pivovar helf

20 otázek pro...Popbob

LiverbirdUponMyChest

 

V sedmém díle jsme vyzpovídali bývalého šéfredaktora webu liverpoolsky.net, Braňa Balaška, známého pod nickem Popbob.  

 

1) Podělíš se s námi o čerstvé dojmy z právě dočtené knihy Alexe Fergusona? Jak kniha pro fanouška LFC vyznívá?

Tejto knihe som sa dosť dlho vyhýbal, pretože Fergusona aj napriek tomu, že to bol skvelý manažér proste nemám rád. Túto animozitu k nemu som si vypestoval rokmi sledovania toho ako sa správal k médiám, súperom a ako sa choval na lavičke. Štyri roky však už v United prakticky nepôsobí a čas obrúsil hrany. Tak som si povedal, že si ju prečítam. Čo sa týka Liverpoolu tak si v tej knihe mohol odpustiť nemiestne narážky na Gerrarda a Beníteza, ale hlavne na Kennyho Dalglisha. Liverpoolu venuje v knihe iba jednu kapitolu, ale celkovo z tej knihy cítiť, že LFC nemá veľmi v láske. Odhliadnuc od toho je táto kniha veľmi zle napísaná. Preskakuje z témy na tému, dosť si protirečí a niekedy sa dosť ťažko sleduje čo chcel povedať. Ak ju porovnám s inými knihami o slávnych športovcoch, ktoré som prečítal (napr. Michael Jordan, Šmíca, Agassi atď) tak je to brak. Po vete, že Gerrarda nikdy nepovažoval za špičkového hráča, ale na druhej strane ho označuje za hviezdu a hráča, ktorého chcel získať, tú knihu od demolácie a zničenia zachránilo len to, že som si ju kúpil ako e-book.

2) Dlouho jsi zdejšímu webu šéfoval. Můžeš nám popsat jeho evoluci od počátku až po současnost? Osobně by zajímalo, jak se v čase měnily statistiky návštěvnosti, počtu komentářů, počtu osob, které se na provozu webu podílí, apod.

Web www.liverpoolsky.net založili začiatkom roka 2004 Martin Života – Živís a Tibek Tibís. V tom čase to bol vôbec prvý česko-slovenský web fanúšikov anglického klubu. Postupne vznikali ďalšie weby a potom zanikali. My tu však sme už viac ako 13 rokov a myslím si, že s malými výkyvmi si držíme dobrú kvalitu a plníme ten hlavný cieľ a to združovať komunitu fanúšikov Liverpool FC v Čechách a na Slovensku. Obsadenie redakcie sa samozrejme menilo. Mená ako Vosky, Anfield, Bruce, Macca, Kwopor, Andrej atď atď už veľa momentálnym návštevníkom nepovedia. Ja som začal písať pre web okolo roku 2008 po odchode časti redakcie. Chod webu vtedy zachraňoval pred zánikom Ondra a ja som mu začal spolu s ďalšími redaktormi pomáhať. Postupne sa situácia vyvinula tak, že som sa stal šéfredaktorom. Nie je to žiadna významná funkcia, skôr je to dievča pre všetko čo hasí problémy a aktualizuje web keď nikto iný na to nemá čas ☺ Samozrejme bez toho aby som mal Liverpool FC v srdci by som to ani minútu nerobil. Rovnaká situácia nastala aj v lete minulého roku keď som mal už plné zuby situácie aká bola na webe. Neboli redaktori, úroveň diskusie bola v katastrofálnom stave. Vtedy podal pomocnú ruku Yankojan, ktorý na seba tú zodpovednosť prevzal a stabilizoval situáciu. Ja som postupne zase nabral motiváciu ťahať to s ním ďalej. Samozrejme treba poďakovať aj neúnavnému Martinovi Konvičnému a Milanovi Zuzíkovi, ktorý ak má čas tak rovnako pomôže článkom. A nemôžem nespomenúť aj „veteránov“ webu Divočáka, ktorý to má tu pod placom po technickej stránke, či Iva Sobotku, ktorého pozápasové hodnotenia sú už legendárne. Graficky nám hodne pomáha Martin Kšiňan a Kani, ktorý si popri FB profile Liverpool FC CZ/SK nájde čas aj na náš web. Čo sa týka návštevnosti webu tak tá sa už dlhodobo pohybuje na úrovni okolo 250 tisíc návštev mesačne – cca 28 tisíc unikátnych návštevníkov. Čítajú nás ľudia v Austrálii, Afrike, USA a samozrejme všade vo svete kde sú roztrúsení cz-sk fanúšikovia LFC.

3) S klubem jsi už za dlouhá léta zažil mnoho dobrého a zlého. Na jakou dobu vzpomínáš nejradši?

Najlepšiu dobu zažil Liverpool v 80.-tych a 90.-tych rokoch. To som ešte bohužiaľ nezažil. Nezabudnuteľná je sezóna 2000/01 keď sme získali pät trofejí. Samozrejme víťazné finále ligy majstrov 2005 aj keď v tomto období sa mi naša hra vôbec nepáčila. Najlepší pocit som mal z našej hry v sezóne 2008/09 keď Gerrard, Alonso a Torres boli na vrchole, potom v sezóne 2013/14 keď sme rovnako siahali po titule a výborný pocit mám aj teraz keď sledujem ten pekný ofenzívny futbal, ktorý predvádzame.

4)Které z hráčů, které jsi v liverpoolském dresu sledoval, považuješ za nejpodceňovanější a naopak nejpřeceňovanější?

To je ťažká otázka. Skúsim len posledných pár sezón. Najpodceňovanejší bol jednoznačne Lucas. Zo súčasného kádra to je Milner. Ten chlap odvádza neskutočnú čiernu robotu, ktorá nie je vôbec docenená. Som rád, že ho máme v kádri. Jeho obrovské skúsenosti a pracovitosť sú na nezaplatenie hlavne v zápasoch Ligy majstrov. V Maribore som ho videl znova naživo a bol som z jeho výkonu nadšený. Skvelý tímový hráč. Ďalším je Firmino. Áno všetci vieme aký skvelý a pre Liverpool FC nenahraditeľný hráč to je. Mám však pocit, že oveľa väčšia sláva a mediálna pozornosť sa zameriava na Salaha, VVD a pred tým Coutinha. Rovnako to je v brazílskej reprezentácii. Preceňovaných hráčov momentálne v kádri myslím nemáme. V minulosti to bol Babel či Sakho.

5)Vraťme se k posledním zápasům. Hodně byl diskutován závěr utkání se Spurs. Jak jsi viděl oba sporné momenty vedoucí k penaltám?

Obidve penalty boli odpískané neoprávnene. Prvej predchádzal sporný ofsajd a následný jasný dive.. V druhom prípade to bolo od Lamelu jasné filmovanie. Nechápem hlavne to, že rozhodcovia v poli nezapískajú aj oveľa tvrdšie zákroky na hráčov, ale v pokutovom území v poslednej dobe posudzujú ako nedovolený zákrok aj ľahký dotyk, či ruku položenú na ramene. Mali by mať rovnaký meter na celé ihrisko.

6) Jsi pro zavedení VAR (video assistant referee) pro všechny zápasy Premier league?

Samozrejme, že ano. Vyrieši sa tak veľa sporných situácii a tímy sa nebudú cítiť po zápase poškodené vinou rozhodcov. V poslednom našom pohárovom zápase s WBA to možno trvalo rozhodcom posúdiť trochu dlhšie ako by bolo zdravé, ale aj oni si to potrebujú zabehať a zažiť aby to netrvalo pár minút, ale sekundy či minútu.

7) Porto jsme zostudili na jejich půdě pěti góly, z nichž 3 vstřelil Sadio Mané. Nastartuje tento zápas senegalského útočníka k lepším výkonům, než jaké jsme mohli sledovat poslední měsíce?

Určite mu to veľmi pomôže a zdvihne mu to sebavedomie, ktoré je pre útočníka veľmi dôležité. Mané v minulej sezóne často ťahal celý Liverpool a na jeho hre sme boli dosť závislý. Teraz je dobre, že tu máme Salaha, ktorý tak trochu túto úlohu prebral na seba. Návrat formy Maného môže byť pre nás v závere sezóny kľúčový.

8) V Lize mistrů máme 4 vstřelené góly na zápas, Karius vychytal ze všech brankářů nejvíce nul. Jednoduchá otázka – máme na to vyhrát Ligu mistrů?

Otázka možno nestojí tak či na to máme, ale či môžeme vyhrať. V pavúku sú určite kvalitnejšie tímy ako je ten náš, ale Liga majstrov sa hraje vyraďovacím systémom, nie je to dlhodobá súťaž. Ak správne načasujeme formu, Klopp dobre zvolí taktiku na jednotlivé tímy tak určite Ligu majstrov vyhrať môžme.

9) Koho si přeješ do čtvrtfinále, které máme v podstatě jisté, a proč?

Rozum mi hovorí, že AS Rím, alebo Doneck. Srdce Barcelonu. V prvom prípade je to jasné, pretože ide zrejme o papierovo slabšie tímy. A Barcelonu? Bol by to zaujímavý súboj dvoch ofenzívnych tímov, konečne by sme v súťažnom zápase videli hrať na Anfielde Suáreza a Coutinhovi by sme ukázali odkiaľ ušiel.

10) Z posledních 4 zápasů ve všech soutěžích jsme hned 3x udrželi čisté konto. Svůj vliv na tom kromě nového dominantního stopera má i Loris Karius, který vypadá zápas od zápasu lépe a lépe. Má na to být dlouhodobou liverpoolskou jedničkou?

Karius išiel s formou jednoznačne hore. Tím v posledných zápasoch rozhodne podržal a rozhodnutie Kloppa odstaviť Mignoleta sa začína ukazovať ako správne. A či má na to byť dlhodobou jedničkou? No ak mohol byť Mignolet tak určite môže aj on ☺. Ak bude podávať dobré výkony a nebude robiť hlúpe chyby tak sa LFC zrejme rozhodne si ho nechať. Predpokladám, že Mignolet odíde. Určite si však na jeho mieste viem predstaviť oveľa lepšieho a dominantnejšieho brankára. Ako hovorí môj kamarát Boro. Chelsea má v bráne belgickú jedničku, United španielsku, Arsenal českú, Spurs francúzsku. Prečo my máme belgickú dvojku a nemeckú päťku či šestku?

11) Mo Salah neustává ve střílení gólů, podílí se vydatně i na tvorbě hry. Stále častěji čtu, že svou hrou, pohybem a driblingem připomíná Messiho. Jsi téhož názoru?

Áno, vedením lopty ľavou nohou, driblingom a pohybom určite Messiho pripomína. Mo je však oveľa rýchlejší, ustojí viac osobných súbojov a naopak si myslím, že Leo Messi je zase tvorivejší a má oveľa lepšie krytie lopty. Je príjemné, že máme v tíme hráča, ktorého prirovanávajú k Messimu.

12) Steven Gerrard se nechal slyšet, že trio Mané-Firmino-Salah je údernější než Suárez-Sturridge- Sterling. Souhlasíš?

Či je údernejšie to neviem. Štatistiky však hovoria, že áno. Určite je však naše momentálne trio oveľa variabilnejšie. Každý jeden z nich dokáže sám rozhodnúť zápas a mám pocit, že si aj viac rozumejú a sú mentálne naladení na jednej vlne. SSS ťahal viac menej Suárez a z jeho hry ťažil aj Sterling aj Sturridge. Každopádne na obidva útoky sa skvele pozeralo a pozerá.

13) Zdá se mi, že Klopp systém hry poslední zápasy vyloženě zjednodušil. Necháváme více hrát soupeře, pozorně bráníme a za každou cenu přecházíme do protiútoku. Žádné sáhodlouhé ťukání mezi záložníky, ale spíše delší míče často rovnou od beků do křídelních prostor na Salaha a Maného. Vidíš to podobně?

Áno. Klopp a spol sa poučili a čiastočne prispôsobili svoju taktiku, pretože hlavne v zápasoch kde sme boli favoriti sme okamžite od začiatku súpera zatlačili a on na to reagoval prehustením obrany a prechodom na taktiku rýchlych kontier do našej otvorenej obrany. Je možno, ale za tým aj odchod Coutinha, pretože sme s ním stratili väčšiu kontrolu lopty v strede poľa. Každopádne Klopp na vzniknutú situáciu reaguje. Obrovský rozdiel oproti Rodgersovi, ktorý vďaka Suárezovi ordinoval neustále hurá ofenzívnu taktiku a nedokázal prispôsobiť taktiku súperovi. Tým sme prišli podľa mňa o titul. Nie Gerrardovým pošmyknutím. Ak by v zápase s Chelsea správne určil taktiku tak dnes sa tešíme z 19 titulov.

14) 11 kol do konce sezóny v PL, aktuálně okupujeme 3. místo. Pokud bychom nakonec skončili na 4. příčce, budeš to považovat za úspěch? Vůbec, zkus si tipnout pořadí od 1. do 6. místa. 

V situácii aká je v tabuľke keď má Manchester City obrovský náskok je mi úplne jedno či skončíme druhý, tretí, alebo štvrtý. Neúspechom by bolo ak by sme skončili mimo TOP4 a nehrali v budúcom ročníku Ligy majstrov. Mali by sme preniesť viac pozornosti na Ligu majstrov, pretože sme už prakticky medzi poslednými ôsmymi klubmi a je tam šanca niečo dosiahnuť. V lige tipujem poradie 1.Manchester City 2.United 3.Liverpool FC 4.Tottenham 5. Chelsea 6.Arsenal

15) Je nějaký hráč v Premier league, kterého bys za každou cenu chtěl vidět v kádru LFC? Slyšel jsem, že se do PL vrací například Patrice Evra.

To som rád, že sa vracia. Anfield mu bude môcť zase pekne naložiť. A v Premier league je veľa hráčov, ktorých by som rád videl v LFC. De Bruyne, Hazard, Hugo Lloris, Ederson, Kanté, Dembelé či Bellerin by našu zostavu určite posunuli na vyššiu úroveň.

16) Nákupy pod Kloppem – Grujič, Matip, Karius, Mané, Klavan, Wijnaldum, Solanke, Salah, Ox, Robertson, VVD. 8 z těchto 11 hráčů hraje v základní sestavě nebo na pomezí základu a lavičky. To dříve nebývalo. Jsi v tomto směru do budoucna optimistický?

Ja som hlavne rád, že všetky prestupy ktoré robí Klopp dávajú zmysel. Po svojom príchode neurobil veľký rez ako veľkohubý Rodgers, ale snažil sa káder postupne doplniť a obmeniť. Hráči, ktorí mu nespadajú do koncepcie postupne odchádzajú a na ich miesta prichádzajú lepší a vhodnejší hráči. Aj keď hlavne v prestupovom období sa dosť rieši, že sme málo akční a často neprivedieme svoje hlavné ciele tak nákupy Maného, Salaha, VVD či Keitu – všetko excelentných hráčov svedčia o opaku. Klopp nakupuje s nemeckou koncepčnosťou a nekupuje „zbytočných“ hráčov, alebo len preto aby niekoho kúpil a upokojil fanúšikov. Postupne si skladá svoju mozaiku. Takže áno som optimistický. Najviac aký som bol za posledných 10 rokov.

17) Nejsem si vědom, zda někdo jiný má vyšší počet výjezdů z CZ-SK do Liverpoolu, nežli Ty. Kolik jich bylo a který trip do Liverpoolu je pro Tebe nejpamátnější?

Netuším kto má koľko výjazdov na zápas Liverpoolu a či má niekto viac ako ja. Ja som bol na LFC viac ako tridsať krát. Madrid, St.Galen, Maribor, Berlín, Londýn, Budapešť, Viedeň, Manchester a samozrejme Liverpool. V týchto mestách sa mi podarilo dostať sa na zápas Liverpool FC. Najpamätnejších výjazdov je viac. Napríklad keď sme ešte za Beníteza porazili doma United 2:0 a my s Ondrom sme to sledovali z prvej rady za bránkou a tešili sa spoločne s oslavujúcimi hráčmi v kope pri mantineli z reklám, alebo hattrick Gerrarda v derby s Evertonom 3:0, keď sme hrali o titul s Citizens doma a Coutinho nádherne strelil víťazný gól do bránky, za ktorou som sedel, či finále Carling Cupu s Cardiffom vo Wembley kde som mal to šťastie, že ma vyžrebovali a pridelili mi lístok. Môžem však povedať, že každý jeden z tých výjazdov som si parádne užil, pretože to je jedno veľké športové divadlo. Stali sa mi však aj bizarné situácie. Napríklad na pamätnom zápase keď sme deklasovali na Old Trafford United 4:1. Mali sme s partiou sľúbené lístky od jedného Slováka. Čakali sme ho 3 hodiny pred štadiónom a jeho nikde. Nakoniec dobehol, že lístky má a sú od Wesa Browna. Chcel však za jeden 450 libier a to sme samozrejme odmietli. Nakoniec sme sa na štadión nedostali. Prvý polčas sme počúvali v rádiu v aute a druhý sme si už pozreli  v pube na začiatku Liverpoolu. Ak by som sa mohol vrátiť v čase asi by som tých 450 libier za ten lístok zaplatil. 

18) Máš spočítáno, na kolik peněz Tě už vyšlo cestování za Liverpoolem, není-li to tajné?

To radšej počítať nebudem ☺. Podarilo sa mi napríklad derby s Evertonom absolvovať za 250Eur, alebo Arsenal v Londýne na otočku za 120Eur. Ale boli tam samozrejme aj drahšie výjazdy. Všetko sa odvíja od ceny lístku, letenky a koľko času chcete v Liverpoole stráviť. Čím dlhší pobyt tým je to drahšie. Ja sa snažím iba pozrieť zápas a čo najrýchlejšie odletieť domov. Liverpool už dobre poznám a nemusím sa tam poflakovať dva dni pred zápasom a dva dni po zápase ☺

19) Tuto sezónu se na nějaký zápas chystáš? Třeba okusit atmosféru čtvrtfinále Ligy mistrů?

Vyberám si už hlavne tie top zápasy, pretože tam je záruka výbornej atmosféry a dobrého zápasu. Momentálne nemám v pláne výjazd na ligu. Mal som lístky doma na Citizens, ale pustil som ich otcovi, pretože po vianočnej dovolenke som nemal ani kvapku chuti letieť niekam lietadlom. Odveta štvťfinále je lákavá a ak nám vyžrebujú kvalitného súpera tak sa určite pokúsim dostať sa na Anfield. Prípadne potom na semifinále ☺

20) Jaká je tvá ideální sestava stávajícího kádru při plném zdraví?

Karius – Alexander-Arnold, Lovren, VVD, Robertson – E.Can, Milner, Lallana – Mané, Firmino, Salah

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook