PL PRE NOVE

V 35.kole anglickej Premier league cestujú hráči The Reds do  West Bromwich.

W E S T   B R O M W I C H   A L B I O N   F C

Bromwich Albion Football Club  alebo tiež známy ako West Brom, The Baggies, The Throstles, Albion alebo jednoducho WBA, je anglický profesionálny futbalový klub založený vo West Bromwich. Klub založili v roku 1878  robotníci z George Salter’s Spring Works pod názvom West Bromwich Strollers. O dva roky neskôr bol klub premenovaný na West Bromwich Albion. Stal sa prvým klubom,  ktorý použil v názve prídavné označenie ALBION.  Tak sa vtedy volala časť mesta, kde niekoľko hráčov bývalo alebo pracovalo. Dnes sa táto časť volá Greets Green.

V roku 1888 bola založená Football League a jedným z dvanástich zakladajúcich členov bol Albion. Svoj jediný titul v tejto súťaži vybojovali v ročníku 1919/20. Počas svojej dlhej histórie vyhrali dvakrát anglický pohár a päťkrát FA CUP. Svoje domáce zápasy hrajú od roku 1900 na The Hawthorns. Klubové farby sú tmavomodrá a biela, ktoré tvoria pruhovaný domáci dres. Ich tradičnými rivalmi sú Aston Villa a Wolverhampton Wanderers. V minulosti hrali za WBA naši krajania Roman Bednář, Igor Bališ, Ján Kozák ml. a Marek Čech.

West Brom mali výborný vstup do sezóny. Prvé dva zápasy vyhrali v treťom na domácom štadióne remizovali. Po dvoch kolách boli v tabuľke PL pred Liverpoolom a ešte po ôsmom kole delilo oba tímy v tabuľke iba dve miesta, keď Baggies boli na 10 priečke. To všetko aj napriek veľkému letnému pohybu v mužstve, predovšetkým smerom von z klubu. Počas leta opustilo klub 16 hráčov a posilnilo iba 6 hráčov, z ktorých sa najlepšie ukazuje Jay Rodriguez /prišiel zo Southamptonu za 13m£/ v súčasnosti najlepší strelec klubu v zápasoch PL. V zimnom prestupovom období odišiel Tyler Roberts /Leeds United/ a z Egypta prišiel Ahmed Hegazi. Na hosťovanie prišli Ali Gabr a Daniel Sturridgea, ktorý sa aj v tomto klube trápi so zraneniami.

Značný pohyb je aj na trénerkom kresle. Toni Pulis bol odvolaný 20.novembra a klub 9 dní viedol dočasne Gary Megson. Alan Pardew viedol klub do 2.apríla. trénerské kreslo sa pod ním definitívne rozpadlo nakoľko v mesiacoch február a marec s mužstvom nezískal do tabuľky ani jeden jediný bod. West Brom prehrali v posledný marcový deň ôsmy zápas v rade za sebou. V súčasnosti dočasne vedie tím Darren Moore a z dvoch zápasov v premier League získal 4 body.

V poslednom ligovom zápase hral West Bromwich na Old Trafford proti Man.Utd. Do zápasu lepšie vstúpili hostia a v 12.minúte musel De Gea vytiahnuť jeden zo svojich bravúrnych zákrokov aby kryl strelu Livermoora. O zápase rozhodli vynikajúci brankársky výkon ktorý podal Ben Foster. V 19.minúte sa výborne uvoľnil Lukaku ale zo 7 metrov nedal gól, pretože v okamihu strely bol Foster takmer pri ňom. To isté sa zopakovalo v 36.minúte tento krát to bolo 2-3 metre od hranice veľkého vápna. V druhom polčase mu Foster chytil protismernú hlavičku čo bola pravdepodobne najväčšia príležitosť domácich v druhom polčase. V 72 minúte zahrávali hostia rohový kop. V súboji tiesnený Matič nešťastne odvrátil loptu pred malé vápno, kam nabehol Rodruguez a skóroval. Do konca zápasu už domáci nič nevymysleli a hostia senzačne vyhrali.

Zisk troch bodov z Old Traffordu živí ešte teoretickú možnosť záchrany v najvyššej súťaži. Na sedemnástu priečku strácajú 4 kolá pred koncom súťaže 9 bodov a preto sa očakáva, že v sobotu v prvom zápase 35.kola PL budú hrať The Baggies o všetko. Daren Moore nemôže v sobotu rátať do zostavy : James Morrison /zranenie/ a Daniel Sturridgea /hosťovanie z LFC/. Otázny štart majú Nacer Chadli, Jonny Evans a Gareth Barry.

lfc logo
 L I V E R P O O L   F C

Liverpool hral v posledných jedenástich dňoch štyri stretnutia. Dvakrát zvíťazil nad Manchester City v Lige Majstrov. Uprostred týchto zápasov remizoval u susedov s Evertonom a po postupe do semifinále Ligy Majstrov o štyri dni zvíťazil Bournemouthom na Anfielde. Najväčší dôraz v Liverpoole kládli na utorňajšiu odvetu so City, ktorá sa vydarila.

V poslednom ligovom zápase si The Reds s prehľadom poradili s „Cherries“. Už v 7.minúte skóroval Mané a vniesol tak pokoj na kopačky domácich hráčov. V 69.minúte pridal poistku hlavou Salah po peknom centri Alexandra-Arnolda. Firmino v závere zápasu pečatil konečný výsledok. V zápase dominovali na lopte domáci hráči, ktorí si tak do tabuľky pripísali tri body. V tabuľke majú v boji o TOP4 sedem bodový náskok pred Chelsea, ktorá vo včerajšej dohrávke vyhrala na pôde Burnley 1:2.

V tejto sezóne sa obaja súperi stretli už dvakrát. V decembrovom zápase v boji o ligové body sa zápas na Anfielde skončil bezgólovou remízou. Hostia hrali defenzívne a čakali na svoju príležitosť z brejkov a štandartných situácií. V závere zápasu síce dopravil loptu do siete Solanke, ale pred tým sa mu obtrela o ruku a preto bol gól neuznaný. Hráči The Reds napriek prevahe v zápase nedokázali na dobre sformovanú obranu a Bena Fostera nič vymyslieť a tak sa zápas skončil bez gólov.

V januárovom vzájomnom zápase sa hralo o postup do ďalšieho kola FA Cupu. V zápase, v ktorom sa rozhodcovia často spoliehali na videotechniku otvoril skóre Firmino. O dve minúty Rodriguez vyrovnal a o ďalšie štyri otočil skóre. Firmino z penalty iba opečiatkoval spojnicu brány a ešte do polčasu Rodriguez pridal tretí gól, ktorý bol nakoniec zapísaný ako Matipov vlastenec. Z druhopolčasovej veľkej prevahy hráči The Reds dokázali iba skorigovať výsledok. Liverpool z bojov o FA Cup vypadol.

Väčšina fanúšikov už myslí na prvý semifinálový zápas Ligy Majstrov, ktorý sa hrá v utorok. Jürgen Klopp musí pred utorňajším zápasom správne zvoliť zostavu na sobotňajší ligový duel. Na listine zranených aj naďalej figurujú Emre Can, Adam Lalana a Joel Matip. S tímom už trénuje Dejan Lovren lepšie sú na tom aj Nathaniel Clynea a Joseph Gomez. O konečnom tvare základnej zostavy sa Jürgen Klopp rozhodne v sobotu na základe ich aktuálneho stavu.

VEDELI STE, ŽE:

- V sobotu popoludní odohrajú oba tímy 151. vzájomné stretnutie ale v Premier League je to duel číslo 24

- Vzájomná bilancia Liverpoolu a WBA v ére PL hovorí v prospech tímu z Anfieldu (14 výhier, 5 remíz a 4 prehry).

- Najvyššie víťazstvo dosiahli Reds s West Bromwich Albion na ich pôde v apríli 2003 (6:0), štyri góly dal Owen, dva Baroš (v drese WBA vtedy nastúpil v obrane Slovák Igor Bališ).

- Najvyššiu prehru utrpel LFC na ihrisku WBA v roku 1936 (1:6)

- Mo Salah je iba jeden gól za rekordom v počte nastrieľaných gólov za sezónu v Premier League hranej na 38 kôl. 31 gólov doteraz vsietili Alan Shearer, Christiano Ronaldo a Luis Suarez

- West Brom dali gól v posledných siedmych domácich zápasoch

- WBA dal 15 gólov z rohových kopov v minulom ročníku PL, čo je najviac zo všetkých tímov

- Najdrahším hráčom WBA je Oliver Burke. V lete za neho zaplatili 13,68 mil. £

Súťaž: Premier League, 35. kolo

Dátum: Sobota, 21. apríl 2018 od 13:30 hod. SEČ

Štadión: The Hawthorns, West Bromwich (26 688 divákov)

Rozhodca: Stuart Attwell  (hráčom The Reds doposiaľ rozhodoval 3 zápasy, v ktorých hráčom LFC udelil 3 žlté karty)

head to head

West Bromwich Albion - Liverpool FC  150 vzájomných zápasov, 39 výhier WBA, 43 remíz, 67 výhier LFC,  skóre 163:220

Posledné vzájomné zápasy

sezóna 2017/18

27.01.2018, Anfield, FA CUP, Liverpool – West Bromwich 2:3 (1:3) góly: Firmino 5, Salah 78 – Rodriguez 7,11, Matip vl. 45

13.12.2017, Anfield, Premier League: Liverpool – West Bromwich 0:0 (0:0)

sezóna 2016/17

22.10.2016, Anfield, Premier league: Liverpool – West Bromwich 2:1 (2:0), góly: Mané 20, Coutinho 35 – Mc.Auley 81

16.4.2017 The Hawthorns, Premier league - West Bromwich Albion - Liverpool 0:1 (0:1) gól: 45.+1. Firmino

sezóna 2015/16

15.5.2016, The Hawthorns, Premier League: West Bromwich - Liverpool 1:1 (1:1), góly:Rondón 13 - J.Ibe 23

13.12.2015, Anfield, Premier League: Liverpool - West Bromwich 2:2 (1:1), góly: Henderson 21, Origi 90+ - Dawson 30, Olsson 73

Tohtoročná sezóna

Pozícia v lige:

West Brom:  20. miesto 34 ( 4-12-18)  27:52  24

Liverpool FC:  3. miesto 34 (20-10- 4)  78:35  70

Posledných päť tohtosezónnych zápasov:

West Brom: Man.Utd. 1:0(A), Swansea 1:1(H), Burnley 1:2(H), Bournemouth 1:2(A), Leicester 1:4(H)

Liverpool: Bournemouth 3:0(H), Everton 0:0 (A), Crystal Palace 2:1(A), Watford 5:0(H), Man.Utd 1:2(A)

Najlepší strelci v lige:

West Brom: Rodriguez 7, Rondón 6, Evans 2

Liverpool: Salah 30, Firmino 15, Mané 10

predpokladane sestavy

West Brom (4-4-1-1): Foster – Nyom, Dawson, Hegazi, Gibbs – Phillips, Livermore, Brunt, McClean – Rodriguez - Rondón (dočasný manažér Darren Moore)

Liverpool (4-3-3): Karius – Clyne, Dijk, Klavan, Moreno – Wijnaldum, Henderson, Milner – Ings, Solanke, Mané (manažér Jürgen Klopp)

nenastoupi

West Brom (5): James Morrison, Daniel Sturridge, tázny štart majú Nacer Chadli, Jonny Evans a Gareth Barry

Liverpool (6):  Joel Matip, Adam Lallana, Emre Can, pravdepodobne budú k dispozícii Dejan Lovren, Joseph Gomez a Nathaniel Clyne

zapas v tv

muj tip
 West Bromwich Albion – Liverpool FC 1:2 (0:1)

góly:  Rodriguez – Mané, Ings

stávkové kurzy(bet3645) 7,00  4,33  1,53

Pár slov na záver: Proti West Brom máme v tejto sezóne nepriaznivú situáciu. Jeden zápas sme remizovali a jeden prehrali. S najväčšou pravdepodobnosťou na sobotňajší zápas nepostaví Jürgen Klopp najsilnejšiu zostavu. Verím, že tím bojujúci o teoretickú záchranu tento krát porazíme aj s hráčmi z lavičky.

Southgate nominoval duo z LFC

Trenér Albionu, Gareth Southgate, vybral mezi svých 23 vyvolených pro Mistrovství světa i Jordana Hendersona a Trenta Alexandra-Arnolda. Naopak místo nezbylo na Adama Lallanu. Podobný osud potkal i Emreho Cana, který se neprobojoval do německého výběru.

Firmina MS nemine

Roberto Firmino figuruje na 23-členné soupisce Brazílie pro nadcházející Mistrovství světa v Rusku.

Gomez podstoupí operaci

Joe Gomez podstoupí v nejbližších dnech operaci kotníku, kvůli čemuž nejspíše vynechá finále LM i nadcházející Mistrovství světa. Obránce nastoupil i přes bolest do utkání se Stoke City a WBA.

Gerrard se ujme Glasgow Rangers

Steven Gerrard vyslyšel volání z Glasgow a po pouhém roce u týmu Liverpool FC U18 se ujme tamních Rangers. Asistenta mu bude dělat současný ambasador LFC, Gary McAllister. Bývalý liverpoolský kapitán si údajně s sebou  vezme ze svého současného působiště také mládežnické trenéry Michaela Bealeho a Toma Culshawa i fitness trenéra Jordana Milsoma.

Salah nebude potrestán

Mohamed Salah nebude čelit žádným sankcím ze strany FA v návaznosti na jeho incident s obráncem Bruno Martinsem Indim ve víkendovém zápase proti Stoke City.