PL PRE NOVE

V 35.kole anglickej Premier league cestujú hráči The Reds do  West Bromwich.

W E S T   B R O M W I C H   A L B I O N   F C

Bromwich Albion Football Club  alebo tiež známy ako West Brom, The Baggies, The Throstles, Albion alebo jednoducho WBA, je anglický profesionálny futbalový klub založený vo West Bromwich. Klub založili v roku 1878  robotníci z George Salter’s Spring Works pod názvom West Bromwich Strollers. O dva roky neskôr bol klub premenovaný na West Bromwich Albion. Stal sa prvým klubom,  ktorý použil v názve prídavné označenie ALBION.  Tak sa vtedy volala časť mesta, kde niekoľko hráčov bývalo alebo pracovalo. Dnes sa táto časť volá Greets Green.

V roku 1888 bola založená Football League a jedným z dvanástich zakladajúcich členov bol Albion. Svoj jediný titul v tejto súťaži vybojovali v ročníku 1919/20. Počas svojej dlhej histórie vyhrali dvakrát anglický pohár a päťkrát FA CUP. Svoje domáce zápasy hrajú od roku 1900 na The Hawthorns. Klubové farby sú tmavomodrá a biela, ktoré tvoria pruhovaný domáci dres. Ich tradičnými rivalmi sú Aston Villa a Wolverhampton Wanderers. V minulosti hrali za WBA naši krajania Roman Bednář, Igor Bališ, Ján Kozák ml. a Marek Čech.

West Brom mali výborný vstup do sezóny. Prvé dva zápasy vyhrali v treťom na domácom štadióne remizovali. Po dvoch kolách boli v tabuľke PL pred Liverpoolom a ešte po ôsmom kole delilo oba tímy v tabuľke iba dve miesta, keď Baggies boli na 10 priečke. To všetko aj napriek veľkému letnému pohybu v mužstve, predovšetkým smerom von z klubu. Počas leta opustilo klub 16 hráčov a posilnilo iba 6 hráčov, z ktorých sa najlepšie ukazuje Jay Rodriguez /prišiel zo Southamptonu za 13m£/ v súčasnosti najlepší strelec klubu v zápasoch PL. V zimnom prestupovom období odišiel Tyler Roberts /Leeds United/ a z Egypta prišiel Ahmed Hegazi. Na hosťovanie prišli Ali Gabr a Daniel Sturridgea, ktorý sa aj v tomto klube trápi so zraneniami.

Značný pohyb je aj na trénerkom kresle. Toni Pulis bol odvolaný 20.novembra a klub 9 dní viedol dočasne Gary Megson. Alan Pardew viedol klub do 2.apríla. trénerské kreslo sa pod ním definitívne rozpadlo nakoľko v mesiacoch február a marec s mužstvom nezískal do tabuľky ani jeden jediný bod. West Brom prehrali v posledný marcový deň ôsmy zápas v rade za sebou. V súčasnosti dočasne vedie tím Darren Moore a z dvoch zápasov v premier League získal 4 body.

V poslednom ligovom zápase hral West Bromwich na Old Trafford proti Man.Utd. Do zápasu lepšie vstúpili hostia a v 12.minúte musel De Gea vytiahnuť jeden zo svojich bravúrnych zákrokov aby kryl strelu Livermoora. O zápase rozhodli vynikajúci brankársky výkon ktorý podal Ben Foster. V 19.minúte sa výborne uvoľnil Lukaku ale zo 7 metrov nedal gól, pretože v okamihu strely bol Foster takmer pri ňom. To isté sa zopakovalo v 36.minúte tento krát to bolo 2-3 metre od hranice veľkého vápna. V druhom polčase mu Foster chytil protismernú hlavičku čo bola pravdepodobne najväčšia príležitosť domácich v druhom polčase. V 72 minúte zahrávali hostia rohový kop. V súboji tiesnený Matič nešťastne odvrátil loptu pred malé vápno, kam nabehol Rodruguez a skóroval. Do konca zápasu už domáci nič nevymysleli a hostia senzačne vyhrali.

Zisk troch bodov z Old Traffordu živí ešte teoretickú možnosť záchrany v najvyššej súťaži. Na sedemnástu priečku strácajú 4 kolá pred koncom súťaže 9 bodov a preto sa očakáva, že v sobotu v prvom zápase 35.kola PL budú hrať The Baggies o všetko. Daren Moore nemôže v sobotu rátať do zostavy : James Morrison /zranenie/ a Daniel Sturridgea /hosťovanie z LFC/. Otázny štart majú Nacer Chadli, Jonny Evans a Gareth Barry.

lfc logo
 L I V E R P O O L   F C

Liverpool hral v posledných jedenástich dňoch štyri stretnutia. Dvakrát zvíťazil nad Manchester City v Lige Majstrov. Uprostred týchto zápasov remizoval u susedov s Evertonom a po postupe do semifinále Ligy Majstrov o štyri dni zvíťazil Bournemouthom na Anfielde. Najväčší dôraz v Liverpoole kládli na utorňajšiu odvetu so City, ktorá sa vydarila.

V poslednom ligovom zápase si The Reds s prehľadom poradili s „Cherries“. Už v 7.minúte skóroval Mané a vniesol tak pokoj na kopačky domácich hráčov. V 69.minúte pridal poistku hlavou Salah po peknom centri Alexandra-Arnolda. Firmino v závere zápasu pečatil konečný výsledok. V zápase dominovali na lopte domáci hráči, ktorí si tak do tabuľky pripísali tri body. V tabuľke majú v boji o TOP4 sedem bodový náskok pred Chelsea, ktorá vo včerajšej dohrávke vyhrala na pôde Burnley 1:2.

V tejto sezóne sa obaja súperi stretli už dvakrát. V decembrovom zápase v boji o ligové body sa zápas na Anfielde skončil bezgólovou remízou. Hostia hrali defenzívne a čakali na svoju príležitosť z brejkov a štandartných situácií. V závere zápasu síce dopravil loptu do siete Solanke, ale pred tým sa mu obtrela o ruku a preto bol gól neuznaný. Hráči The Reds napriek prevahe v zápase nedokázali na dobre sformovanú obranu a Bena Fostera nič vymyslieť a tak sa zápas skončil bez gólov.

V januárovom vzájomnom zápase sa hralo o postup do ďalšieho kola FA Cupu. V zápase, v ktorom sa rozhodcovia často spoliehali na videotechniku otvoril skóre Firmino. O dve minúty Rodriguez vyrovnal a o ďalšie štyri otočil skóre. Firmino z penalty iba opečiatkoval spojnicu brány a ešte do polčasu Rodriguez pridal tretí gól, ktorý bol nakoniec zapísaný ako Matipov vlastenec. Z druhopolčasovej veľkej prevahy hráči The Reds dokázali iba skorigovať výsledok. Liverpool z bojov o FA Cup vypadol.

Väčšina fanúšikov už myslí na prvý semifinálový zápas Ligy Majstrov, ktorý sa hrá v utorok. Jürgen Klopp musí pred utorňajším zápasom správne zvoliť zostavu na sobotňajší ligový duel. Na listine zranených aj naďalej figurujú Emre Can, Adam Lalana a Joel Matip. S tímom už trénuje Dejan Lovren lepšie sú na tom aj Nathaniel Clynea a Joseph Gomez. O konečnom tvare základnej zostavy sa Jürgen Klopp rozhodne v sobotu na základe ich aktuálneho stavu.

VEDELI STE, ŽE:

- V sobotu popoludní odohrajú oba tímy 151. vzájomné stretnutie ale v Premier League je to duel číslo 24

- Vzájomná bilancia Liverpoolu a WBA v ére PL hovorí v prospech tímu z Anfieldu (14 výhier, 5 remíz a 4 prehry).

- Najvyššie víťazstvo dosiahli Reds s West Bromwich Albion na ich pôde v apríli 2003 (6:0), štyri góly dal Owen, dva Baroš (v drese WBA vtedy nastúpil v obrane Slovák Igor Bališ).

- Najvyššiu prehru utrpel LFC na ihrisku WBA v roku 1936 (1:6)

- Mo Salah je iba jeden gól za rekordom v počte nastrieľaných gólov za sezónu v Premier League hranej na 38 kôl. 31 gólov doteraz vsietili Alan Shearer, Christiano Ronaldo a Luis Suarez

- West Brom dali gól v posledných siedmych domácich zápasoch

- WBA dal 15 gólov z rohových kopov v minulom ročníku PL, čo je najviac zo všetkých tímov

- Najdrahším hráčom WBA je Oliver Burke. V lete za neho zaplatili 13,68 mil. £

Súťaž: Premier League, 35. kolo

Dátum: Sobota, 21. apríl 2018 od 13:30 hod. SEČ

Štadión: The Hawthorns, West Bromwich (26 688 divákov)

Rozhodca: Stuart Attwell  (hráčom The Reds doposiaľ rozhodoval 3 zápasy, v ktorých hráčom LFC udelil 3 žlté karty)

head to head

West Bromwich Albion - Liverpool FC  150 vzájomných zápasov, 39 výhier WBA, 43 remíz, 67 výhier LFC,  skóre 163:220

Posledné vzájomné zápasy

sezóna 2017/18

27.01.2018, Anfield, FA CUP, Liverpool – West Bromwich 2:3 (1:3) góly: Firmino 5, Salah 78 – Rodriguez 7,11, Matip vl. 45

13.12.2017, Anfield, Premier League: Liverpool – West Bromwich 0:0 (0:0)

sezóna 2016/17

22.10.2016, Anfield, Premier league: Liverpool – West Bromwich 2:1 (2:0), góly: Mané 20, Coutinho 35 – Mc.Auley 81

16.4.2017 The Hawthorns, Premier league - West Bromwich Albion - Liverpool 0:1 (0:1) gól: 45.+1. Firmino

sezóna 2015/16

15.5.2016, The Hawthorns, Premier League: West Bromwich - Liverpool 1:1 (1:1), góly:Rondón 13 - J.Ibe 23

13.12.2015, Anfield, Premier League: Liverpool - West Bromwich 2:2 (1:1), góly: Henderson 21, Origi 90+ - Dawson 30, Olsson 73

Tohtoročná sezóna

Pozícia v lige:

West Brom:  20. miesto 34 ( 4-12-18)  27:52  24

Liverpool FC:  3. miesto 34 (20-10- 4)  78:35  70

Posledných päť tohtosezónnych zápasov:

West Brom: Man.Utd. 1:0(A), Swansea 1:1(H), Burnley 1:2(H), Bournemouth 1:2(A), Leicester 1:4(H)

Liverpool: Bournemouth 3:0(H), Everton 0:0 (A), Crystal Palace 2:1(A), Watford 5:0(H), Man.Utd 1:2(A)

Najlepší strelci v lige:

West Brom: Rodriguez 7, Rondón 6, Evans 2

Liverpool: Salah 30, Firmino 15, Mané 10

predpokladane sestavy

West Brom (4-4-1-1): Foster – Nyom, Dawson, Hegazi, Gibbs – Phillips, Livermore, Brunt, McClean – Rodriguez - Rondón (dočasný manažér Darren Moore)

Liverpool (4-3-3): Karius – Clyne, Dijk, Klavan, Moreno – Wijnaldum, Henderson, Milner – Ings, Solanke, Mané (manažér Jürgen Klopp)

nenastoupi

West Brom (5): James Morrison, Daniel Sturridge, tázny štart majú Nacer Chadli, Jonny Evans a Gareth Barry

Liverpool (6):  Joel Matip, Adam Lallana, Emre Can, pravdepodobne budú k dispozícii Dejan Lovren, Joseph Gomez a Nathaniel Clyne

zapas v tv

muj tip
 West Bromwich Albion – Liverpool FC 1:2 (0:1)

góly:  Rodriguez – Mané, Ings

stávkové kurzy(bet3645) 7,00  4,33  1,53

Pár slov na záver: Proti West Brom máme v tejto sezóne nepriaznivú situáciu. Jeden zápas sme remizovali a jeden prehrali. S najväčšou pravdepodobnosťou na sobotňajší zápas nepostaví Jürgen Klopp najsilnejšiu zostavu. Verím, že tím bojujúci o teoretickú záchranu tento krát porazíme aj s hráčmi z lavičky.

Robertson kapitánem Skotska

Andy Robertson se stal novým kapitánem skotské reprezentace. První zápas s páskou by měl odehrát už tento pátek v přátelském utkání s Belgií.

Los 3. kola Carabao Cupu

Los 3. kola Carabao Cupu přisoudil LFC střet s Chelsea FC. Utkání se odehraje na Anfieldu. Datum bude upřesněno.

Kelleher prodloužil kontrakt

Brankář Caoimhin Kelleher upoutal svými výkony v předsezonní přípravě natolik, že si vysloužil nový víceletý kontrakt. Podle všeho by měl irský mládežnický reprezentant zastávat pozici trojky za Alissonem a Mignoletem.

Awoniyi odchází do Gentu

Krátce poté, co Taiwo Awoniyi uzavřel s LFC nový víceletý kontrakt, odchází na rok hostovat do belgického Gentu. Hráč stále neobdržel britské pracovní povolení.

Awoniyi prodloužil kontrakt

Dvacetiletý Taiwo Awoniyi, který zatím vinou problémů se získáním pracovního povolení neodehrál za Reds jediný zápas a od roku 2015 obráží Evropu po hostováních, podepsal s Liverpoolem FC nový víceletý kontrakt.