa jeho číslo kľúčových prihrávok na zápas vyšplhalo dokonca na 3.53 v priemere. 

Xherdan Shaqiri je stále vo výbornom veku, je univerzálny a v pomere cena/výkon a úlohy alternatívy nemôže v podstate nič, len príjemne prekvapiť. O žiadny nevydarený, drahý pokus sa totižto nikdy jednať nebude. 

zdroj:  footballwhispers

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook