pivovar helf

Mignolet, Karius, Ward, alebo konečne top brankár?

KariusandMignolet

Po zbrabranom finále Ligy majstrov je na pretrase najviac otázka kto bude chytať za Liverpool FC v nasledujúcej sezóne.

Viacerých z nás ešte neprebolela prehra v sobotňajšom finále Ligy majstrov. Určite sa zhodneme, že fanúšikov Liverpool FC hnevá ani nie samotná prehra, ale hlavne spôsob ako k nej prišlo. V prvej tretine zápasu sme boli lepším tímom, ale ďalší priebeh ovplyvnilo nešťastné zranenie Salaha a hlavne dve obrovské chyby Lorisa Kariusa. Môžme iba polemizovať či chyby nášho gólmana, ktorý v druhej polovici sezóny podával kvalitné výkony, spôsobila nervozita, prílišné sebavedomie, neskúsenosť či strata koncentrácie. O konšpiračných teóriách, že to predal, alebo že jeho obrovskú chybu pred Benzemovým gólom spôsobil úder lakťom od Ramosa sa asi baviť nebudeme...

Jednoznačné je, že Loris Karius bude v novej sezóne pod veľkým tlakom a osobne si neviem predstaviť, že mu hráči, manažér, majitelia klubu a fanúšikovia ešte môžu dôverovať. V osobnej rovine mu už určite každý, odpustil, ale v športovej rovine budú mať všetci v podvedomí jeho totálny skrat v svetovo  najsledovanejšom zápase na klubovej úrovni. Takéto skraty poznamenajú aj oveľa väčšie hviezdy ako je Karius a ja mám celkom oprávnené obavy o Lorisovu kariéru a jeho výkony v nasledujúcej sezóne.

Faktom je, že Liverpool FC nemôže a nebude čakať či sa Karius z toho dostane a musí konať. Otázkou je čo robiť. Okrem Kariusa máme v kádri Simona Mignoleta a Dannyho Warda. Je jeden z nich odpoveďou?

 

MignoletWardKarius

 

Posilňujeme postupne na každom poste. Do kritizovanej zálohy už máme zazmluvneného Keitu a Fabinha. Obranu posilnil v januári Virgil Van Dijk. Všetko top hráči. Obzeráme sa po ďalšom posilnení kádru top hráčmi. Myslíte si, že za Liverpool FC by mal v nasledujúcej sezóne, kde sa zase chceme kvalitatívne posunúť vyššie a konečne získať nejakú významnú trofej, chytať jeden z týchto troch brankárov? Belgická dvojka, nemecká päťka či šestka, alebo odchovanec Liverpoolu Ward, ktorý v PL odchytal iba dva zápasy v závere sezóny 2015-16? 

Nie. To si nemyslím. Takže otázka znie: Kto z týchto troch brankárov ostane a bude pre Liverpool FC prínosom? Ak to zhrnieme tak Mignolet bol už pred rokom na odstrel. Klopp si kúpil brankára, ktorého by určite ihneď presadil na post jednotky, ale zabránila tomu zlomenina ruky Lorisa Kariusa v príprave. A tak začal sezónu ako jednotka Mignolet. Klopp však okamžite ako mal príležitosť odstavil Mignoleta a presadil na post jednotky Kariusa, ktorý ale totálne zlyhal (Borurnemouth atď) a do bránky sa musel vrátiť Mignolet. Simon odchytal druhú polovicu sezóny vo veľkom štýle a jeho zákroky nám dosť pomohli dostať sa do TOP4 a do Ligy majstrov. To znamenalo, že Mignolet aj napriek návratu Dannyho Warda z hosťovania v Huddersfielde má zabezpečené miesto jednotky v Liverpool FC v nasledujúcej sezóne. Teda aspoň na začiatku sezóny...Jasným znakom toho, že sa čaká iba na jeho chyby bolo to, že Karius bol ustanovený ako jednotka medzi žrďami pre Ligu majstrov...To sa nerobí. Bola to jedna z mála chýb Kloppa v Liverpoole. Takéto "znamenia" dokážu s brankárom dosť zamávať. Po sérii zlých výkonov Simona Mignoleta (samozrejme, že na tom mala obrovský podiel aj obrana, vtedy ešte bez VVD) bol nasadený do bránky direktívnym a dosť prekvapujúcim rozhodnutím Loris Karius, ktorý sa však postupne rozchytal a musím priznať, že bol oporou. Nikdy ma však nepresvedčil, že je to ten pravý brankár pre LFC. A potom prišlo finále Ligy majstrov kde totálne zhorel...

Aké sú teda alternatívy? Kto z týchto troch brankárov ostane a aké bude zloženie dvojice brankárov v nasledujúcej sezóne?

 

1. Karius - Ward- ešte pred finále  vyzerala táto dvojica veľmi pravdepodobne. Karius sa po veľmi zlej prvej sezóne a nie veľmi dobrému začiatku v tohtoročnej Lige majstrov (lacný gól na Spartaku Moskva a dva so Sevillou) dokázal "oklepať" a predviedol niekoľko výborných výkonov. Situácia bola jasná. Mignolet určite nebude akceptovať úlohu jasnej dvojky a prestúpi do iného klubu. Bohužiaľ semifinále v Ríme a hlavne finále Ligy majstrov v Kyjeve Kariusovi nevyšlo a tak si myslím, že naša jednotka a dvojka v bráne bude iná.

2. Karius - Mignolet- veľmi nepravdepodobná kombinácia. Obidvaja chcú chytať. Hlavne Mignolet sa určite nebude chcieť v nasledujúcej sezóne pozerať na ihrisko z lavičky.

3. Mignolet - Ward- predpokladám, že Mignolet odíde a Kariusa si podržíme ešte chvíľu na poste dvojky, takže toto je asi nejnereálnejšia kombinácia

4. Nový brankár - Karius- jedna z najpravdepodobnejších kombinácii. Ak kúpime medzi žrde kvalitného gólmana tak kryť chrbát mu bude Karius

5. Nový brankár - Ward- mnou najviac preferovaná kombinácia. Špičkový brankár +  odchovanec LFC, ktorý dokázal svoje kvality vo farbách Huddersfieldu ako dvojka. To by sa mi páčilo úplne najviac, pretože pri Allisonovi či Oblakovi by išiel kvalitou hore aj Ward a navyše je to Brit a odchovanec čo sa cení dvojnásobne.

6.Nový brankár - Mignolet- vzhľadom na očkávaný odchod Mignoleta o jeho túžbu chytať túto kombináciu neočakávam

 

 

Miniaplikace

 

Ak nový brankár tak kto by to mal byť?

Určite sa zhodneme, že do LFC by mal prísť konečne špičkový brankár. Posledným bol Pepe Reina, ktorého vyštval Brendan Rodgers a odvtedy nikto podobných kvalít v bráne nášho klub nestál. 

Za TOP 10 brankárov na svete sú momentálne považovaní Oblak, De Gea, Neuer, Courtois, Allison, Ederson, Buffon, Donnarumma, Lloris, alebo Ter-Stegen.

De Geu, Neuera, Edersona, Bufonna, Llorisa a Ter-Stegena môžme kľudne škrtnúť. Buď je to mrdka, alebo jasná a spokojná jednotka vo svojom klube. Buffon s kariérou pomaly končí.

Ostávajú Oblak, Allison, Donnarumma, Courtois zo svetových brankárov a k nim môžme pridať z domácej súťaže Butlanda o ktorom sa dosť často hovorí, Nicka Popa či Forstera so Southamptonu. V posledných dňoch sa začalo skloňovať aj meno albánskeho brankára Thomasa Strakoshu z rímskeho Lazia, alebo je tu aj možnosť siahnuť na juhoamerický kontinent kde je skvelý Pedro Gallese z mexického Veracruz.

Otázkou je ako veľmi bude Klopp nového brankára chcieť a či bude LFC ochotný z  vrecka vytiahnuť poriadny balík peňazí. Náhla potreba brankárskej jednotky je určite ranou do plánovania nákupov v LFC. Ak sa rozhodneme kúpiť špičkového brankára určite to ovplyvní naše ďalšie nákupy. Poďme sa pozrieť na dostupnosť jednotlivých kandidátov, ktorí sú s LFC najviac spájaní.

1. Oblak - sen mnohých fanúšikov. Skvelý brankár, ktorý má iba 24 rokov a pred sebou ešte mnoho rokov na najvyššej úrovni. Navyše je to Slovinec, ktorý by v klube ako Liverpool FC kľudne vydržal až do konca kariéry. Otázkou je či by chcel vymeniť Atletico za LFC a najmä jeho obrovská cena. 100 mil libier výkupná klauzula je strašná pálka, ale za tohto brankára by som ju na stôl kľudne vyložil a zabalil im k tomu aj obidvoch našich brankárov. Zmluva do leta 2021.

2. Alisson - asi najdostupnejšia možnosť z top svetových brankárov. AS Roma musí opäť predávať hráčov a Allison Becker už niekoľkokrát prejavil túžbu zmeniť dres. Brazílska jednotka v drese LFC to znie výborne. Mňa však tento brankár z toho čo som videl veľmi nepresvedčil o svojich kvalitách, ale futbalový kritici si ho cenia vysoko a tak nie je dôvod pochybovať, že by bol veľkou posilou. Má 25 rokov. Zmluvu má do leta 2021, cena okolo 60 mil libier

3. Donnarumma - talianska brankárska vychádzajúca hviezda z AC Milan. V minulej sezóne odmietol najprv predĺženie zmluvy s AC Milan. Potom ju síce nakoniec podpísal a platí mu do leta 2021. Fanúšikov Milána si však veľmi znepriatelil a navyše do AC prichádza ako voľný hráč Pepe Reina takže jeho odchod môže byť pravdepodobný. Cena okolo 40 mil.

4. Thibaut Courtois - belgická jednotka stále nepredĺžila kontrakt s Chelsea FC a tak by mohol v lete 2019 odísť z londýnskeho klubu zadarmo. To sa samozrejme nepáči Chelsea a tak sa stále viac a viac hovorí o jeho odchode. Ak by išiel do Atletica a Oblak k nám vôbec by sme sa nehnevali. Rovnako by sme privítali aj jeho príchod k nám. U nás by sa určite prebral z letargie, ktorá na neho lezie v modrom drese. Cena okolo 50 mil libier. Zmluva do leta 2019.

5. Thomas Strakosha - ďalší z plejády výborných brankárov v talianskej Serii A. 23 ročný rodený Grék reprezentujúci Albánsko zaujal svojimi výkonmi v drese rímskeho Lazia. Zmluvu má do leta 2022 a cena sa odhaduje okolo 30 mil Eur.

6. Pedro Gallese - jedna z hviez peruánskej reprezentácie a mexického klubu Veracruz. Skúsený 28 ročný brankár, ktorý je považovaný za najlepšieho brankára chytajúceho v Južnej Amerike. Je cenovo dostupný a navyše sa mu o rok končí zmluva. Otázkou je či by sa dokázal aklimatizovať dostatočne rýchlo na európske súťaže, pretože doteraz chytal iba za kluby v Južnej Amerike. Keď to ale dokázal Alisson tak prečo nie aj Pedro Gallese. Cena sa pohybuje okolo 5 mil. Eur. Zmluvu má do leta 2019.

7. Jack Butland - brankár vypadávajúceho Stoke si bude chcieť nájsť zamestnávateľa v Premier league. Jack je skúsený 25 ročný gólman s reprezentačnými skúsenosťami. Cenovo dostupný za cca 25 mil libier. Zmluvu má do leta 2021 avšak s klauzulou o uvolnení po vypadnutí o súťaž nižšie.

8. Nick Pope - 26 ročný brankár pomohol v tejto sezóne Burnley FC k senzačnému siedmemu miestu. Nickova cena sa odhaduje na 15 mil libier a zmluvu má do leta 2020.

9. Fraser Forster - už 30 ročný, cez dva metre vysoký brankár si urobil výborné meno v Newcastli, Celticu či naposledy v Southamptone. V bráne svojou postavou vzbudzuje veľký rešpekt a proti LFC sa vždy na Anfielde vedel vytiahnuť. Ak anglického brankára tak Forster je asi najlepšia voľba. Cena okolo 15 mil libier. Kontrakt má platný do leta 2022.

Samozrejme možností je oveľa viac. LFC môže siahnuť do Nemecka a skúsiť kúpiť Trappa, Lena či Bürkiho. V španielskej La lige je tiež viacero výborných brankárov. Uvidíme ako to nakoniec dopadne. Dôležité pre nás je mať konečne medzi troma žrďami osobnosť a oporu tímu.

 

 

Miniaplikace

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

pastelove_farby.jpg

Facebook